Partidele memorabile din istoria Campionatelor Europene - Romania nu e nicaieri

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 27 iunie 2008, 16:11 Sport - Stiri Euro 2008

Turcii au intrat in istorie
Foto: Uefa.com
Site-ul oficial al celor de la UEFA, www.uefa.com, a intocmit un top al celor mai spectaculoase si dramatice partide din istoria Campionatelor Europene. Pe primul loc se situeaza partida Turcia - Cehia (3-2) de la aceasta editie. Romania nu figureaza in acest top.

1. Turcia - Cehia 3-2
Faza grupelor, Euro 2008

2. Olanda - Cehia 2-3
Faza grupelor, Euro 2004

3. Franta - Italia  2-1
Finala, Euro 2000

4. Italia - Olanda 0-0 (3-1 la penalty-uri)
Semi-finala, Euro 2000

5. Iugoslavia - Spania 3-4
Faza grupelor, Euro 2000

6. Germania - Anglia 1-1 (6-5 la penalty-uri)
Semifinale, Euro 1996

7. Franta - Portugalia 3-2
Semifinale, Euro 1984

8. Danemarca - Belgia 3-2
Faza grupelor, Euro 1984
























1075 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Nicio grija (Vineri, 27 iunie 2008, 16:26)

    Neculai_ [utilizator]

    Putintica rabdare domnilor.
    Partida Romania-Olanda este una nemuritoare:
    Pentru prima data in istoria fotbalului fiecare echipa o lasa pe cealalta sa cistige si nici una nu vrea!
    Asa un paradox n-a mai existat. Este numai o chestiune de timp pina cind vom fi publicati.
  • +1 (1 vot)    
    lasa bah (Vineri, 27 iunie 2008, 16:27)

    zaboo [anonim]

    ca le trimitem filmuletzu' cu "momente pasionale" cu chivu si moldoveanca lui si ajungem direct in top 3 =)) ca la asta ne e gandul noua, ce fotbal? ce faze? aia e pentru altii... pentru PROFESIONISTI!!!
  • +1 (1 vot)    
    Rabdare (Vineri, 27 iunie 2008, 16:42)

    lucian [anonim]

    Va veni si ziua cand UEFA va alcatui un top al celor mai rusinoase partide din istoria umanitatii.
    Sunt gata sa pariez ca vom fi pe primul loc , si inca detasati. Demisia Piturca
  • +1 (1 vot)    
    aa (Vineri, 27 iunie 2008, 16:53)

    aa [anonim]

    ce sa caute romania acolo?
  • +1 (1 vot)    
    nu-i adevarat (Vineri, 27 iunie 2008, 17:59)

    Reaper [anonim]

    romania se afla intr-un top ....topul celor mai mari dezamagiri din istorie suntem pe primu loc cu cele mai multe puncte presimt k o sa luam CE la amatori daca o continuam tot asa in urmatorii ani
  • -1 (1 vot)    
    deja suntem patetici (Vineri, 27 iunie 2008, 19:25)

    Mihai [anonim]

    Serios, avem mintea si memoria scurta. E drept ca la acest turneu am iesit destul de urat din competitie(mai mult datorita jocului prestat si nu datorita rezultatelor) dar sincer citind mesajele de mai sus ne meritam soarta.
    La bine toata lumea e fericita, ne consideram cei mai buni iar dupa primul esec toata lumea e nervoasa, se cauta vinovati, ne consideram cei mai slabi.
    Oare chiar am uitat cu totii acel Romania - Anglia din 2000 din Belgia.
    Acel 3 -2 obtinut in ultimul minut, un meci in care am condus cu 1 -0 gol Chivu, englezii ne-au egalat prin Owen si au intrat la cabine cu avantaj prin penalty-ul transformat de Shearer.
    Dupa pauza Dorinel ne-a introdus in meci printr-un frumos voleu iar apoi Ganea (da, acest fotbalist golan sau golan fotbalist) a transformat penalty-ul dictat in minutul 89.
    Sincer acel meci mi s-a parut unul dintr-e cele mai interesante de la acel CE.
    PS
    Cred ca Hotnews-ul e pe nicaieri, uitam totul, ne videm pentru o punga de bani, ne denigram, ne meritam soarta.
    • 0 (0 voturi)    
      ESTI patetic!! (Vineri, 27 iunie 2008, 20:03)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      cu o floare nu se face primavara! noi am ramas la nivelul "ne bucuram ca ne-am calificat"... atat de sus tintim! de acolo, Dumnezeu cu mila :(
      • 0 (0 voturi)    
        patetic (Vineri, 27 iunie 2008, 21:56)

        Pateticq [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Asa o fi, era vorba de meciurile memorabile de la Euro de-a lungul timpului. Am spus ca acel Romania - Anglia a fost interesant. Adu motive viabile, si nu mai arunca cuvinte grele in jur.
        • 0 (0 voturi)    
          deci pentru tine "memorabil" (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 3:52)

          zaboo [anonim] i-a raspuns lui Pateticq

          e ceva strict legat de necajita amintire a unei calificari de demult... care a ramas doar atat, o speranta moarta in fasa!! aici e vorba de meciuri care au tinut oamenii de peste tot (nu doar romanii!!!) cu rasuflarea taiata, cu faze foarte spectaculoase, cu rasturnari de scor, cu muuult pizzazz...