Spania, Croatia si Italia se lupta pentru calificarea in "sferturile" EURO 2012 (Irlanda este deja eliminata). Pentru a ajunge printre cele mai bune opt echipe ale competitiei, Italia trebuie in primul rand sa invinga pe Irlanda si sa spere ca rezultatul partidei dintre Spania si Croatia nu va fi 2-2 (situatie in care Italia este eliminata). Meciurile Croatia - Spania si Italia - Irlanda vor fi in direct pe TVR si Dolcesport si LiveText pe HotNews.ro de la ora 21.45.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Croatia - Spania (21.45, Gdansk, TVR si Dolcesport direct)

Echipe probabile:

Croatia: Pletikosa - Srna, Corluka, Schildenfeld, Strinic - Vukojevic, Rakitic - Pranjic, Modric, Mandzukic - Jelavic.

Spania: Casillas - Alba, Pique, Ramos, Arbeloa - Alonso, Busquets - Iniesta, Xavi, Silva - Torres.

Italia - Irlanda (21.45, Poznan, TVR si Dolcesport direct)

Italia: Buffon - Maggio, Bonucci, Barzagli, Chiellini - De Rossi - Marchisio, Pirlo, Giaccherini - Di Natale, Cassano.

Irlanda: Given - Ward, Ledger, Dunne, O'Shea - McGeady, Whelan, Andrews, Duff - Long, Keane.

Calculele calificarii:

Spania se califica in "sferturi" in cazul in care nu pierde in fata Croatiei. Mai exista totusi si varianta in care ibericii ar fi invinsi de Croatia, iar Italia nu ar trece de Irlanda.

Croatia merge sigur in "sferturi" in cazul in care invinge pe Spania sau remizeaza, scor 2-2, in fata ibericilor. De asemenea, echipa lui Slaven Bilic se mai poate califica si in cazul unei infrangeri, cu mentiunea ca Italia sa nu treaca de Irlanda.

Pentru a putea spera la calificare, Italia trebuie in primul rand sa invinga pe Irlanda. Apoi, echipa lui Cesare Prandelli trebuie sa spere ca meciul dintre Spania si Croatia nu se va incheia 2-2. Este rezultatul care trimite Italia acasa.