Sferturi de finala

VIDEO Portugalia-Germania 2-3. Mannschaftul intra in careul de asi

de Sorin Niculescu     HotNews.ro
Joi, 19 iunie 2008, 21:00 Sport - Stiri Euro 2008

Germania distruge din nou visul Portugaliei de a castiga un trofeu, dupa un meci in care Bastian Schweinsteiger a fost din nou "bestia nera" pentru echipa lusitana. Mijlocasul lui Bayern Munchen a marcat primul gol si a pasat decisiv la celelalte doua ale Mannschaftului, dupa ce la ultima intalnire directa, pentru bronzul mondial, fusese omul decisiv al Germaniei.

Portugalia nu a stralucit, Cristiano Ronaldo avand putine sanse din cauza unui marcaj strans al nemtilor.


Gazonul stadionului din Basel nu este cel mai bun din lume. Suprafata de joc tocmai a fost inlocuita dupa ce precedenta fusese aproape distrusa la meciul dintre Elvetia si Turcia, jucat pe o ploaie torentiala.

Hitzlsperger trimite primul sut al Germaniei spre poarta lui Ricardo, in minutul 10, insa "bomba" de la 20 de metri trece putin pe langa poarta lusitana.

Simao Sabrosa il depaseste in viteza pe Metzelder in minutul 15 si suteaza din careul german spre coltul scurt, Lehmann prinde fara emotii. A fost primul sut pe poarta al partidei.

In minutul 20, Bosingwa centreaza de pe dreapta si Moutinho, aflat intr-o pozitie ideala, este nehotarat cum sa loveasca balonul si in cele din urma il trimite cu genunchiul peste poarta.

0-1, minutul 22 - Bastian Schweinsteiger recidiveaza impotriva Portugaliei. Un-doi intre Ballack si Podolski, ultimul centreaza de pe stanga si Schweinsteiger marcheaza de la linia de sase metri. Mijlocasul lui Bayern Munchen a invins aproape de unul singur Portugalia in duelul din urma cu doi ani, in finala mica a Mondialului. Schweinsteiger a marcat atunci doua goluri si a creat al treilea gol, de fapt un autogol al lui Petit.


0-2, minutul 26 - Miroslav Klose dubleaza avantajul Mannshaft-ului. Acelasi Schweinsteiger centreaza de pe stanga, din lovitura libera, si Klose, aparut la bara a doua, reia in plasa cu umarul.


Dupa cele doua goluri marcate, Germania s-a retras in defensiva, dar Portugalia este prea socata pentru a putea crea ceva inteligent. Raul Meireles incearca un sut de la 30 de metri in minutul 38, dar mingea trece la mare distanta de poarta adversa.

1-2, minutul 40 - Nuno Gomes readuce pe lusitani in partida. Cristiano Ronaldo scapa pe stanga, suteaza, Lehmann, iesit in intampinare, respinge insa doar pana la Nuno Gomes care marcheaza din opt metri cu toata opozitia lui Metzelder. Gomes marcase si in meciul de acum doi ani, atunci golul de 1-3.


Michael Ballack poate inchide meciul inca de la pauza, dar, in minutul 45, dupa ce il dribleaza pe Bosingwa, suteaza la coltul scurt unde Ricardo astepta sa respinga.

Portugalia incepe in viteza repriza secunda si germanii se pot opune doar faultand. Arne Friedrich si Lahm primesc galbene in primele patru minute ale reprizei.

Minutul 57: Ocazie imensa pentru Portugalia in urma unui corner de pe dreapta executat de Simao. Deco a prelungit mingea pe spate in careu si Pepe, sosit fara marcaj la 5 metri, a reluat cu capul peste transversala.

1-3, minutul 61 - Michael Ballack mareste din nou diferenta la doua goluri. Faza trasa la indigo cu cea de la golul doi. Schweinsteiger a centrat de pe stanga din lovitura libera, si Ballack a aparut in careu si a trimis mingea in plasa. Insa capitanul Germaniei l-a impins  pe fundasul care il marca, Paulo Ferreira.


In minutul 68, Cristiano Ronaldo isi incearca norocul dintr-o lovitura libera din partea stanga, 30 de metri de poarta, dar mingea ia o traiectorie curioasa si trece la mare distanta de poarta lui Lehmann.

Actiune colectiva a Germaniei in minutul 70. Nemtii plimba mingea de pe o parte a terenului pe cealalta, in cele din urma Lahm isi asuma riscul, reuseste un dribling si suteaza din marginea careului mare, dar la distanta de poarta.

