Le Monde si L'Equipe: Terenul de fotbal de la Bucuresti - un cimp de cartofi

de M. Zidaru     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:09 Sport | Fotbal

Terenul de joc catastrofal de pe National Arena
Foto: HotNews / DP
"National Arena din Bucuresti e un veritabil paradox. Cum poate o arena de o asemenea anvergura sa aiba un teren atit de dezastruos? Bineinteles, cimpul de cartofi pe care Les Bleus au evoluat nu e singura explicatie pentru slaba calitate tehnica a jocului" - asa descrie prestigioasa publicatie franceza L'Equipe terenul de joc de la meciul Romania - Franta.

Ziaristii francezi sint evident dezamagiti de scorul alb de la Bucuresti, scriind in cronica meciului ca "anesteziatii" jucatori ai lui Blanc s-au izbit de un zid galben la care nu se asteptau.

Bosnia este vazuta de francezi ca principala amentintare pentru nationala cocosului galic, meciul de la Paris urmind a fi adevarata finala a grupei.

Le Monde foloseste aceeasi comparatie, adaugind ca gazonul a fost "grotesc".  "Cei 22 de actori ai acestei parodii de meci international si-au prins picioarele in gazon", scrie Le Monde.

Reamintim ca firma care a plantat si ingrijit gazonul la National Arena este Gama Verde, al carei patron e Adrian Oprisan, fratele sefului CJ Vrancea, Marian Oprisan. E vorba de aceeasi firma care a pregatit gazonul la un alt meci celebru pentru calitatea execrabila a terenului: martie 2003, contra Danemarcei.
























11410 vizualizari

  • +49 (51 voturi)    
    regele gazonului (Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:15)

    MickeyD [utilizator]

    trebuie sa-i multumim "independentului" Oprescu ca i-a cumparat brazdele fratelui baronului de Vrancea Oprisan, cel care ne-a mai vandut nisip la infrangerea 2-5 cu Danemarca. intrebarea e cat din cele 200 de miare de coco s-au intors...
    • +26 (34 voturi)    
      Si toate din cauza ca .... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:58)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui MickeyD

      Si toate astea din cauza ca Oprescu este independent si nu are nici in clin nici in maneca cu PSD-ul.

      Scuze pentru offtopic
      • +15 (21 voturi)    
        mai (Miercuri, 7 septembrie 2011, 4:35)

        adyQ [anonim] i-a raspuns lui Nicu

        vezi ca esti muuult prea subtil...sunt multi vizionari de antene care o ia de buna :))
    • -14 (20 voturi)    
      portocale, inainte!!! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 5:17)

      lucian11 [anonim] i-a raspuns lui MickeyD

      oprescu e de vine pentru calitatea gazonului.

      este cam acelasi gen de stire cu groapa din asfaltul de pe pasajul basarab.
      si pentru aia tot oprescu era de vina parca.
    • +6 (8 voturi)    
      Romania.............noastra (Miercuri, 7 septembrie 2011, 8:38)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui MickeyD

      1.Romania din cauza mentalitatii acestor lideri mediocri plateste scump orice "confruntare" cu occidentul
      Rusine celor ce au permis sa fie gazonul!
      Cand aceste nulitati vor da socoteala pentru efectul devastator asupra imaginii Romaniei
      '2.Piturca este un antrenor versat si foarte constient ca nu avea sansa impotriva Frantei.
      Si a conceput de la inceput jocul defensiv si ....vedetele din atac ...........au contat doar la coregrafie! Cat timp la nationala vii doar pentru impresie.............e o rusine sa fi mai fii convocat!
      Trebuie o politica ferma de reasezare cu bazele pe pamant si de masuri dure si concrete de refacere a echipei nationale.
      Inca mai sunt sperante.........
    • -7 (11 voturi)    
      nu inteleg un lucru... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:44)

