Cum poate ajunge Romania la baraj fara sa invinga Franta

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 5 septembrie 2011, 11:52 Sport | Fotbal

Blanc vrea un succes la Bucuresti
Foto: HotNews / DP
Cu trei partide inainte de incheierea preliminariilor pentru EURO 2012, Romania se afla pe locul 4 in Grupa D, la o distanta de cinci puncte fata de liderul Franta. Locul pe care tricolorii il vizeaza este al doilea, cel ocupat in prezent de Bosnia. "Si un meci egal cu Franta ar fi bun, dar trebuie sa le castigam pe celelalte doua", a precizat Ionut Lupescu, fost director general al FRF.

"Diferenta dintre Franta si Romania e mare, dar asta nu inseamna ca vom pierde meciul din oficiu. Avem avantajul ca jucam acasa, pe un stadion nou, cu 50.000 de oameni in tribune. Si un meci egal e foarte bun, dar trebuie sa le castigam pe celelalte doua, cu Belarus si Albania. Daca terminam la egalitate de puncte cu Bosnia, ii depasim la rezultate directe", a precizat Ionut Lupescu, fost director general al FRF.

Daca ar fi sa ne luam dupa calculul lui Lupescu, cu o remiza impotriva Frantei si doua victorii cu Belarus si Albania, tricolorii ar incheia grupa cu 18 puncte.

Bosnia are in acest moment 13 puncte, cu trei partide inainte de incheierea preliminariilor. Dzeko si compania trebuie sa piarda cu Franta si sa remizeze cu Belarus pentru ca tricolorii sa incheie pe locul doi (victoria lor cu Luxemburg este aproape sigura). 

Conform acestor calcule, Romania ar avea 18 puncte, in timp ce Bosnia ar acumula doar 17.

O alta varianta ar putea fi cea in care Romania pierde cu Franta, iar Bosnia castiga tot patru puncte pana la finalul preliminariilor (remiza cu Belarus si victorie cu Luxemburg). In aceste conditii, s-ar consemna egalitate de puncte (17), iar tricolorii ar ajunge la baraj gratie rezultatelor directe.

In fine, varianta cea mai optimista ar fi cea in care Romania va invinge tot pana la final (pe Franta, Belarus si Albania). Tricolorii ar avea 20 de puncte si ar putea incheia grupa chiar pe prima pozitie - conditia ar fi ca Franta si Bosnia sa remizeze, iar noi sa trecem de francezi cu un scor mai mare de 2-0.

Clasament Grupa D:

1. Franta 7 5 1 1 11-3 16p
2. Bosnia 7 4 1 2 10-7 13p
2. Belarus 8 3 3 2 6-4 12p
4. Romania 7 3 2 2 10-6 11p
5. Albania 6 2 2 2 4-6 8p
6. Luxemburg 8 0 1 7 1-15 1p

S-au disputat vineri:

Luxemburg - Romania 0-2
Belarus - Bosnia 0-2
Albania - Franta 1-2

Mai sunt de disputat:

6 septembrie/ Romania - Franta, Bosnia - Belarus, Luxemburg - Albania

7 octombrie: Bosnia - Luxemburg, Romania - Belarus, Franta - Albania

11 octombrie: Albania - Romania, Franta - Bosnia.


Citeste mai multe despre   






















8392 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Cui ii mai pasa de mizeria asta de forbal romanesc (Luni, 5 septembrie 2011, 11:56)

    bogdan [anonim]

    Cui ii mai pasa de mizeria asta de forbal romanesc?
  • +6 (6 voturi)    
    S-au mai facut calcule din astea (Luni, 5 septembrie 2011, 12:03)

