Romanul Tiberiu Useriu a castigat cel mai greu maraton din lume 6633 Ultra, ce s-a desfasurat dincolo de Cercul Polar

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 martie 2016, 10:37 Sport | Extrem

Tiberiu Useriu a castigat maratonul 6633 Ultra
Foto: Tiberiu Useriu
Maratonistul Tiberiu Useriu a finalizat pe primul loc cel mai greu maraton din lume, dupa ce a alergat 566 de kilometri la Polul Nord, in conditii meteo extrem de dificile, informeaza un comunicat de presa.

Tiberiu a condus cursa de la inceput pana la final. Maratonul arctic 6633 Ultra a inceput anul acesta pe 11 martie in Canada, dincolo de Cercul Polar si i-a provocat pe participanti sa strabata cei 566 de kilometri in doar 150 de ore de la start. 

Cu toate ca s-a ranit la picior cu doar putin timp inainte de incheierea maratonului, Tiberiu a reusit sa termine cursa cu un avans de o ora fata de concurentul care a iesit pe locul doi, Toh Poh Joo, din Singapore, arata sursa citata,

Pentru a obtine acest avans, Tiberiu Useriu a alergat ultimii 15 kilometri. 

Tiberiu Useriu a urmat un antrenament dur inainte de maratonul arctic. El si-a petrecut iarna anului trecut in Pasul Tihuta din Muntii Calimani, unde a alergat la bustul gol, a dormit in ger sub cerul liber si a facut baie la copca pentru a rezista temperaturilor de la Polul Nord.

Maratonul arctic 6633 Ultra a fost finalizat anul acesta si de alti doi romani, Vlad Tanase si Andrei Rosu. Ambii au terminat cursa pe locul trei. 

La maraton s-au inscris in total 12 concurenti din SUA, Marea Britanie, Scotia, Franta, Romania, Australia, Zimbabwe si Singapore.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
14478 vizualizari
  • +23 (29 voturi)    
    Bravo !!!! (Sâmbătă, 19 martie 2016, 10:52)

    cartofil [utilizator]

    Impactul media este mai mare decat cel obtinut cu milioanele de euro cheltuite de ministerul dezvoltarii pentru promovarea Romaniei
  • +26 (28 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 19 martie 2016, 10:58)

    syms [utilizator]

    Cat mai mulți sa îți urmeze exemplul.
  • +4 (30 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 19 martie 2016, 11:36)

    Veetor [utilizator]

    Pacat ca nu e Simona Halep. I-ati fi scris si voi un articol mai interesant...

    Bravo Tibi!
  • +16 (16 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 19 martie 2016, 12:10)

    nikita11 [utilizator]

    Impresionant! succes si pe viitor
  • +7 (13 voturi)    
    Romanii au talent (Sâmbătă, 19 martie 2016, 12:28)

    Trojan.H [utilizator]

    Foarte smecher!
  • +19 (19 voturi)    
    XcXc (Sâmbătă, 19 martie 2016, 12:51)

    solar [utilizator]

    Asta DA, performanta! ceva ce cred ca e Extraordinar!!
  • +5 (5 voturi)    
    Trei romani si toti trei pe podium (Sâmbătă, 19 martie 2016, 19:10)

    ty [utilizator]

    Felicitari
    • -1 (5 voturi)    
      umm (Duminică, 20 martie 2016, 16:43)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Daca pe locul 2 a iesit un tip din Singapore, e cam greu sa fie 3 romani pe podium. Chiar si asa, sa termini o astfel de cursa e o realizare fenomenala.
      • +1 (5 voturi)    
        .. (Duminică, 20 martie 2016, 19:23)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Tocmai ce am alergat 21km, asa ca am avut timp sa ma gandesc la diverse. Mea culpa, nu am realizat ca ceilalti doi romani au alergat probabil impreuna si au terminat amandoi pe locul 3.
  • +3 (3 voturi)    
    WAW (Duminică, 20 martie 2016, 10:23)

    Mariusica.a [utilizator]

    4km/h in medie.....apoi ca sa mai poata dormi, ar trebui sa mearga la pas de aproape sau peste 10km/h si sa manance din mers.....zic si eu care imi place mersul mult...
    (si asta facut si la temperaturi de minus si cu rafale)

    Tare omul, felicitari daca citeste! :)
  • +3 (3 voturi)    
    Deci, (Duminică, 20 martie 2016, 14:08)

    John M. [utilizator]

    mai naste si Romania oameni !
  • +3 (5 voturi)    
    felicitari ! (Duminică, 20 martie 2016, 18:39)

    LiliL [utilizator]

    Felicitari ! O performanta extraordinara !
    Poate sa gindeste vreo televiziune sa renunte la interviuri cu tunate si sa-l cheme pe acest sportiv exceptional , astfel de oameni merita vazuti si ascultati.