Dragomir despre Prunea si Lupescu: Eu nu am ce discuta cu maimutele, cu oligofrenii...

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Luni, 23 iunie 2008, 20:47 Sport - Stiri Euro 2008

Dragomir incepe scandalul
Foto: Rompres
Dumitru Dragomir a lansat un sir de invective la adresa lui Lupescu si Prunea, pe care i-a acuzat ca au luat o parte de bani din suma venita de la UEFA pentru calificarea Romaniei la Euro si pentru cele doua puncte cucerite in Grupa Mortii.

Presedintele LPF l-a mai acuzat pe Lupescu de faptul ca facea delegarile arbitrilor la partidele din Liga 1 la ordinul lui Alex Radulescu. Respectivul a fost seful AFAN, si a ajuns in inchisoare dupa ce l-a impuscat in cap pe un baiat de 25 de ani. Radulescu se afla atunci sub influenta bauturilor alcoolice.

"FRF a facut niste greseli majore, pe care eu o sa le scot la iveala in curand. Mircea Sandu a avut nevoie de sprijinul sindicatelor fotbalistilor. Acestia au venit la mine, si mi-au propus sa il curatam pe Mircea Sandu. Atat Lupescu, cat si Prunea au venit cu propunerea, dar eu am refuzat. Apoi, ei s-au dus la Mircea Sandu si au cazut la pace.

Ei nu au fost alesi, ei s-au impus prin santaj. Eu sunt ales, si prin statut sunt primul vicepresedinte al federatiei, iar ca un subaltern venit prin santaj sa preia Federatia, nu mi se normal. Mircea Sandu a facut tot ce a putut pentru fotbalul romanesc, dar ei au profitat de pozitia lor si au facut mult rau.Eu am dat bani echipei nationale si ei m-au luat la misto. Eu dau bani pe cand ei au luat. Am ajuns ca un angajat sa imi spuna mie, prim vicepresedinte al federatiei, ca nu am ce cauta langa echipa nationala.

Eu am crescut copii de care sunt mandru, nu are cum sa imi zica el ca sunt un vagabond. Prunea saracu nu are nicio vina, el are mintea in alt cap, el a fost pus de Alex Radulescu. Este cantitate neglijabila si nu are rost sa vorbesc despre el. Eu sunt in echipa cu Mircea Sandu si cu Adalbert Kassai nu cu maimutele, eu sunt cu meseriasii", a spus Dragomir la SPTFM.

Lupescu a explicat astazi pe ce s-au dus banii primit de Federatie. FRF a incasat 8,5 milioane de euro in urma Campionatului European (calificare + cele doua puncte din Grupa C). Din acea suma, 11% a fost impartita intre Federali, decizia fiind aprobata de Adunarea Generala, din care face parte si Dumitru Dragomir. Din cei 7,5 milioane s-au impartit jucatorilor recompensele pentru calificare.  Este vorba de 3,5 milioane care au fost dati fotbalistilor,  un titular de drept precum Lobont, Mutu, Tamas, Marica sau Chivu incasand 115.000 de euro. Piturca a primit 220.000 de euro.




















3048 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    sigur ca da (Luni, 23 iunie 2008, 21:21)

    Dinamo Victoria Bucuresti [anonim]

    Normal, Dragomir e cu meseriasii, spanzuratorul de fotbalisti, omul care venea in provincie cu o foaie de hartie in buzunar si spunea ce jucatori vrea, de inghetau sefii cluburilor de frica, el a facut enooooooooooorm pentru echipa nationala. Nu ca echipa asta nationala ar face prea multe parale, dar cand vezi ca scroafa se urca in copac, teapuca rasu-plansu'.
  • +2 (2 voturi)    
    Doar atat? (Luni, 23 iunie 2008, 21:39)

    whoswho [anonim]

