Lazio a castigat derbiul de mare traditie cu AS Roma (scor 2-1), golul victoriei gazdelor fiind reusit de Klose, in minutul 93, la una din ultimele actiuni ale disputei. Din minutul 51, formatia pregatita de Luis Enrique a evoluat in inferioritate numerica, Simon Kjaer fiind eliminat.

Miroslav Klose, decisiv in derbiul cu AS RomaFoto: Reuters

Roma a inceput mai bine marele derbi cu Lazio, Osvaldo deschizand scorul inca din minutul 6. S-a intrat la pauza cu oaspetii in avantaj, scor 1-0.

In minutul 51, Kjaer este eliminat (dupa un fault la Brocchi), iar Hernanes egaleaza de la punctul cu var. Cu toate ca a avut cateva ocazii mari, Lazio a avut nevoie de inspiratia lui Matuzalem (pasa de geniu) si de sangele rece al lui Klose pentru a se impune dramatic - in minutul 93.

La gazde, Stefan Radu a fost titular, dar a parasit terenul in minutul 46 din cauza unei accidentari (i-a luat locul Senad Lulic).