Horia Colibasanu a urcat marti pe Everest fara oxigen si fara serpasi: A fost oribil de greu si foarte, foarte frig

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 16 mai 2017, 9:30 Sport | Extrem

Horia Colibasanu a cucerit cel mai inalt varf al planetei
Foto: Facebook / Horia Colibasanu
Horia Colibasanu a reusit sa urce marti dimineata pe varful Everest fara a apela la tuburi de oxigen si fara ajutorul serpasilor, informeaza pagina de Facebook a alpinistului.

In aceasta dimineata, la ora Romaniei 6.20, a urcat pe Everest, cel mai inalt munte din lume, dupa un drum lung de 12 ore.

"A fost oribil de greu si foarte, foarte frig", a spus alpinistul.

Horia a urcat fara oxigen si fara ajutorul unei echipe de serpasi, aceasta fiind cea mai performanta expeditie romaneasca,  potrivit sursei citate.

"Sunt bine, fac pozele de pe varf si cobor. De partea cealalta a varfului se vad expeditiile care urca pe ruta sudica", a transmis Horia imediat cum a ajuns pe varf. 

Ascensiunea a durat aproape 12 ore, ultima lui tabara fiind la 8300 m. 

A urcat in paralel cu serpasii care au instalat corzile pe Everest pentru sezonul 2017, iar decizia lui Horia de a pleca mai repede spre varf a avut doua motive: sa evite imbulzeala ca sa isi reduca timpul de expunere la mare inaltime, sa isi dea timp in caz de vreme nefavorabila sa incerce ascensiunea de mai multe ori. 

Urmeaza ca Horia sa coboare la o altitudine sub 8000 de metri pentru a se odihni, aceasta etapa a expeditiei fiind importanta si riscanta avand in vedere ca este foarte obosit, potrivit horiacolibasanu.com.

Everest este al 8-lea varf de peste 8000m din palmaresul lui Colibasanu si reprezinta o premiera pentru Romania avand in vedere ascensiunea prin practicarea alpinismului pur, se mai scrie pe pagina lui de Facebook.

Ceilalti munti pe care urcase pana acum Colibasanu sunt: K2 (8.611m), Manaslu (8.163m), Dhaulagiri (8.167m), Shishapangma (8.027m), Annapurna (8.091m), Makalu (8.463m), Lhotse (8.516m).


Citeste mai multe despre   






















10884 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Horia (Marţi, 16 mai 2017, 10:26)

    hamurabi [utilizator]

    Astept cum se va vedea performanta in mass-media !
    • +16 (16 voturi)    
      Everest (Marţi, 16 mai 2017, 11:02)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      Jos palaria pt Horia Colibasanu ! Un mare profesionist care face cinste tarii si sportului.Cat despre partea cu mass-media,stai linistit,acolo 2-3 randuri in josul paginii, ca doar nu e fcsb sau vreo declaratie a lui Becali.
  • +17 (17 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 16 mai 2017, 10:39)

    Andradda [utilizator]

    Sa speram ca si coborarea va avea loc fara incidente!
  • -24 (34 voturi)    
    da (Marţi, 16 mai 2017, 10:44)

    andrei1245 [utilizator]

    si eu am plecat spre bacau pe jos cu picioarele goale; e foarte greu, mai ales ca puteam sa cumpar bilet de tren si sa mi pun tenisii
    • +15 (15 voturi)    
      un premiu pentru prostie mediocra (Marţi, 16 mai 2017, 11:11)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      primesti din partea mea (..in cazul in care poti demonstra ca erai descult;) ) in timp ce pt Horia C. toata stima.
    • +16 (16 voturi)    
      prostu nu e prost daca nu e si fudul (Marţi, 16 mai 2017, 12:37)

      SorinAngheloiu [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      consider ca acest comentariu l-ai facut sub influenta alcoolului luat cu banii de bilet... cand ajungi in bacau sa nu mai pleci de acolo... incuie-te in casa (daca ai) si ascunde-te de lume. taie internetu, stincge lumina si gandeste-te in continuare la tenesii pe care nu ti i-ai pus.
      • -6 (6 voturi)    
        mai da (Marţi, 16 mai 2017, 19:06)

        andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui SorinAngheloiu

        agresivi sunteti ! nu suportati nici un fel de ironie!

        sper ca nu este de la lipsa de oxigen pe care o suferiti voi alpinistii la inaltime!

        ma astept sa fiti la fel de admirativi cand unul dintre voi va demonstra ca poate sari din avion de la 3000 de m fara parasuta !
  • +12 (12 voturi)    
    Felicitari ! (Marţi, 16 mai 2017, 11:04)

    strelka [utilizator]

    Bravo Horia !
  • +9 (9 voturi)    
    cu toate ca (Marţi, 16 mai 2017, 13:29)

    iodixit [utilizator]

    nu inteleg activitatea asta, trebuie sa recunosc ca e o realizare deosebita. BRAVO!