Mircea Sandu anunta: Craciunescu nu poate fi urmatorul sef de la Comisia Centrala a Arbitrilor

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2011, 11:17 Sport | Fotbal

Ion Craciunescu
Foto: Rompres
Vasile Avam a fost arestat pentru 29 de zile, seful Comisiei Centrale a Arbitrilor fiind acuzat de "luare de mita in forma continuata". Au fost vehiculate mai multe nume pentru a prelua conducerea fluierasilor romani, singurul exclus de pe lista fiind Ion Craciunescu. "Nu-l pun (nr. pe Craciunescu), a spus ca nu va mai lucra cu mine cat timp voi fi eu la Federatie", a declarat Mircea Sandu, presedintele FRF.  

"Nu-l pun pe Craciunescu. A spus ca nu va mai lucra cu mine cat timp voi fi eu la federatie. Ma gandesc sa le propun functii de conducere unor oameni precum Balaj, Tudor, Deaconu. Sunt de opt ani pe listele UEFA si nu mai au sanse sa progreseze. Vor trebui sa renunte la activitatea de acum", a declarat Mircea Sandu pentru Evenimentul Zilei.

Favoriti pentru a-l inlocui pe Avram sunt, conform lui Mircea Sandu, Gheorghe Constantin "Suceava" si Nicolae Grigorescu.

Vasile Avram, presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, va ramane in arest pentru urmatoarele 29 de zile, dupa cum a hotarat, duminica, Tribunalul Bucuresti. Avram este acuzat de "luare de mita in forma continuata" in valoare de 19.000 de euro. Pentru aceeasi perioada va ramane in arest preventiv si Sorin Terbea, omul de afaceri fiind cercetat pentru "dare de mita". Avocatii lui Avram au facut deja recurs.

Ce risca Vasile Avram

In cazul in care ar putea fi gasit vinovat, seful CCA risca o pedeapsa cu inchisoarea de la 3 si 15 ani pentru luare de mita la care s-ar mai putea adauga o treime din pedeapsa pentru forma continuata, sustine gsp. Presupus complice al lui Avram, Sorin Terbea risca o pedeapsa cu detentia intre 6 luni si 5 ani.


Citeste mai multe despre   






















2915 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Solutia (Luni, 26 septembrie 2011, 11:33)

    Sorin [anonim]

    Pai e simplu, atunci, pleaca MIrcea Sandu de la federatie. Altii si-ar fi dat demisia dupa un scandal ca asta, doar la noi e mai altfel...
    • +5 (5 voturi)    
      n'ai inteles.. (Luni, 26 septembrie 2011, 13:25)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      m.s. pleaca numai cu ..mandat. 29, ok ! :-)
    • 0 (0 voturi)    
      despre AVRAM (Luni, 26 septembrie 2011, 14:15)

      M BARAC [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      mi se pare absolut normal. Sandu ii cocoloseste pe toti oamenii lui. Nu este normal, el nu poate garanta pentru nimeni in felul in care o face.
    • +1 (1 vot)    
      ipoteza.. (Marţi, 27 septembrie 2011, 0:14)

      Lexus [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      ...daca ar fi arestati toti din FRF, Mircea Sandu s-ar delimita de ei si le-ar gasi la toti inlocuitor...despre demisie...never! ...in primul rand pt a-ti da demisia trebuie sa ai onoare...d-aia n-o sa-l vedem de Mirciulica demisionand! :)))
  • +7 (7 voturi)    
    normal (Luni, 26 septembrie 2011, 11:45)

    cipri_ [utilizator]

    Ca doar nu esti nebun domnule sandu, sa pui pe unul care nu e corupt. Se stie foarte bine ca corupt la corupt tine. Nu poate DNA aresta atatia "Avrami" cati poti tu pune ca sef.
    Fotbalul romanesc si-a ales sef (adica pe tine), dupa chipul si asemanarea sa, adica un corupt, care la randul sau pune in fuctii alti corupti.
    Ce frumos pentru voi ca exista oameni care-si mananca banii cu voi.
  • +7 (7 voturi)    
    Saracii de ei (Luni, 26 septembrie 2011, 11:47)

    Gonzo [anonim]

    Vor lua ani grei de puscarie. Cu suspendare. Vicii de procedura, ce sa-i faci.
    Dupa care pleaca definitiv la Monte Carlo sa-si cheltuie banii murdari si sa-si revina dupa detentia cea grea.
  • +3 (3 voturi)    
    sunt (Luni, 26 septembrie 2011, 12:40)

    sir [anonim]

    curios cine va vrea sa se compromita lucrand cu m.sandu?cel care o va face va avea o pata asupra onoarei sale toata viata!
  • +3 (3 voturi)    
    Gogu (Luni, 26 septembrie 2011, 13:36)

    miki [anonim]

    Aveti cumva impresia ca Sandu nu se infrupta din spagile luate de Avram?Va inselati amarnic.Ce spagile se iau doar direct,in valuta,nici vorba.Poti sa faci o casa si Pinalti sa-ti aduca mobila,Stan de la Galati tabla sa o acoperi,Mititelu piinea de la Craiova pentru muncitori,Porumboiu aduce porumbul pentru animalele din ograda si Becali la final vine cu mielul-toate cu facturi false.Uite asa nu ai nevoie de euro sau dolari sa te prinde DNA cu ei.Mare scofala.