Victor Piturca: Regret ca nu a fost terenul foarte bun. N-am avut in toata cariera atatea accidentari

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:32 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: HotNews / DP
Selectionerul Victor Piturca s-a declarat multumit de prestatia elevilor sai in remiza cu Franta, de la National Arena. Piturca sustine ca nu intelege de ce publicul a huiduit in ultimele minute ale jocului, adaugand ca remiza cu Franta trebuie privita ca un succes.

"Nu trebuie sa fie o seara trista. Era greu sa ne mai calificam. A fost o sarbatoare in aceasta seara. Baietii s-au comportat foarte bine, pe un teren extrem de greu. Era greu sa se joace normal. (...) Atitea accidentari nu am avut in toata cariera mea de antrenor, dar jucatorii care au intrat si-au facut datoria", a spus Piturca la TVR.
  • "Din pacate, aceasta este rezultatul, 0-0. Nu am putut invinge o echipa extrem de valoroasa, cu jucatori foarte buni, dar eu i-am felicitat pe baieti la final pentru ca au facut un meci exceptional din toate punctele de vedere si cred ca rezultatul este echitabil in cele din urma. Din pacate, a batut si Bosnaia in aceasta seara, desi nu trebuia sa ajungem sa depindem si de alte rezultate. In acest moment, calificarea este in proportie de 90 la suta compromisa. Mai sunt doua jocuri, poate se intampla ceva fericit in meciul Bosniei si Luxemburgului. Jocul de azi imi da sperante ca putem alcatui o echipa redutabila in viitor", a spus Piturca la conferinta de presa de dupa meci.

Tehnicianul a declarat ca poate Romania ar fi avut o sansa in plus daca gazonul ar fi fost mai bun in aceasta seara.

  • "Au fost multe brazde rupte, dar nu trebuie sa ne plangem pentru ca si francezii au jucat pe acelasi teren. Daca era mai bun, poate aveam si noi o sansa in plus, dar acesta a fost riscul unui meci disputat pe un stadion nou. Nu cred ca trebuie sa fie o seara trista, a fost o sarbatoare in aceast seara, baietii s-au prezentat bine in fata unei echipe redutabile, pe un teren extrem de greu, pe care era dificil sa se joace normal", a spus selectionerul.

Victor Piturca a mentionat ca nu stie de ce suporterii i-au huiduit pe jucatorii romani la finalul partidei.

  • "Nu mi-am dat seama de ce suporterii au avut acea atitudine la finalul meciului, probabil ca Tatarusanu a mers spre minge. Oricum, pacat de aceasta reactie a suporterilor pentru ca echipa Romaniei trebuia aplaudata si daca pierdea. Nu stiu cat timp imi trebuie pentru reconstructia echipei pentru ca pe mine ma intereseaza si rezultatele. Eu am avut incredere in Chiriches si de obicei nu ma insel asupra jucatorilor. Cred ca echipa a castigat doi jucatori in aceasta dubla, Matel si Chiriches. Nu eram nici eu pregatit ca Sapunaru sa se accidenteze inaintea meciului. Atatea accidentari nu am avut in toata cariera mea de antrenor. Am riscat in unele momente, dar pe acest teren nu puteai sa ataci, pur si simplu nu puteai", a mai spus antrenorul Romaniei.

Antrenorul a adaugat ca prin constructia acestui stadion fotbalul romanesc va creste si ca spera ca gazonul de pe Arena Nationala sa fie intr-o stare buna pana la partida cu Belarus, din 7 octombrie.

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a remizat, scor 0-0, cu reprezentativa Frantei, in preliminariile Euro-2012, in primul meci disputat pe Arena Nationala si la care au asistat 50.000 de spectatori. Dupa doar o jumatate de ora de la inceperea jocului,  numeroase bucati de gazon s-au desprins pe toata suprafata de joc. La pauza, organizatorii au refacut gazonul, insa pe parcursul reprizei a doua situatia s-a repetat.



Citeste mai multe despre   



















3371 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Acelasi Pitzi(ponc) (Miercuri, 7 septembrie 2011, 1:10)

    nano2k [utilizator]

    Aceleasi lamentari, aceeasi ascundere dupa deget. De ce nu recunoasteti ca sunteti penibili toti, incepand cu Nashu' si continuand cu Mitica si cu tine, Pitzi!

    Pai sub patronajul vostru ce valori sa creasca in tara asta? Sunteti exact ca in politica: vorbe si nu fapte.
      #showComment
  • +1 (5 voturi)    
    Sunt stupefiat! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 1:19)

    Remus [anonim]

    Asta e declaratie de antrenor ? Cum adica un "egal contra Frantei inseamna ceva"? Da, inseamna pierderea calificarii. Atat!
    Si cum adica "pacat ca n-am avut noroc sa inscriem"! Jocul imaginat de piturca se bazeaza pe noroc ? Asta e barbut ??
    N-am avut deloc senzatia ca echipa Romaniei vrea sa castige meciul asta. Rusinos!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Huiduieli (Miercuri, 7 septembrie 2011, 1:31)

    Ostap [utilizator]

