A doua semifinala la EURO 2008

VIDEO Rusia - Spania 0-3/ Viva Espana!

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 21:35 Sport - Stiri Euro 2008

Spania a intrat in finala EURO 2008, dupa un meci in care Rusia nu a dansat decat o repriza: ibericii au fost ajutati, paradoxal, de o... accidentare - iesirea lui Villa (minutul 35) i-a prilejuit antrenorului Aragones un moment de inspiratie - l-a trimis in camp pe mijlocasul Fabregas.

Din acel moment, linia mediana de 5 oameni a Spaniei a anesteziat complet Rusia: Fabregas, Iniesta, Xavi si Silva au ascuns mingea rusilor, in vreme ce Senna il supraveghea indeaproape pe Arsavin - magicianul rusilor nu a avut niciun moment de stralucire.


Xavi a deschis scorul in minutul 50, fructificand o perioada de posesie prelungita a ibericilor. A majorat Guiza (73), iar Silva a dat lovitura de gratie (78).

"Am avut dificultati in prima repriza, insa dupa pauza am izbutit sa ne eliberam si sa prestam jocul obisnuit. Avem in fata o finala cu un adversar care se numeste Germania, ceea ce va constitui o provocare de anvergura. Din pacate, Villa nu va putea juca finala, pentru ca a suferit o intindere" - Luis Aragones, antrenor Spania.

"Am pierdut in fata unei echipe mari a Spaniei. Au meritat pe deplin acest succes. Chiar daca sunt nemultumit de rezultat, vreau sa le spun baietilor mei ca sunt mandru de tot ce au realizat in acest turneu" - Guus Hiddink, antrenor Rusia.

Spania deschide scorul in minutul 50 prin Xavi Hernandez


Spania majoreaza prin Guiza (73): primeste o pasa superba de la Fabregas, ramane singur cu Akinfeev si nu greseste: 2-0 pentru Spania.


Ibericii duc scorul la 3-0 prin Silva, demarcat in careul rus. Apararea lui Hiddink s-a prabusit... (78)


Prima repriza


Spania domina startul: obtine primele doua lovituri de colt, iar Torres ajunge in fata golului: sut in blocaj din 8 metri, scos intr-un final de Akinfeev (6). Replica a Rusiei (10) printr-o posesie prelungita si o centrare a fundasului dreapta Aniukov: prinde Casillas. Spania aduce repede mingea la poarta rusilor: bomba Villa, respinge portarul Akinfeev (11).

Rusia are o lovitura libera din marginea careului: Pavliucenko suteaza violent peste transversala (16).  Iniesta ajunge in careul rus, insa lufteaza (26). Villa gaseste poarta dintr-o lovitura libera, dar sutul este slab (29). Executie senzationala a lui Pavliucenko (32): sut din afara careului, Casillas pluteste pentru a salva poarta iberica!!!

Pierdere importanta pentru Spania: in minutul 35 paraseste terenul golgeterul Villa, accidentat! Intra Fabregas. Rusia din nou aproape de gol (36): Pavliucenko, singur cu Casillas, trimite alaturi!

Cu Fabregas in teren, ibericii au 5 oameni la mijloc si domina finalul primei reprize, insa nu obtin nicio ocazie clara de gol.

Echipe de start

Spania foloseste acelasi 11 cu care a eliminat Italia, in sferturile de finala. Rusia l-a inlocuit pe fundasul central Kolodin (suspendat) cu Berezutsky, iar Saenko a fost refacut in timp util, astefl incat jucatorul lui Nurnberg este titular.

Rusia: Akinfeev - Anyukov, Ignashevich, V. Berezutsky, Zhirkov - Semak (cap.) - Zyryanov, Semshov, Saenko - Arshavin, Pavlyuchenko
Antrenor: Guus Hiddink

Spania: Casillas (cap.) - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Iniesta, Senna, Xavi Hernandez, Silva - Villa, Torres.
Antrenor: Luis Aragones 
























7442 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Romania - rusia 3-0 ! (Joi, 26 iunie 2008, 23:05)

    Tr@nsnistreanu' [anonim]

    Que Viva Espana !
    Espana, Por Favor !

