VIDEO OFICIAL UEFA a hotarat: Steaua vs Schalke se va juca pe 15 septembrie, la Cluj  ​

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 9 septembrie 2011, 12:26 Sport | Fotbal

Gazonul de pe Arena Nationala dupa meciul Romania vs Franta 0-0
Foto: HotNews / DP
UEFA a hotarat, in cursul zilei de vineri, ca partida dintre Steaua si Schalke, contand pentru Grupa J a Europa League, sa se dispute pe 15 septembrie, asa cum era programat initial, dar la Cluj, in Gruia. Forul european nu a mai dorit sa amane partida, cu toate ca nemtii isi dadusera acordul pentru acest lucru (s-ar fi disputat pe 21 septembrie). UEFA a luat aceasta decizie dupa ce gazonul de pe "Arena Nationala" a fost un adevarat "camp de cartofi" la partida de inaugurare (Romania vs Franta).

In cursul zilei de joi, UEFA a trimis doi inspectori pentru a vedea starea gazonului de pe "Arena Nationala", forul european fiind ingrijorat de conditiile in care vor evolua Otelul, Steaua si Rapid in cupele europene.

Dupa cele constatate de reprezentantii sai, UEFA a decis ca suprafata de joc trebuie schimbata. Cum firma olandeza care se ocupa de noul gazon de pe "Arena Nationala" nu a garantat ca lucrurile vor fi la 100% pana pe 15 septembrie, forul european a hotarat ca disputa sa fie mutata la Cluj, pe stadionul CFR-ului.

Covorul pe care s-a disputat partida cu Franta a costat 80.000 de euro, rulourile cu iarba fiind aduse din Italia. Noua suprafata de joc a fost adusa din Olanda, va fi montata in urmatoarele zile si a costat 360.000 de euro.

Steaua, programul meciurilor din Europa League:

Steaua - Schalke 04 (15 septembrie, Cluj)
AEK Larnaca - Steaua (29 septembrie)
Maccabi Haifa - Steaua (20 octombrie)
Steaua - Maccabi Haifa (3 noiembrie)
Schalke 04 - Steaua (1 decembrie)
Steaua - AEK Larnaca (14 decembrie).




Citeste mai multe despre   






















5700 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    Ce magari! (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:30)

    AAA [anonim]

    Huo! Vroiam si eu merg la meci, dar la Cluj... frate... un rahat!
    • +4 (12 voturi)    
      pai intreaba-te daca te asteptam aici :) (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:52)

      dsada [anonim] i-a raspuns lui AAA

      noi, clujenii, nu ne facem absolut nicio problema ca nu vei putea veni sa o vezi pe steaua la cluj :)
      • 0 (2 voturi)    
        Hai cu gazonul ca pe 27 joaca Otelul (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:13)

        PopescuLaurentiu1315572572496 [anonim] i-a raspuns lui dsada

        Nea Gigi, hai mai repede cu gazonul ala, ca pe 27 sep. are meci Otelul cu Benfica...
        • 0 (0 voturi)    
          UEFA: Gazonul a fost montat gresit ! (Vineri, 9 septembrie 2011, 19:37)

          Mafia PSD va pune gazon [anonim] i-a raspuns lui PopescuLaurentiu1315572572496

          Mai multi experti veniti la Bucuresti din partea UEFA au analizat starea gazonului de pe National Arena iar concluzia lor a fost una halucinanta - covorul de iarba a fost montat gresit!

          Constructorul arenei a anuntat ca gazonul va fi scos si inlocuit cu altul, primele meciuri putandu-se disputa aici abia peste doua saptamani.

          "In urma expertizei efectuata de expertii UEFA s-au constatat grave deficiente la montajul gazonului, care au compromis in totalitate suprafata de joc. Ca urmare a acestui fapt, am decis ca luni sa inceapa demontarea si inlocuirea totala a gazonului cu unul pe care il vom importa de la o firma de renume, care va face inclusiv montajul", a declarat pentru MEDIAFAX Romeo Botocan, seful operatiunilor grupului german Max Bogl, unul din constructorii stadionului.

          Nici Primaria Capitalei si nici reprezentantii constructorului nu au anuntat public daca vor solicita daune companiei care a montat gazonul dezastruos pe stadion.