      me [anonim] i-a raspuns lui MickeyD

      ce vina are oprescu ca e gazonu de kko?
      l-a pus el?
      a semnat el contractele?
      si in primul rand!!! el a decis ca se joace meciu aici? nu cumva frf a facut asta?!
      stadionu e terminat de vreo 2 luni... n-au vazut de atunci ca e de kko gazonu? d c au jucat meciu aici?
      • +7 (7 voturi)    
        vina (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:40)

        buha [utilizator] i-a raspuns lui me

        vina e ca a dat contractul aceleiasi firme care a tepuit de mai multe ori cu calitatea proasta a gazonului.
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:22)

        io [anonim] i-a raspuns lui me

        ce treaba are frf cu stadionul? primaria capitalei a platit pentru stadion(si sa ocupat de contracte), fondurile fiind alocate de la buget. Responsabil de contructie este oprescu (asa cum e responsabil si de pasajul basarab, nu conteaza cum si cine a semnat contractul, conteaza cum se face receptia...daca lucrarea nu e ok contractul se reziliaza si se pot cere despagubiri firmei care a facut lucrarea). problema e ca oprescu e superficial...asa cum a facut si cu pasajul...a fost dat in folosinta inainte de receptie...
        • +5 (5 voturi)    
          mda... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:29)

          Ionut [anonim] i-a raspuns lui io

          Speram sa-l vad pe Oprescu fotografiindu-se cu brazdele de pe teren asa cum s-a umflat in pene la toate inaugurarile unor proiecte care nu-i apartin.
          Dar na, ce sa mai sper de la unu' cu sorici gros...
  • +36 (36 voturi)    
    doamne (Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:25)

    harapalb [utilizator]

    doamne ce teren, incredibil!!!

    nu imi vine sa cred ca se aplica acelasi tipar, iar si iar si iar: ca la noi, la nimeni...
  • +8 (8 voturi)    
    Comentarii interesante (Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:31)

    Mario Popa [anonim]

    http://www.lequipe.fr/comms/2011/09/20110906_223958_les-bleus-sans-filet_3.html
  • +30 (30 voturi)    
    gazon.. (Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:51)

    masteryodda [utilizator]

    dupa ce ne-a facut plaja in 2003 in loc de gazon, acum a facut teren arabil. Aceeasi federatie, acelasi personaj
  • +22 (22 voturi)    
    Gazon (Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:57)

    unu [anonim]

    si o sa mai auzim de firma asta cand va fi din nou nevoie de un gazon. Apoi o sa ne intrebam de ce e Romania e coada Europei.
    Firma asta nu mai trebui sa primeasca absolut nici un contract.
    Toti cei care au fost pe stadion si ceilalti fani ai echiepei nationale trebuie sa protesteze daca aceasta firma (in mod direct sau indirect ) mai participa la o licitatie cu bani de la stat.
    • +8 (8 voturi)    
      da.. (Miercuri, 7 septembrie 2011, 8:22)

      victor [anonim] i-a raspuns lui unu

      De parca o sa stea careva atent sau avem ceva de spus.
  • +21 (23 voturi)    
    Baronii PSD (Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:57)

    cata [anonim]

    Se pare ca baroni PSD nu se dezmint, oricat de mica ar fi spaga dar sa fie chiar daca ne facem de ras ca tara pentru calitatea gazonului.
    • -5 (9 voturi)    
      mai... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:45)

      me [anonim] i-a raspuns lui cata

      stadionu e facut pe vremea pdlului... de guvern pdlist...
      oprescu nu a facut mai nimic la stadionu asta...
      nu pricep de unde e vina psdului...
      • +6 (8 voturi)    
        Tocmai pentru ca esti PSD-ist nu intelegi (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:37)

        Ioan [anonim] i-a raspuns lui me

        Gandeste-te (sau mai bine intreaba pe cineva) cand s-a pus gazonul, cine l-a contractat, de unde si de ce.
  • +23 (23 voturi)    
    super-gazonul..... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 1:01)

    ana [anonim]

    cumetriile politice si spagile la nivel inalt, au distrus Romania, inclusiv imaginea sportului.......cum altfel putem sa ne explicam dezastrul de pe terenul de joc??? mercenarii fac ce vor pentru ca avem loaze care le permit acest lucru.....rusine oprescule, rusine sandule, sunteti mana'n mana cu mercenarii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +25 (25 voturi)    
    Hei, DNA! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 1:07)

    nano2k [utilizator]

    Oare chiar nimic nu e suspect cu aceste contracte?