    ( ruskie=skotina )
    ( ruskie=svoloci )
    • +2 (2 voturi)    
      davai spania!!! (Joi, 26 iunie 2008, 23:24)

      md [anonim] i-a raspuns lui Tr@nsnistreanu'

      da, rusii sint cei care ne-au facut viata de zi cu zi, a cel putin 4 mln de oameni, un calvar,

      iobanye ruskie, poshli nafig
  • 0 (2 voturi)    
    rusia - overrated (Joi, 26 iunie 2008, 23:19)

    cocosila [utilizator]

    que chingan a sus putas madres de rusos selvajes de mierda!!!

    VIVA ESPANA!!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Y 3-0 (Joi, 26 iunie 2008, 23:26)

    cocosila [utilizator]

    VIVA ESPANAAAAAAAA!!!!


    VIVA EL FLAMENCO!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Le'o da (Joi, 26 iunie 2008, 23:34)

    Horia [anonim]

    Le'o trag Spaniolii- in numele nostru.
    H
  • +2 (2 voturi)    
    Le'o da (Joi, 26 iunie 2008, 23:34)

    Horia [anonim]

    Le'o trag Spaniolii- in numele nostru.
    H
  • 0 (2 voturi)    
    rusia ra-ha-hat (Vineri, 27 iunie 2008, 0:50)

    Ole ! Espana ! [anonim]

    Unde-s cei care lauda prapadita de Rusie ?

    Au disparut ? Nu mai sint ?

    Arsavin, lupu' lor ce a facut ?
    • 0 (2 voturi)    
      4 - 1 , si apoi 3 - 0 ! (Vineri, 27 iunie 2008, 1:19)

      Mucho Gracias, Espana ! [anonim] i-a raspuns lui Ole ! Espana !

      7 goluri le-au dat !

      rusi = rusine, rimeaza bine.



      amical , Romania - Rusia 3 - 0
    • -1 (3 voturi)    
      c e ratat (Vineri, 27 iunie 2008, 6:16)

      asdas [anonim] i-a raspuns lui Ole ! Espana !

      bah tac i dreaq ratatule...k rusia a jucat si ea bine,..ce vrei acuma sai bata pe toti....
      marsh de aici de antifotbalu dreaq
      • 0 (2 voturi)    
        du-te in siberia si nu ne mai plictisi (Vineri, 27 iunie 2008, 11:16)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui asdas

        Pentru asdas: Spania a fost clar peste Rusia, e a doua oara cand ii bate pe ruznaci la 3 goluri diferenta: 4-1 in grupe si 3-0 acum. Aveau pretentii cam mari tavarscii. Nu ii mai linge atat, altfel de trimitem in Siberia la ai dumitale.
        • -1 (1 vot)    
          beton (Vineri, 27 iunie 2008, 16:01)

          du-te in moldova si nu ne mai plictisi [anonim] i-a raspuns lui sorin

          ia hai dispari la gagauzii tai in moldova
    • -1 (1 vot)    
      rusi ra-ha-hat (Vineri, 27 iunie 2008, 6:38)

      beton [anonim] i-a raspuns lui Ole ! Espana !

      in pantaloni la fotbalistii nostri o sa gasesti plind de ro-ca-cat
      eh neamul nostru de am fiasa de sfinti :)
      ultra c... romania
      cind cu rusi[ne] cind cu su[l]a
    • 0 (2 voturi)    
      laud rusia (Vineri, 27 iunie 2008, 8:21)

      mama_wheels [anonim] i-a raspuns lui Ole ! Espana !

