Romania vs Franta, preliminarii EURO 2012

Francezii inainte de marele meci: Mutu - un mare talent, dar cu un IQ de stridie. In loc sa fie la Balonul de Aur, este la Cesena

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2011, 16:55 Sport | Fotbal

Adrian Mutu, la un gol de recordul lui Hagi
Foto: Reuters
Jurnalistii francezi de la sofoot.com au realizat un top al celor mai importanti jucatori romani ai ultimei perioade, Gica Hagi aflandu-se pe prima pozitie. "Avea un picior stang divin, cu el fotbalul romanesc a cunoscut cele mai importante momente", se precizeaza in material. Cand vine vorba de Mutu, gazetarii sunt critici: "Un talent la fel de mare ca prostiile pe care le-a facut de-a lungul timpului. Fara IQ-ul lui de stridie, Mutu ajungea la Balonul de Aur, nu la Cesena".

Clasamentul fotbalistilor romani este condus de Hagi, "Regele" fiind urmat, in ordine, de Boloni, Mutu, Popescu, Belodedici, Dorinel, Lacatus, Iordanescu, Dan Petrescu si Duckadam.

Caracterizarea lui Hagi: 

"Avea un picior stang divin, un caracter de idiot si o gura mare. Cu el, fotbalul din Romania a cunoscut cele mai importante momente, a practicat un fotbal cursiv, direct si genial. El a fost un geniu. Chiar daca nu s-a impus la un club mare (a avut esecuri la Barca si Real Madrid), piciorul sau stang si-a trecut in palmares Cupa Uefa cu Galatasaray in 2000".

Caracterizarea lui Boloni:

"A vrut sa fie dentist si sa-si incheie cariera cu un Volvo bej in garaj. In loc de asta, a reusit sa poarte de 108 ori tricoul echipei sale nationale. A fost indispensabil Romaniei in era Nicolae Ceauseascu".

Caracterizarea lui Mutu:

"Un epicurian. A luat cocaina pentru a se simti bine in pat. A iesit in cluburi desi era in cantonamentul nationalei. A fost suspendat de Federatia Romana de Fotbal. Chiar si asa, e unul dintre cele mai mari talente din istoria fotbalului din Romania. Un talent la fel de mare ca prostiile pe care le-a facut de-a lungul timpului. Briliant cu mingea la picior, golgeter, pasator, creator, Mutu a fost poreclit Fenomenul de fanii Fiorentinei. Fara IQ-ul lui de stridie, Mutu ajungea la Balonul de Aur, nu la Cesena", conform Prosport.

Partida dintre Romania si Franta (contand pentru preliminariile EURO 2012) va incepe la ora 21:30, urmand sa fie in direct pe TVR1 si Dolcesport si Live Tex pe HotNews.ro.


Citeste mai multe despre   























4346 vizualizari

  • -17 (27 voturi)    
    da (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:06)

    george [anonim]

    In atentia jurnalistilor francezi.
    Voi nu vedeti ca jucatorii vostri E negrii? Astia din start au creierul mai mic. Si apoi, si mie mi-e antipatic drogatu' de Adi, dar mai degraba sa ma injure unul de al meu decat unii care fac dragoste cu fata. Ca parca anelka rezolva logaritmi in pauza meciului... Hai marsh la bienvenue !
    • +14 (18 voturi)    
      Roman adevarat! (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:16)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui george

      Draga George esti intr-adevar elegant. Si corect.
      Te asemeni cu tipul din trafic de azi dimineata. Avea o eleganta de bivol african.
      Si ai si creierul de stridie. Ca Mutu. Sau Becali?

      La mai mare.
    • +6 (14 voturi)    
      Nu (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:20)

      Sore [anonim] i-a raspuns lui george

      Alooooo, Hotnews, ce-i asta tata? Parca forumu' asta era "moderat" de cineva. Cum isi gasesc loc p'aici dejectiile a tot felul de rasisti descreierati?
    • +9 (11 voturi)    
      IQ de stridie (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:29)

      adi [anonim] i-a raspuns lui george

      Cat pe ce sa scriu ca jurnalistii francezi jignesc stridia dar nu, IQ de stridie iti este rezervat tie.
      Nu ca ar avea Mutu IQ-ul mult mai sus ca de altfel multi din jucatorii de fotbal din ziua de azi, de la noi sau de aiurea.
  • +5 (9 voturi)    
    IQ (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:11)

    Haichiu [anonim]