    Mai nene, inteleg ca si in alte tari se practica smecherii, dar macar acolo daca tot au castigat cel putin fac o treaba ca la carte, ca sa nu se lege nimeni de ei.
  • +26 (26 voturi)    
    Eu nu inteleg! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 1:14)

    Vlad [anonim]

    Chiar nu sunt in stare oamenii astia sa semneze un contract?
    Nu exista clauze si penalitati?

    Chiar asa, am ajuns bataia de joc a baronilor locali?
  • +16 (16 voturi)    
    Strategia (Miercuri, 7 septembrie 2011, 1:14)

    evoque [utilizator]

    Noi suntem rai si nu vrem sa intelegem, strategia este de pe vremea lui stefan cel mare.
    Parjoliti padurile si lanurile, otraviti fantanile, totul ca francezii sa nu poata juca.
    Va imaginati ce era daca gazonul era bun, credeti ca scapam cu un 0-0. Nu fratilor, ne bateau francezii de ne mergeau fulgii. Pai cand au vazut frantzujii ca risca sa-si fractureze picioarele au lasat totul mai moale.
    Pitulica vezi ca nicolita fuge saracu da fuge degeaba, mai trebe si un pic de stiinta nu numa fugareala.
    Oricum multumim federatiei si tuturor factorilor de raspundere pentru gazonul de kakat.
    Halal inaugurare.
    Bani aruncati pe geam.
    Rusine.
  • +18 (18 voturi)    
    3-0 (Miercuri, 7 septembrie 2011, 1:26)

    Andrei [anonim]

    Ar trebui sa le dea francezilor 3-0 la masa verde pentru starea terenului.
    Eu daca as fi Franta as reclama asta la UEFA.
    • +5 (5 voturi)    
      Tot ce-i posibil (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:00)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Asa ar si trebui sa se intimple, staff ul FRF trbuia sa asigure toate prevederile normelor de joc precum prevede regulamentul si anume referitor la gazon, se putea si poate s-au creat accidentari printe jucatori din cauza proasta a stadionului, UEFA ar trebui sa investigheze, iar daca starea stadionului nu a fost dupa norme ( ceea tare cred eu ca nu era ), ar fi un meci la masa verde pt Franta si o amenda pt FRF...., s-a stiut de situatia terenului iar ei au continuat cu programarea meciului pe acel teren, deci FRF este de vina in aceasta situati and ar trebui ca UEFA sa penalizeze federatia.....
  • +17 (17 voturi)    
    gazon (Miercuri, 7 septembrie 2011, 1:34)

    ion [anonim]

    cine raspunde?ar trebui ca dl.oprescu sa-l oblige sa refaca gazonul si sa-l oblige prin contract la o garantie.
  • +12 (14 voturi)    
    Ne-am facut de ris (Miercuri, 7 septembrie 2011, 3:39)

    Lucianmotzul [anonim]

    Mai nea independentule Oprescule smecherule de mahala ,gra mare zeflemistule ai facut ROMANIA de ris ,esti un nimeni mai apendicule care trebuie sa fi extirpat<in frunte cu hotii de USListi,nu uitati fratilor.
  • -4 (8 voturi)    
    Super jalnic ! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 3:54)

    rotzuk [anonim]

    La Rovine ! :))

