Tricolorii se plang ca nu au primit suficienti bani pentru prezenta la EURO

de Sorin Niculescu     HotNews.ro
Miercuri, 25 iunie 2008, 0:09 Sport - Stiri Euro 2008

Cosmin Contra, din nou la nationala
Foto: Reuters
Cosmin Contra, fundasul dreapta al nationalei Romaniei, dezvaluie intr-un interviu acordat Evenimentului Zilei ca tricolorii sunt nemultumiti de sumele primite din partea Federatiei Romane de Fotbal pentru cele doua puncte obtinute la EURO. "Asa a fost stabilit dinainte. Daca nu ne calificam, sa nu primim bani. Era bine ca federatia sa ne dea o prima pentru partidele cu Franta si cu Italia, fiindca baietii au alergat mult pe teren. Au facut risipa de energie."

Fotbalistii au primit doar diurna pentru perioada petrecuta in Elvetia, acesta ridicandu-se la peste 100 de euro pe zi, in timp ce Federatia a incasat bonusuri de la UEFA de 1 milion de euro pentru fiecare punct obtinut.

Contra spune ca totul a fost negociat inainte de EURO de patru jucatori ai nationalei, Chivu, Lobont, el si Mutu care stabilisera cu sefii federatiei sa primeasca bani doar daca vor trece de faza grupelor.

"Am negociat prost sumele de la EURO, n-am tratat asa cum trebuie acest subiect. Este o invatatura de minte pentru urmatoarele campanii de calificare. Cat despre bauturile consumate la hotel, eu nu am platit nimic in plus. E posibil insa ca alti colegi de-ai mei sa fi platit", incheie fundasul lui Getafe.
























2113 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Tupeu 2008 (Miercuri, 25 iunie 2008, 2:23)

    Adi [anonim]

    Haha ce nesimtire, dupa ce ca au lasat cea mai proasta impresie la Euro, facand anti-joc cu Franta si Italia si aratand neputinta totala in meciul cu Olanda, desi astia din urma chiar s-au dat la o parte cam ora de joc, ies in presa sa se planga ca nu au primit bani pe punctele alea 2 amarate, nu castigate ci mai mult furate prin anti-joc.
    Ca sa nu mai spun ca e si o dovada de lipsa de inteligenta sa vii sa te plangi in gura ca nu ai luat bani fiindca tu ai negociat prost.
    Nici macar in al 12-lea ceas ai nostri nu au invatat sa-si tina gura cand trebuie, sa plece capul cu umilinta si sa puna osul la treaba.
    Pai astia-s liderii de generatie cu care defilam? Thanks, but NO, thanks!
    • +2 (2 voturi)    
      312 (Miercuri, 25 iunie 2008, 6:56)

      123 [anonim] i-a raspuns lui Adi

      tu nu ai vazut ca aia de la federatie au primit 2 milioane de euroi, de ce sa ia aia banii ? ce au facut tarfele pentru alea 2 pct amarate ca sa imparta ei banii
    • -3 (3 voturi)    
      Termina-tor! (Miercuri, 25 iunie 2008, 7:35)

      nicollaeb [anonim] i-a raspuns lui Adi

      au fost prezenti, au cantat imnul, au alergat, au jucat fotbal, au muncit si ne-au reprezentat. merita sa fie platiti. nu au avut noroc! federatia e varza...s-au folosit de supararea suporterilor ca sa nu le dea banii! RUSINE RUSINE RUSINE SA VA FIE! DEMISIA FEDERATIEI!
    • 0 (0 voturi)    
      chiar nesimtiti (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:36)

      johny [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Au iesit de la Euro ca niste sclavi si mai vor si bani... huoooo....
    • +1 (1 vot)    
      Prima, stimulator (Miercuri, 25 iunie 2008, 13:57)

      Observator [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Hai sictir bai tricolorule, care esti, Contra sau mai stiu eu care. Iei banii pe care i-ai negociat. Nu ai negociat, nu iei bani. Ai negociat X, iei X.

      Cum adica "era bine ca Federatia sa ne dea o prima".

      Eu zic ca era bine ca echipa sa faca o figura mai frumoasa.

