VIDEO Champions League Basel - Otelul 2-1/ Naivitatile se platesc

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2011, 21:24 Sport | Fotbal

Rezultat frustrant pentru Otelul Galati, la debutul in Champions League: dupa 90 de minute in care si-a timorat adversarul prin angajamentul fizic, echipa lui Dorinel a sfarsit prin a plati scump naivitatile apararii. Prima s-a produs in minutul 39, cand Salageanu a atacat decisiv in flanc, scapandu-l de sub control pe Streller: centrarea acestuia l-a pus in situatie ideala de finalizare pe Fabian Frei care a marcat la prima ocazie reala a trupei elvetiene.

La reluare, galatenii au avut meritul de a fi ramas pe pozitii agresive; insistenta lor a fost rasplatita prin golul lui Pena: in minutul 58, dupa un sut al lui Antal, respins de Sommer in fata, atacantul a saltat mingea in plasa, echilibrand scorul, 1-1. Reusita lui Pena a dezechilibrat vizibil pe Basel (cu o prestatie mediocra miercuri seara), dar galatenii nu au stiut sa profite - au ratat cu seninatate cateva sanse de contraatac, permitand elvetienilor sa supravietuiasca.

In minutul 84 s-a produs si ultima naivitate a echipei romane: Salageanu a atacat imprudent o minge, in fata lui Streller, interventia sa fiind sanctionata de arbitru cu penalty si eliminare. A transformat Alexander Frei si elvetienii pastreaza toate punctele acasa: cu emotii si chin, judecand dupa expresia de eliberare psihica a tehnicianului Thorsten Fink, la auzul fluierului final.






















11141 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    cu jucatori (Miercuri, 14 septembrie 2011, 23:34)

    K.V [utilizator]

    ca si negrul ala din atacul oţelului nu faci fata in liga campionilor.ala nu e nici de liga a doua :)
    • +4 (6 voturi)    
      in mare sunt buni (Miercuri, 14 septembrie 2011, 23:39)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui K.V

      ..dar Ibeh a fost groaznic.

      Penalty nu a fost...a fost mai degraba simularea perfecta.
      • +4 (4 voturi)    
        desi... (Joi, 15 septembrie 2011, 1:17)

        resita31 [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

        desi presa elvetiana l-a declarat inaintea meciului pe Ibeh ca cel mai periculos jucator al Otelului, Dorinele, reia toate fazele cu Ibeh si cred ca o sa fi de parere ca te-a sabotat...
        Salagean ... mare berbec... in rest surprinzator de frumos jocul Otelului.
        • +2 (2 voturi)    
          Mentalitate buna, antrenor bun,unii jucatori varza (Joi, 15 septembrie 2011, 11:19)

          ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui resita31

          Daca eram Dorinel il puteam pe Ibeh sa vina cu autostopul la Galati!

          Cu cata nonsalanta isi batea joc de mingile bune pe care le primise...
    • +1 (3 voturi)    
      asa e!! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 23:52)

      cipax [utilizator] i-a raspuns lui K.V

      Din pacate nu i-au iesit schimbarile lui Dorinel; a fost neinspirat !!!
  • +3 (5 voturi)    
    .... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 23:41)

    K.V [utilizator]

    sa nu mai zic ca la bagat si pe paraschiv :))
    bravo dorinele...negrul ala si cu paraschiv sunt asprii ca si vata :)) ai un atac ....@.,@ PRAF
    • +6 (6 voturi)    
      beckham (Miercuri, 14 septembrie 2011, 23:51)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui K.V

      Daca il avea pe beckham pe banca iti dai seama ca-l baga, dar asa dintre niste jucatori anonimi ce poti sa alegi decat un anonim.
      • 0 (0 voturi)    
        Pena (Joi, 15 septembrie 2011, 12:58)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        Totusi mi s-a parut ca Pena a fost mai prezent in joc decat Paraschiv. Dar probabil ca i s-a terminat benzina:(
        Pacat, s-au batut singuri.
  • +3 (7 voturi)    
    ghinion (Miercuri, 14 septembrie 2011, 23:42)

    otelist [anonim]

    cat ghinion!!!!!!!!! meciu asta trebuia sa aduca 3 puncte neaparat, era o echipa accesibila; sa nu mai spun ca mancheste si benfica au facut egal si au adunat doar adunat doar cate 1 punct .....


    o sa le para rau dupa ocaziile alea
    • -2 (8 voturi)    
      Esti prost? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 23:52)

      nu_conteaza [anonim] i-a raspuns lui otelist

      Prietene, ce legatura are faptul ca Benfica si MU au facut egal cu rezultatul Otelului? Tu ori esti prost esti esti prost.
      Bataia dintre Otelul si Basel era (ca nu mai este) peste un loc in UEFA. Auzi, sa beneficieze de egalul lui MU....Sa mori de ras...
  • -7 (7 voturi)    
    Munteanu, antrenor de liga ... lu' mitica (Miercuri, 14 septembrie 2011, 23:47)

    copilul problema [utilizator]

    Basel - cea mai slaba echipa pe care am vazut-o in Liga Campionilor...
    Munteanu - cel mai slab antrenor.

    Rezultat: il stim deja...
  • +4 (6 voturi)    
    Pacat de rezultat.. (Joi, 15 septembrie 2011, 0:05)

    Anonimul [utilizator]

    Sunt niste copii muncitori care aproape au batut niste jucatori experimentati si mult mai talentati. Jos palaria pentru ei, FORTA OTELUL!!
  • 0 (2 voturi)    
    Otelul (Joi, 15 septembrie 2011, 8:41)

    MM [anonim]

    Cei de la FC Basel si-au dorit mai mult victoria!
  • +2 (2 voturi)    
    alta atitudine si pregatire psihica (Joi, 15 septembrie 2011, 9:04)

    fan roman [anonim]

    otelul, poate nu o sa fie "ciuca batailor" in cl, dar "loseri" o sa fie. au aratat aseara, pierzand multe ocazii, cu o echipa de batut, cum e sa te "ineci la malul" lacurilor elvetiene.
    spre deosebire, trabzonspor, fara inhibitii i-a tras-o lui inter, mult mai titrata ca basel. alta atitudine si pregatire psihica.
  • +2 (2 voturi)    
    pacat... (Joi, 15 septembrie 2011, 9:42)

    me [anonim]

    dar asta ne este valoarea...
    fara patroni cu resursele financiare, creierul si vointa de a face performanta, nu putem spera la mai mult :(
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat... (Joi, 15 septembrie 2011, 11:12)

    george [anonim]

    Dorinele ai asezat bine echipa in teren, baietii au jucat bine, dar nu pot sa inteleg cum de l-ai tinut pe Ibeh in teren 90 de minute, orice ar fi jucat in locul lui si ar fi fost mult mai bine, Ibeh a incurcat mai mult....
  • 0 (0 voturi)    
    stau si ma intreb... (Joi, 15 septembrie 2011, 11:19)

    egroeg [anonim]

    care ar trebui schimbat? Ibeh,care numai fotbalist nu a aratat ca e sau Munteanu,care nu a vazut sau nu a vrut sa-l schimbe la ce catastrofa a fost pe teren..Altfel,cred,ca daca ar fi fost schimbati oportun,Ibeh,Giurgiu si Salagean,altul ar fi fost rezultatul.Asa,cu atat mai mult,ceilalti jucatori au de ce sa fie tristi.