    Ar fi dragut un clip video trucat in care Ribery alearga, dribleaza trei, sapte jucatori aurii :)) dupa care se scufunda intr-o mlastina sau o duna de nisip miscator de pe National Arena...in fine, la final s'apara chioru' cu tigara-n coltul gurii si sa-i intinda o cârja sa se salveze :))
  • +7 (7 voturi)    
    adevarul (Miercuri, 7 septembrie 2011, 5:48)

    sandu [anonim]

    Adevarul e ca nivelul fotbalului romanesc este jos,foarte jos...si francezii au ajucat pe acelasi teren,iar in repriza a doua ne-au cam dat emotii,pasau mingea ca le era dor la romani s-o atiga...
  • +13 (15 voturi)    
    Oprescu vinovat (Miercuri, 7 septembrie 2011, 7:36)

    Mircea [anonim]

    Asa cum Oprescu isi ia toti laurii trebuie sa primeasca si criticile. Este principalul vinovat pentru rusinea asta de gazon ! Sa refaca pe banii lui (are ceva proprietati prin Grecia, sa vanda si sa puna gazon de calitate (o sa vedeti diferenta la Cluj unde nu dicteaza uslinosi gen Oprisan &Oprescu)

    Si mai e ceva. Aseara, la terminarea meciului Oprescu era pamantiu. Simte ca ca-i fuge ...gazonul de sub picioare. Il vor realege bucurestenii ca primar?! Eu zic ca brazdele astea l-au terminat!
  • +11 (11 voturi)    
    toti sunt mana-n mana (Miercuri, 7 septembrie 2011, 7:55)

    ploiesteanu [anonim]

    federatia cu oprescu , oprescu cu oprisan, oprisan cu federatia. Nu se va lasa cu nimic.
  • +10 (12 voturi)    
    Raspns lui Ion (anonim) (Miercuri, 7 septembrie 2011, 8:11)

    C.Tanase [anonim]

    Domnul O prescu nu are timp de asa ceva si nici nu-l intereseaza, e prea ocupat cu borduriada care se desfasoara in tot Bucurestiul, de asta primavara!Ultima si cea mai indarjita, pe Calea Victoriei, chiar in fata Politiei Capitalei!!
    PS:Va mai anintiti declaratia sa (mincinoasa) chiar inainte de a fi ales ca primar? Suna cam asa: "Promit bucurestenilor ca daca voi fi ales s-a terminat cu borduriadele!"Sic!
    De acolo se scot bani grei(din buzunarele contribuabililor) pentru firmele apropiatilor d-lui primar, care apoi au grija sa ii multumeasca.
    Este acelas "patern" dambovitean, de smecherie ieftina, dar care tine in continuare...
    Dar eu ma intreb:in Bucuresti, capitala, sunt toate institutiile centrale ale statului, inclusiv DNA-uri PNA-uri, ANI, ANETE etc, oare nu se gaseste macar una sa se autosesizeze si sa isi faca macar odata datoria conform legii??!!
    Auzi domnule:"independent"! Adica ia de la toti, asta inseamna care va sa zica-vorba lu Conu Iancu!
  • +13 (13 voturi)    
    Gama Verde (Miercuri, 7 septembrie 2011, 8:41)

    Kevi [utilizator]

    Celor care au plantat si ingrijit gazonul puteti sa le transmiteti felicitari aici:

    Telefon: 0237-23.15.43
    Mobil: 0724-20.71.10
    E-mail: contact@gamaverde.ro
    office@gamaverde.ro
  • +13 (13 voturi)    
    Gazon (Miercuri, 7 septembrie 2011, 8:56)

    miliardaru' [anonim]

    Cand isi da demisia Oprescu? Niciodata.
  • +9 (11 voturi)    
    nu suntem in stare sa facem nimic ca lumea... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:20)

    costica [anonim]

    dincolo de scor, chiar m-as fi mirat sa reusim ceva de acest gen, desi aseara cand am vazut cum arata Arena am simtit ca se poate...
    Imaginea aceea cu tribunele alea ca-n Occidentul dezvoltat parca ne aducea si pe noi mai aproape...
    Dupa asta cu gazonul, ce imagine...
    Va plati cineva, oare?!
    Tare mi-e ca va plati Federatia, dar pentru alt gazon... alt gazon, alti bani... ca la noi....
  • +10 (10 voturi)    
    Cine plateste? (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:39)

