Nationala Becali: 19 jucatori din lotul nationalei, sub influenta verilor Becali

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 20 iunie 2008, 12:48 Sport - Stiri Euro 2008

Nationala "becalizata"
Foto: Rompres
Verii Becali au avut o puternica influenta la nationala. Lotul tricolor a fost alcatuit din jucatorii care se afla sub contract cu Steaua, sau sunt impresariati de firma fratelui lui Giovani Becali. Gigi si Giovani Becali au avut in nationala Romaniei 19 jucatori!

Verii Becali au fost prezenti la Campionatul European si, daca zvonurile se vor confirma, in ciuda faptul ca nationala nu a avut un parcurs stralucit, cei doi ar putea sa vanda cativa jucatori in aceasta vara si sa isi atinga astfel scopul comercial pe care l-au avut in vedere pentru Euro.



Lobont, Stancioiu, Popa
Contra, Sapunaru, Tamas, Goian, Moti, Ghionea, Rat, Radu Stefan
Petre, Nicolita, Chivu, Codrea, Cocis, Radoi, Dica, Cristea
Mutu, Daniel Niculae, Marius Niculae, Marica






















2047 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Parca nu se stia.... (Vineri, 20 iunie 2008, 13:01)

    Rali [utilizator]

    Toata lumea a spus ca din cauza asta sunt unii fara valoare la nationala.
    Petre, Nicolita, Dica, Daniel Niculae, Marius Niculae si Marica nu au jucat nimic in ultimele 6 luni si totusi au ajuns la Europene.
    Poata isi trage si Piti un comision, ca doar i-a pus pe taraba, nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      Re: (Vineri, 20 iunie 2008, 13:41)

      PI [anonim] i-a raspuns lui Rali

      scoate-l pe D Niculae din enumerare. Chiar a jucat la Auxerre anul asta si a jucat bine
  • 0 (0 voturi)    
    o mica greseala de calcul... (Vineri, 20 iunie 2008, 13:05)

    liviu [anonim]

    fam becalii trebuie sa ia cat mai mult comision de pe vanzarea jucatorilor...
    singura probnlema e ca nu e suficient sa fi in nationala trebuei sa si joc ceva...
    dupa meciul cu olanda cred ca a scazut pretul lor nu a crescut...
  • 0 (0 voturi)    
    Era evident... (Vineri, 20 iunie 2008, 14:44)

    Alin [anonim]

    ... ca Piturca s-a impacat cu becaliotii si va sta la nationala (pardon, la taraba!) mult si bine. Pacat de el, branza buna in burduf de potaie! Ma mir ca nu l-a adus din nou si pe Filipescu - probabil ca toata linia de fund era deja tocmita de frati. De aceea n-a avut loc Ogararu. Va mai amintiti cum Contra si Filipescu (+ Lobont, macar el "s-a scos" acum, la Euro) ne-au facut de ras cu Danemarca pe nisipul de pe "23 August"? Contra a recidivat acum cu Olanda, asa ca sa fie sigur ca nu se poate intampla vreo minune.
    Si devine si mai evident cine a negociat cu italienii meciul dezastruos cu Olanda, care a fost doar un blat jegos, de care s-au minunat si batavii dornici sa ne califice. Sper din toata inima ca macaronarii s-o incaseze rusinos de la spanioli si sa ajunga acasa cu doar cateva zile dupa noi.
    Vor mai vinde becaliotii cativa jucatori pe baza angajamentului de acum cu italienii si dupa aceea vor ramane cu buza umflata, toate cluburile europene serioase sunt avertizate cu ce fel de maidanezi au de-a face.
  • 0 (0 voturi)    
    Moti, seful becalizatilor (Vineri, 20 iunie 2008, 15:35)

    Leon [anonim]

    Cel mai bun exemplu din aceasta lista e Cosmin Moti. Selectionarea lui nu poate avea alta cauza decit interesul Becalilor. Era al saselea sau al saptelea fundas central, dupa Goian, Tamas, Ghionea etc. La Euro n-au jucat deci acestia trei, care de altfel erau si valori aproape sigure si nu aveau nevoie de inca 4-5 rezerve.