    Constantin [anonim]

    si inainte de generatia lui Hagi. De fiecare data cand trebui sa facem astfel de calcule ce prevedeam pentru advesari se intampla dar ce prevedeam pentru noi se potrivea ca nuca-n perete.
    Ca sa ne calificam trebuia sa nu ajungem la calcule.
    • +6 (6 voturi)    
      Asteapta pina miercuri (Luni, 5 septembrie 2011, 12:11)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Si atunci calculele vor arata asa:
      - Luxemburg bate Bosnia cu 5-0
      - Albania bate Franta pe umar
      - Franta si Bosnia pierd ambele meciul direct cu 3-0, pentru ca antrenorul lor nu are sapca
      - Romania bate tot, la barbut
      In aceste conditii grele, este posibil sa prindem barajul, daca nu ne fura arbitrii. Oricum, baietii s-au daruit.
  • +2 (4 voturi)    
    Gogu stie (Luni, 5 septembrie 2011, 12:16)

    gogu [anonim]

    1) RO bate FR , BOS bate BLR,
    FR = 16
    RO = 14,
    BOS = 16,
    BLR = 12

    2) BOS bate LU, RO bate BLR si FR bate AL,
    FR = 19,
    RO = 17,
    BOS = 19,
    BLR = 12,

    3) RO bate AL, si face 20 iar FR si BOS vor trebui sa evite egalul, una ramanand cu 19, asadar ne calificam de pe locul 2
    • +2 (2 voturi)    
      si daca nu batem FR? (Luni, 5 septembrie 2011, 12:26)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Da, si daca nu batem FR sau nu batem BLR, sau nu batem AL (s-a mai vazut asta, nu?!?)...

      Faza si mai tare e ca ii batem pe toti, ne calificam de pe 1 si pierdem barajul...
    • 0 (0 voturi)    
      baraj (Luni, 5 septembrie 2011, 12:27)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Am gresit, am vrut sa spun ca terminam pe 2 si pierdem in baraj...
    • +1 (1 vot)    
      stie el Gogu ceva (Luni, 5 septembrie 2011, 12:32)

      florin [anonim] i-a raspuns lui gogu

      dar nu stie bine.
      RO bate FR? Poate la popice. Ca la fotbal, Benzema ne da 2 boabe.
      RO bate BLR? Putin probabil. Baietii se vor darui, dar ... arbitrul/vremea/terenul/astrele le vor fi impotriva.
      RO bate AL? Dar de ce? Ca la ora meciului, sansele la locul 4 in grupa vor fi serios diminuate. Asa ca baietii nu vor fi foarte motivati sa puna glezna.
  • +5 (5 voturi)    
    ? (Luni, 5 septembrie 2011, 12:19)

    Madalin [anonim]

    Eu as vrea sa stiu cum ne putem califica fara sa invingem pe nimeni...
    • +3 (3 voturi)    
      Raspunsul e simplu... (Luni, 5 septembrie 2011, 12:35)

      voda tepes [anonim] i-a raspuns lui Madalin

      ...organizam CM sau CE, ceea ce ne conduce la: nu ne vom califica decat la pastele cailor.
  • 0 (2 voturi)    
    simplu (Luni, 5 septembrie 2011, 12:55)

    abc [anonim]

    Romania trebuie sa reuseasca in fata Frantei cel putin ce face Bosnia cu Belarus in aceeasi zi.
    -Plus sa cistige cele 2 meciuri ramase, acasa cu Belarus si afara cu Albania.
    -Plus Bosnia nu cistiga in Franta in ultimul meci.
  • +1 (3 voturi)    
    FOOTBAL (Luni, 5 septembrie 2011, 12:58)

    danny [anonim]

    Personal, la 37 de ani inca nu am reusit sa inteleg de ce exista idioti pe lumea asta care probabil nu castiga mai mult de 2000 ron pe luna si se "agita" cu faotbalul asta din care ei nu au nimic de castigat ci chiar de pierdut nervi si bani in timp ce o mare gloata de alti idioti- in felul lor, se distreaza si fac un sport care le face placere si castiga de nu mai stiu de capul lor - sute de mii de euro/ milioane sau chiar si mai mult.
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare (Luni, 5 septembrie 2011, 14:43)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui danny

      Prima parte a comentariului e clar si subscriu, dar nu inteleg ce vrei sa zici cu partea a 2-a. Sunt asa o gloata mare care castiga mii si milioane? Si oare chiar toti se distreaza?
  • -1 (1 vot)    
    varianta optimista : (Luni, 5 septembrie 2011, 12:59)

    unu [anonim]

    hai sa-i zicem tampita. numa' gandu sa termini pe locu 1 dupa un parcurs ca asta ...

