Nemtii s-au molipsit de la noi...

VIDEO Jens Lehmann despre finala EURO: Arbitrul a fost o catastrofa, parca meciul a fost aranjat

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 3 iulie 2008, 13:59 Sport - Stiri Euro 2008

Jens Lehmann se retrage din fotbal
Foto: Rompres
La aproape o saptamana dupa incheierea turneului final al campionatului european de fotbal, germanul Jens Lehmann vorbeste despre arbitrajul italianului Roberto Rosetti din finala EURO 2008 in termeni duri, fiind de parere ca acesta a gresit mult impotriva Panzerului, favorizandu-i prin deciziile sale pe iberici.

"Arbitrul a fost o catastrofa! Cand vad un asemenea arbitru, care a fluierat cu atata patima si atat de gresit impotriva noastra, nu pot decat sa cred ca meciul a fost aranjat. De exemplu, un jucator spaniol (David Silva) i-a dat un cap in gura lui Podolski si arbitrul a vazut totul. Chiar si tusierul a fost pe faza si i-a atras atentia, dar el s-a facut ca ploua", a declarat fostul portar la tunarilor de la Arsenal.

Va prezentam aici faza incriminata de Jens Lehmann:





















2433 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ales gute ... (Joi, 3 iulie 2008, 14:06)

    Neamtzu' [anonim]

    ... asta joaca printr-un campionat tiganesco-balcanic si s-a molipsit de scenarita ?
    • +1 (1 vot)    
      ..."panzer" ...ce cuvant frumos. (Joi, 3 iulie 2008, 16:35)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Neamtzu'

      comentatorii/jurnalistii sportivi(romani) par sa aiba ceva in comun cu manelistii, ...cultura cred.
      In primul articol sportiv in care apare cuvantul (presa straina, caci jurnalismul sportiv roman nu ar fi fost in stare vreodata sa vina cu metafore proprii) asemanau modul de atac al echipei cu inaintarea celebrului tanc german. De atunci, toata presa sportiva romana vorbeste despre panzeri. ...cumva pe ideea ca daca pe coperta de la Vogue apare o tipa in lenjerie Triumph, luam si noi un set si il purtam pe deasupra de pantalon ca sa se vada daca tot l-am cumparat.
      Nu as fi surprins daca jumatate din presa habar nu au de unde vine cuvantul...
  • +1 (1 vot)    
    Gresit (Joi, 3 iulie 2008, 14:14)

    Jens [anonim]

    Amicu Jens Lehmann a vazut gresit, nu i-a dat nimeni nici un cap in gura lu Podolski.
    ma intreb, oare de ce nu spune absolut nimic de cotul in gura aplicat de Schweinsteiger jucatorului croat, atunci cind erau condusi cu 2 la 1 de Croatia.
    • +1 (1 vot)    
      Sau. . . . (Joi, 3 iulie 2008, 14:42)

      Vali Cel Batran [anonim] i-a raspuns lui Jens

      . . . . de golul inscris de Balack dupa ce si-a impins adversarul?
  • 0 (0 voturi)    
    Tipic pt neputinciosi! (Joi, 3 iulie 2008, 14:28)

    jooo [utilizator]

    Dar ca Podolski l-a provocat pe Silva,asteptand sa-l sanctioneze arbitrul,n-a vazut??!!...acest Lehamite al fotbalului european?
    Plus ca jocul spaniolilor a fost cel mai spectaculos pe tot parcursul turneului,in comparatie cu neputinciosii care doar in meciul cu Polonia( ) au miscat...sa-i amintim si de faultul lui Ballack(alt neputincios),la care arbitrul n-a vazut!! ...si i-a trimis acasa pe portugheji...sa nu mai amintim de Turcia,care in meci direct a fost SUPERIOARA!! Germaniei.
    Germaia e o rusine a fotbalului european!!!..ata ca nationala cat si campionat!! ..totul e ANTIFOTBAL la ei...doar sa ajunga cat mai sus,indiferent prin ce mijloace. Fotbalul e divertisment---spectacol....ceea ce e mult prea mult pt indobitocitii de nemti!!

