Lupescu: Mutu sa termine cu alibiurile, ca nationala a jucat prea defensiv!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 24 iunie 2008, 12:27 Sport - Stiri Euro 2008

Adrian Mutu
Foto: Rompres
Ionut Lupescu l-a contrat pe Adrian Mutu. Jucatorul s-a destainuit unor apropiati ca din cauza sistemului defensiv impus de Piturca in cele trei meciuri de la Euro, nu a putut sa aiba o prestatie mai buna in faza ofensiva.

"Mutu ar trebui sa termine cu alibi­u­rile acestea! Daca ar fi reusit sa se pre­gateasca mai bine dupa va­can­ta, poate ar fi fost altceva! Si lumea astepta prea multe de la el! Adi ramane insa un jucator va­loros, care chiar a evoluat bine cu Olan­da, a incercat sa tragă echipa", a spus Lupescu.
























2489 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ce spunea Mutu? (Marţi, 24 iunie 2008, 12:57)

    egroeg [anonim]

    ca marii campioni nu cauta scuze...doar,completez eu,atunci cand au o prestatie proasta...dar lui i se iarta ca inca nu a ajuns mare campion...iar in calificari si in cele trei partide n-a aratat nimic care sa semene a mare jucator,tot timpul spunand...lasa ca vedeti data viitoare o sa fie altfel,o sa ma razbun etc..de fapt,ca un jucatoar oarecare.Cred in continuare ca si el si ceilalti nici nu au vrut mai mult in meciul cu Olanda si tare as vrea sa stiu ce sta cu adevarat in spatele acestei afaceri...
  • +2 (2 voturi)    
    Mutu stie ce zice (Marţi, 24 iunie 2008, 13:10)

    fundAsi de meseri [anonim]

    Se da formula de echipa Contra, Tamas, Goian, Rat, Chivu, Radoi - 6 jucatori defensivi, plus Cocis la inchidere, plus Banel cu sarcini defensive si dublaj pentru Contra. Asa ca evidenta spune ca e o formula de echipa defensiva. Or fi prosti si rau intentionati toti din presa internationala?!

    Singurul gol la Euro l-a dat Mutu, iar in campania de calificare a mai dat o caruta de goluri, unele decisive.
    • 0 (0 voturi)    
      Din pacate... (Marţi, 24 iunie 2008, 13:18)

      Claudiu Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui fundAsi de meseri

      Iti bati gura de pomana....Daca si d. Ioanitoaia ii recomanda lui Mutu sa taca...Ce pretentii mai sa mai ai de la...restul lumii ?
  • +1 (1 vot)    
    da bine... (Marţi, 24 iunie 2008, 13:17)

    liviu [anonim]

    da si nu...
    are si mutu dreptate... piturca e 0 ca antrenor ...
    DAR si nationala a jucat ca o cizma...
    • +1 (1 vot)    
      nuanta e alta... (Marţi, 24 iunie 2008, 14:02)

      egroeg [anonim] i-a raspuns lui liviu

      de data asta a jucat (sau nu a jucat}pentru CIZMA
  • +1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 24 iunie 2008, 13:43)

    A [anonim]

    Are dreptate aici Mutu, Piturca habar n-are sa faca o echipa.
    Pe de alta parte, hai sa fim seriosi, ce mare jucator e Mutu? Mie mi s-a parut intotdeauna un jucator norocos, caruia ii iese s-o "bage in ate" destul de des, dar destul de inconsistent, cu performante variabile, tehnica medie, si cam incapabil la constructie sau sa creeze faze prin care sa traga echipa, desi incearca. Ar fi bun de varf impins cel mult, un atacant intre alti cativa, dar nu cum il pune Piturca, sa conteze cat tot atacul.
    Pe Adi Ilie de exemplu da, puteai sa-l pui varf ascuns si sa-ti faca ce se cere acum de la Mutu si era un vesnic pericol la constructie. Dar Mutu n-are calitatile astea, Piturca ar fi trebuit sa realizeze asta demult si sa-l complementeze in atac cu un varf ascuns...
  • +1 (1 vot)    
    are dreptate baiatul (Marţi, 24 iunie 2008, 13:54)

    kllaus [anonim]

    si Mutu a gresit in meciurile acestea, dar tot nu vad ce cauta el in aparare pe linia de fund. Ar fi fost normal ca Piti, sa-i atraga atentia ca nu este locul lui acolo, dar nu cred ca a facut-o.
    • 0 (0 voturi)    
      re: (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:13)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      niste tarani...
  • +1 (1 vot)    
    Mutu-alibi (Marţi, 24 iunie 2008, 14:11)

    egroeg [anonim]