      Bai Contra, te miscai mai cu talent, daca aveai prima in cur?
  • +4 (4 voturi)    
    Nesimtire (Miercuri, 25 iunie 2008, 6:48)

    Mihai [anonim]

    Sunt niste mizerabili. Meseria lor e sa joace fotbal, sunt platiti regeste pentru asta, dar nu rezista 90 de minute in t eren. Dupa 50 de minute oboseala (= alcoolul, tigarile, chefurile) isi spune cuvantul. De ce avem nevoie de "echipa nationala" de fotbal?
  • +3 (3 voturi)    
    Sunt de acord cu FRF (Miercuri, 25 iunie 2008, 7:33)

    Razvan007 [utilizator]

    FRF-ul a procedat FOARTE bine in problema asta. Banii se dau pentru rezultate nu pentru alergat pe teren. Nu ma intereseaza absolut deloc cat au fugit pe teren daca sunt incapabili sa bata echipa 2 a Olandei.
  • +2 (2 voturi)    
    Asa rezultate, asa recompense! (Miercuri, 25 iunie 2008, 7:57)

    Carcotasu" [anonim]

    La ce rezultate au avut ar trebui sa zica merci, daca nu se simt sa returneze chiar din bani.
  • +1 (1 vot)    
    Merita sau nu merita? (Miercuri, 25 iunie 2008, 9:01)

    korellus [utilizator]

    1. Am fost, sint, si voi fi un adevarat suporter al Nationalei Rominiei.
    2. Asta nu ma va opri sa'mi spun parerea, mai mult sau mai putin competenta, in limitele politetii.
    3. In situatia Campionatului European de Fotbal 2008, cred ca jucatorii NU au dreptate.
    Pentru Calificare si'AU LUAT deja drepturile, MERITATE!
    Pentru Campionatu' propriu'zis totul s'a luat de la "zero".
    Ai rezultate, iti iei banii meritati; nu ai rezultate, ...
    Pacat ca nu'si vad "lungu' nasului".
    Cica: nu au luat bani ca ... nu si'au negociat mai bine "contractele"!
    Mai bine jucau MAI BINE, si atunci TOTI am fi fost alaturi de ei, si nu ar fi comentat nici cel mai mare circotas; asa ... ne'au dezamagit din nou.
  • +1 (1 vot)    
    Ce penibil !Ce tiganie! (Miercuri, 25 iunie 2008, 9:10)

    Maria [anonim]

    Pai asta era frate! Aiuriti numai si numai de bani. Trebuie aruncati la gunoi si ei si "impresarii" lor care se lafaie peste tot sub aplauzele tampite si isterice ale unora dintre noi. (NB inclusiv ale presei) In fotbal sunt intoarse toate cu fundul in sus pt ca noi acceptam sa fie in "zona" aia o tiganie mizerabila.
    Ce penibil !Ce tiganie! Si mai ales ce rusine pt ca vad si altii mizeria asta. Mi-e sila!
  • +3 (3 voturi)    
    bani bani si iar bani (Miercuri, 25 iunie 2008, 9:16)

    lucian11 [anonim]

    si la nationala se alearga pentru bani?
    nu i-au saturat echipele de club?

    deci la nationala se alearga ori pentru bani ori pentru a fi remarcat de o echipa straina, mai putin pentru tara si pentru noi care ne uitam cu sufletul la gura la meciuri

    cam mare foamea de bani in tara asta
  • +1 (1 vot)    
    e atat de simplu (Miercuri, 25 iunie 2008, 9:27)

    oldman [anonim]

    din calificarea la euro si din activitatea depusa la euro s-au incasat 8.5 milioane euro.
    dac ne referim strict la milionu castigat din doua egaluri intreb si eu:
    -sa-i ia federalii ca dau bine din gura?
    -sa-i ia jucatorii ca nu stau bine pe picioare in teren?
    bine, mai exista si alternative SF, ca de exemplu sa faca ceva terenuri de sport pentru copii, centre de pregatire pentru copii, etc.
  • +1 (1 vot)    
    POFTIM?!?!?!? (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:06)

    liviu [anonim]

    nau primit bani?????????
    la cum au jucat trebuia sa dea bani...
    si unii dintre noi (nu e cazul meu) au dat bani pentru nationala bilete etc si cu ce s-au ales? cu 3 meciuri dintre care 2 meciuri penibile ... si in unu au mai miscat ceva...