    VIVA CAMPEONES!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Are dreptate! (Joi, 3 iulie 2008, 15:02)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui jooo

      El stie mai bine ca oricine ca arbitrul a gresit pentru ca el a fost cel care a jucat mingea cu mana chiar la marginea careului (exterioara, daca mai era nevoie sa precizez!). Ar fi trebuit un cartonas, cel putin galben, si o lovitura libera din pozitie ideala pentru spanioli!
      • 0 (0 voturi)    
        Mare noros (Joi, 3 iulie 2008, 15:51)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui johnny

        Daca nemtii au ajuns in finala a fost un mare noroc. Ar fi trebuit sa piarda cu Portugalia, apoi cu Turcia. In loc de a recunoaste ca au jucat deosebit de slab, un 3-0 era mai corect, acum se da vina pe arbitru. De fapt arbitrul mai mult a ajutat Germania.
  • 0 (0 voturi)    
    ciocu mic si joc de glezne (Joi, 3 iulie 2008, 14:56)

    goe [anonim]

    Sa zica mersi ca au ajuns in finala, ca au avut mare noroc cu turcii. La ce joaca, n-aveau ce cauta acolo.
    Si daca ar fi adevarat ce spune asta, tre sa fii tigan sa mai faci comentariile astea acum.
  • 0 (0 voturi)    
    deci... (Joi, 3 iulie 2008, 16:18)

    liviu [anonim]

    1 - arbitru a tras cu spania dar nici pe departe cat se plange lehmann
    2 - nemtii nu au fost neputinciosi (asta pentru comentarii), dora au jucat mai slab ca spania... (acre jos palaria a jucat merita victoria)
    3 - usor cu critica la nemti pentru ca stiu multe specimele care cand zice becali sau turcu sau copos etc.... ca arbitru a furat un meci se arunca si sustin ce-a zis ala fara makar sa vada meciul...
  • 0 (0 voturi)    
    PS (Joi, 3 iulie 2008, 16:19)

    liviu [anonim]

    ni germania-croatia s-a dar rosu pentru o chestie similara...
    tre sa fim corecti acum...

    ma rog oricum mie mi se pare o idiotenie sa iei rosu pentru o astfel de faza... galben e ok... dar ma rog daca zice UEFA............
  • 0 (0 voturi)    
    fair play tipic german (Joi, 3 iulie 2008, 16:40)

    aa [anonim]

    declaratia nu poate uimi pe cineva este TIPIC germana. si anume faptul ca au impresia inca ca sunt superiori tuturor si nu accepta infrangerea.Toate ar fi bune daca s-ar opri aici ar fi chiar constructiv dar din pacate nu o fac.

    ... cinstea si corectitudinea iesite din comun atribuite acestui popor mai mult decat altor popoare sunt de fapt niste legende a se vedea si episodul recent Nokia.
    • 0 (0 voturi)    
      TIPIC german.... (Joi, 3 iulie 2008, 17:40)

      deutscher [anonim] i-a raspuns lui aa

      nene,dar dai cu mucii-n fasole,nu gluma!!!!

      trebuie vazut ca:

      1. interviul (asa cum este citat) n-a avut loc,definitiv,jumate din cele ``citate `` e inventat,cealalta jumate e intoarsa peste cap,deci TIPIC ROMANESC

      2. au acceptat foarte bine infrangerea chiar mult mai fair decat s-a asteptat in germania

      3.tu stii despre episodul Nokia doar ceea ce-a aparut in propaganda romana

      4. MA MIRA FAPTUL CA UN ROMAN CRITICA FELUL DE A FI AL NEMTILOR(nu ca ar fi totul la ei ok,dar cred noi ar cam trebui s-o lasam usor dupa realisarile enorme din ultimii 19 ani)
      • 0 (0 voturi)    
        ha ha ha (Vineri, 4 iulie 2008, 13:50)

        aa [anonim] i-a raspuns lui deutscher

        referitor la 1. am citit lucruri similare in presa germana .