    Doar 220.000 euro pentru nea Piti? Rusinos. Pai o strategie ca a lui in meciul cu Olanda, citez din memorie: ,,aparare beton pana in minutul 80 si apoi marcam un gol si castigam", o strategie ca asta face milioane de euro. Si Mutu saracul, are familie grea si amenzi multe... ce naiba, putina decenta!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Cat or mai sta astia in functii?... (Luni, 23 iunie 2008, 22:34)

    Alius [anonim]

    Din pacate de Dragomir si Sandu nu mai scapam. O sa moara in functii...
    • +1 (1 vot)    
      pai... poate ii ajutam (Marţi, 24 iunie 2008, 0:36)

      optimistu [anonim] i-a raspuns lui Alius

      Daca tot e sa moara in functii ma gandesc ca poate tragem ceva sfori sa se intample mai repede, ce ziceti?! :)
  • +1 (1 vot)    
    jos cu (Luni, 23 iunie 2008, 23:52)

    afara din viata sociala [anonim]

    securistul Corleone.
    • +1 (1 vot)    
      securistul Corleone. .. (Marţi, 24 iunie 2008, 7:49)

      mitica1 [anonim] i-a raspuns lui afara din viata sociala

      E foartre sigur pe el , gretos, arogant ...,reprezentativ pentru fauna securista .
  • +2 (2 voturi)    
    don dragomir (Marţi, 24 iunie 2008, 0:11)

    olu [anonim]

    tre sa fim realisti . dragomir pleaca daca binevoieste , in nici un caz fortat . e un element faunistic protejat de lege, adaptat perfect la mediul urban . si cati ca el !
    cred ca ar merge cu succes ..... oprescu , sef la liga .....dragomir , chirurg independent .
  • +2 (2 voturi)    
    romania (Marţi, 24 iunie 2008, 3:10)

    xedox [anonim]

    Titular 115.000 de euro. Piturca a primit 220.000 de euro.

    Pentru ce?????????????

    Am suferit mai mult decit ei!

    Animale bine platite.
  • +2 (2 voturi)    
    Vai de mine cum arata asta ! (Marţi, 24 iunie 2008, 7:11)

    Liviu [anonim]

    Mai oameni buni , Dragomir asta are certificat ca e sanatos la cap ? Daca da oare cine i l-a dat ? Uitati-va la el cum arata , e ca unul crizat !
  • +2 (2 voturi)    
    Nu cred ca tot raul (Marţi, 24 iunie 2008, 7:46)

    gabifm [utilizator]

    fotbalului romanesc vine de la Dragomir.
    Ceea ce ma ingrijoreaza nu este ca nu mai scapam de Sandu si Dragomir ci faptul ca Lupescu si Prunea au devenit la fel ca ei.
    Suficienta etalata (de doi agramati pana la urma) ma ingrijoreaza.
    Pacat ca fotbalul este un sport care place, are priza la romani, ne creeaza momente de relaxare, trairi deosebite.
    Parerea mea este ca acolo, la fecderatie, ar trebui adusi manageri (in genul celui de la Rapid) nu asa-zisii "oameni de fotbal". Chiar nu se vede ca sunt ca niste capuse? Ca iau decizii gresite?
    EI NU AU NICIO VINA! DOMNILOR, SUNT FOSTI FOTBALISTI. NU TOTI POT AVEA COEFICIENTUL DE INTELIGENTA AL LUI GICA POPESCU, CHIVU.
    Daca ii cautati pe Sandu, Lupescu, Prunea & co in carnetul de note veti fi socati.
  • +2 (2 voturi)    
    loooooool (Marţi, 24 iunie 2008, 9:40)

    liviu [anonim]

    are dreptate de prunea si lupescu...
    DAR el e mai jos ca ei... e un cretin si un hot de prima mana
  • +1 (1 vot)    
    LA PARNAIE II ESTE LOCUL (Marţi, 24 iunie 2008, 14:43)

    sorin [anonim]

    Acest brontozaur ceausist are in el tot veninul si mizeria care ne-au impins in strada in 1989.