Florentin Petre: Am realizat o mare performanta la Euro

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 iunie 2008, 13:56 Sport - Stiri Euro 2008

Petre, multumit de prestatia de la Euro
Foto: Rompres
Florentin Petre nu intelege de ce tricolorii sunt criticati pentru prestatia la Euro. Jucatorul crede ca Romania a avut un parcurs bun dupa opt ani de absenta de la turneele finale, doar ca fotbalistilor lui Piturca le-a lipsit norocul.

"Dupa meciurile cu Franta si Italia, toti se asteptau sa ne calificam, dar, din pacate, nu a fost asa. Eu zic ca am realizat o mare performanta la Euro pentru ca am reusit sa luam la harta campioana si vicecampioana mondiala. Din pacate, nu am avut noroc", a spus Petre pentru NewsIn.
























1130 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Vai de capu' tau piticule (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:08)

    Piciu' [anonim]

    Nu stiu cum se face ca mereu ies la inaintare papagalii echipei, papagalii vorbitori. Unul din ei este acest expirat, piticu' Petre. O mangafa care joaca la o echipa de club care nu spune nimic, care a fost convocat la lot pentru "vopsire" !? Vreti exemplu de daruire fotbalistica, putere fizica si psihica? Atunci urmariti echipa Turciei! Vreti exemplu de fotbal spectaculos, ofensiv, urmariti Rusia! Nu e exclus in seara asta sa faca surpriza!! Rusia sa elimine Portocala. intr-un fel Piturca a pierdut pe mana lui, pentru ca el a convocat nulitatile din lot. E clar ca puteam avea un lot mult mia puternic. Piturca e clar vinovat pentru acest lot!
    • 0 (0 voturi)    
      eu zic ca am avut noroc ca nu ne-am calificat (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 17:59)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

      era pacat pentru fotbal ca o echipa sa joce in sferturi cum a jucat Ro in meciul cu Olanda. Am avut noroc ca nu am ajuns mai sus ca sa ne facem mai rau de rusine, dar Florentin nu realizeaza lucrul asta (ceea ce e mai grav pentru perspectiva fotbalului romanesc decat esecul cu Olanda). Bai, macar aveti demnitatea sa va asumati gafa (sau neputinta) ...nu ca "n-am avut noroc".
    • 0 (0 voturi)    
      la mintea lui si 25 de bani ,nu cumperi un ziar (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 18:21)

      Manel Autogol [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

      La cati neuroni are saracia asta de "giucatore" nu ma mir. ce stie taranul ce e ciocolata /mananca hartia si arunca bucata " astia sunt amaraastenii astia -doar sa numere bani sunt buni
  • +2 (2 voturi)    
    eu zic (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:10)

    gabi [anonim]

    ca nu ai ce cauta in fotbal, ce sa mai zic de echipa nationala. traiasca celebrul pcr si mediocritatea!
  • +2 (2 voturi)    
    Mare performanta? (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:15)

    Eu [anonim]

    Care e marea performanta? Nu intelege de ce sunt criticati? Simplu, pt ca au facut antifotbal si ne-au facut de rusine. Au jucat asa cum se juca in anii 60-70, de aceea sunt criticati.
    Daca aceasta e marea performanta realizata inseamna ca suntem o natiune de 2 bani.
    Bravo Turcia, bravo Croatia, barbati adevarati.
  • 0 (2 voturi)    
    "Rectificare" (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:17)

    korellus [utilizator]

    Cred ca PINA la Euro 2008 ati "realizat o mare performanta"!
    La Euro 2008 ... mai e discutii (MARI & MULTE).
    Pot "remarca" doar meciu' cu Italia (mai putin acel 11m ratat).
    In rest ... nu mai "olandesc" nimic, da' chiar nimic.
    Succes SINCER pe mai departe!
    Ca suporter, voi fi "aproape" de reprezentantii Rominiei mereu (din cind in cind voi mai si critica).
  • +1 (1 vot)    
    Melcii vostri ... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:21)

    Suporteru [anonim]

    Fir-ati ai dracu' cu melcii vostri, ce sunteti.
    Sa nu va mai vedem mutrele.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo tie Petre! (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:26)

    ardelean [anonim]

