Romania nu a impresionat in fata amatorilor din Luxemburg (in preliminariile pentru EURO 2012), echipa nationala fiind salvata de "dubla" lui Gabi Torje (34', 45'). Joachim si Blaise ne-au dat emotii mari in debutul partidei, dar pana la urma tricolorii au scapat fara gol primit: s-au impus cu 2-0. Pentru prima reprezentativa urmeaza duelul cu Franta (6 septembrie), partida care va inaugura "National Arena".

Gol pentru Udinese, semn bun pentru nationalaFoto: Reuters

Victor Piturca a inceput cu o victorie (nr. in prima partida oficiala) al treilea mandat de la carma primei reprezentative, tricolorii impunandu-se cu 2-0 in fata Luxemburgului. Startul meciului le-a apartinut gazdelor, Joachim (3') si Blaise (4') trecand pe langa gol.

Partida a fost decisa de noul jucator al celor de la Udinese, Gabi Torje aducand trei puncte dupa golurile din minutele 34 si 45. In a doua repriza, nationala nu si-a creat nicio ocazie importanta de gol, tricolorii multumindu-se sa inchida jocul.

Adevaratul test pentru Piturca urmeaza insa marti (6 septembrie), atunci cand Franta va veni sa inaugureze "National Arena".

Fluier final de partida, Luxemburg - Romania 0-2

90+3' Nicolita primeste cartonasul galben

86' Marica este inlocuit de Bogdan Stancu

76' Torje este inlocuit de Nicolita

75' Marica scapa pe dreapta, intoarce un adversar, dar intarzie inexplicabil sutul si este blocat de apararea gazdelor

Romania se multumeste sa tina mingea cat mai departe de poarta lui Tatarusanu, tricolorii nu au avut vreo ocazie mare de gol in a doua repriza

65' Goian primeste cartonasul galben

63' Chiriches intra pe teren in locul lui Galamaz (accidentat)

61' Janisch ii ia locul lui Da Mota la gazde

55' Joubert se intinde si respinge sutul puternic al lui Giger Bucur

51' Cursa a lui Marica pe stanga, atacantul trece usor de un adversar, dar centrarea acestuia este retinuta de Joubert

46' Kitenge i-a luat locul lui Joachim la gazde

A inceput repriza a doua

Pauza, Luxemburg - Romania 0-2

45' Torje scapa singur spre poarta adversa, il dribleaza pe Joubert si inscrie pentru 2-0

41' Rat si Goian reusesc sa strice o actiune frumoasa a gazdelor, Romania pare o echipa firava in fata unor amatori

34' Matel centreaza de pe dreapta, lovitura de cap a lui Cocis este respinsa pana la Torje, iar acesta inscrie cu un sut din apropiere. Luxemburg - Romania 0-1

32' Centrarea lui Rat de pe partea stanga nu este ajunsa de niciun coechipier

26' Marica preia pe piept o minge, dar sutul acestuia este blocat de apararea gazdelor

21' Sutul centrare al lui Da Mota trece putin peste poarta lui Tatarusanu. Inca o ocazie de gol pentru Luxemburg, echipa lui Luc Holtz este mai periculoasa

19' Torje primeste cartonasul galben dupa un fault din spate la Mario Mutsch

14' Joachim patrunde pe stanga, suteaza de langa Goian, dar mingea ocoleste spatiul portii lui Tatarusanu

13' Marica trimite previzibil dintr-o lovitura libera, Joubert retine fara nicio emotie

12' Schnell primeste cartonasul galben

In primele 10 minute, Luxemburg a fost echipa mai periculoasa

6' Tanase centreaza perfect, dar lovitura de cap a lui Marica (din apropiere) se duce putin pe langa poarta. Prima faza importanta a tricolorilor

4' Blaise trimite cu capul dintr-o aparare visatoare a tricolorilor, mingea trece peste poarta

3' Tatarusanu respinge cu un reflex deosebit un sut din apropiere al lui Joachim. Ocazie mare pentru gazde

A inceput partida

Luxemburg: Joubert - Schnell, Blaise, Hoffman (Bukvici '76), Mutsch - Joachim (Kitenge '46), Gerson, Payal, Bettmer, Leweck - Da Mota (Janisch '61). Selectioner: Luc Holtz.

Romania: Tatarusanu - Matel, Galamaz (Chiriches '62), Goian, Rat - Cocis, Lazar, Tanase - Torje (Nicolita '76), Marica (B. Stancu '87), Bucur. Selectioner: Victor Piturca.