    vor bani ca nu au fost in stare sa bata rezervele olandei? rezerve care s-au lasat batute????
    sau vor bani pentru ca au vandut meciul italiei???
    RUSINE!!! merita amendati pentru declaratiile astea
    recompensele se dau pentru :PERFORMANTA nu pentru esec !!!!!!!!!!!!!!!

    ajungem ca nustiu ce nationala dintro tara africana care vroiau prima de infrangere la mondialele de acum 2 ani??????

    rusine daca jucati pentru bani si nu pentru tara sa se duca invartinduse... toti niste mercenari
  • +1 (1 vot)    
    inca ceva... (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:08)

    liviu [anonim]

    toata presa internationala spune ca s-au facut se ras si e vor bani?
    bani pentru ca au facut romania de ras?
    pai hai sa le dam atunci bani si tiganilor si hotilor din italia spania etc nu?
  • -2 (2 voturi)    
    lol (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:09)

    dan [anonim]

    Noi daca am fi pierdut finala contra echipei a doua a olandei sau asa cum e turcia in momentul de fata .. la fel ati fi facut toti. Piti demisia .. nu ai adus titlul.. etc
    mi-e scarba de asa zisi suporteri romani. Va dati rotunzi.. de ce nu ati mers la stadion alaturi de ei inainte de plecare?
    Olanda a avut 60k spectatori la plecarea din olanda .. la noi abia s-a ajuns la 10k si aia care abia aveau vlaga sa zica si ei un Hai Romania.
    Sunteti 0 barat .. suporteri care vreti doar rezultate. Nu stiti sa fiti alaturi de favoritii vostri. Mentalitate comunista .. daca nu castiga .. nu's buni de nimic.
    • +2 (2 voturi)    
      Bilete (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:11)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui dan

      De ce nu au mers suporterii romani sa vada meciurile? Foarte simplu. Biletele se obtineau prin tragere la sorti. Neavand pile ca sa luam "cu noroc" la tragerea la sorti mai multe bilete, evident ca nu m-am dus. Ce faceam? Eventual castigam 2 bilete si ma duceam eu cu un prieten sa vedem meciul? Asta este motivul pentru care MULTI nu s-au dus (am colegi de munca care au preferat sa vada meciul de acasa din acelasi motiv).
  • +1 (1 vot)    
    milogii!! (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:29)

    mozzy [utilizator]

    ti-ai dreaq, va trebuie bani? castigati pe an cat castig eu in 20, si vreti bani pentru ca ne-ati facut de ras? cat tupeu au oamenii astia, se cred vedete, cred ca daca au aparut la televizor trebuie platiti la ora pe sticla! daca tot ati ratat calificarea asa penibil, macar lasati capul in jos si cereti-va scuze, suporterilor care au crezut in voi, nu bani pe degeaba! N-am vazut nici un jucator de la nationala sa iasa sa-si ceara scuze in numele colegilor pentru ratarea calificarii, ci doar pe ptzurca agatat cu dintii de contract, pe aia de la federatie care-i iau apararea cu scuze penibile si jucatorii suparati ca au reusit 2 puncte si nu au bani!
  • +1 (1 vot)    
    bani (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:16)

    cosmin [anonim]

    Sa le fie RUSINE tricolorilor.Singurul lucru facut OK la acest european a fost intonarea imnului.In rest NIMIC
  • -1 (1 vot)    
    foarte bine ca vor bani! (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:23)

    gelu [anonim]

    De ce sariti cu gura pe ei? Asta e valoarea lor si au anumite pretentii. Este economie de piata si e normal sa ceri. Daca obtii bine, daca nu iar e bine. De ce atata indignare ca au spus ca vor bani? Cati ani va trebuie sa iesiti din mentalitatea comunista? Esti nemultumit de situatia ta? Fa altceva! nu te lua de altii ca cer mai mult!
    • 0 (0 voturi)    
      e nesimtire... (Miercuri, 25 iunie 2008, 14:07)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui gelu

      ceri bani cand faci ceva...
      si imi pare rau sa te contrazic da la dat bani capitalistii sunt MULT mai rai dcat comunistii
      • -1 (1 vot)    
        sa-ti dau un exemplu (Miercuri, 25 iunie 2008, 15:25)

