Primele probleme la National Arena: gazonul trebuie schimbat

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 4 septembrie 2011, 12:25 Sport | Fotbal

National Arena
Foto: Constantin Barbu / HotNews
Cu toate ca nu a gazduit inca prima partida oficiala, "Arena Nationala" are deja parte de primele probleme, gazonul stadionului urmand sa fie schimbat dupa partida dintre Romania si Franta (marti, ora 21.30), contand pentru preliminariile EURO 2012. In perioada 6 septembrie - 17 decembrie, un numar de 20 de partide vor avea loc pe cea mai noua arena a Bucurestiului.

"Schimbarea gazonului costa aproximativ 120.000 de euro, ceea ce inseamna 40.000 de euro pentru fiecare dintre echipele care joaca pe "National Arena", adica noi (nr. Steaua), Rapid si Otelul", a declarat Gigi Becali in legatura cu viitoarea schimbare a suprafetei de joc de pe Arena Nationala.

Steaua (in Europa League si in Liga 1), Rapid (in Europa League), Otelul (in Champions League) si Dinamo (doua partide in Liga 1) vor fi echipele care vor evolua pe National Arena in urmatoarele luni ale lui 2011.

"Degeaba il schimbam acum, nu se mai poate face nimic pe termen scurt. Putem sa punem si gazon de 1 milion de euro, ar fi tot degeaba. Noi am montat gazonul in luna iunie si abia acum este asa cum trebuie", a fost de parere Marius Stan, presedintele campioanei Otelul.

"Aceeasi problema a fost si la Frankfurt si gazonul trebuie schimbat o data la trei sau patru meciuri", a completat Dinu Gheorghe, presedintele Rapidului.

"National Arena" va fi inaugurata cu ocazia partidei Romania - Franta, marti, 6 septembrie, ora 21.30.

Ce meciuri vor avea loc pe National Arena in urmatoarea perioada:

Romania - Franta (6 septembrie, preliminarii EURO 2012)
Steaua - Schalke 04 (15 septembrie, Europa League)
Dinamo - Rapid (18 septembrie, Liga 1)
Steaua - Pandurii Targu Jiu (19 septembrie, Liga 1)
Otelul - Benfica (27 septembrie, Champions League)
Rapid - PSV Eindhoven (29 septembrie, Europa League)

Steaua - Otelul (2 octombrie, Liga 1)
Otelul - Manchester United (18 octombrie, Champions League)
Rapid - Legia Varsovia (20 octombrie, Europa League)
Steaua - Rapid (24 octombrie, Liga 1)

Steaua - Maccabi Haifa (3 noiembrie, Europa League)
Steaua - Concordia Chiajna (6 noiembrie, Liga 1)
Otelul - FC Basel (22 noiembrie, Champions League)
Steaua - FC Brasov (26 noiembrie, Liga 1)
Rapid - Hapoel Tel-Aviv (30 noiembrie, Europa League)

Rapid - Sportul si Dinamo - Steaua (3 decembrie, Liga 1, cuplaj)
Steaua - CFR Cluj (10 decembrie, Liga 1)
Steaua - AEK Larnaca (14 decembrie, Europa League)
Steaua - Vointa Sibiu (17 decembrie, Liga 1).


Citeste mai multe despre   






















11740 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    nu prea ma pricep... (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:04)

    Bakerman [utilizator]

    ...asa ca intreb: gazonul se inlocuieste integral dupa 3-4 meciuri jucate? Credeam ca rezista mai mult de atat!
    • +3 (3 voturi)    
      Arena (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:32)

      Armsterdam [anonim] i-a raspuns lui Bakerman

      Din cate stiu, pe stadionul Amsterdam se inlocuieste la 6 luni. In afara meciurilor functioneaza tot timpul niste ventilatoare pentru ca altfel mucegaieste.
      • +2 (2 voturi)    
        Amsterdam Arena (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:14)

        PointeNeL [anonim] i-a raspuns lui Armsterdam

        si-a schimbat gazonul de 59 de ori pana acuma iar costul unui gazon e in jur de 100 mii de euro.
        Din cauza lipsei ventilatiei la nivelul gazonului au montat acele ventilatoare dar si a lipsei luminii din cauza tribunelor acoperite si a acoperisului rabatabil in unele zone s-au montat niste oglinzi la nivelul gazonului care a asigure suficienta lumina,dupa modelul celor folosite la doua arene de la turneul de tenis de la Wimbledon.
    • +4 (4 voturi)    
      La proiectare (Duminică, 4 septembrie 2011, 14:39)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Bakerman

      au fost luate în calcul aceste inconveniente?
  • +12 (22 voturi)    
    nu-i bai (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:28)

    cicio [anonim]

    isi scot banii din inchiriere...pacat ca acest stadion scump, foarte scump, nu are pista de atletism.. In capul lor numai fotbal este...adica aproape nimic.
    • -3 (13 voturi)    
      atletism (Duminică, 4 septembrie 2011, 20:32)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui cicio