    Lalaila [utilizator]

    Cine isi asuma responsabilitatea pentru imagine terfelita si banii publici aruncati aiurea?
    • -2 (2 voturi)    
      vaidevoi (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:37)

      vaidevoi [anonim] i-a raspuns lui Lalaila

      Romanii au fost , sunt si vor fi mereu niste plangaciosi.Mereu se bat cu pumnii in piept, se roaga si asteapta o minune la fiecare meci decisiv. Si de fiecare data pleaca cu coada intre picioare. Deja asta e prostie.
      http://myagora.ro/post/romanii-sunt-niste-plangaciosi-p207
  • +9 (9 voturi)    
    de bun simt comentariu... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:46)

    me [anonim]

    sincer nu ma asteptam ca ziarele franceze sa fie asa realiste... dar comentariile au fost de bun simt:
    gazonu prost, dar nu e numai vina lui ca echipa s-a facut de kko.... asta ar trebui sa spunem si noi...
    cum sa te aperi cand un egal sau o infrangere este fix acelasi lucru!?
  • +2 (2 voturi)    
    scuze (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:33)

    Florin [anonim]

    e normal domne, a fost prea cald :)))
  • +5 (5 voturi)    
    Din nou (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:35)

    Roman [anonim]

    Daca gazonul a fost in halul asta aseara, oare cum ar fi fost la data la care trebuia sa jucam cu Argentina?
    Domnul Primar ar trebui sa-si ceara scuze public pentru deserviciul facut imaginii tarii si Bucurestiului pentru ca banuiesc ca sumele de la Oprisan acopera si onoarea "nereperata".
  • +6 (6 voturi)    
    petitia destiturii FRF (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:38)

    ned [anonim]

    semnati si petitia pentru destiturea acestei mafii care conduce Federetaia Romana de Fotbal de 20 de ani...o clica de hotii si mafioti ramasi din timpul comunistiilor...pai din campinoatul de spaga ce putea sa iasa mai bun? scrieti-i si un mesaj de mltumurire d-lui Primar pe site-ul PMB, ca merita omu....astia suntem fratiilor..isi fac de cap aceleasi clici de mafioti analfabeti.
  • +2 (2 voturi)    
    mafia unita (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:39)

    quetzal [utilizator]

    mafia ruseasca impreuna cu mafia italiana ne-au pus "gazon" de 2,6 milioane de euro:)

    Postat pe 26 iul 2011
    Arena Nationala are gazon de cea mai buna calitate, adus din Italia

    Jucatorii Romaniei au motiv de bucurie. Covorul de iarba pe care se vor lupta pentru goluri memorabile este unul de cea mai buna calitate, adus de peste meleaguri. "Gazonul de 8.200 de metri patrati e adus din Italia. Montarea lui se face cu aparaturi speciale, manevrate de o echipa de profesionisti. Aceasta suprafata de joc se regaseste si pe marile stadioane ale Europei. Costul total al gazonului, al infrastructurii sale - aparatura de drenaj, instalatie de stropit, marginile cauciucate etc. - ajunge la 2,6 milioane de euro", ne-a declarat Bogdan Hreapca, director de investitii din cadrul Primariei Capitalei. Pana miercuri seara, montarea covorului va fi gata. Inaugurarea Arenei Nationale va fi pe data de 10 august.
  • +2 (2 voturi)    
    Islazul National (Miercuri, 7 septembrie 2011, 13:53)

    , [utilizator]

    Bine ca n-a mai venit Argentina pentru meciul de inaugurare,Messi ar fi intrat in brazda pana la gat...
  • 0 (0 voturi)