    Pai publicul a huiduit din doua motive:
    1. Cand esti in dezavantaj si iti trebuie victoria nu tragi de timp ca un egal e ca si o infrangere;
    2. Echipa a ratat calificarea (realist vorbind) deci ce se asteptau? Cine ar aplauda o echipa care pe langa lipsa de performanta mai ofera si un meci modest ?
  • 0 (4 voturi)    
    :) (Miercuri, 7 septembrie 2011, 7:50)

    microbist [anonim]

    numai cativa jucatori din nationala Frantei fact cat a costat tot stadionul ala...iar Benzema ala ia salariu cat toata echipa cu Piti la un loc....daca era asa super putere mondiala era altul rezultatul...nu sunt putere mondiala...iar noi am jucat decent...hai nu va mai alintati prin postari de fan indurerat care ataca la primul colt de bar trei pahare de tuica...:))))
  • 0 (4 voturi)    
    Calificare pierduta (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:15)

    jadaynight [anonim]

    Salutare,

    Calificarea era pierduta inaintesa vina Piturca.
    Chiar se gandea cineva ca ii putem bate asa usor?
    Nu cred ca vreun jucator nu vrea sa castige, dar atat sa putut momentan.
    Bataia de joc tipic romaneasca a fost cu gazonul.
    Ce se intampla daca jucam cu Argentina?
    Jucam acest meci la Constanta ca nu mai aveam gazon deloc?
    Au facut economie la apa? De ce nu au udat gazonul la timp. Ne dam seama cu o saptamana inainte de meci ca e varza?
    Dar aceste intrebari sunt retorice deoarece ma trezec si-mi aduc aminte ca suntem in Romania, Tara tuturor posibilitatilor.\Numai bine
      #showComment#showComment
  • +4 (4 voturi)    
    pitzi... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:55)

    me [anonim]

    la IQu tau care iti este predestinat datorina numelui... si la dorinta acerba de performanta (vezi craiova, steaua si pe udne ai fost antrneor) normal ca nu intelegi d c esti huiduit...

    cand vrei egal cand iti trebuie victorie... d c te-ar aplauda?!
    daca echipa incerca , se straduia, ataca, dar pierdea, oamenii nu huiduiau... dar noi am tras de acgal... tu vrei statuie pentru asta?!

    de asemenea... mai omule s-a pierdut o calificare (a xa in ultimii ani) oamenii vor performanta... la cluburi suntem muci... mafiotii.. padon patronii isi bat joc de cluburi (steaua, dinamo, craiova, timisoara, etc), nasu si corleone isi bat joc de restu... si nationala merge din prost in mai prost...
    ce vrei in conditiile astea?! nu suntem luxemburg sa fim fericiti ca scoatem 4 puncte!!! oamenii au vazut o steaua in 86 si 89 (si chiar dinamo sau craiova cu semifinalele europene), au vazut o nationala in 94 ... vrem sa revedem si noi astia tineri aceste momente... nu ne multumim cu "un egal cu franta" vrem performanta! vrem trofee!
    e atat de greu de priceput?!
  • +1 (1 vot)    
    hmmm (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:51)

    anton [anonim]

    cu mutu si tamas ii bateam pe francezi...ce cauta Cocis la nationala? de ce am tras de timp? ii era frica lui Pitzi sa nu piarda? rusine!
  • +1 (1 vot)    
    situatie in prezent (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:32)

    Nicu [anonim]

    Echipa Romaniei trebuia aplaudata. Nu cred ca Piturca a jucat la egal, nu cred. Dar sunteti culmea, vreti ca cineva sa faca din rahat bici in cateva saptamani. Ribery valoreaza mai mult decat tot lotul Romaniei, ce vreti sa faca Piti? Sa il bage pe Hagi in teren? Pe Dorinel Munteanu? Sa intre el? Vrei sa joci super ofensiv impotriva unei echipe ca Franta sa iti iei 5-0 acasa??? Ce mai ziceati daca jucam ofensiv si ne luam 5 goluri? Eu cred ca se punea pb demiterii lui Piturca.
    Habar n-aveti. Vorbiti ca si cum v-ati fi nascut antrenori toti. E normal sa ai mentalitate de invingator, dar asta nu e suficient. Tre sa ai si talent. Tineti minte ca nu am batut Franta nici cu generatia de aur!
  • 0 (0 voturi)    
    mentalitate (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:41)

    roman [anonim]

    Piturca spune ca nu intelege de ce au fost huiduiti la final dupa ce tot meciul s-a aplaudat frenetic...poate pentru ca mai erau 5 minute din meci si romanii se resemnasera deja si nu mai alergau nici sa bata o lovitura libera, sa nu mai zicem ca nu atacau in valuri? poate pentru ca avem o mentalitate pacatoasa si nu luptam pana in ultimul minut (apropo, in celalalt meci de interes s-a marcat in ultimele 5 minute)...eu sincer m-am saturat de o asemenea mentalitate si nu o mai suport...sa fim fericiti cu rezultatul...ei bine, eu nu sunt...pentru ca e cea mai usoara cale spre mediocritate...si nu cred ca acolo vrem sa ajungem...cei de pe stadion sigur nu !!!