VIDEO Mihaita Nesu, pe patul de spital: Plang doar cand ma gandesc la sprijinul romanilor buni. Sper sa imi pot misca macar partea de sus a corpului

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2011, 10:33 Sport | Fotbal

Mihaita Nesu
Foto: AGERPRES
Pe 10 mai 2011, Mihaita Nesu s-a accidentat grav, dupa un duel cu coechipierul Alje Schut, in timpul unui antrenament al echipei Utrecht. La cateva luni distanta, internationalul roman spera ca isi va putea folosi macar partea de sus a corpului. "Ani de zile de acum incolo, viata mea va insemna doar recuperare. Le multumesc din suflet romanilor buni, plang doar cand ma gandesc la sprijinul lor", a spus Nesu intr-un interviu acordat lui Catalin Tolontan, Gazeta Sporturilor.

Mihaita Nesu s-a accidentat grav in timpul antrenamentului de pe 10 mai 2011 al formatiei FC Utrecht, fundasul roman avand o vertebra rupta in zona superioara a coloanei vertebrale. "Dupa un contact cu un coechipier, Nesu a cazut destul de rau. A fost transportat de urgenta cu ambulanta la spital", a precizat la acel moment purtatorul de cuvant al formatiei olandeze.

"Ofer acest prim interviu si singurul pentru o lunga vreme de acum inainte. Povestesc cum s-a intamplat, ce-am trait si ce fac.  Le multumesc din suflet romanilor buni, plang doar cand ma gandesc la sprijinul lor... M-am mega mirat si eu de reactii, ca n-am fost o vedeta a fotbalului! Ii rog sa ma inteleaga de ce nu voi vorbi decat acum si gata despre suferinta mea! Ii rog sa nu-mi mai contacteze parintii sau familia pentru ca nimeni nu va vorbi in locul meu, niciodata. Ani de zile de acum inainte, viata mea va insemna recuperare si probabil imbunatatiri pe care vi le voi zice eu", a declarat Mihaita Nesu pentru Gazeta Sporturilor. 

In acest moment, sportivul isi poate misca doar capul si partial mana dreapta. In varsta de 28 de ani, Nesu este internat in clinica De Hoogstraat din Utrecht, iar marea lui speranta pentru urmatoarea perioada a vietii este sa isi poata misca macar partea de sus a corpului.

"Serios, viata e frumoasa si merita traita!", a conchis fotbalistul.

Mihaita Nesu a fost transferat de la Steaua in Olanda in anul 2008, fundasul fiind unul dintre titularii incontestabili ai celor de la Utrecht. De-a lungul timpului, Nesu a bifat 86 de prezente in Liga 1, in timp ce la echipa nationala a Romaniei are 8 partide disputate. In acualul sezon competitonal din Eredivisie, Nesu a evoluat de 29 de ori pentru Utrecht.

Citeste aici prima parte a interviului cu Mihai Nesu




Citeste mai multe despre   























7845 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Succes ! (Luni, 12 septembrie 2011, 10:34)

    paraipan [utilizator]

    Respect.
  • +11 (11 voturi)    
    Respect Mihaita! (Luni, 12 septembrie 2011, 10:34)

    radu [anonim]

    Dumnezeu sa te ajute sa ai putere! Suntem alaturi de tine.
  • +8 (8 voturi)    
    Doamne ajuta! (Luni, 12 septembrie 2011, 10:40)

    madalin [anonim]

    Sa-ti dea Dumnezeu forta sa te recuperezi total Mihai! Sunt multi romani care se roaga pentru tine!
  • +10 (10 voturi)    
    Mihai Nesu (Luni, 12 septembrie 2011, 10:55)

    Sebastian Moraru [anonim]

    Imi pare sincer rau pentru Mihaita Nesu.
    A fost coleg de liceu in Oradea cu mine, un baiat extraordinar din toate punctele de vedere.
    Pacat ca tot timpul dramele ii lovesc pe cei care nu
    merita !
    Din tot sufletul ii doresc recuperare grabnica !!
  • +7 (7 voturi)    
    Doamne ajuta! (Luni, 12 septembrie 2011, 11:21)

    Radu [anonim]

    Mihai este un altruist puternic, Doamne ajuta sa-si revina rapid, asa cum il stim, energic si bun!
  • +8 (8 voturi)    
    Neșu,împreună,în timp,vei reuși! (Luni, 12 septembrie 2011, 11:21)

    Galați. [anonim]

    Bravo Neșu,mă bucur pentru optimism,suntem alături de tine prin gând și sunt sigur dacă durează refacerea,medicina, mai ales de acolo,te va ajuta .Un gând bun de la Galați pentru un băiat prea muncitor și îți ținem pumnii pentru a câștiga.Mă bucur și pentru respectul pe care galeria autohtonă ți-o arată,cu prezentarea tricoului dedicat.Este frumos.
  • +6 (6 voturi)    
    Multa sanatate, putere si speranta (Luni, 12 septembrie 2011, 11:41)

    Maria [anonim]