      da, sunt aici... ce vrei?
  • +2 (2 voturi)    
    meci frumos (Vineri, 27 iunie 2008, 1:48)

    marian [anonim]

    am tinut cu spaniolii si o sa tin in continuare bravo lor pun pariu ca vor bate germania fprza spania!
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 1:29)

      obnoxious [anonim] i-a raspuns lui marian

      eu nu pun pariu, dar imi doresc ...
  • 0 (2 voturi)    
    bravo (Vineri, 27 iunie 2008, 3:40)

    vladone [anonim]

    bucuria suporterilor spanioli am vrea sa putem sa o avem si noi
    in schimb avem parte de o echipa de drogati cu fumuri si basini ,haine si disperare dupa bani
    cand o sa ajungem sa invatam ce inseamna prestanta tarie de caracter si vointa atunci o sa realizam ca sa schimbat si la noi ceva
    rusine echipei romaniei si tuturor celor care conduc fotbalul din romania
    undeva exista o limita si pt voi
  • +1 (1 vot)    
    spania (Vineri, 27 iunie 2008, 8:08)

    cornelius [anonim]

    din primul meci s-a remarcat acest Silva , un jucator extraordinar , antrenorului i-a luat ceva timp sa-l introduca pe cel care coordoneaza Arsenalul , pe Fabregas , a venit si vremea Spaniei .
    Caseta cu meciul sa i se dea si lui Chivu (cel mai prost jucator din teren dupa Banel) ca dar de nunta ,
    ca tot sunt stresate toate televiziunile ce ciorapi va
    purta la cununie
  • +2 (2 voturi)    
    bravo lor... (Vineri, 27 iunie 2008, 9:54)

    liviu [anonim]

    am scapat de rusi si de italieni datorita spaniolilor :D:D:d
  • +1 (1 vot)    
    Cine bate? (Vineri, 27 iunie 2008, 11:08)

    Anonymous [anonim]

    Fratilor!!! cine cistiga campionatul? Germania sau Spania?
    Care este pronosticul vostru?
  • 0 (2 voturi)    
    Spania (Vineri, 27 iunie 2008, 13:14)

    Mac [anonim]

    Ce de capsunari pe aici...
  • +2 (2 voturi)    
    Mai Incet (Vineri, 27 iunie 2008, 13:59)

    Ionut [anonim]

    Mai incet ma cu Rusia, ca este o performanta ca au ajuns pana in semifinale.Chiar daca acum au pierdut, totusi jos palaria la ei, pentru meciul cu Olanda.
    Voi nu stiti altceva decat ziceti ce buni au fost cand au castigat cu Olanda, si apoi ce rai sunt ca au pierdut cu Spania.Da mai invatati un pic la capitolul fotbal!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Vodka (Vineri, 27 iunie 2008, 14:50)

      Nostradamus*... 2012 * [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      Se vorbeste ca au luat si ei niste fiole,
      deacelea care stimuleaza.
      Numai ca functioneaza ca bautura Vodka,
      te stimuleaza la moment dar a doua zi
      te doare mult capu'
  • +1 (1 vot)    
    Fratilor! (Vineri, 27 iunie 2008, 16:26)

    korellus [utilizator]

    E, totusi, doar un sport, doar o competitie.
    La un campionat pot tine cu o echipa, peste 8 sau 16 ani pot tine cu alta; e voie?
    Tura asta, la inceput, NICI NU MA GINDEAM la Turcia si la Rusia.
    Dimpotriva!
    Plecam cu vechea impresie.
    Ei bine, cu toate acestea, dupa 2-3 meciuri bune, am inceput sa tin cu amindoua, "potentat" (din pacate) si de nereusita echipeni noastre Nationale (cu care tin si trebuie sa tin INTOTDEAUNA).
    Imi pare rau ca nu "au mers" mai departe.
    Important e ... macar echipele care nu au stralucit (acum) sa se inspire (nu "sa inspire") de la cele demne de a fi "copiate" in bine!
    Hai Romania!