Petit il pune la incercare pe Lahm cu un sut de la distanta, in minutul 71, germanul prinde cu siguranta.

Minutul 77: Deco incearca si el un sut de la marginea careului, "arma" pe care insista lusitanii pentru ca batalia in careu este pierduta cu uriasii fundasi germani.

2-3, minutul 87 - Helder Postiga aduce un final de meci nebun . Nani se joaca pe partea stanga cu trei jucatori germani, reuseste sa centreze la intalnire, si Helder Postiga, scapat din marcaj, trimite cu capul in plasa.


Minutul 90: Nani iroseste o faza bine construita de portughezi cu un sut de la 18 metri care trece peste poarta.

Astfel, Germania continua drumul spre al patrulea trofeu si are sansa revansei in semifinale unde poate intalni pe Croatia, echipa care a invins-o in grupa cu 2-1. Croatia va lupta cu Turcia pentru celalalt loc al primei semifinale.

Portugalia rateaza o noua sansa de a castiga trofeul, dupa ce acum patru ani pierdea finala pe teren propriu in fata Greciei si se desparte de antrenorul care a condus-o in ultima perioada, brazilianul Luiz Felipe Scolari care a semnat deja un contract cu Chelsea Londra.

Portugalia: Ricardo - Bosingwa, Pepe, Carvalho, Ferreira - Petit (73' Helder Postiga), Deco, Moutinho (31' Meireles) - Cristiano Ronaldo, Simao, Nuno Gomes (67' Nani). Antrenor: Luiz Felipe Scolari.
Germania: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Schweinsteiger (83' Fritz), Rolfes, Ballack, Hitzlsperger (73' Borowski) - Klose (88' Jansen), Podolski. Antrenor: Hans Dieter Flick (secundul lui Joachim Low, aflat in tribune dupa eliminarea din meciul cu Austria).
Arbitru: Peter Frojdfeldt (Suedia)
Stadion: St.Jacob Park (Basel)
























7006 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce live? (Joi, 19 iunie 2008, 21:35)

    Coco [anonim]

    se transmite in direct ceva aici? sau care e treaba?
  • 0 (0 voturi)    
    1 - 2... (Joi, 19 iunie 2008, 22:26)

    Alx MAX [anonim]

    e 1 - 2 acum!
  • 0 (2 voturi)    
    Portugalia urmata de..Olanda ? (Joi, 19 iunie 2008, 23:44)

    romanescu [anonim]

    Inainte de acest meci 90% din comentatori laudau forma Portugaliei, jocul spectaculos, super-vedeta Ronaldo, etc. In timp ce Germania era cotata ca o echipa trista, mediocra tehnic, care se calificase de pe locul 2 !

    Si uite ca Portugalia a fost scoasa (si inca cu 3 goluri incasate) de catre realismul german.

    Inainte de meciul Spania-Italia se vorbeste la fel de Spania, in timp ce italienii sunt considerati cam batrani, previzibili si calificati in extremism de pe locul 2 !

    Nu e deloc exclus ca Italia sa castige si sa ajunga in fata Olandei in semi-finale si probabil ca olandezii vor regreta, italienii "urca" in forta si calitate pe masura ce se apropie de finale !
    • -1 (1 vot)    
      stai linishtit (Vineri, 20 iunie 2008, 0:06)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui romanescu

      olandezii daca trec de rushi :), sunt in finala cu nemtzii. si vom avea in sfarshit fotbal total.

      nu uitati ca hiddink e olandez si rusia joaca acelashi stil de fotbal ofensiv; dc prind o zi buna le dau vreo 3-4 boabe olandezilor.

      portughezii se credeau campioni europeni deja, au batut si ei turcia si cehia; maaaare performantza..... pai o defensiva mai varza ca a lor in meciu asta cu nemtzii nici c-am vazut in tot europeanu.
    • +1 (1 vot)    
      .......... (Vineri, 20 iunie 2008, 4:54)

