Reactii dupa un meci fabulos: Croatia-Turcia 2-4

Terim le-a strigat: Scoateti mingea aia din poarta, sa egalam! Era minutul 119...

de A.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 iunie 2008, 8:34 Sport - Stiri Euro 2008

Unul dintre jucatorii turci si-a amintit: "Dupa ce ne-au dat golul, m-am prabusit pe gazon. Am auzit vocea antrenorului care striga dupa noi sa scoatem o data mingea aia din plasa, ca sa egalam". Fatih Terim, supranumit Imparatul dupa isprava Galatei (Cupa UEFA in 2000), confirma versiunea: "Da, e un joc interesant".

"Nu ne pierdem speranta niciodata. O avem in suflet!" - Nihat, jucator Turcia.

"Sa primesti gol intr-un asemenea moment este o lovitura grea pentru oricine. pana la loviturile de departajare, era greu ca echipa Crooatiei sa isi revina. Uneori, amaraciunea si frustrarea dureaza o viata" - Fatih Terim, antrenor Turcia.

La Istanbul, tortele, artificiile, dar si focuri de arma au insotit entuziasmul nebun al calificarii in semifinale: "Nu ne bate nimeni, niciodata!"

Putea fi seara Croatiei: inscrisese in minutul 119 printr-un fotbalist a carui istorie este un model pentru orice sportiv - Ivan Klasnic a suportat doua transplanturi de rinichi si nu a renuntat la fotbalul de mare performanta. Chiar in ziua meciului, Klasnic efectuase un control renal...

"Nu imi vine sa cred. Am vrut sa fac schimbarea, insa arbitrul nu a vazut gestul nostru... Au dat un gol fantastic... Nu imi vine sa cred", a declarat antrenorul croat Slaven Bilic dupa meci.

Imediat dupa ce arbitrul a fluierat finalul celor 120 de minute, Bilic i-a reprosat ca nu a intrerupt partida pentru schimbare. In acest timp, jucatorii Croatiei erau debusolati, gandindu-se toti la sansa irosita - fusesera pentru trei minute in semifinale!
























6738 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    priviti (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 9:01)

    Transilvanian man [anonim]

    asta e diferenta intre un fost mare imperiu si noi ...luati exemplu(si eu va trebui sa il iau )
    • +1 (1 vot)    
      si ce o sa faci ? (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 12:00)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      emigrantzii nu sunt cei mai tari din parcarea cu tiruri turcesti.........daca la asta te referi
  • +2 (4 voturi)    
    Daruire (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 9:02)

    Anonim [anonim]

    in momentul de fata, Turcia e de dat exemplu la capitolul daruire si joc pana in ultima secunda si cred ca meciurile cu Cehia si Croatia sustin ceea ce spun.

    nu cred ca vom auzi vreodata scuze de genul "jucatorii erau prea obositi dupa meciurile epuizante din grupa", sau "jucatorii au avut un parcurs excelent si ne-am descurcat mai bine decat ne asteptam" (ganditi-va ce grupa au avut si ei).

    oricum, o comparatie intre echipa romaniei si echipa turciei nu-si are rostul (sau sa ne rezumam doar la antrenori, nu si la jucatori?). iar ca si concluzie, mult respect Turcia
    • 0 (2 voturi)    
      RESPECT (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 9:47)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      nu poti sa ai decat respect pt o echipa din asta.
      Atitudinea antrenorului turc este ceea ce-i trebuia si echipei noastre.
      Ei au mers acolo sa se califice la un campionat de fotbal si nu sa se joace o miuta.
      Respect pt Turcia!
      Chiar o merita turcaletii!
      • 0 (2 voturi)    
        2008: Romania-Turcia=2-0 :)) (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 22:18)

        Cap de turc [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Turcia a fost batuta clar de Romania chiar anul asta si pariez 500€ ca daca joaca inca o data cu noi ii batem :))
        Habar n-au sa joace fotbal la nivel international, insa fanatism pot dovedi si pe teren si pe strada si la moschee si la gatuit femei din "onoare", etc.
        Croatii n-au stiut sa tina 2 minute, au patit ca Romania cu Italia (gol de egalare imediat).
        In rest, eu am vazut meciul si Croatia a dominat in toate compartimentele.
        Poate ca turcii sunt mai bine dopati :))
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 12:00)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      terim le spunea sa atace, piturca ii certa ca stau prea mult in atac. situatii similare, curaj total diferit.
    • +2 (2 voturi)    
      Multumesc de poopinkurism (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 22:14)

      Cap de turc [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Asa cum ma asteptam, unii valahi sunt deja gata de admiratie pt. cei care i-au tinut sute de ani departe de civilizatia europeana :)) Nu ma mira, gasesti intotdeauna prosti, chiar multi.