          Reamintesc ca firma apartine pesedistului Adrian Oprisan, fratele faimosului baron de Vrancea, lider PSD.
          Sorin Oprescu, intr-o prima faza, a luat apararea firmei, sustinand ca totul e din cauza lipsei de..ploaie !!
      • 0 (0 voturi)    
        pai clujenii (Vineri, 9 septembrie 2011, 17:22)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui dsada

        au purtat noroc stelei cu tska din partea mea decat sa se aglomereze bucurestiul, mai degraba la cluj cu noroc.
  • +9 (9 voturi)    
    DEMISIA (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:33)

    ysoagar [anonim]

    asteptam demisia lui "dom' doftor Oprescu" plus cea a lui nasu Sandu & Mitica corleone..... iar pe oprisan la dna.... insa mai degraba devine star-trek realitate :((((
    • +4 (4 voturi)    
      ce gluma buna ai zis :)) (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:55)

      Lexus [anonim] i-a raspuns lui ysoagar

      ...parca nu l-ai cunoaste...nu e genu' de om care sa faca gestu asta, pt ati da demisia trebuie sa ai demnitate, sa stii cand trebuie sa te opresti...ori Oprescu este un arogant, flegmatic, plin de nesimtire si dispret...eu alta atitudine n-am vazut la el.... despre ceilalti doi, nici nu merita efortul de a le face vreo apreciere :))
    • 0 (4 voturi)    
      ce oameni, ba, ce oameni (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:09)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui ysoagar

      Au gresit si ei odata si gata sa le cerem capul?

      Eu zic sa le mai dam o sansa.
    • -5 (7 voturi)    
      ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:21)

      io [anonim] i-a raspuns lui ysoagar

      Ia vezi ca Oprescu n-a avut nici un rol in afacerea cu gazonul, totul a fost negociat de Max Bogl.

      Nu mai postati tampenii ca n-o sa iasa Nuti primarita.
  • +1 (7 voturi)    
    Romania (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:44)

    Florin [anonim]

    Eu zic bine ca avem un stadion in Romania, pe care sa se poata juca. Lasa, sa joace oriunde, numai sa iasa din grupe. Si asa, daca nu juca pe Ghencea, unde e stadionul de drept al echipei, poate juca pe orice stadion, in orice oras. E valabila chestia asta si pentru celalalte echipe romanesti..
  • +4 (4 voturi)    
    steaua (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:59)

    svn [anonim]

    principalul vinovat e marele BECALI care nu e in stare sa faca in asa fel ca marea campioana a europei steaua sa joace pe un stadion al ei, sub orice forma ar fi asta. si in aceiasi oala intra si copos, marius stan, badea&co si altii ca ei. cum ar fi ca arsenal sau chelsea sa ceara sa joace pe wembley. cu ce bani a bagat gigi in transferuri in ultimii 3 ani (daca e adevarat ce zice) facea stadion elite asa cum zice CFR ca va avea.
    • -5 (5 voturi)    
      raspuns (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:52)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui svn

      Becali vinovat? Mai degraba M. A. P N-ul ca doresc sa lase Ghencea in paragina pentru interese obscure. Un stadion costa undeva la 150 mil euro pentru 30 mii locuri si nu cred ca o persoana fizica isi risca atatia bani din averea personala, ca sa se simta bine unii suporteri.
      • +1 (5 voturi)    
        raspuns aiurea (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:33)

        t [anonim] i-a raspuns lui catalin

        Cluj Arena e un stadion de 30 de mii de locuri si costa 45 de milioane de euro. nu uita ca e al doilea stadion din Romania din categoria UEFA Elite. cand il vezi cum arata, nu poti sa nu-ti pui intrebari asupra felului in care s-au facut cheltuielile la National Arena. chiar asa: cum de NA, stadion cu o capacitate de 50 de mii de locuri a costat 200 de milioane de euro, in vreme ce CA, stadion de 30 de mii de locuri, costa doar 45 de milioane?
        • +1 (1 vot)    
          pfff (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:39)

          Filip [anonim] i-a raspuns lui t

          pai una e tarlaua de bucuresti, una e tarlaua de cluj.
          plus ca spaga la metru patrat e mai mica la cluj.
          • 0 (0 voturi)    
            mda (Vineri, 9 septembrie 2011, 17:54)

            cosmin [anonim] i-a raspuns lui Filip

            se vede ca gandesti miticeste. altfel logica ti-ar spune ca tarlaua, in cazul ambelor stadioane, nu conteaza cat costa pentru ca atat national arena cat si cluj arena au fost stadioane si inainte, deci nu si-au schimbat destinatia, si au fost construite de acelasi stat, deci valorea pamantului in sine n-a contat. dar deh, la voi in sud logica e facultativa :D
            • 0 (0 voturi)    
              mda (Vineri, 9 septembrie 2011, 22:41)

              etre [anonim] i-a raspuns lui cosmin

              Omul era ironic, dar bag de seama ca nu prea percutezi.

