Spania iubeste total fotbalul

de Stefan Beldie     HotNews.ro
Vineri, 27 iunie 2008, 13:26 Sport - Stiri Euro 2008

Stefan Beldie
Foto: Hotnews
A fost ceva aparte in evolutiile Spaniei la acest turneu final. De cate ori meciurile au avut miza, elevii lui Aragones au jucat un fotbal bun sau de-a dreptul spectaculos. Cand nu au avut, rezervele au vrut sa-i faca dificila misiunea lui Aragones de alegere a primilor 11.

Spania a fost insa o echipa speciala la acest turneu final si pentru ca a aratat clasa. Genul de clasa pe care putine echipe au reusit sa o inspire. A fost Olanda pana la meciul acela dezastruos cu Rusia si a fost Portugalia, timp de un meci si jumatate pana la eliminare.
 
In rest, echipele au impresionat fie prin determinare, campioana acestui capitol fiind Turcia, fie prin relaxarea cu care au jucat in fata adversarilor mai bine cotati, categorie in care Rusia si Croatia au iesit cu adevarat in fata.

Mai mult, in ciuda faptului ca vedete precum Raul n-au fost prezente la acest turneu final, selectia partial ciudata a lui Aragones a aratat ca in fotbal secretele reusitei sunt cu adevarat infinite.
 
In cazul Spaniei, echilibrul fantastic dintre compartimente, mobilitatea si tehniciatatea moderna fiecarui jucator si ideile de joc ale antrenorului au facut din iberici regina pur fotbalistica a acestui turneu.

Astfel, indiferent daca se va inclina sau nu in fata Germaniei, Spania a aratat pe deplin la Euro cat de mult iubeste fotbalul. Si asta nu oricum, ci cu o participare totala a suporterilor, a antrenorului si a jucatorilor sai.
























948 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Spania modesta (Vineri, 27 iunie 2008, 13:52)

    Dan [anonim]

    Stateam ieri sa ma gandesc, dupa calificarea Spaniei in finala, ca totusi nu m-a impresionat cu nimic. Poate asta a fost secretul, fata de Olanda, care a spart gura targului in grupe.
    Ca sa nu mai zic de Germania......doar sfertul cu Turcia a fost, sa zic, ceva mai spectaculos in jocul ei.
    Mi-e teama de un spectacol scazut in finala.
    • 0 (0 voturi)    
      esti tare (Vineri, 27 iunie 2008, 14:13)

      Gigi Frana [anonim] i-a raspuns lui Dan

      E clar, te pricepi la fotbal extrem de bine...
    • 0 (0 voturi)    
      re: Spania modesta (Vineri, 27 iunie 2008, 14:29)

      Stefan Beldie [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Mie imi place la Spania faptul ca au echilibru. Sunt tari in toate compartimentele si au fotbalisti care reusesc sa patrunda prin joc de pase cu o usurinta incredibila.

      Ma mai uit si la faptul ca au o echipa marunta fizic si ma mir ca au facut fata cu succes un formatii care teoretic ar fi trebuit sa-i domine fizic macar.
  • 0 (0 voturi)    
    "Miracolul" rus (Vineri, 27 iunie 2008, 15:09)

    George [anonim]

    A fost de ajuns sa vina Spania si sa corecteze "miracolul" rus laudat in presa de comentatori avizati si asumati! 4-1 si 3-0 in doua intalniri directe consecutive in spatiul a 2 saptamani.
    Am recunoscut aseara Rusia limitata pe care am batut-o lejer si noi , tot cu 3-0, in Ghencea inainte de Euro. Aceeasi Rusia care s-a calificat la turneul final in ultima runda a preliminariilor, cu largul concurs al Angliei.
    Exista la romani o sete nemarginita de a ridica in slavi (sic!) pe oricine, fara masura, mai ales prin comparatie cu noi insine! Autoironie, autocompatimire, practicate solidar si total lipsit de inspiratie! Tine loc de competenta pentru multi.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo pt. luciditate (Vineri, 27 iunie 2008, 15:57)

      romanescu [anonim] i-a raspuns lui George

      Ar fi bine ca o majoritate de tineri romani sa observe ca si tine aceste probleme de complexe la romani, grabiti sa laude chiar si turci sau rusi numai sa nu fie obligati sa fie realisti si sustinatori ai propriei echipe.

      Adevaratii suporteri sunt si la bine si la greu cu o echipa, de club sau nationala. Critica e buna, e foarte utila, altfel si jucatori si antrenori nu-si mai vad nasul, devin aroganti si limitati. Insa nu trebuie sa ajungem pana la vaicareala stupida, auto-denigrare si masochism, e inutil si nu te respecta nimeni cand faci tiganeli din astea !

      Rusia a aratat ca poate juca foarte bine 1 meci si destul de mediocru 3 meciuri :))

      Turcia a aratat ca poate alerga toate meciurile, juca slab in 3 si poate bine in 2, de aia si performantele sunt lipsite de constanta.

      Romania e mai buna decat Rusia si Turcia (echipe pe care le-a invins si pe care in mod sigur le-ar bate din nou daca am juca intr-o calificare cu ele), insa a avut o zi proasta, un meci slab cu Olanda (care Olanda a facut 3 meciuri foarte bune si unul foarte prost, tocmai ala decisiv, ca si Romania)!
      • 0 (0 voturi)    
        Ole, Ole a masluit Pizti zarurile :D (Vineri, 27 iunie 2008, 23:32)

        Synaptic [utilizator] i-a raspuns lui romanescu

        Sunt suporter nu prost. Cand ceva scartaie de atatia ani nu-ti vine sa scapi de el? ( De 14 ani sa fiu explicit). Prea multe noduri in gat pentru niste jucatori ingamfati. Pitzi, fa loc unuia tinerel si cunoscator, ca ne otravesti cu inaptibilitate. 'Traiti!
    • 0 (0 voturi)    
      si totusi... (Vineri, 27 iunie 2008, 20:58)

      mariko san [anonim] i-a raspuns lui George

      care dintre jucatorii nostri au jucat cinci minute la EURO asa cum au jucat rusii in meciul cu Olanda? Aseara au fost parca o alta echipa,dar ne vom aminti ca ei au jucat la EURO, tricolorii doar au trecut pe acolo...Cit despre finala,sper sa vedem totusi fotbal! HAI SPANIA!
  • 0 (0 voturi)    
    nuante (Vineri, 27 iunie 2008, 23:21)

    blizzard [anonim]

    Spania iubeste total fotbalul si sentimentul e reciproc.

    Romania a "iubit" total fotbalul, da' fotbalul a luat-o ca pe un viol, s-a suparat, le-a aruncat bagajele pe geam si i-a trimis acasa.