      Daca in Romania exista "bacshish" e pt. ca nenorocitii astia veniti cu buluk-ul din stepa Asiei au adus toate obiceiurile lor proaste, cu care au umplut Balcanii !
      • 0 (0 voturi)    
        ..... (Duminică, 22 iunie 2008, 10:41)

        Sergiu [anonim] i-a raspuns lui Cap de turc

        Eeeeee ia uite si unul cu rasisme si figuri pe cap care nici macar nu stie bine daca nu cumva starbunicasu i fost vreo unul din asta venit din stepa Asiei, sau vrei sa continuam cu valoarea rominilor nostri peste granite, ne dam unul la altul in cap, ne furam unii pe altii si fugim din Rominia pt o viatza mai buna egala cu o viatza mai buna de furat si pradaciuni, inselaciunii si droguri, si ne mai umple si patriotismul si ce sa zicem sintem asa din cauza turcilor???
        Ce sa zic greselile noastre is din vina altora, iar noi care sintem mai criminali ca Albanezii si mai teroristi ca Al-Quida nu e din vina noastra e din vina altora, frumos ce patrioti sintem, ne e rusine sa ne recunoastem cine sintem si vom trai o viatza intreaga numai din amintiri si o istorie comunista invatzata pe bancile scolii batindune cu pumnii in piept ce patrioti sintem si ce fapte de vitejie au facut eroii nostri (asa zisi eroi), in loc sa recunoastem ca sintem o tara de rahat cu un popor de rahat, care onoarea lui e coruptia si frauda, ne laudam cu o liga romineasca de fotbal jucta numai la mese rotunde si la un pahar de wiskey, o echipa nationala de fotbal fara talent, fara ambitie, fara un prestigiu si unde onoarea de a fi romin se uita imediat dupa incheierea imnului si primul fluier al arbitrului, ne place sa traim pe vise facute cind si cind mai sclipitoare dar nu vrem sa ne aducem aminte de cosmarurile care se tin lant, pina in sclipirea urmatoare, unde nu ne mai intereseaza ce palmares avem, ce premii si titluri cistigat, ne multumim numai cu un ciloan putregait cum ca am cistigat sau facut un egal in fata unei echipe de rang superior, ca si cum noi sintem superior acestor echipe, iar in urma esecului ce sa zicem "au venit altii din stepa Asiei" si ne-au stricat noua stilul de joc ....

        Felicitari turcilor pt. rezultatele luat cu Glatasaray Istambul, pt locul 3 la mondiale in 2002 si pt jocul care la-ti facut pina acum
  • -1 (1 vot)    
    jucatori (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 9:33)

    ss3 [anonim]

    mda, in timp ce unii sunt profesionisti (in adevaratul sens al cuvintului)si joaca pe iarba, altii o trag pe nas.... prin bodegi
  • -1 (1 vot)    
    super tare (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 9:34)

    gabriel_dima20001213515220312 [utilizator]

    Incredibila echipa asta a Turciei.Bai,piti, tu cum nu ai reusit sa faci o asa echipa.Felicitari,Turciei.Ar fi o utopie sa facem o comparatie intre Turcia si Romania.BRAVO TURKEY!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Romania-Turcia 2-0 (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 22:19)

      Cap de turc [anonim] i-a raspuns lui gabriel_dima20001213515220312

      Si asta a fost doar acum cateva luni. Asa cum le-am dat si rusilor 3-0.

      Suntem net superiori halitorilor de rahat, insa echipa a prins o pasa proasta la Euro.
  • 0 (2 voturi)    
    DINU' Mister (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 9:37)

    ioana [anonim]

    mi se pare de un comic nebun totul: pretentiile de sahist ale barbugiului Piti, pretentiile de ganditor ale extremistului Dinu, constiinciozitatea oarba a lui Banel, cat rahat au mancat fotbalistii turci, cat calti pot sa aiba in ei darjii croati sau cehi etc. etc.
  • 0 (2 voturi)    
    turcia (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:00)

    Reshape [utilizator]

    Eu zic sa tinem cu echipa Turciei de acum incolo si, din cind in cind, sa-i rugam sa joace imbracati in galben. In felul asta avem un motiv sa dam cu artificii, sa bem bere si sa mincam mici cind bate Turcia si sa nu ne pese cind ia bataie.
    Va mai amintiti Steaua - Midleborough? Si ziceam ca a fost un accident, o timpenie pe care n-o vom repeta in veci!
  • -1 (1 vot)    
    bravo lor (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:11)

    kllaus [anonim]

    le multumesc ca ne-au oferit 2 partide magice, nu datorate atat jocului cat daruirii pe care au manifestat-o pe teren.
  • -1 (1 vot)    
    Corect,trebuie sa invatam.... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:16)

