Grecia, mereu surprinzatoare: aflata la un pas de eliminare, fosta campioana a Europei a trimis acasa Rusia (una dintre echipele in forma de la acest turneu final) dupa ce a invins cu 1-0 (gol Karagounis). Cehia a castigat Grupa A: a trecut (1-0) de Polonia, unicul gol fiind marcat de Jiracek.

Grecia - Rusia 1-0/ Karagounis 45+2'

Final de partida, Grecia este in "sferturi", Rusia este eliminata...

85' Lovitura de cap a lui Dzagoev se duce putin pe langa poarta...rusii au trecut pe langa golul izbavitor

Grecii se apara cu toata echipa, aceasta formatie aminteste de cea care a castigat EURO 2004...

75' Denisov suteaza in forta, Sifakis prinde in doi timpi

70' Tzavellas nimereste vinclul dintr-o lovitura libera. Ocazie imensa pentru Grecia

61' Karagounis cere penalti, dar primeste un cartonas galben (nu va juca in "sferturi" in cazul in care Grecia se va califica)

59' Anyukov intervine salvator la un sut al lui Torosidis

54' Pavlyuchenko suteaza mult peste poarta...

50' Arshavin este neinspirat, iar grecii il deposedeaza usor

45+2' Karagounis inscrie cu un sut pe sub Malafeev, Grecia deschide scorul contrar cursului jocului

Grecii resping din toate pozitiile, Rusia ataca cu toate liniile

40' Zhirkov rateaza inca o ocazie mare - sutul sau se duce foarte aproape de transversala

Rusii domina partida, grecii incearca sa surprinda pe contraatac

20' Sutul pe jos al lui Arshavin nu gaseste tinta

17' Katsouranis respinge din fata portii o centrare a lui Zhirkov

13' Kerzhakov trimite cu mult efect, mingea trece aproape de vinclu

10' Arshavin reia din cadere, Sifakis retine fara emotii (sutul a fost pe centrul portii)

6' Malafeev deviaza peste poarta o deviere periculoasa. Grecii preseaza in debutul partidei

Grecia: 13 Sifakis, 2 Maniatis, 3 Tzevellas, 5 Papadopoulos, 15 Torosidis, 19 Papastathopoulos, 10 Karagounis (c), 21 Katsouranis, 7 Samaras, 14 Salpingidis, 17 Gekas.

Rusia: 16 Malafeev, 2 Anyukov, 4 Ignashevich, 5 Zhirkov, 12 A. Berezutski, 6 Shirokov, 7 Denisov, 17 Dzagoev, 22 Glushakov, 10 Arshavin (c), 11 Kerzhakov.

Cehia - Polonia 1-0/ Jiracek '72

Final de partida, Cehia merge in "sferturi", Polonia (tara gazda) este eliminata inca din faza grupelor

78' Tyton intervine salvator, Cehia a trecut pe langa 2-0

72' Jiracek dechide scorul dupa un contraatac scoala. Cehia - Polonia 1-0

65' Sivok suteaza de la cativa metri, Tyton intervine cu un reflex senzational

54' Limbersky gaseste doar plasa laterala

50' Cech iese gresit pe o centrare, faza ramane insa rezultat

42' Pilar trimite in doua randuri in aceeasi faza, tabela ramane insa nemodificata

Jocul s-a mai echilibrat, actiunile de poarta sunt mai rare in acest moment

23' Cech salvator inca o data: pareaza sutul lui Boenisch

14' Polonezii trec din nou pe langa gol, Cech se intinde si pastreaza tabela intacta

11' Lewandowski rateaza tinta, inca o ocazie pentru gazde

9' Blaszczykowski este blocat in ultimul moment de Petr Cech

4' Pilar rateaza sutul din apropiere, ocazie mare pentru Cehia

Cehia: 1 Cech (c), 2 Gebre Selassie, 3 Kadlec, 6 Sivok, 8 Limbersky, 13 Plasil, 14 Pilar, 17 Hubschman, 18 Kolar, 19 Jiracek, 15 Baros.

Polonia: 22 Tyton, 13 Wasilewski, 15 Perquis, 20 Piszczek, 5 Dudka, 7 Polanski, 10 Obraniak, 11 Murawski, 16 Blaszczykowski (c), 9 Lewandowski.