Rusia, in febra meciului: fara alcool in centrul Moscovei, dar cu preoti care se roaga pentru victorie

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 14:00 Sport - Stiri Euro 2008

Arshavin, principalul pericol pentru spanioli
Foto: Rompres
In noaptea de joi spre vineri, in Moscova nu se vor vinde bauturi alcoolice. Victoria sau infrangerea echipei nationale a Rusiei va putea fi sarbatorita sau compatimita sub privirile politistilor, care vor avea o grija deosebita de automotetele de bere si bauturi alcoolice din barururi, cafenele si terase. In total, securitatea suporterilor va fi vegheata de 3.785 de politisti.

Restauratele moscovite si barurile sportive s-au pregatit in mod special pentru noaptea cea mare. Unii au scumpit rezervarile, chiar daca in meniuri tarifele au ramas aceleasi. Numeroase localuri au anuntat ca plata se face doar in euro.

Preotii din Ekaterinburg, Barnaul si Iujno-Sahalinsk au raspuns "magiei negre" folosita de spanioli impotriva lui Ignasevici: ei ridica rugi pentru victoria echipei Rusiei la Euro 2008. In plus, biserica ii invita pe cetateni sa se roage alaturi de ei, pentru ca prin puterea lor sa inlature eventualul efect al ritualului efectuat de vrafitorii spionai ai magiei negre.

"In principiu, fotbalistii echipei Rusiei nu trebuie sa sufere de pe urma acestor incercari de a le topi puterile. Pentru ca sportivii nu fac parte din categoria oamenilor cu o capacitate energetica scazuta", au explicat expertii in astfel de activitati, citati de Moskovski Komsomolet.
























635 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    I-au batut spaniolii (Joi, 26 iunie 2008, 14:11)

    Alex [anonim]

    I-au batut spaniolii o data, or sa o mai faca iar ;)
  • 0 (0 voturi)    
    URSUL !!! (Joi, 26 iunie 2008, 14:14)

    Nicolae [anonim]

    Ursul s-a trezit !!!
    • 0 (0 voturi)    
      URSS (Joi, 26 iunie 2008, 14:19)

      mtb [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      sau mai bine zis URSS-ul ;)
  • 0 (0 voturi)    
    war (Joi, 26 iunie 2008, 14:20)

    adolf [anonim]

    Finala - Stalingrad redivivus sau nu?
  • 0 (0 voturi)    
    sper sai bata spaniolii (Joi, 26 iunie 2008, 15:01)

    liviu [anonim]

    d c as tine cu rusii pentru ca ne-au violat femeile si ne-au luat grau in al 2lea razboi mondial??? si dupa ma rog
    • 0 (0 voturi)    
      ete na (Joi, 26 iunie 2008, 15:17)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui liviu

      si au violat-o si pe a ta

      daca ziceai ceva de tezurul de la pietrosele, sau de alte lucruri mai actuale... de sprijinul pe care il acorda republicii Moldova.... mai ziceam.... dar asa?
  • 0 (0 voturi)    
    TRAIASCA RUSIA (Joi, 26 iunie 2008, 16:33)

    Mihai [anonim]

    Rusia a fost este si va fi un imperiu de neinvins!!! Ca va convine sa nu, n aveti incotro... Dar puteti emigra in USA, asta in caz ca primiti viza...
  • 0 (0 voturi)    
    Rusia campioana (Joi, 26 iunie 2008, 16:36)

    maximus [anonim]

    Rusia va invinge astazi Spania si va ajunge in finala cu Germania.Rusia va fi noua campioana a Europei.Fotbalul este un joc nu politica.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusia Campioana Europei !!!!!! (Joi, 26 iunie 2008, 16:55)

    romanul [anonim]

    Rusia va cistiga finala in fata Germaniei !!!!
    Va convine sau nu - rusii joaca in acest moment cel mai frumos, spectaculos si eficient fotbal de la Euro2008. Mi-ar fi placut sa vad o finala Rusia-Turcia.
  • 0 (0 voturi)    
    WW3 (Joi, 26 iunie 2008, 17:41)

    rusia - germania [anonim]

    finala 2008: rusia - germania

    va castiga rusia, ca si in primele 2 razboaie mondiale :)
  • 0 (0 voturi)    
    spania (Joi, 26 iunie 2008, 18:02)

    partizan [anonim]

    sper din toata inima ca Spania sa nu fi obosit, nu de-alta dar as vrea sa vad o reprezentata a fotbalului mare alaturi de nemti in finala.
    si pentru cei care visau o finala rusia-turcia, a apus vremea voastra, a imperiilor cladite pe asuprirea celor mici...fotbalul este un sport, nu prilej pentru exacerbarea nationalistilor rusi sau turci, care de altfel nici nu au ce sa caute in Europa!!!!