    Cristian [anonim]

    In loc de prestatii noi dam intotdeauna motivatii si explicatii...
    Trebuie invatat de la marile popoare nu ce este rau ci ce este bun.
    La fel tre' sa ne crestem si copiii....in acelasi spirit...
  • 0 (2 voturi)    
    Joc adevarat! (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:26)

    Vladimir B. [anonim]

    Turcia a aratat la acest campionat cu adevarat ce este fotbalul in secolul XXI - cu jucatori inepuizabili, curajosi, dispusi sa riste pana in utima clipa! Croatia a clacat, cum am cedat si noi in fata tuturor...
  • 0 (2 voturi)    
    frumos... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:46)

    unic [anonim]

    Te lasa fara cuvinte...ce poti sa mai zici???....au fost fantastici turcii...CE DIFERENTA DE MENTALITATE INTRE NOI SI EI!!!!...bravo!!!
  • 0 (2 voturi)    
    pt. turci (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:51)

    andy [anonim]

    RESPECT
    • +2 (2 voturi)    
      pt. croati (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 17:30)

      Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui andy

      RESPECT
  • +1 (3 voturi)    
    ce ai sa reprosezi? (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 12:32)

    dan [anonim]

    Ma gandeam dupa acest meci extraordinar ce as fi putut sa contest echipei nationale daca as fi fost Croat. Nimic. Practic nimic!! As fi ramas cu mandria de a fi suporter al unei echipe care ma respecta. Daca Turcia ar fi pierdut, ce as fi putut sa contest? Nimic. Respectul mi l-au aratat pe teren prin a nu-si pierde speranta, atunci cand toti suporterii erau deja redusi la tacere. Ce lucru fantastic, nimeni sa nu creada in tine, si tu sa le arati pana in ultima secunda RESPECTUL! Pe zi ce trece raman placut impresionat de spectacolul fotbalistic din fiecare meci, si in acelasi timp tristetea devine din ce in ce mai mare ca am o echipa nationala care nu ma respecta si asta indiferent ce sunt si indiferent de cat am in buzunar. Nu ma respecta pentru ca nu ma fac mandru macar odata la 8 ani ca sunt suporter al unei echipe in care cred, sau mai bine zis am crezut prin atitudinea de pe teren si nu prin faptul ca te califici sau nu. Nu voi mai merge la nici un meci al nationalei din motive de jena, pana cand nu vor demostra prin spectacol, inteligenta si daruire ca ma merita inapoi in tribune. Poate ca cele trei criteri enumerate sunt la un nivel cam inalt pentru fotbalul romanesc, insa cred ca trebuie sa ne cam schimbam referintele, pentru ca cica,...suntem europeni si avem pretentii. Felicitari Turcia, Felicitari Croatia!!! Felicitari Fotbalului adevarat.
    • +1 (1 vot)    
      Asa e! (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 15:48)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui dan

      Ai rezumat practic tot ce simt si eu. As mai adauga ca Bilici a dat-o-n bara tocmai la final. Dupa ce turcii au egalat, Bilici se lamenta in loc sa bage moral in jucatorii lui cazuti.... Si asta i-a costat!
  • -1 (3 voturi)    
    respect (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 13:17)

    dinu [anonim]

    Bravo Turcia! Ai aratat tuturor ca Turcia nu inseamna doar tir-istii care tranziteaza Romania.
    Am stat 8 luni intr-o tara musulmana si (desi a fost foarte putin) de atunci spun tuturor ca musulmanii sunt mult mai mult decat pare.
  • +1 (3 voturi)    
    din turcia (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:42)

    daniel [anonim]

    dragilor,

    locuiesc in istanbul de 4 luni si ieri am urmarit meciul impreuna cu vreo 50 de turci pe o barca ;)
    turcii sunt nebuni!!!! in sensul bun al cuvantului! sunt cu adevarat nebuni! cat tupeu si incredere in sine au e uimitor! ma baga in sperieti!
    de la modul cum incearca sa isi vanda produsele pe strada, la modul cum turcaleti care nu stiu engleza abordeaza turistele pe strada, la modul cum a jucat fenerbahce in liga campionilor, la modul cum isi simpatizeaza tara si sunt mandrii ca sunt turci pana la binenteles echipa lor nationala!