    Dle Lupescu,din cate cunosc eu,alibi are alt sens,adica un raufacator omoara pe cineva si dovedeste cu martori falsi ca nu a fost acolo,
    Poate ati gandit ca Mutu a omorat calificarea dar el nu a fost pe teren prin prestatia avuta... si atunci aveti dreptate.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-l inghit pe Lupescu, dar (Marţi, 24 iunie 2008, 15:47)

      adik [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      nici tu nu ai nimerit-o p'aia cu "martorii falsi"

      dexonline.ro
      ALIBÍ, alibiuri, s.n.
      1. Dovadă de nevinovăţie rezultată din constatarea că, la data săvârşirii infracţiunii, cel învinuit se afla în altă parte decât la locul săvârşirii ei.
      2. Mijloc de apărare care aduce în sprijin un alibi (1).
      3. Fig. Pretext, scuză, justificare.
      ♢ Expr. A (nu) avea (nici) un alibi = a (nu) deţine (nici) o probă, a (nu) avea (nici) o motivare.
      – Din fr. alibi.

      Scuze George, nu fac pe desteptul si nu vreau sa te ofensez.
      • 0 (0 voturi)    
        apreciez (Marţi, 24 iunie 2008, 16:53)

        egroeg [anonim] i-a raspuns lui adik

        partea explicativa,nu este nicio ofensa,cazul nostru incadrandu-se la pct 1,dar te rog sa mai citesti cele scrise de mine si sa observi ca prima parte am scris-o ca sa scot in evidenta,chiar daca ti se pare fortat,cu putina ironie faptul ca au fost absenti pe teren si ne-au omorat calificarea mai departe.Mie insa mi se pare ca acest cuvant "alibi" nu se potriveste deloc la ce s-a referit Lupescu.
        Altfel,in practica judiciara s-au gasit destule cazuri in care martori adusi au jurat ca un individ sau altul ,la o anumita data, se afla in cu totul alt loc decat cel al infractiunii,desi era autorul acelei infractiuni.
  • 0 (0 voturi)    
    mutu are dreptate (Marţi, 24 iunie 2008, 15:40)

    peter [anonim]

    mutu e un jucator excelent, care are conditia fizica sa joace din 3 in 3 zile si are experienta. la fel si ceilalti jucatori care joaca afara.
    sa nu uitam ca el e totusi atancat si nu un atacant face jocul.
    cate mingi a primit mutu in toate cele 3 meciuri?
    asta pentru ca vedetele de la steaua, care nu au in cap decat alcool, chefuri si vacante nu sunt in stare sa paseze.
    mai stiu ca univ cluj a castigat campionatul romanesc. de ce nu a fost ales nici un jucator de la aceasta echipa? de ce nu s-au luat in considerare si alti jucatori din provincie. ei ar fi fost onorati sa joace alaturi de mutu si chivu si ar fi fost in stare sa joace. si posibil sa fi avut conditia fizica sa joace 90 minute la fiecare 3 zile.
  • 0 (0 voturi)    
    Mutu 3in1 (Miercuri, 25 iunie 2008, 7:00)

    adi [anonim]

    Mutu e atacant si asta trebuia sa fie si in formatia Romaniei, nu sa joace un fel de mijlocas care sa ajute tot timpul defensiva si sa fie apoi si in atac. Normal ca asa nu s-a putut. Daca am fi avut jucatori de valoare in zona mediana si Mutu era doar in atac altfel stateau lucrurile. Dar asta e, nu ai cu cine...
  • 0 (0 voturi)