VIDEO UEFA deschide o procedura disciplinara impotriva Rusiei, din cauza fanilor

de A.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iunie 2012, 23:53 Sport | Euro 2012

Fanii rusi, cei mai agresivi la EURO 2012
Foto: Agerpres
Uniunea Europeana de Fotbal a anuntat sambata seara ca a deschis o procedura disciplinara impotriva federatiei din Rusia, din cauza comportamentului violent al suporterilor din aceasta tara, cu ocazia meciului cu Cehia (disputat vineri, la Wroclaw).

Imagini captate de un cameraman amator arata cum un grup numeros de fani rusi lovesc cu bestialitate oameni de ordine, in interiorul arenei din Wroclaw.



Totodata, UEFA a anuntat ca investigheaza si un raport legat de o agresiune rasista la adresa cehului Gebreselassie (singurul jucator de culoare din efectivul Cehiei) - conform unei asociatii poloneze pentru drepturile omului, rusii l-ar fi ironizat cu sunete care imitau tipete de maimuta.























4690 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    fanii ruşi cei mai agresivi... (Duminică, 10 iunie 2012, 0:21)

    domu [utilizator]

    wow :) parcă ar fi o noutate. sper ca UEFA să dea un exemplu şi să îi trimită acasă cu echipă cu tot dacă mai confundă fotbalul cu K1(vezi în video 0:24 lovituri specifice)
    • +1 (3 voturi)    
      deh (Duminică, 10 iunie 2012, 1:48)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui domu

      primitivism, ca si fotbalul in sine
      • +6 (6 voturi)    
        ??? (Duminică, 10 iunie 2012, 10:07)

        drivex [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        +1
        O singura sanctiune: afara cu ei! Lumea nu pierde nimic fara rusia in general si fara echipa ei de fotbal in particular. Niste neandertalinei! Nimic mai mult. Regret enorm lipsa de reactie a fortelor de ordine de acolo....
        • -2 (4 voturi)    
          este interesant... (Duminică, 10 iunie 2012, 12:07)

          me [anonim] i-a raspuns lui drivex

          cum tu acuzi rasismul si bataile rusilor facandu-i "neandertalieni"
      • +2 (4 voturi)    
        intrebare... (Duminică, 10 iunie 2012, 12:07)

        me [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        d c e primitiv fotbalul?!
        pentru sa sunt UNII (subliniei UNII) suporteri huligani?!
        grow up!
      • 0 (2 voturi)    
        Thy (Duminică, 10 iunie 2012, 16:03)

        Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Mare vorbe ai spus,putine dar perfect adevarate.
    • +1 (3 voturi)    
      sa inceapa Euro si pt noi :)))) (Duminică, 10 iunie 2012, 7:52)

      grrr [anonim] i-a raspuns lui domu

      Da, si in locul lor sa trimita rromania si sa ia si golaverajul (oricum ar fi singurele goluri inscrise...
      :D)
    • -1 (3 voturi)    
      Huliganii polonezi (Duminică, 10 iunie 2012, 8:00)

      Jomne [anonim] i-a raspuns lui domu

      Huliganii polonezi sunt mai rai decat cei rusi. O sa urmeze si momentul lor la meciul Polonia - Rusia.
  • +6 (6 voturi)    
    Neam prost (Duminică, 10 iunie 2012, 1:10)

    mntsn [utilizator]

    Rusii sunt abrutizati mai ceva ca romanii. Spiritul lor civic e de mult mort si bine ingropat, sunt salbaticiti in ultimul hal.

    Asta e ceea ce inteleg ei dintr-un turneu final european. Daca mi-ar sta in putere, i-as descalifica instantaneu si i-as trimite inapoi in ..(pardon)..acasa.
  • +5 (5 voturi)    
    beasts (Duminică, 10 iunie 2012, 1:15)

    ofof [anonim]

    desi mi-a placut tare mult rusia ieri impotriva cehiei si desi imi place teribil de arshavin, pentru ca descreieratii aia sa-si primeasca pedeapsa, as fi de acord pana si cu descalificarea rusiei si implicit repatrierea tuturor fanilor rusi.
    situatiile disperate (a avea ca organizator stewarzi snopiti in bataie in interiorul stadionului e una disperata) cer masuri disperate.
    • -2 (4 voturi)    
      voi ganditi fratilor?! (Duminică, 10 iunie 2012, 12:10)

      me [anonim] i-a raspuns lui ofof

      stiti ce ar implica sa trimiti acasa o echipa datorita suporterilor ei?!?!?!
      unde s-a mai intalnit asta?!
      nici cand fanii lui liverpool au omorat suporterii italieni nu s-a intamplat asta: meciul s-a jucat (cum s-a jucat e alta discutie)

      pot trimite suporterii acasa (desi si aici e o discutie daca nu sufera oameni care nu au nici o vina din cauza catorva nebuni), dar in nici un caz echipa.
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Duminică, 10 iunie 2012, 1:34)

    Adrian [anonim]

    normal ar fi sa ii trimita pe toti acasa.
  • +6 (6 voturi)    
    Animale ! (Duminică, 10 iunie 2012, 2:03)

    flavius [anonim]

    Ce animale .
    Incerc sa nu fiu xenofob , sa nu cred in stereotipuri dar fiecare intalnire cu "cultura" rusa ...dezamageste .

    De ce dracu ar face cineva genu asta de ravagii dupa un meci castigat spectaculos? Si cu cine...cu 2-3 stewarzii .

    Sa ii excluda de la euro ! Ar fi un bun exemplu pentru toti amatorii de "fotbal cu picioru-n gura" .
  • +1 (1 vot)    
    Si echipa? (Duminică, 10 iunie 2012, 8:03)

    Valentin [anonim]

    Nu vad de ce ar trebui sa sufere si echipa de pe urma lor. In fond, ceea ce au facut acei "fani" violenti este de competenta politiei. In acea directie ar trebui sa-si indrepte atentia UEFA.
    • 0 (0 voturi)    
      felicitari! (Duminică, 10 iunie 2012, 12:10)

      me [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      in sfarsit un comentariu cu cap pe forumu asta...
  • +6 (6 voturi)    
    exemplul germaniei (Duminică, 10 iunie 2012, 10:25)

    sd footgoal [anonim]

    de la un campionat trecut: toleranta ZERO ! venit jandarmii cu dubele, inceruiti, luati unul cate unul dupa identificare si la care o ridicat vocea, zece bastoane in cap fara drept de apel. apoi sa-i vad pe kickboxerii de grup. turma de tampiti.
    • -3 (5 voturi)    
      baaaaaaa asta.,, (Duminică, 10 iunie 2012, 12:12)

      me [anonim] i-a raspuns lui sd footgoal

      eu inteleg ca tu lucrezi pe undeva pe la jandarmerie ... sau ma rog oricum ai gandirea lor...
      DAR
      1 - prin comentariul tau dovedesti ca nu esti cu nimic mai bun decat huliganii din imagine
      2 - i-au luat in dube, dar ma indoiesc ca "i la care o ridicat vocea, zece bastoane in cap fara drept de apel"... daca se intampla asa ceva intr-o tara civilizata e demis de la ministru pana la portar.

      jandarmeria/politia trebuie sa INTRETINA ORDINEA!!! si prin asta NU se intelege sa bata aiurea oameni.
  • +1 (1 vot)    
    conflict (Duminică, 10 iunie 2012, 12:17)

    Mr John [anonim]

    de fapt a fost un conflict intre rusi si ukrainieni ,la care angajatii de paza polonezi au incasat nervozitatea..