      Ce concursuri de atletism sunt in bucuresti? la cate ai fost, ce rost ar fi avut? stadionul dinamo are pista moderna, orice competitie s-ar putea tine acolo, dar nu exista decat niste campionate nationale unde vin spectatori doar rudele atletilor. Cei de la Federatia de Atletism trebuie sa faca mult mai mult pentru a avea pretentia sa organizeze concursuri pe un stadion nou.
  • +7 (13 voturi)    
    mai putin (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:44)

    ghitza [anonim]

    si'l deschid si pentru turmele baciului berbekali.
    alea adevarate.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu am inteles de ce il schimba (Duminică, 4 septembrie 2011, 14:58)

    alem [anonim]

    Nu reiese din articol care e motivul pt care ar trebui schimbat. Ar trebui sa ne folosim imaginatia? Imi vine in minte doar faptul ca mai mult ca sigur nationala va da de pamant cu echipa Frantei si vor "ara" gazonul. ;)) si deci trebuie de pe acum sa ne gandim sa il inlocuim.
  • +5 (13 voturi)    
    PACAT (Duminică, 4 septembrie 2011, 15:02)

    saabo [anonim]

    ca nu are si pista..si amenajari pt atletism..fiind ..national!..
    nu de club!
    la ce s-or fi gandit!?
    • -2 (6 voturi)    
      inca ... (Duminică, 4 septembrie 2011, 18:12)

      jack [anonim] i-a raspuns lui saabo

      20 de ani o sa mai asteptam sa avem un stadion pe care se poate face atletism.
      • +6 (6 voturi)    
        pardon! (Duminică, 4 septembrie 2011, 20:21)

        DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui jack

        deja este Cluj Arena !
  • -3 (5 voturi)    
    Hotariti-va.... (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:40)

    de Niro [anonim]

    ..........WTF................ARENA NATIONALA ............... sau.......... NATIONAL ARENA !!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    pai daca trebuie, ce mai asteapta... (Duminică, 4 septembrie 2011, 19:24)

    danarad [anonim]

    sa-l schimbe pe partea cealalta! :))
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine jucati in Gruia (Duminică, 4 septembrie 2011, 23:50)

    razvan_cluj [utilizator]

    cica gazonul are nevoie de timp sa prinda radacini. Dupa mine asta inseamna ca vreo 2-3 luni n-ar trebui sa joace nimeni pe el. Echipele din cupa Uefa vor trebui sa joace la Piatra Neamt sau Cluj.
  • +2 (2 voturi)    
    oprescu si tractoarele (Duminică, 4 septembrie 2011, 23:56)

    rco [utilizator]

    dom' oprescu, care-i treaba dom'le mai doboram un record - ala de schimbam gazonul, fara sa fi jucat macar pe el!

    sa aduca tractoarele de la rpimarie, sa are de 2 ori in lung, de 2 ori in lat, apoi sa arunce samanta de iarba, amestecata cu trifoi, sa puna si panselute, si pan' la vara, dupa a doua coasa, se face o iarba de jos palaria

    ok, serios acum, sa aduca un expert la din astea, sa recomande un gazon bun pt conditiile mereo si pt lumina naturala de care are parte stadionul, si se rezolva; ca daca schimbam gazonul la fiecare 3 meciuri...
  • +1 (1 vot)    
    din intelepciunea populara (Luni, 5 septembrie 2011, 8:06)

    gica contra [anonim]

    Lucrul iute, pute ... !
  • -1 (1 vot)    
    ... (Luni, 5 septembrie 2011, 10:08)

    anonim [anonim]

    Ce faci cand nu ai bani sa intretii un stadion simplu ca Stadionul National (23 August)? Simplu, il demolezi si construiesti unul a carui intretinere costa de mii de ori mai scump. Sa nu uitam ca in afara de gazon mai avem structuri de otel, cabluri, acoperis, care toate trebuie vopsite, unse, inlocuite periodic. Iar astea chiar sunt lucruri pe care nu le poti amana.