        gelu [anonim] i-a raspuns lui liviu

        te duci la un avocat cu o problema. acesta alearga la primarie, la notar pe unde e nevoie,dar pierzi procesul. Il mai platesti?Omul a alergat, a facut ce i-a stat in putinta dar n-a iesit. Asta inseamna ca nu-l platesti deloc?El o sa-ti ceara niste bani,tu ai sa spui ca e prea mult si va intelegeti dar nu o sa spui ca "uite ce tupeu are, mai vrea si bani acum".
        • +1 (1 vot)    
          Pentru alergat au fost paltiti (Joi, 26 iunie 2008, 20:52)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui gelu

          Fotbalistii au primit doar diurna pentru perioada petrecuta in Elvetia, acesta ridicandu-se la peste 100 de euro pe zi.
          Asa ca ceva ceva tot au primit .
          Daca le era foame puneau osul la treaba macar cit au facut-o Turcii dar se pare ca nu de bani duceau ei lipsa . Acum se oftica mai mult ca a luat federatia bani si ca nu le da si lor . Poate ca federatia va folosi bani astia pentru o scoala de fotbal serioasa ca mare nevoie avem de o pepiniera de fotbalisti tineri .

          Daca jucau si fotbal poate primeau mai mult . pentru cit au alergat citeva mii de euro sunt suficienti .
  • +1 (1 vot)    
    aham... (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:15)

    Mishu [anonim]

    Deci faza cu onoarea de a juca pentru echipa nationala a fost doar gargara, sa nu mai fie romanul suparat pe ei ca nu s-au mai calificat la un turneu final de 80000 de ani, nu?
    Si acuma, ca au ajuns acolo, lasa onoarea deoparte, ca banul e baza, frate
  • +1 (1 vot)    
    povesti si povestiri (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:36)

    tudor [anonim]

    Ce nesimitire pe jucatorii astia.
    Ei joaca la echipele lor de club pe milioane/sute de mii de euro si s-au gandit ca pot sa mai piste ceva si de pe la nationala.
    Mai, la echipa nationala a unei tari vii sa joci pe gratis, vii din patriotism, e o onoare ca esti acolo! Unde sunt jucatorii gen Hagi, care spuneau ca pentru nationala ar veni si pe jos sa joace?

    Si in al doilea rand oricum au negociat sumele alea, e normal sa dea interviuri sa spuna ce prosti au fost dupa?

    Si in ultimul rand..pentru felul in care au jucat si rezultatele obtinute, ar trebui sa isi ceara scuze spectarorilor superbi din tribune si sa tina ciocu mai mic. asa vorbeste contra si piturca, parca ei ar juca azi semifinala Euro.
  • +1 (1 vot)    
    jucatori demisia!! piti poti da exemplu (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:36)

    claudiu [anonim]

    SA VA FIE RUSINE... ii drept a-ti reusit 2 puncte KINUITE .. si un meci foarte jenant cu ekipa 2 a Olandei, felicitari pentru alergatu in juru mingii si mai ales fara folos, sunteti kiar buni dar pentru alt sport .. :).

    ...a-ti alergat pe teren ca turcii?? ca rusii?? nu prea cred... revenitzi-va fratilor cu picoarele pe pamant, munciti pe teren (nu alergati ca gainile bete) si atunci probabil veti obtine rezultate si bani meritati nu cersiti.

    bafta.
  • +1 (1 vot)    
    recompense (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:37)

    cristi [anonim]

    La mine la lucru prima data trebuie sa demonstrezi ca meriti bani mai multi si dupa ti se va da in functie de rezultate. Nu ai, nu primesti. Nu e nici o problema faptul ca cer bani, e ceva normal. Problema consta insa in nesimtirea crasa care reiese din conditiile in care se cer banii, adica in cazul in care nu s-a aratat/demonstrat nimic.
  • -1 (1 vot)    
    sunt fraieri (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:47)

    kllaus [anonim]

    pacat ca-si dau seama doar acum c-au fost trasi in teapa. Dupa gramada de bani incasata pe publicitate si alte venituri dela UEFA mi se pare normal ca jucatorii sa primeasca mai mult decat o simpla diurna, mai ales ca nu trezorierul si altii au intrat pe teren. Din fericire avem la federatie oameni care stiu ce sa faca cu banii acestia: vor disparea repede.
  • +1 (1 vot)    
    penibili (Miercuri, 25 iunie 2008, 13:04)

    cristof [anonim]