              Pe subiect: daca nu faceau praf imnul si gazonul nu baga nimeni in seama furtul. Lumea s-ar fi bucurat de stadion.
              Pana si samsarii de masini au bunul simt sa dea un polish. Gazonul ala a fost un scuipat in fata.
      • +3 (3 voturi)    
        ERROR!!! (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:15)

        Gigi-Contra [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        La Cluj, stadionul care se va inaugura peste exact 1 luna, va costa in final 55 mil. euro si va avea o capacitate cu putin peste 30.000 de locuri. Pe langa asta este si stadion Elite.
        Deci SE POATE! Trebuie doar sa fie oameni muncitori si corecti in frunte. Toata stima pt. Alin Tise care a supravegheat indeaproape toata constructia, si nu si-a batut joc de banii oamenilor.
        • +1 (1 vot)    
          Sa nu ne grabim (Vineri, 9 septembrie 2011, 20:56)

          Allexander [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

          Apreciez Clujul pentru ca e unul din cele mai frumoase orase din Romania, daca nu cel mai curat. Insa as propune sa nu ne grabim. Fereasca Doamne Doamne sa mai avem vreo surpriza gen National Arena cu al ei gazon bun de insamantat pentru legume. Nu e mai bine ca laudele sa le primeasca dupa inaugurare?
  • +5 (9 voturi)    
    Voi fi la meci!!! (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:07)

    Gigi-Contra [utilizator]

    Voi fi la meci si voi striga tot meciul pentru Steaua!!! De-abia astept. Pentru mine, stelist de mic, sa vad 2 meciuri ale Stelei (SI IN CUPELE EUROPENE) in mai putin de o luna, este enorm.
  • +5 (5 voturi)    
    Diferente mari intre preturi (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:07)

    AdrianPopa1312881032332 [anonim]

    Mai, dar daca gazonul a fost atata de slab pentru ca a fost atat de ieftin (criteriul pret aplicat la licitatie). Cum prastia lor acum dau 360.000 de euro dupa ce au dat pe primul 80.000?
    • +1 (5 voturi)    
      :D (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:31)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui AdrianPopa1312881032332

      Pentru ca atunci cand a fost semnat contractul a fost semnat pentru toata lucrarea (inclusiv gazonul) de catre constructorul general. Asta a dat mai departe lucrarea. Atunci cand faci o lucrare mare (sau foarte mare) este ceva normal sa pui un pret mai mic la anumite lucrari si pret mai mare la altele (asa face toate lumea si nu doar in Romania). Firma contractoare a dat apoi contractul la o firma din Italia (parca) care la randul ei l-a dat la firmulita asta de partid din Romania. Cum fiecare si-a tinut profitul a mai scazut si valoarea. Acum, pe langa faptul ca fac in regim de urgenta (nimeni nu aduce peste noapte gazon pentru un stadion decat daca platesti extra - mult extra -, este si normal) dar il aduc si la comanda din Olanda. Si aia trebuie sa vina cu oamenii lor sa puna gazonul, nu pot gasi in cateva zile oameni sa puna asa ceva rapid (un contract ca asta nu se face in 3 ore). Este deci un pret rezonabil tinand cont ca becali vrea peste noapte.
      • 0 (0 voturi)    
        ...si totusi e absurd (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 14:01)

        Lexus [anonim] i-a raspuns lui cristi

        ...cand firma aia a luat 200mil s-a zgarcit la 200 de mii ca sa fie treaba ok...iar daca s-au zgarcit tocmai la suprafata de joc, ar trebui sa ne intrebam cat o sa reziste stadionul in sine!!!
        ...iar normal ar fi ca toate costurile de reamenajare sa fie suportate de constructor...nu cred ca au fost chiar atat de prosti (sau au fost???) sa nu exsite si garantii de buna executie in contractul ala ENORM de 200mil.
  • +6 (6 voturi)    
    Refuz UEFA de amanare meci Steaua (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:09)

    SUPORTER [anonim]