    Pe de alta parte, se vorbeste de un transfer al jucatorului in Italia. Parca il si aud pe Becali turnindu-le italienilor: hai, dom'le ca asta a e jucator de nationala, mare speranta. Faptul ca nu a jucat la Euro e un atu, nu un dezavantaj, pentru ca nu si-a aratat defectele, poate fi pus pe taraba ca jucator de viitor.

    Ca o paranteza, sint suporter al lui Dinamo, asa incit nu comentez dintr-o adversitate partizana.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Vineri, 20 iunie 2008, 15:54)

    adela,uk [anonim]

    nu tot fratii becali si-au umplut valizele de la italieni ca sa se lase batuti de olanda?

    mi-e scarba
  • 0 (0 voturi)    
    Nationala lui Becali (Vineri, 20 iunie 2008, 16:36)

    Leon [anonim]

    Mai adaug ca sint convins ca selectionarea in echipa lui Piturca face parte din oferta samsarilor pentru jucatori. "Haide ba baiete, semneaza cu mine, este imbiat un jucator de perspectiva, ca intr-un an, doi, te ia Piturca la Nationala si-ti gasim apoi un contract afara. Daca te duci la concurenta, ciu-ciu Nationala." Sint convins de asemenea ca toata lumea (Nasu, Corleone, chiar si principalii actori din presa sportiva) stie cum stau lucrurile, dar se face ca ploua si incearca sa ne vinda noua, consumatorilor produsului numit "Nationala Romaniei", o mare gogoasa.

    Inainte de turneul final, Lupescu declara ca nu intelege nici acum de ce a fost dat afara Piturca acum 8 ani. Am citi declaratia si mi-am adus brusc aminte de o alta declaratie, din acea perioada, a lui Lupescu senior, care condamna exact influenta Becalilor asupra selectionerului Piturca.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 20 iunie 2008, 16:55)

    Opposite [anonim]

    Hmm...din ce spuneti voi aici imi vine sa va cred, mai ales stiind ca Piturca a semnat ca martor pe fituica jegoasa prezentata de Gigi Becali ca "antecontract" in apararea sa in scandalul valiza.

    Mereu surprinzatoare furaciunea in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    jegurile la puscarie... (Vineri, 20 iunie 2008, 17:20)

    antijeg [anonim]

    Chiar nu poate nici o institutie a statului sa bage la puscarie jegurile astea?

    Acesti parveniti inculti isi bat joc pana si de simbolurile nationale.

    Sa ne fie rusine ca suportam asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    noi vs ei (Vineri, 20 iunie 2008, 17:55)

    teo [anonim]

    Cei fraieriti suntem noi, consumatorii, ei , cei din "spatele usilor inchise", isi vad de treaba si de interese.Degeaba ne consumam , comentam pe seituri, ne certam intre noi, ca lor nu le pasa. Daca le-ar pasa, atunci ar aduce un antrenor adevarat la nationala, cum au facut rusii, care n-ar fi prinzonierul grupurilor de interese (vorba lu Base), si ar construi o echipa care sa joace ceeace se joaca in Europa.. In rest..........abia astept sa inceapa turul Frantei.
  • 0 (0 voturi)    
    clica (Vineri, 20 iunie 2008, 21:08)

    aaa [anonim]

    Asta pare sa fie explicatia ptr. ce-am vazut la Euro cu echipa noastra (faptul ca piturca a selectat in lot doar jucatorii indicati de cei ce vand si cumpara tot in fotbalul romanesc).
    La fel ca si in cazul lui olaroiu cu Timisoara...

    Din momentul in care am vazut lotul facut de piturca ptr. Euro 2008, am intuit ca nu e ceva curat la mijloc.
    Nu vom putea face performanta atata timp cat fotbalul nostru e condus de asemenea oameni.

    Iar daca Lobont zice ca piturca e cel mai bun antrenor din Romania, atunci eu zic ca am putea cauta ceva mai bun afara daca asta e tot ce avem in Romania!