        referitor la 4. imi permit pentru ca ii cunosc bine am trait si inca mai traiesc ocazional acolo.
        Imi permit pentru ca ii cunosc foarte bine, iar legat de felul de a fi al germanilor sunt legende, sunt un pic mai disciplinati ca romanii si cam atat. chestia cu lasatul usor e apanajul frustrarilor romanasilor de la noi ... care au impresia ca tot ce e german e obligatoriu mai bun ...
        • 0 (0 voturi)    
          naja....erbärmlich (Vineri, 4 iulie 2008, 23:53)

          deutscher [anonim] i-a raspuns lui aa

          ``referitor la 4. imi permit pentru ca ii cunosc bine am trait si inca mai traiesc ocazional acolo.
          Imi permit pentru ca ii cunosc foarte bine, iar legat de felul de a fi al germanilor sunt legende, sunt un pic mai disciplinati ca romanii si cam atat. chestia cu lasatul usor e apanajul frustrarilor romanasilor de la noi ... care au impresia ca tot ce e german e obligatoriu mai bun ...``
          deci esti un asa numit ``Klugscheißer``
          pt ca:
          -tu esti ocazional acolo,du pfeiffe,eu de 15 ani(deci nu mai dicutam cine stie sau nu)

          -tot ce e german nu trebuie neaparat sa fie mai bun dar regula e ca tot ce e romanesc e mai rau:((((

          na dann.. ciocul mic si joc de glezna....
  • 0 (0 voturi)    
    hentz (Joi, 3 iulie 2008, 17:26)

    Bogdan [anonim]

    Ok, dar cu hentzul facut de Lehmann cum ramane? Sau "a fost involuntar". Imi pare rau pentru germani, trebuia sa se straduiasca mai mult; mult mai mult. Am avut incredere in spanioli si in Casillas si nu am fost dezamagit :)
    • 0 (0 voturi)    
      hent (Vineri, 4 iulie 2008, 2:22)

      altul [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Spaniolii au facut clar hent in careu la inceputul partidei, altfel ar fi stat situatia daca nemtii inscriau primii. Cei drept, un fundas german a faultat si el in careu, dar ulterior.
      In plus, la final cand Scheinsteiger a ramas singur in careu cu Casilias s-a fluierat fault in atac de parca Tores nu a faultat cand a marcat golul.
      Recapituland, Spania a dat un singur gol, si ala cu fault in atac, in ultimele 2 partide jucate la CE. Fotbalul se joaca pe goluri nu pe impresie artistica!
  • 0 (0 voturi)    
    Lasati-ne cu campionatul ala de doi lei (Joi, 3 iulie 2008, 18:26)

    Claude [anonim]

    vrem stiri cit mai multe cu bravii din Liga lu' Mitica, cancanuri si mult Jiji. Audienta stie de ce...
  • 0 (0 voturi)    
    Prostii (Joi, 3 iulie 2008, 20:22)

    Eu [anonim]

    Aranjat a fost meciul lor cu Portugalia, pe care l-au castigat dupa faultul lui Balack!
  • 0 (0 voturi)    
    INVIDIE (Vineri, 4 iulie 2008, 12:34)

    Tptit [anonim]

    Aveti ceva fata de nemti ,sigur, toti care faceti asemenea comentarii ...ei bine, sunt romanca , dar pot spune ca arbitrul a refuzat cateva cartonase ale spaniolilor, nu a permis cateva lovituri nemtilor din pozitie periculoasa...EU zic ca a fost foarte clar arbitrul pentru spanioli. Leehman are dreptate!
    • 0 (0 voturi)    
      Si eu zic (Vineri, 4 iulie 2008, 14:00)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Tptit

      Ca arbitrul a fost de fapt de partea nemtilor care ar fi trebuit sa ia cel putin un cartonas rosu pentrut fault in ultima instanta.
      Poate te mai vezi o data meciul si ai sa vezi de cate ori faulturile nemtilor nu au fost sanctionate in nici un fel de arbitru.