    daca am bate franta prin nu stiu ce minune, eu zic ca sunt sanse foarte mari de calificare pentru ca franta si bosnia au meci direct.

    plus ca la meciurile viitoare dupa cum zice Satana (exclusi definitiv pentru un moment) i-ar chema pe mutu si tamas. Nu stiu daca e plus neaparat da' sunt jucatori mai bun, retardati cum sunt ei
  • +1 (1 vot)    
    stiu o solutie simpla (Luni, 5 septembrie 2011, 13:22)

    ampersand [utilizator]

    Franta si Bosnia sa fie descalificate. Sa ne rugam pentru asta, ar insemna un pas mare inainte pentru fotbalul practicat de Casa Fotbalului.
    • +1 (1 vot)    
      ma tem ca nu e suficient (Luni, 5 septembrie 2011, 13:25)

      florin [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Mai raman in grupa alte doua nume grele, cu o mare traditie a participarilor la turnee finale: Belarus si Albania. Si cu ambele avem meci direct!
    • +1 (1 vot)    
      baraj (Luni, 5 septembrie 2011, 14:15)

      mopsu [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Franţa şi Bosnia descalificate, noi ieşim pe 2, după Belarus, şi pierdem la baraj.
  • +2 (2 voturi)    
    toata lumea delireaza ! (Luni, 5 septembrie 2011, 13:48)

    jean [anonim]

    in sapte meciuri am facut unspe puncte si in trei o sa facem noua ?
    oare i-a naturalizat piti pe messi si cr.ronaldo si noi n-am stiut ?
  • 0 (0 voturi)    
    aiurea (Luni, 5 septembrie 2011, 14:28)

    doxy [anonim]

    Cred ca e o chestie de mentalitate romaneasca, tot timpul ajungem sa ne agitam in ultima clipa, sa depindem de rezultatele altora, sa trebuie sa castigi cand e cel mai greu, sa ai nu stiu ce scor favorabil, sa primeste o punga de goluri si dupa aia sa te chinui sa mai salvezi ceva in ultimele minute, sau in prelungiri, sa nu fii in stare sa tii un rezultat si sa te superi pe arbitru ca ai luat gol...
  • 0 (0 voturi)    
    Vise taica, vise... (Luni, 5 septembrie 2011, 14:32)

    noe [anonim]

    ... auz' acolo: sa bata Romania pe Franta! Generatia actuala (cea romaneasca ma refer) de fotbal o sa bata Franta doar in vise frate. Somn usor! Sa visati frumos! Vreo 3-0 pt. Franta o sa se termine meciul de maine.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce atâta îndârjire? (Luni, 5 septembrie 2011, 15:05)

    anghero [anonim]

    Dar de ceee să- i bateem? Ce avem cu ei, săraacii? Pe noi, dacă ne- ar bate cineva, cum ar fi?
  • 0 (0 voturi)    
    OK. (Luni, 5 septembrie 2011, 19:38)

    Nea Costica [anonim]

    Vere, Romania se califica chiar daca este pe locul 3, pentru ca gazonul stadionului nostru are cu 500 de fire de iarba mai mult decat a celorlalte echipe. Tampiti mai sunt astia care sunt in grupa cu noi, habar n-au ce e aia competitie . Cu stima,NC.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu fiti prapastiosi. (Luni, 5 septembrie 2011, 19:42)

    Serje [utilizator]

    Pe undeva Razvan Lucescu avea dreptate cu rezultatele care pot avea loc. Era in grafic.
    Mai bine imi parea sa fi fost cu el si nu cu Piturca in aceste momente. Era bine sa se fi asteptat pana la sfarsitul acestor preliminarii. In fond tot cu echipa formata de el se joaca. Echipa si jocul din meciul de 3-1 cu Bosnia nu stiu daca o sa le mai vedem !!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai faceti calcule (Marţi, 6 septembrie 2011, 10:28)

    il cazzone [anonim]

    Bosnia bate Belarus orice calcul devine pueril..
  • 0 (0 voturi)