    Problema este ca majoritatea suporterilor sunt de alta parere si ca se intreaba: ce-a cautat ala la EURO?
  • +2 (2 voturi)    
    Chiar nu vrei sa intelegi, Florentine... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:26)

    atax [anonim]

    Lumea nu va blameaza pentru ca nu v-ati calificat, ci pentru jocul prestat. Chiar si dupa meciul cu Franta ziceam ca am jucat prost. Norocul nostru ca Franta a jucat si mai prost si am facut un 0-0 chinuit. Meciul contra Italiei e singurul la care ne-ati facut mandri de voi si ne-ati dat sperante.
    Dar apoi? Cu o Olanda care va lasa sa atacati iar voi ati avut ZERO ocazii mari de poarta? Ce-ati vrea? Laude pentru asta? Ca ati jucat la ZERO - ZERO? Sperand ca Italia si Franta sa se incurce reciproc in avantajul nostru? Ce gluma...
    De aia eu am ZERO respect pentru voi acum. Jucati fotbal si o sa-mi castigati respectul. In fotbal nu e vorba de noroc decat intr-o mica masura. Mai ales intr-un asa un meci in care pentru a nu se face complet de ras olandezii au marcat pana la urma, desi inainte de meci garantat nu vroiau asta. Mai bine faceati ZERO puncte, dar jucati mureati pe teren. Parerea mea...
  • +2 (2 voturi)    
    PERFORMANTA??? (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:53)

    unic [anonim]

    TREZESTE-TE!!!!...PERFORMANTA AU FACUT TURCII!!!...voi sunteti praf!!!...mai si vorbiti!!...in locul tau as tace din gura ....si asa nu ati jucat numic...TE-AI APUCAT DE COMENTAT ACUM...PAI LA ASTA SUNTETI BUNI,CA LA FOTBAL NU AVETI NICI O SANSA...ACUM CAND COMENTEZI...NU ESTI OBOSIT LA FEL CA SI COLEGI TAI?...MAI BINE TACI!!!
  • +1 (1 vot)    
    PERFORMANTA?!? (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 15:10)

    cipri [anonim]

    domnule Florentin Petre tu cred ca traiesti pe alta planeta!daca la tine asta e performanta stai dreakului in bulgaria si joaca acolo pt nationala lor.pamfletu dreakului.nu stiu ce draku cauti tu la nationala pizidiricu dreakului
  • +3 (3 voturi)    
    Falsi fotbalisti (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 15:16)

    titel [anonim]

    Sa va fie rusine ! Sunt unul din miile de suporteri care au strans bani sa va vada in direct cum cinstiti culorile Romaniei.Ba , mai mult decat atat , mi-am luat sotia si copilul sa le arat ce mari fotbalisti avem .Niste nesimtiti . Presa ii lauda ca au alergat 10-12 kilometri intr-un meci . Ei erau platite pentru asta . Noi am mers pe jos 10 kilometri din locul unde ne lasau autocarele pana la stadion si mai si plateam pentru asta .Va promit ca voi folosi orice prilej sa va jignesc asa cum ne-ati jignit voi prin nesimtirea voastra .Am sa va dovedesc acest lucru cu inregistrarile video pe care le-am facut .Rusine pentru nesimtirea voastra !
  • -1 (1 vot)    
    fotbalul e un sport (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 15:52)

    io [anonim]

    Cred ca multi uita asta si cred ca e un razboi.
    Daca joaca prost, ei trebuie sa gaseasca o cale sa joace mai bine. Eu vad fotbalul ca pe un spectacol. Daca nu te impresioneaza, pe teren nu se joaca nimic, atunci nu merita puncte. In meciul cu Olanda s-a jucat prost. Nu meritau sa mearga mai departe. Asta e tot.
  • +1 (1 vot)    
    Daca nu intelege... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 15:56)

    wasile [anonim]

    ... sa citeasca si el ceva, ii recomand help-ul de la Notepad.
    Sau mai bine cel de la Solitaire, ca acolo explica si regulile jocului... jocul care trebuia prestat dl. Petre, with all ze respect, intr-adevar e o enigma pentru el.
    La fotbal ma refer. Probabil de asta nu intelege nici criticile.
    Mai omule, NU reproseaza nimeni ca Mutu a ratat un penalti, ca ala a dat-o in reclame, se intimpla, ci faptul ca NU ati jucat mai nimic (statistic, estetic, cum vrei s-o iei) si acuma nici nu admiteti ca asa a fost. Dinca a zis-o de mult - "onorata instanta, am fost un dobitoc".
    Ce e asa greu de admis? [Cu Olanda] am jucat ca niste [completati spatiile]. Simplu. Admiteti greselile, inapoi la antrenament (da, da, mai putin all inclusive si mai multa munca), trageti 200 de suturi, 200 de centrari si altfel o sa fie situatia. It's that simple. Invatati de la placerea olandezilor, de la ciuda (da, da) si incrincenarea italienilor si de la vointa nemtilor. Nu de la jiji, mitique, georgique si alte pluricelulare mioritice din spatiul carpato-danubiano-pontic.
  • +1 (1 vot)    
    Falsi fotbalisti-2 (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 16:33)

    titel [anonim]

    Am fost unul din cei care am strigat colegilor din galerie sa cantam imnul Romaniei in repriza a doua .Cine sa-l auda ? Niste dobitoci.Imi pare rau ca nu am propus sa rostim Tatal nostru dar pentru indolenta si nesimtire nu cred ca exista leac . Sa le stea in gat sarmalele de la nunta lui Chivu . Mutu se grabea sa-i schimbe pampersii fetitei uitand ca el este platit sa reprezinte Romania . Baietelul meu ma rugat sa-i iau un tricou cu Mutu de 30 euro inaintea meciului cu Franta .Dupa meciul cu Olanda plangea si si-a dat jos tricoul spunand ca nu mai vrea sa fie Mutu .
  • +1 (1 vot)    
    c'mon (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 16:44)

    blizzard [anonim]

    "Din pacate, nu am avut noroc", a spus Petre.

    Ma faceti sa rid domnule Petre...in hohote.

    Daca nici ala din meciul cu Italia n-a fost noroc pentru Romania, atunci eu nu stiu ce sa mai zic!!!

    Norocul a fost acolo, pe teren, la meciul cu Italia. A fost "arbitrul" in plus....a plecat dezamagit insa.

    Cind noi jucam cu Olanda, s-a dus in vizita la italieni care l-au primit cu bratele deschise...il asteptau.

    Si inca ceva:
    Fotbalul e ca sahul. Nu-ti trebuie noroc ca sa cistigi!
    Iti trebuie LOT bun, oameni hotariti(nu neaparat vedete) care pot sa demonstreze ca stiu sa "mute" si individual si in echipa, ok?
    Aia e. Nu noroc...

    Noroc e cind ai nimerit 6 numere la loterie.Noroc e la carti, la cazinou etc.

    La fotbal e noroc cind dai bara-gol, cind ricoseaza mingea in poarta dintr-un jucator in conditiile in care nu aia era intentia samd.

    Incepe sa sune a biliard, asa-i? Fotbal != Biliard

    Pacat.

    Sper sa vad un alt lot pentru preliminariile mondialului.
    Speram cu totii si credem ca se va intimpla asa.
  • +1 (1 vot)    
    Asa sunt unii romani (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 17:34)

    Sorin Blaj [anonim]

    Se multumesc cu putin. Si-au atins obiectivul, multumindu-se cu calificarea. Mai trebuiau sa lupte si la turneul final? :)
  • +1 (1 vot)    
    3 meciuri (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 17:42)

    oracolul? [anonim]

    Stimate performer, toate echipele prezente la Euro au jucat 3 meciuri in grupa. Asta nu e performanta!
  • +1 (1 vot)    
    recording in HD (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 18:33)

    dan [anonim]

    Sper ca domnul Florentin Petre, la banii care-i castiga, s-a permis si nu a ratat sa-si inregistreze fiecare meci de la EURO2008 in HD, ca sa-l vizioneze cu atentie. Poate dupa aia o sa poate sa faca o comparatie intre ce am jucat noi si ce au jucat altii, care chiar daca nu s-au calificat au castigat respectul pentru ca au demostrat ca au meritat sa joace la EURO2008. In caz ca idea ramane aceeasi, o sa dau vina pe diagonala de la televizorul HD PLASMA din sufragerie.....probabil cam mica......
  • +1 (1 vot)    
    Are dreptate Piticu' (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 19:23)

    doi si-un sfert [anonim]