    O lectie dura de viata, de la un tanar neobisnuit de puternic. Poate nu ar fi rau ca fiecare dintre noi sa reflectam la ceea ce inseamna bun simt, speranta, putere, credinta.
    Iti doresc multa sanatate, forta, tenacitate si rabdare si sunt convinsa ca, asa cum ai reusit sa fii iubit pe terenul de fotbal, vei reusi sa fii iubit de viata si de Dumnezeu.
    Bafta multa Mihai.
  • +6 (6 voturi)    
    cu Bunul Dumnezu inainte (Luni, 12 septembrie 2011, 12:03)

    elena [anonim]

    multa sanatate si putere
    si faptul ca stim acum ceva despre tine ne mai linisteste...
  • +4 (4 voturi)    
    Mihaita Nesu (Luni, 12 septembrie 2011, 12:12)

    Ingrid [anonim]

    Multa sanatate!Si nu mai plange!
    Strange pumnii si LUPTA!
    VIATA TA NU VA INSEMNA DOAR SPERANTA SA-TI MISTI JUMATATEA SUPERIOARA!
    Esti tanar si Dumnezeu te iubeste, chiar daca un om ti-a facut asta!
    Vei merge, iti vei reveni complet!
    TREBUIE DOAR SA LUPTI SI SA-TI DORESTI SUFICIENT DE MULT ASTA!
    Toti microbistii te iubim, pentru ca ai aratat ca poti fi un fotbalist bun si un om bine educat, modest in acelasi timp!
    Noi stam pe tusa, iti tinem pumnii si-ti urmarim "antrenamentul", dar "campionul" esti TU!
    TU POTI FI DIN NOU ACELASI!LUPTA!
  • +6 (6 voturi)    
    Mesaj simplu (Luni, 12 septembrie 2011, 12:24)

    nano2k [utilizator]

    Insanatosire grabnica!

    Nu conteaza daca ai fost sau nu un mega fotbalist, nu conteaza daca unii te-au apreciat sau nu pe teren, dar de fapt tot ceea ce conteaza este ca suntem oameni si la greu trebuie si putem sa ne sustinem.
  • +4 (4 voturi)    
    Bafta multa Mihaita! (Luni, 12 septembrie 2011, 14:37)

    Claude [anonim]

    Lupta-te si gindeste-te la tot ce e mai frumos si mai bun!
  • +4 (4 voturi)    
    sa-ti dea Domnul putere sa duci aceasta incercare! (Luni, 12 septembrie 2011, 17:02)

    dora [anonim]

    totul are rost, nici o lacrima nu se pierde... sa ai nadejde!
  • +2 (2 voturi)    
    Sanatate si speranta ! (Luni, 12 septembrie 2011, 21:46)

    Adrian [anonim]

    Iti urez sa fii tare ca si pana acum si sa ai credinta in continuare.
    Credinta in tine si in Dumnezeu.
    Desi nu sunt un fan impatimit al fotbalului trebuie sa-ti marturisesc ca drama accidentarii tale m-a impresionat si simt ca ai nevoie de incurajare.
    Sunt convins ca vei reusi !

    Adrian
  • +2 (2 voturi)    
    D-zeu sa te ajute si sa-ti dea puterea de a reveni (Luni, 12 septembrie 2011, 22:35)

    Colette [utilizator]

    Asa este intotdeauna, natura noastra umana si viata cotidiana ne fac sa consideram ca ce avem ni se cuvine si sa nu mai putem aprcia normalitatea, sanatatea, putinta de a te misca normal, a gandi sau a munci ca un om normal! Numai cand nu mai avem ceva din 'aceasta normalitate' realizam ca suntem atat de vulnerabili si de nerecunoscatori pt. ceea ce ne-a dat Dumnezeu! Si eu am trecut prin aceasta 'faza' cand, in urma unor probleme de lombosciatica, cateva luni nu m-am putut misca ca un om normal. Abia atunci am realizat ce pierdusem!
    II DORESC LUI MIHAITZA NESU MULTA SANATATE, PUTEREA DE A REVENI MACAR LA O PARTE DIN 'NORMALITATEA' PE CARE A AVUT-O! Dumnezeu sa-l intareasca si sa-i dea rabdarea necesara unei recuperari cat mai rapide! SA AI NADEJDE, SA-TI DORESTI CU ARDOARE SI ATUNCI DUMNEZEU TE AJUTA! Sa ai credinta!
  • 0 (0 voturi)    
    - (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:24)

    runa [anonim]

    ii doresc putere si vointa sa lupte in anii care vin sa ajunga sa mearga din nou.
  • 0 (0 voturi)    
    Un exemplu de caracter! (Vineri, 14 octombrie 2011, 10:40)

    irina [anonim]

    Bravo Mihai gandesti foarte bine!Te intelegem ,ne rugam pentru tine!te iubim din toata inima.Eu eram o fana de a ta,erai foarte bun in meciuri,alergai si te sacrificai pentru toate mingiile!Putere sa lupti iti treuie.E foarte greu,stiu,dar altceva ce poti face?Sa stai si sa plangi?Trebuie sa te tii serios de recuperare