      ..... [anonim] i-a raspuns lui romanescu

      Singurul lucru de ce e le frica la toate echipele mari de italieni nu e de jocul lor, italienii nu au nimic spectaculos in jocul lor cel utin de cind juca Donadoni, Zenga, Canavarro Schilachi si ceilalti, singurul lor joc acum de a intra pe teren si de a incerca sa rupa oasele celor ce ii inving, sa nu uitam cum l-au pus pe tusa pe Ronaldo(Brasilia) in campionatul lor sa nu uitam cu a incheiat cariera lui Zidane, cum si-au pus pe Totti pe tusa inainte de acest campionat european si ce sa mai zicem de cu au scos Franta din nou prin al scoate pe Riberry din joc, sa nu mai zicem ca is fara fair-play si is exact gen Lacatus, oricum nici cu ai nostri nu ne putem lauda, pt ca noi nu sintem si nici nu vom fie o fortza in fotbal o sa nastem citeva sclipiri pe aici pe colo dar nu inca de a avea destule de o echipa de talie internationala europeana, oricum Olandei nu ii va parea rau ca ne-a batut, noi am fost imbecili si inculti si absenti in acel joc si nu am stiut sa fructificam ce ne-a fost oferit, ori noi deja visam la o echipa a Olandei care in loc sa joace va sta sa bea Cola pe linga tusa iar noi sa jucam singuri cu portarul lor, inca o data noi ne-am dovedit insufienta noastra valoare aia ca nu stim juca fotbal decit la masa verde si cu arbitri, iar despre Piturca eu zic sa isi caute ceva mai bun de facut, nu are valoare nici ca antrenor si nu a avut nici talent ca jucator si palmaresul lui o arata asta, a fost singurul antrenor care s-a prezentat la aceasta competitie cu cel mai simplu plan posibil " ne aparam si facem egal" ce sa mai zicem vorba de victorii, sau nu a ajuns sa se mai joace fotbal rominesc pe victorii.... si cea mai buna idee e sa lasam fotbalul la o parte si sa ne uitam la Olimpice si sa ii apreciem pe romini acolo, acolo am cistigat noi cel mai mult aur fotbalul inca nu ne-a adus nimic decit numai esecuri si frustari fara a arata o anumita valoare
      • 0 (0 voturi)    
        gen Lacatus (Vineri, 20 iunie 2008, 11:45)

        edwwward [anonim] i-a raspuns lui .....

        Atat a ramas in mintea oamenilor, ca Lacatus a rupt piciorul unul alt jucator de fotbal?
        PACAT!
        Lacatus a fost un mare jucator, alaturi de Balint e singurul roman care a dat un gol intr-o finala de Cupa Campionilor europeni, si ce gol.....
        Normal ca la sfarsitul carierei fizicul nu l-a mai ajutat, si ambitia l-a facut sa caute alte cai de a se mentine in joc. Atunci a ales-o pe cea gresita e drept. Oricum, si Hagi era nervos la sfarsitul carierei si lua cartonase rosii.
        E dovada de superficialitate sa judeci cariera unui fotbalist dupa o greseala ...

        PS: Parca si Zidane nu si-a mai stapanit nervii si a luat un rosu, si nu intr-un maci fara importanta...
  • +1 (3 voturi)    
    don'soara ronaldo (Joi, 19 iunie 2008, 23:58)

    ala [anonim]

    am tinut cu germania pt ca pur si simplu nu-mi plac ronaldo, deco, nani si pepe. portugalia nu a aratat mai nimic in seara asta. ronaldo a aratat inca o data ca daca da peste fundasi adevarati nu joaca nimic. germania mult mai precisa si realista. a stiut ca domina clar aerian si acolo s-a bazat mai mult, mingea a lasat-o la piticaniile portugheze sa se bucure si ei. bastian Schweinsteiger a repetat meciul vietii in fata portugaliei de acum 2 ani. omul meciul fara indoiala. vreau sa vad croatia, spania (desi nu cred) si rusia (de ce nu?) mai departe. o finala rusia-croatia ar fi geniala, pt ca m-am saturat de supervedete
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Vineri, 20 iunie 2008, 11:37)

      tricky [anonim] i-a raspuns lui ala

      germania nu este si nu a fost niciodata o echipa de supervedete. are numele ei mari ca otice alta tara, si bineinteles legendele ei, dar nu se pune vb de echipa de supervedete. sper sa castige finala. este si va ramane preferata mea.
  • +1 (1 vot)    
    Dovada (Vineri, 20 iunie 2008, 8:32)

    beecali [anonim]

    S-a vazut inca o data ca mult laudatul Cr. Ronaldo e talentat dar nu e un jucator mare. Inca nu l-am vazut la vreun meci important sa iasa in evidenta. E primul care clacheaza "psihic" si devine submediocru.
    Echipele mari nu forteaza niciodata in grupe... Au timp pina in finala.
    Atentie la RUSIA - Olanda ! ! ! (ne razbuna vecinii ?)
  • +1 (1 vot)    
    vai de ei (Vineri, 20 iunie 2008, 8:58)

    olu [anonim]

    dincolo de greselile penibile din defensiva , portug au aratat un joc mediocru . cam asta e valoarea echipei , rezultatele neplacute din calificari , nefiind o intamplare. ce e pentru nemti e pus deoparte . nu pleaca acasa fara o corectie zdravana .nu s/au vazut aseara marile lor gauri. cu asa tactica in a marca nu or sa/si mai gaseasca fraieri la turneul asta.
  • -1 (1 vot)    
    Comparatie (Vineri, 20 iunie 2008, 9:03)