    Are dreptate! Au reusit performanta ca din trei meciuri disputate sa joace fotbal doar intr-unul,cel cu Italia.In rest a fost tzurca!(Pi-tzurca daca vreti).
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari!!! (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 19:30)

    hahalera [anonim]

    Are dreptate si el... pentru niste jucatori mediocri chiar au realizat ceva la acest turneu final. Si chiar este o performanta daca privesti clasamentul grupei fara sa te intereseze cum au decurs treburile. Problema a fost atitudinea jalnica a echipei, care pusa in fata unei situatii limita si-a unui adversar relaxat care nu cred ca si-ar fi rupt picioarele pe teren, n-a miscat nimic. Intrebarea este insa alta... chiar nu se putea alcatui o echipa nationala a Romaniei ceva mai competititva? si la asta ar putea sa ne raspunda nea Piti care, in loc sa faca pe mortul in papusoi, mai bine ar fi barbat si-ar iesi in fata sa-si asume raspunderea, sa-si ceara scuze fata de suporterii (mai ales cei care traiesc prin medii multinationale) care s-au simtit umiliti de atitudinea echipei si sa ne informeze si pe noi ce planuri are pe viitor, in calitate de selectioner al Romaniei...
    • 0 (0 voturi)    
      mediocritate (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 21:51)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      Ai dreptate. Cred ca el s-a referit la performante in conditiile in care sunt niste jucatori mai slabuti :) vezi meciul cu Olanda care a jucat cu rezervele.
    • 0 (0 voturi)    
      planurile lui Pitzi (Duminică, 22 iunie 2008, 12:50)

      oracolul? [anonim] i-a raspuns lui hahalera

      Din pacate ploile cazute in timpul campionatului european au sters planurile scrise ale lui Pitzi chiar inaintea meciului cu Olanda. Se vede de la o posta ca nu a avut nici un plan in acest meci!
      Cat priveste planurile viitoare pe care le va face d-nul antrenor, trebuie sa va consultati cu d-nii veri / frati Becalli. Ei sunt "patronii" nationalei.
    • 0 (0 voturi)    
      Selectioner ??! (Duminică, 22 iunie 2008, 12:55)

      oracolul? [anonim] i-a raspuns lui hahalera

      Este o mare diferenta intre antrenor si selectioner! Deocamdata nea Pitzi nu se ridica nici la nivelul de antrenor al nationalei (din nou cu n mic). Cat despre selectie tot cu fratii / verii Becalli trebuie sa vorbesti.
  • +1 (1 vot)    
    Tupeu cu caru (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 20:21)

    elias [anonim]

    Recomand unui mare jucator care a expirat demult sa
    priveasca meciurile Turciei poate intelege si el
    diferenta.Poate daca nu ar fi platiti prea bine ,ar
    fugi si ei pe teren cum fac alti care sunt profesionisti.Si
    am sa-i spun un secret aceea sigur au mai multi bani ca el dar sunt si profesionisti.Daca noi cei care muncim afara am avea aceasta mentalitate de om de mana a doua si sa ma multumesc cu oasele de la masa bogatilor am lua salar maine.Si inca ceva obositilor ,tupeu la voi ,noi muncim 12-14 ore zilnic si culmea nu obosim.Dar ce sa-i faci era concediul mai scurt al vostru daca va calificati
  • 0 (0 voturi)    
    Tu (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 22:03)

    Pake [anonim]

    Tu ai realizat o performanta, la valoarea care o ai e o performanta uluitoare faptul ca ai jucat la EURO!
    Echipa nationala...cea care conteaza a avut o performanta modesta, atat cat sa nu se intoarca cu capul plecat!
  • 0 (0 voturi)    
    esti praf! (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 22:26)

    guardia [anonim]

    ce dezastru de jucator, dar mai ales faptul ca are creierii praf! pai cum poate sa afirme asa ceva? asta ne ia de prosti pe toti sau e retard?
  • 0 (0 voturi)    
    Performanta mare (Duminică, 22 iunie 2008, 0:27)

    Ciucu [anonim]

    Vinovatul nr. 1 este Pituraca pentru el a selectat lotul asta varza din care face parte si Petre.

