Noul gazon de pe Arena Nationala a fost montat

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2011, 11:56 Sport | Fotbal

Gazonul de pe Arena Nationala dupa meciul Romania vs Franta 0-0
Foto: HotNews / DP
Operatiunea montarii noului gazon de pe "Arena Nationala" s-a incheiat in cursul zilei de vineri, organizatorii reusind sa incheie intr-un timp record procesul de schimbare. Covorul a fost adus din Olanda, cu 25 de tiruri. Prima partida care se va disputa pe stadion va fi cea dintre Otelul si Benfica, contand pentru grupele Champions League (pe 27 septembrie).

Dupa ce joi s-a lucrat aproape toata noaptea, noul gazon olandez a fost montat, operatiunea incheindu-se vineri dimineata, dupa cum informeaza gsp. 

Noua suprafata de joc a fost adusa din Olanda de catre firma Hendriks-Graszoden, rulourile avand lungimea de 2,45 de metri si latimea de doi metri. In plus, grosimea este de 5 centimetri, fata de 3 cat a avut vechea suprafata de joc.

In total, gazonul a costat aproximativ 200.000 de euro, dupa cum au precizat reprezentantii Max Bogl (una dintre firmele care a construit "Arena Nationala"). "Campul de cartofi" de la partida cu Franta costase 80.000 de euro.

Ce ne impune UEFA:

- instalarea noului gazon sa se faca pana pe 16 septembrie
- achizitionarea unor surse suplimentare de lumina necesare gazonului
- anularea oricaror partide care ar afecta lucrarile de modernizare necesare in primavara lui 2012
- luarea in considerare a inlocuirii cu un alt gazon, in cazul in care obiectivele nu pot fi indeplinite
- renovarea gazonului sub atenta supraveghere
- monitorizare intensa si, in caz de nevoie, angajarea full time a unui staff specializat.


Citeste mai multe despre   



















4332 vizualizari

  • -8 (8 voturi)    
    pretul... (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:07)

    cris [anonim]

    nu stiu cum poate niste iarba (chiar nobil numita gazon) sa coste 200k euro, cat una-doua case .....
    • +4 (4 voturi)    
      doar cateva aspecte (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:11)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui cris

      transportul? taxa de urgenta? garantia? etc ... toate se aduna si dau in final un pret
    • +4 (4 voturi)    
      Scump, domne, scump (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:13)

      CMGeorge [anonim] i-a raspuns lui cris

      Sa nu uitam ca cel "romanesc" a fost 80.000, iar acesta 200.000, care a inclus 20+ de camioane venite din olanda + staff specializat + timp record de montare. In rest.. ai dreptate. Este extrem de scumpa iarba (o fi olandeza... dinaia d'a lor). Sa vezi ce o savrea Mutu sa revina la Nationala :)
  • -1 (9 voturi)    
    Cine suporta paguba? (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:33)

    Surdu [anonim]

    primaru guinessbook?, fiul generalului de securitate?, pseudo-doctorul? maidanezofilul oprescu
    • +1 (3 voturi)    
      s-a spus deja... (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:48)

      me [anonim] i-a raspuns lui Surdu

      suporta firma care a montat primul gazon pentur ca este vina lor...
    • 0 (0 voturi)    
      Esti penibil! Da pe OTV! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 10:54)

      geo26 [anonim] i-a raspuns lui Surdu

      La colt cu tine otv-istule! Cate realizari au inaintasii lui Oprescu! Nu sunt fanul lui...dar carcotasi ca tine doar pe postul acela de mahala mai vezi!
  • +3 (3 voturi)    
    parere (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:38)

    RUDY [anonim]

    asa trebuia sa se procedeze de la inceput si nu ne mai faceam de ras la meciul cu franta.dar problema e,de unde minte?toti se gandesc de-a smecheritului si de-a face bani usor,nu la calitate si onoare!
  • +5 (5 voturi)    
    OK, asteptam urmatorul meci sa-l montam din nou (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:47)

    zambara [utilizator]

    <<Noul gazon de pe Arena Nationala a fost montat >>

    ok, asteptam cu bucurie primul meci ca sa-l montam din nou :D
  • +4 (4 voturi)    
    Mari batalii la romani (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:02)

    Lucifer [anonim]

    Posada, Rovine, Calugareni, Arena Nationala
  • +1 (1 vot)    
    uitati un amanunt (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 12:23)

    papiss [anonim]

    Acesta este stadionul pe care urmeaza sa se desfasoare finala EL, chiar anul viitor. Reusi-vom oare !!!