    cred cu tarie ca echipa nationala reprezinta foarte bine o natie, sunt alesii tarii sa reprezinte cultura. asta mi s-a confirmat cu romania unde am trait si urmaresc echipa nationala, cu belgia unde am locuit si am urmarit echipa lor nationala, cu polonia unde am locuit si am urmarit echipa nationala. si la fel cu turcia.

    cred ca ceea ce echipa nationala a aratat la Euro este o buna imagine a culturii romanesti: cativa isteti, marea majoritate mediocrii si fricosi, conducatori groaznici (piti) si nu merita uitat nicolita (1 din 23 adica aprox proportia romilor in romania).

    asta suntem, cu asta defilam! nu avem decat sa luam exemple de la tari ca turcia, germania si sa adoptam o mentalitate mai sanatoasa, de invingatori!

    HAI ROMANIA!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Turcia n-a aratat fotbal, ci atletism:)) (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 22:23)

      Cap de turc [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Croatia a fost superioara, e clar o echipa mai buna decat Turcia (si Romania e mai buna, i-am si batutu cu 2-0 pe turci, probabil ca atunci erai pe alta banca, cu alti tampiti, de alta etnie, asa ca n-ai gasit cuvinte de lauda pt. neamul tau-asta daca esti roman:)))
      • 0 (0 voturi)    
        Turcia n-a aratat fotbal, ci atletism:)) (Luni, 23 iunie 2008, 6:08)

        Bero [utilizator] i-a raspuns lui Cap de turc

        Turcii au speculat ...., au speculat...,au avut sansa..., iar amicul admirator al civilizatiei turce,,, traitor in Istanbul de... 4 luni(!!!)...., nu are suficienta experienta .
        (Asa o "civilizatie" ...!).
  • -2 (2 voturi)    
    Teoria romanesca a oboselii... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 15:42)

    Leon [anonim]

    A fost facuta tandari dupa primele doua semifinale. Echipele care isi odihnisera titularii in ultimul meci din grupa au fost invinse de doua echipe care nu-si putusera permite acest lux. Turcia a jucat un meci nebun cu Cehia, pentru a fi nevoita in sferturi sa joace 120 de minute, marcind, in aceste conditii, in prelungirile prelungirilor.

    I
  • 0 (2 voturi)    
    exagerat (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 20:59)

    olu [anonim]

    hai sa nu mai umflam turcia asta . in afara de ambitie , doar la cota de 3 galbene se remarca.faptul ca incearca sa isi depaseasca conditia e de remarcat . se exagereaza cu turcii vis/a/vis de mentaliatea de sclavi a romanilor. dincolo de asta ......chiar sant limitati ! imparatul terim arata se manifesta ca au tractorist.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 21:38)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui olu

      nu stiu daca turcia va avea vreo sansa in fata germaniei (asta e o alta discutie), dar forta (mentala) de care au dat dovata demostreaza ca daca iti doresti cu adevarat sa castigi poti. (interpretati voi ce am vrut sa spun...)
      or fi ei limitati sau nu, dar au ajuns in semifinala?! super dotatii, profesionistii si talentatii jucatori romani s-au facut de ras in "dulcele stil clasic". iar faptul ca terim arata si se manifesta ca un tractorist, nu conteaza decat pt cei cu un coeficient de inteligenta sub limita minima. banuiesc ca pt restul faptele si rezultatele conteaza mai mult decat look-ul.
  • +1 (1 vot)    
    Mentalitatea Romaneasca trebuie schimbata (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 21:27)

    Adrian [anonim]

    Romanilor din ziua de azi li se potriveste exact zicala romaneasca get beget <<Capul plecat, Sabia nu-l taie>> frate asta e ce-l mai prost proverb invetat vreodata si culmea in Romania e chiar popular.
  • 0 (0 voturi)    
    nationala (Duminică, 22 iunie 2008, 1:49)

    diverse [anonim]

    imi este scarba de echipa nationala, de jocul ei, de fotbalul romanesc, si in curand de romania; sa spui ca nu incepi urmarirea penala impotriva lui nastase, care stim bine cu totii ce a facut, va mai amintiti cand a semnat pt minerul genial?...pana la echipa asa zis nationala...romania este o tara de c..t cui tot cu romanii ei viteji buni de nimic
    • 0 (0 voturi)    
      Nastase ? (Luni, 23 iunie 2008, 6:10)

      Bero [utilizator] i-a raspuns lui diverse

      ... Sa ne intoarcem la ..."cestiune "....!, fotbalul !