    IQ de rapana, a nimerit-o bine fracezu!
  • +11 (15 voturi)    
    Foarte zare (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:12)

    spanac [utilizator]

    Caracterizare la obiect, au dreptate francezii. Dar de ce ne spuneti ceva ce noi in Romania stim deja?
  • +9 (17 voturi)    
    Mutu are IQ de stridie? (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:15)

    valyfl [utilizator]

    Ce vina are biata stridie sa fie jignita in asa hal?
  • +1 (9 voturi)    
    incerc sa inteleg (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:20)

    haipapapa [utilizator]

    de ce te ataci asa cand ei au dreptate in ceea ce scriu legat de mutu?
    • +1 (1 vot)    
      IQ (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:45)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui haipapapa

      este una, cultura este alta. Poate unii pe aici au un IQ strict pozitiv, da' cultura....IOC.
      La Mutu este vorba de IQ-ul comportamental!
  • +1 (7 voturi)    
    hmm... (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:39)

    me [anonim]

    mai cu mutu nu pot sa-i contrazic... dar nici cu frantuzii lor nu mi-e rusine...
  • 0 (2 voturi)    
    online? (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:49)

    cristi [anonim]

    Fratilor, stie cineva unde se poate vedea meciul online pentru cei de-afara? Mersi!
    • 0 (0 voturi)    
      pe tvr1 (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:41)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui cristi

      tvr1 online
    • 0 (0 voturi)    
      dolce sau digitvonline (Marţi, 6 septembrie 2011, 19:00)

      espresu' de ciulnita [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Incearca pe www.dolce.ro sau digitvonline.ro, dar ptr. digi ai nevoie de cateva fisiere pe care le poti descarca fara probleme daca folosesti ajutorul site-ului.
      Bafta.
  • +2 (2 voturi)    
    fotablistii (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:49)

    catalin [anonim]

    in general toti fotbalisti sunt ca mutu, abia leaga o propozitie cand li se ia cate un interviu.
    dintre toate ramurile sportive sunt cei cu IQ cel mai mic
  • -4 (8 voturi)    
    Nu sunt nationalist (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:57)

    OzzyO [utilizator]

    Dar mi se pare ca Mutu, orice nivel ar avea, e totusi peste 90% din populatia frantei, una dintre cele mai jegoase natii care au populat vreodata aceasta planeta. De fapt, francezii fac ceea ce stiu, folosesc orice prilej ca sa mai faca un pic pe noi si pe valorile noastre (vad ca toti comentati de Mutu, dar nimeni nu vede ca Hagi are in opinia lor un "caracter de idiot"). Iar romanii se bucura ca prostii, ca uite, domne, i-a mai zis-o cineva infumuratului de Mutu.
    • +3 (5 voturi)    
      pai?! (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:23)

      veninusrl [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      pai chiar asa este in ceea ce-l priveste pe Hagi un geniu cu caracter de rahat, ce te surprinde?!
      ah si asa e, nu esti nationalist, esti frnacofob, asta nu te face mai obiectiv in context!
      cele bune
      • -1 (3 voturi)    
        Zau? (Marţi, 6 septembrie 2011, 19:30)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui veninusrl

        De unde ii cunosti tu asa bine caracterul lui Hagi? Ai fost vecin cu el si nu-si platea intretinerea sau ce?
  • +3 (7 voturi)    
    dar de hagi, ce ziceti??? (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:59)

    menandy [utilizator]

    caracter de idiot!!!! Ce-am mai ras!!! Pana si francezii au inceput sa- l cunoasca pe hagi!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Solomon (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:31)

    eugeni [anonim]

    Toate discutiile depre mutu, francezi si caracterele lor imi aduc aminte de judele ala care a zis partilor impricinate: si tu ai dreptate dar si tu ai dreptate.

    In toata lista este uitat un adevarat talent, mult mai mare decat mutu et co.: DOBRIN.
    • -2 (2 voturi)    
      si jurnalistii sportivi francezi sunt la pamant (Marţi, 6 septembrie 2011, 20:55)

      ysoagar [anonim] i-a raspuns lui eugeni

      .. la fel ca si panaramele noastre
  • +2 (2 voturi)    
    clasamentul (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:33)

    so con [anonim]

    daca tot traduceti pe sarite de ce nu dati macar linkul complet sa vedem ce zic si despre altii?

    http://www.sofoot.com/top-10-joueurs-roumains-147181-article.html