    Jucatorii au psihic de looseri. S-a vazut pe teren. Le era frica sa-si asume. Fiecare se gandea doar cum sa nu fie el cel care sa nu greseasca. Nu au personalitate, sunt momai.

    Nu gandesc mare. Dovada este chiar Petre care gndeste mai mic decat este.
  • 0 (0 voturi)    
    mars pe teren (Duminică, 22 iunie 2008, 3:07)

    alreadydead [anonim]

    adevarat, o mare performanta s-a realizat. pacat de papagalii de suporteri, care, nesatui, sperau mai mult. sa le fie rusine !!! Pai nu am dat un gol? ba am avut si un penalti, ce vreti mai mult...? data viitoare poate dam doua goluri, desi obiectivul fixat e sa egalam performanta. Hai sa nu fim penibili !!! Sunteti ai nostri, dar stiti ca va meritati bataia, asa ca ciocu mic, si trageti tare pe teren ,nu la hotnius? bine? exemple aveti....aaa, nu generatia de aur, ci mai recente, turcia, rusia, etc...
  • 0 (0 voturi)    
    lasa-ne (Duminică, 22 iunie 2008, 6:47)

    andy [anonim]

    uite-te amaratule ce noroc asi fac singuri cei care stiu sa joace fotbal fara fite de vedete
  • 0 (0 voturi)    
    good point (Duminică, 22 iunie 2008, 8:43)

    naufragiatul [anonim]

    Unii asculta manele si declara sus si tare ca este cea mai frumoasa muzica, in schimb se supara cand sunt facuti manelisti (cu toate ca asta sunt), alti isi pupa in qur sefii pentru ca sa promoveze dar se supara cand sunt facuti pupincuristi, aici treaba e ca ei se considera fotbalisti, n-au reusit decat vreo 3-4 suturi pe poarta in 3 meciuri, au dat un gol norocos, si au pretentia ca au facut mare performanta, nu stiu cum sa le zic: manelisti, pupincuristi sau amatori? Gasiti voi un nume care sa-i caracterizeze
  • 0 (0 voturi)    
    Povesti de adormit copii (Duminică, 22 iunie 2008, 9:45)

    Niki [anonim]

    Iata-l si pe F.Petre cum s-a trezit cu fata la cearsaf si a elogiat prestatia echipei noastre ca fiind una de "mare performanta". Aceasta "hartza", pe care foarte bine a sesizat-o Petre din meciurile cu Italia si Franta, nu a evoluat in ceea ce era de asteptat = combativitate, vitejie eventual sacrificiu, ea limitandu-se la sicairea adversarului prin hartzuire, ceva de genul "da si fugi". Iar de meciul cu Olanda nici nu a mai pomenit , performanta fiind evidenta lipsindu-ne cu putin "norocul" sa mai luam cateva goluri. Asa ca florentine mai stai vreo doua luni prin Delta si reflecteaza la PERFORMANTA. Sut intins
  • 0 (0 voturi)    
    Norocul v-a lipsit ? (Duminică, 22 iunie 2008, 17:05)

    Dan [anonim]

    Voua mereu va lipseste ba norocul, ba mai stiu eu ce emotie ati mai avut, dar niciodata nu spuneti ca ati jucat prost si fara inspiratie. Meciul nu se castiga la noroc si se castiga prin munca.
  • 0 (0 voturi)    
    Performanta! (Duminică, 22 iunie 2008, 22:16)

    Io, robotu'! [anonim]

    Performanta era si daca bateau echipa Uruguay-ului din 1930, normal... Au batut o campioana mondiala! Mi se face greata... Uita-te la turci, de curiozitate, cum si-au dat sufletul pe terenul ala! Florentine, asta e meseria ta... Macar recunoaste ca o faci prost!
  • 0 (0 voturi)    
    Probabil... (Luni, 23 iunie 2008, 0:49)

    Razvan [anonim]

    ... ca a tras si el ceva pe nas ca Marica (care spunea ca suntem favoriti la castigarea CE).
    Cu idioti ca astia nu poti face cine stie ce performanta.
    2 puncte... asta crezi ca e performanta?????
    Penibil!