Traversarea in alergare a Carpatilor Meridionali

de M. Ch.     HotNews.ro
Vineri, 13 mai 2011, 16:29 Sport | Extrem

In alergare, in Carpati
Foto: Foto: Laurentiu Pavel
Brasoveanul Lucian Clinciu, un pasionat schior si alergator, si-a propus traversarea in opt zile a unui traseu de circa 350 de kilometri pe crestele Carpatilor Meridionali. El a plecat ieri de dimineata din Predeal si urmeaza sa ajunga pe 19 mai la Baile Herculane.

Prima zi a expeditiei nu a fost deloc usoara. Lucian Clinciu a plecat la ora 8:30 din Predeal, a parcurs pe schiuri traseul din Bucegi, apoi in alergare pe cel din Piatra Craiului. "Ziua a fost destul de grea si lunga. Vreme rea in prima parte a zilei, cu ceața, ploaie, chiar si gheața pe coborârea de la “Lanțuri” din Piatra Craiului", se arata pe site-ul expediției. Dupa aproape 14 ore a ajuns in Plaiu Foii, punctul terminus al primei zile.

In aceasta dimineata, la ora 8:00 Lucian Clinciu a plecat spre Balea, unde va ajunge tot la cateva ore dupa caderea intunericului. El are un singur om in echipa de suport tehnic, respectiv pe prietenul sau, Bogdan Sulica, care il va astepta la sfirsitul fiecarei etape, fiind responsabil cu hidratarea, alimentarea si... buna dispoziție.

Clinciu si-a propus sa ajunga in Baile Herculane cu o zi inainte de desfasurarea acolo a Maratonului Hercules, competiție la care isi propune de asemenea sa participe.

In virsta de 40 de ani, Lucian Clincu este un foarte bun schior si alergator, fiind in urma cu puțini ani in urma membru in echipa României care a participat la campionatele mondiale si europene de schi de tura. El este totodata organizatorul maratonului Piatra Craiului, cea mai veche competiție de alergare montana din țara.

Cursa lui poate fi urmarita si pe siteul transcarpathiansrun.wordpress.com/​
























2904 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Respect si admiratie (Vineri, 13 mai 2011, 16:48)

    valisa [utilizator]

    Lucian, te respect pentru ceea ce faci. Mult succes!
    Am sa urmaresc evolutia ta.
  • +1 (1 vot)    
    Multa bafta! (Vineri, 13 mai 2011, 16:51)

    mra [utilizator]

    Multa bafta Lucian!

    Pentru ce ce nu stiu, Lucian e si un mare iubitor al muntelui.
    A participat, acum mai bine de 10 ani, alaturi de cei de la Administratia Parcului National Piatra Craiului si alaturi de noi, cei din Alpin Club Brasov, la montarea noului refugiu de la Varful Ascutit din Piatra Craiului.
    Tot el s-a ocupat si de reparatii la refugiul Grind (actualmente Grind I)
  • +1 (1 vot)    
    Bafta omule! (Vineri, 13 mai 2011, 16:54)

    Claude [anonim]

    Fie ca visul sa ti se indeplineasca!
  • +1 (1 vot)    
    Bafta (Vineri, 13 mai 2011, 17:10)

    Bo [anonim]

    Respect
  • 0 (2 voturi)    
    no (Vineri, 13 mai 2011, 18:08)

    I [utilizator]

    no da di ce fugi? meri incetu.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru ca poate :) (Vineri, 13 mai 2011, 19:11)

      Zsolt [anonim] i-a raspuns lui I

      si inca o data poate :)
      • 0 (2 voturi)    
        asa zici (Vineri, 13 mai 2011, 22:23)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui Zsolt

        Mai Zsolt dar de unde stii tu de cate ori poate baiatul asta ? Oricum 42 Km pe zi opt zile la rand nu cred ca poate face decat daca fenteaza cumva.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Luci (Vineri, 13 mai 2011, 20:02)

    Mugur Fratila [anonim]

    Ma bucur sa vad ca esti din nou in forma. Ma bucur ca prin tine se demonstreaza din nou (daca mai era nevoie) ca varsta a doua nu este de neglijat in competitiile de anduranta de orice fel.
    Respect omule!
  • +1 (1 vot)    
    tare ca piatra (Vineri, 13 mai 2011, 21:15)

    ion [anonim]

    un meserias intr o tara de manelisti horror
  • +2 (2 voturi)    
    alergare (Vineri, 13 mai 2011, 23:06)

    ocsi [anonim]

    Doar 7 comentarii ,dupa un articol cu fotbal sunt sute,oameni de munte sunt putini dar cu caracter
  • +2 (2 voturi)    
    respect (Sâmbătă, 14 mai 2011, 6:14)

    schultz [anonim]

    jos palaria!
    sa ai vreme vreme buna
  • 0 (0 voturi)