Dinamo si Rapid au terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputata in "Stefan cel Mare", giulestenii reusind sa obtina un punct cu toate ca au evoluat in inferioritate numerica inca din minutul 44 (a fost eliminat Herea). "Cainii" puteau da lovitura in prelungiri, dar sutul deviat al lui Tucudean (90+3') a trecut putin pe langa poarta.

Rapid - Dinamo, pe 1 aprilie Foto: AGERPRES

Click aici pentru rezultate si clasament.

Partida dintre Dinamo si Rapid a fost derbi doar pe hartie, cele doua echipe oferind un meci cu putine reusite tehnico-tactice. Cea mai periculoasa faza a primei reprize s-a petrecut in minutul 20, atunci cand Dani Coman si Glauber au reusit sa respinga miraculos suturile lui Kone si Rus.

In minutul 44, Herea este eliminat pentru un fault la Dragos Grigore (l-a calcat pe fundasul dinamovist), iar Dinamo intra la cabine in superioritate numerica.

Omul in plus al "cainilor" nu s-a vazut pe teren, Dinamo fiind incapabila sa puna in pericol poarta unui Dani Coman accidentat (a incheiat partida intr-un picior). Liderul putea sa dea lovitura de gratie in minutul 93, dar sutul deviat al lui Tucudean a trecut putin pe langa poarta giulestenilor.

Echipe:

Dinamo: Balgradean - Luchin, D. Grigore, Moti, Diabate - L. Rus (L. Ganea '60), D. Kone, D. Stoica, C. Munteanu - Danciulescu (Bakaj '74), M. Niculae (Tucudean '80). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Rapid: Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Glauber, Ezequias - N. Grigore, Alexa, Herea - Deac, Pancu (Teixeira '87), Surdu (M. Roman '55). Antrenor: Razvan Lucescu.

Cartonase galbene: D. Kone '32, D. Grigore '58, L. Rus '59, M. Niculae '76, Bakaj '90+4 - Rui Duarte '17, Alexa '40, Surdu '45, N. Grigore '45, Pancu '54.

Cartonas rosu: Herea '44.