Germania distruge din nou visul Portugaliei de a castiga un trofeu, dupa un meci in care Bastian Schweinsteiger a fost din nou "bestia nera" pentru echipa lusitana. Mijlocasul lui Bayern Munchen a marcat primul gol si a pasat decisiv la celelalte doua ale Mannschaftului, dupa ce la ultima intalnire directa, pentru bronzul mondial, fusese omul decisiv al Germaniei.

Portugalia nu a stralucit, Cristiano Ronaldo avand putine sanse din cauza unui marcaj strans al nemtilor.

Gazonul stadionului din Basel nu este cel mai bun din lume. Suprafata de joc tocmai a fost inlocuita dupa ce precedenta fusese aproape distrusa la meciul dintre Elvetia si Turcia, jucat pe o ploaie torentiala.

Hitzlsperger trimite primul sut al Germaniei spre poarta lui Ricardo, in minutul 10, insa "bomba" de la 20 de metri trece putin pe langa poarta lusitana.

Simao Sabrosa il depaseste in viteza pe Metzelder in minutul 15 si suteaza din careul german spre coltul scurt, Lehmann prinde fara emotii. A fost primul sut pe poarta al partidei.

In minutul 20, Bosingwa centreaza de pe dreapta si Moutinho, aflat intr-o pozitie ideala, este nehotarat cum sa loveasca balonul si in cele din urma il trimite cu genunchiul peste poarta.

0-1, minutul 22 - Bastian Schweinsteiger recidiveaza impotriva Portugaliei. Un-doi intre Ballack si Podolski, ultimul centreaza de pe stanga si Schweinsteiger marcheaza de la linia de sase metri. Mijlocasul lui Bayern Munchen a invins aproape de unul singur Portugalia in duelul din urma cu doi ani, in finala mica a Mondialului. Schweinsteiger a marcat atunci doua goluri si a creat al treilea gol, de fapt un autogol al lui Petit.

0-2, minutul 26 - Miroslav Klose dubleaza avantajul Mannshaft-ului. Acelasi Schweinsteiger centreaza de pe stanga, din lovitura libera, si Klose, aparut la bara a doua, reia in plasa cu umarul.

Dupa cele doua goluri marcate, Germania s-a retras in defensiva, dar Portugalia este prea socata pentru a putea crea ceva inteligent. Raul Meireles incearca un sut de la 30 de metri in minutul 38, dar mingea trece la mare distanta de poarta adversa.

1-2, minutul 40 - Nuno Gomes readuce pe lusitani in partida. Cristiano Ronaldo scapa pe stanga, suteaza, Lehmann, iesit in intampinare, respinge insa doar pana la Nuno Gomes care marcheaza din opt metri cu toata opozitia lui Metzelder. Gomes marcase si in meciul de acum doi ani, atunci golul de 1-3.

Michael Ballack poate inchide meciul inca de la pauza, dar, in minutul 45, dupa ce il dribleaza pe Bosingwa, suteaza la coltul scurt unde Ricardo astepta sa respinga.

Portugalia incepe in viteza repriza secunda si germanii se pot opune doar faultand. Arne Friedrich si Lahm primesc galbene in primele patru minute ale reprizei.

Minutul 57: Ocazie imensa pentru Portugalia in urma unui corner de pe dreapta executat de Simao. Deco a prelungit mingea pe spate in careu si Pepe, sosit fara marcaj la 5 metri, a reluat cu capul peste transversala.

1-3, minutul 61 - Michael Ballack mareste din nou diferenta la doua goluri. Faza trasa la indigo cu cea de la golul doi. Schweinsteiger a centrat de pe stanga din lovitura libera, si Ballack a aparut in careu si a trimis mingea in plasa. Insa capitanul Germaniei l-a impins pe fundasul care il marca, Paulo Ferreira.

In minutul 68, Cristiano Ronaldo isi incearca norocul dintr-o lovitura libera din partea stanga, 30 de metri de poarta, dar mingea ia o traiectorie curioasa si trece la mare distanta de poarta lui Lehmann.

Actiune colectiva a Germaniei in minutul 70. Nemtii plimba mingea de pe o parte a terenului pe cealalta, in cele din urma Lahm isi asuma riscul, reuseste un dribling si suteaza din marginea careului mare, dar la distanta de poarta.

Petit il pune la incercare pe Lahm cu un sut de la distanta, in minutul 71, germanul prinde cu siguranta.

Minutul 77: Deco incearca si el un sut de la marginea careului, "arma" pe care insista lusitanii pentru ca batalia in careu este pierduta cu uriasii fundasi germani.

2-3, minutul 87 - Helder Postigaaduce un final de meci nebun . Nani se joaca pe partea stanga cu trei jucatori germani, reuseste sa centreze la intalnire, si Helder Postiga, scapat din marcaj, trimite cu capul in plasa.

Minutul 90: Nani iroseste o faza bine construita de portughezi cu un sut de la 18 metri care trece peste poarta.

Astfel, Germania continua drumul spre al patrulea trofeu si are sansa revansei in semifinale unde poate intalni pe Croatia, echipa care a invins-o in grupa cu 2-1. