De ce a cazut transmisia TV a semifinalei Germania - Turcia

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 1:02 Sport - Stiri Euro 2008

Transmisia TV a meciului Germania-Turcia (semifinala EURO 2008) s-a intrerupt de trei ori, din cauza unei furtuni violente care a provocat oprirea curentului la Centrul International de retransmisie de la Viena.

In momentul in care incepea repriza secunda a partidei Germania-Turcia (joc care se disputa la Basel), la Viena s-a declansat o furtuna violenta care a determinat organizatorii sa evacueze o zona publica in care peste 35.000 de oameni urmareau jocul. Inrautatirea vremii a culminat cu provocarea a trei caderi de tensiune la centrul de retransmisie, incident care a determinat pierderea semnalului in toate televiziunile care preluau meciul (cu doua exceptii: canalul public de televiziune din Elvetia SF/SRG si postul Al Jazira).

EURO 2008 este primul turneu final in care productia TV este responsabilitatea exclusiv a UEFA (organizatorul competitiei); caderea transmisiei TV de la semifinala de miercuri seara este un nou motiv de critica la adresa forului continental, dupa cele care vizau cenzurarea imaginilor: UEFA nu a difuzat imagini cu un suporter croat care intrase pe gazon la un meci din grupa, dupa cum nu a fost difuzat un incident similar petrecut chiar miercuri, la Basel - in minutul 87, un fan turc a ajuns pe teren si a facut o cursa de 70 de metri pana a fost prins de fortele de ordine...

7157 vizualizari

• 0 (2 voturi)
    partial adevarat (Joi, 26 iunie 2008, 2:01)

gugu [anonim]

> incident care a determinat pierderea semnalului in toate televiziunile care preluau meciul.

Televiziunea Elvetiana SF2 a transmis fara intreruperi.
      Televiziunea italiana de asemenea a transmis fără (Joi, 26 iunie 2008, 3:18)

EU [anonim] i-a raspuns lui gugu

Televiziunea italiana de asemenea a transmis fără întreruperi
        Care TV italiana? (Joi, 26 iunie 2008, 12:01)

vassy [anonim] i-a raspuns lui EU

Care televiziune italiana? Ca a trebuit sa trec de pe Rai Uno pe ZDF de mai multe ori pt ca nu era semnal.
      Debandadă la TVR (Joi, 26 iunie 2008, 9:40)

florinu [utilizator] i-a raspuns lui gugu

TVR a transmis meciul pe canalul experimental TVR HD fără întrerupere, în timp ce spuneau că nu au semnal de la stadion.

Problema nu este câte televiziuni au transmis sau nu, problema este că TVR avea semnal de la stadion (şi chiar îl emitea pe canalul HD) şi nu a fost în stare să folosească acest semnal şi pentru restul ţării.
  • -2 (4 voturi)
    in curand (Joi, 26 iunie 2008, 3:38)

eu [anonim]

o sa cenzureze golurile date de catre echipele mici, echipelor mari, faulturile, imaginile cu jucatorii care injura si flegmeaza si pe banel cand e batut pe ceafa de beckham.
    o sa vedem doar reclamele de pe margine!
    + / - (Joi, 26 iunie 2008, 8:27)

korellus [utilizator]

Sa ne bucuram ca am pierut doar un gol-in-direct (partea "buna" a stirii) ...
    ... Pentru ca se poate si mai rau (partea "rea" a stirii): sa nu mai vedem decit cartonu' cind fotbalistii (adevarati!) dau goluri.
    Corolar-la-stirea-REA: procentu' de fotbal-adevarat a crescut la acest Campionat European, de cind echipa noastra a pararasit competitia.
    terestru (Joi, 26 iunie 2008, 8:47)

Thheo [anonim]

Cel mai probabil a fost afectata doar retransmisia prin satelit.. cine a avut fibra optica direct pana acolo si niste power backup nu a avut probleme.
    ZDF (Joi, 26 iunie 2008, 9:54)

province [anonim]

Si ZDF a transmis fara intrerupere
    Transmisia UEFA e ok (Joi, 26 iunie 2008, 9:56)

ll [anonim]

Transmisia UEFA este chiar ok, mai ales varianta HD pe care o transmite TVR-ul. Detaliile sunt extraordinare, iar diferenta dintre tehnicienii UEFA si cei de la TVR este vizibila mai ales in pauze
  • +3 (3 voturi)
    TVR a facut mai mult decat altii (Joi, 26 iunie 2008, 10:32)

Dan [anonim]

Am urmarit meciul pe TVR HD unde de asemenea s-a intrerupt odata meciul pt un minut in acelasi timp cu transmisia TVR1. Dar, la ultimile intreruperi care au tinut mai mult TVR1 a preluat transmisia TVR HD dupa 5-7 minute si a terminat macar meciul. Tinand cont ca majoritatea televiziunior din Europa nu au mai transmis deloc sfarsitul meciului, deci de la 1-1 in sus, ne putem considera fericiti.