    Dr Marutza [anonim]

    Ei bine, asa se vede mai bine ce inseamna a fi eficient pe teren! Nu alergatul de colo - colo, ca o musca beata , nu balbaieli inadmisibile atunci cand trebuie sa construiesti o faza care sa aiba si un efect final, adica sa se transforme intr-un gol!
    Uitati-va la nemtii astia cum stiu sa lupte cu o echipa care la bursa de pariuri si-n presa era data ca favorita, care si-au construit tactica inteligent si care, lipsiti de prezenta antrenorului pe teren
    (decizie discutabila, de altfel, dar acceptata fara scandalurile la care s-ar fi dedat conationalii nostri!!), s-au mobilizat exemplar pentru a arata tuturor ce inseamna o echipa MARE! Cine are urechi de auzit, s-auda, ca prea multi surzi se plimba prin fotbalul romanesc!! Respect !
    • 0 (0 voturi)    
      Ai fost inteles perfect!!! (Vineri, 20 iunie 2008, 12:26)

      Walter [anonim] i-a raspuns lui Dr Marutza

      Dupa cate vezi urechile care te-au auzit,te-au auzit gresit,si te-au si notat,"cu respect".
      Astea sunt urechile infundate cu ceara,fie dpdv politic sau sportiv.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru Walter (Vineri, 20 iunie 2008, 13:53)

        Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Walter

        Toate cele discutate capata valoare de simbol: Sa nu cumva sa critici, ca nu esti patriot. Nu conteaza ca ceea ce afirmi au mai zis-o si altii, poate mai in masura sa-si dea cu parerea. Noi nu si nu, o tinem pe-a noastra, chiar daca ne ducem la fund!Cu regret o zic: prostu' nu e prost destul, daca nu e si fudul!! Ma consolez ca exista oameni care gandesc si altfel, ca altfel....vai de mama noastra!
  • -1 (1 vot)    
    Schweinsteiger (Vineri, 20 iunie 2008, 9:25)

    Ha [anonim]

    Uitati-va la primul gol sa vedeti de unde vine Schweinsteiger. Pleaca aproape de la mijlocul terenului si pana in fata portii a mers ca un tren. Saracu' portughez care incerca sa se tina dupa el, nu a avut nici o sansa.

    Cat despre Ronaldo, well, zicea cineva pe aici ca e o fata mare. Sunt de acord in totalitate. Sa ia exemplu de la van Nistelrooy, care, desi faultat in careu in meciul cu Italia nu a cazut, a alergat mai departe dupa minge (repet, asta se intampla in careu).
  • +1 (1 vot)    
    invidie (Vineri, 20 iunie 2008, 10:49)

    mat [anonim]

    Cand o sa aveti voi, romanasilor o echipa precum Portugalia o sa veniti sa vorbiti... Da, germanii au fost mai realisti decat portughezii dar tot adevarat e ca golul 3 e cu fault inainte... nu ca asta ar fi cel mai important, dar macar Portugalia a luptat si a tot dat 2 goluri... mai mult decat Romania in 3 meciuri...

    Acum fara un portar nu castigi un campionat si Ricardo e cum stie el mai bine.... :-(((

    Pacat...
  • 0 (0 voturi)    
    meciuri in internet la EM 2008, live on (Vineri, 20 iunie 2008, 11:02)

    Mitica for ever [anonim]

    http://sport.ard.de/euro2008/euro_live/livestreams/medienteaser-livestreams.jsp

    deseara turci :))
  • 0 (0 voturi)    
    HAI PORTUGALIA!!!!!!!!!!! DU-TE ACASA (Vineri, 20 iunie 2008, 13:32)

    diablo [anonim]

    90% din retarzii din romania care apar la tv au zis ca portugalia e favorita . Se vede cat de mult va pricepeti la fotbal pentru ca pe canalele straine era o singura idee : Germania este favorita . Asa ca lasati fotbalul ca va faceti de ras ca prostii. Finala va fii italia germania.
  • 0 (0 voturi)    
    campioniii!!! (Vineri, 20 iunie 2008, 15:45)

    alex [anonim]

    dibacitate
    echipa
    unicitate
    tenacitate
    siguranta
    cultura
    harnicie
    lei
    atitudine
    normalitate
    dorinta

    ENDE