    Dupa o asemenea prestatie la acest campionat voi ar trebui sa veniti cu bani de acasa. Daca aveati chiar asa mare nevoie de bani se vedea pe teren.
  • 0 (0 voturi)    
    Bibliotecile judetene (Miercuri, 25 iunie 2008, 13:30)

    Camelian Propinatiu [anonim]

    Ar trebui investigat de catre juristii societatii civile daca nu s-ar putea confisca toti acesti bani fotbalistici, pe care vaz ca nu-i merita nimeni, si sa se doteze cu ei bibliotecile judetene, ceea ce ar diminua pe termen lung fraudele la diferite examene, crescand sansele egale ale candidatilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Halal jucatori ai nationalei (Miercuri, 25 iunie 2008, 14:19)

    Dragos [anonim]

    Din cele scrise intr-un articol de pe un alt site se intelege totusi ca jucatorii ar fi primit 6000 Euro pentru cele doua meciuri cu Franta si Italia plus diurna de care se vorbeste in acest articol. Cel putin asa povesteste o mama foarte revoltata a unuia dintre fotbalistii nationalei. Cu toate acestea fotbalistii considera suma de 6000 de euro foarte mica, o bataie de joc la adresa lor. La felul cum au jucat mi se pare o lipsa de bun simt din partea lor sa ceara mai multi bani si sa faca un adevarat scandal din treaba asta.
  • 0 (0 voturi)    
    guritza are dreptate. (Miercuri, 25 iunie 2008, 17:39)

    guru [anonim]

    trebuie platiti, dar de federatia romana de atletism, pt. ca, ce-i al lor e al lor. baetii au alergat! de asemenea, propun ca federatia romana de sah sa-l premieze pe pitzi pt. tehnica abordata - gambitul national (gambit = sacrificarea unui pion sau a altei piese de mică valoare, pentru a obţine o poziţie favorabilă). tot asa, federatia romana de balet ar premia toata echipa pt. gratia aratata in atac, iar papa ii va onora cu o mesa crestina pt, intoarcerea ambilor obraji, unu lui huntelaar si unu lui van persi.
  • 0 (0 voturi)    
    Au primit exact pentru cum au jucat. (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:35)

    Alin [anonim]

    Piturca spune ca e asa dezgustat incat ar vrea sa renunte. Ar fi un bun antrenor daca ar face-o.
    Ati vazut cum joaca rusii. Se vede ca au chef.
    Tricolorii nostri au fost in meciul cu Olanda terminati din primul minut. Mioritici. Fatalisti.
    Si le trebuie si bani!
  • 0 (0 voturi)    
    ieftinule (Joi, 26 iunie 2008, 5:39)

    vladone [anonim]

    gurita
    negocieri de intelepciune nu ai facut
    lasa drogurile ca stim noi ce poti si joaca asa cum te stiam noi ce ai fost si ce ai ajuns
    penibil esti acum ai fost cineva candva
    negociaza-ti si restul de penibilism pe care il mai ai
  • 0 (0 voturi)    
    sa fie recompensati (Joi, 26 iunie 2008, 9:33)

    tsunnami [anonim]

    ar trebui sa fie amendati nu recompensati de frf.

    daca vor pomana sa mearga sa ceara bani italienilor pentru ca nu au avut chef sa-f stearga de pe harta euro2008.

    sa le fie rusine. numai echipa italiei a jucat mai prost ca ei.
  • +1 (1 vot)    
    HA,HA,HA (Joi, 26 iunie 2008, 10:33)

    eugenrc [utilizator]

    Eu i-asi recompensa punind toata echipa care a mers la Europene sa revada de citeva ori meciurile lor cu Franta , Italia si Germania in fiecare luna pina la primul meci de calificare la Mondiale .

    Poate o sa li-se faca si lor rusine inainte de a mai veni cu pretentii absurde .
    • 0 (0 voturi)    
      Scuze (Joi, 26 iunie 2008, 21:25)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui eugenrc

      NU Germania ci Olanda , chiar de mai multe ori decit pe cele cu Franta si Italia .