    Astia la UEFA s-au prostit de tot ! Pai ei n-au auzit ca MARELE EUROPRLAMENTAR( admirator al Maseuzei) a aranjat personal cu seful firmei de paza de la sediul UEFA de la Nyon ca meciul Steaua-Schalke 04 sa fie amanat pentru 21.09.2011 si sa se joace pe GAZONUL LUI ( SI NUMAI AL LUI ! ) pe care-l va monta la Arena Nationala????? Toate mijloacele mass-media sunt urgent convocate la "Palat" pentru o conferinta de presa extraordinara in care sa fie facuti- in nota deja obisnuita - "albie de porci" nesimtitii aia de la UEFA , care saboteaza cucerirea Cupei " Europa League " de catre echipa Steaua Bucuresti !
  • 0 (2 voturi)    
    Cam scump totusi (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:01)

    Koczka [anonim]

    Cam scump 360000 EUR un gazon, cred ca intra si comisionul oamenilor de la UEFA. Poate ar trebui sa verifice DNA-ul lor ( ha-ha). Cam atat o sa incaseze net Steaua pentru meciurile din Europa League.
    • 0 (0 voturi)    
      durata (Vineri, 9 septembrie 2011, 20:17)

      Bazil [anonim] i-a raspuns lui Koczka

      O fi ca la rezervarile la avion. Cele de azi pe maine sunt mult mai scumpe decat cele facute cu mai multe luni inainte.
  • +4 (4 voturi)    
    gazon (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:03)

    marcel [anonim]

    acuma daca olandezii pun un alt gazon si costa asa cum a spus Bbbbecalii pai sa puna FRF si cu primaria ca sa platreasca aceasta suma si nu trebuie lasata nici o echipa de divizia 1 sa joace pe acest teren asta este un teren pentru meciuri internationale si pentru un final de cupa a romaniei cum se face in toate tarile din lume ,ce daca e Steaua sau alte echipe sa nu joace ^pe acest teren ,de aceea FRF si primaria generala sa rezolve problema pentru a nu avea Becali ce vorbi,el sa isi faca teren daca vrea ,mai ales ca se lauda ca are bani suficienti pentru a face tot ce vrea.Atentie nu va lasati dusi de vorbele oierului.
  • +4 (4 voturi)    
    nelamurit (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:28)

    andrei [anonim]

    Totusi, are sau nu are stadionul nou instalatie de irigat gazonul?
    Daca are, de ce nu s-a folosit?
    Daca nu are, (cum de s-au gandit sa-l construiasca fara, la cate sute de mil a costat ) zic ei despre gazon ca era gata si bun de joc in 10 august, puteau sa-l ude pana la meciul cu Franta in fiecare 2 seri, cu furtunul pompierilor, daca nu se putea altfel, ca sa fie practicabil.
    Dar cand te intereseaza doar cat iti iese tie...
  • 0 (0 voturi)    
    Sper... (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:10)

    Cristian [anonim]

    C'as astia de pun gazonul:

    http://www.graszoden.nl/uk/home/
  • +1 (1 vot)    
    jiji (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:24)

    VPM [anonim]

    voi nu intelegeti un lucru , se stia de la bun inceput ca pe National Arena nu se va juca nici un meci de UCL sau EL . Jiji a spus clar dupa meciul cu TSKA , jucam si in grupe tot la Cluj , astea cu firma din olanda , cu 360k euro , cu alt gazon sunt numai declaratii pentru presa!
    ne-am saturat de : mitica , borcica , jijica , sandel , mariusica , mititica si elefantica.Dorim un fotbal curat dar se pare ca ne dorim prea mult !
  • 0 (0 voturi)    
    Hai mai bine sa radem... (Vineri, 9 septembrie 2011, 17:41)

    Ochiu ratiunii [anonim]

    Hai mai bine sa radem...
    http://ochiuratiunii.blogspot.com/2011/09/sinteza-cosmetizata-meciului-romania.html

    Tănase pierde mult timp alergând cu mingea până la un jucător francez, când ar fi putut să-i paseze din prima.

    Oprescu face semne disperate de pe margine prin care cere schimbarea gazonului.

    Costin Lazăr e prăbuşit pe gazon, după o intrare dură a unui francez. Piţurcă urlă de pe margine: Lazăre, ridică-te şi mergi!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari UEFA (Vineri, 9 septembrie 2011, 18:28)

    cititor [anonim]

    pentru ca nu stai sa asculti sau sa astepri dupa toate hahalerele sau impotentii care nu sunt in stare sa-si asigure un stadion existent sau sa construiasca unul.
  • 0 (0 voturi)    
    Aicea este TARA MEA!!!!! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 9:56)

    Sebastian [anonim]

    Stil 100% romanesc.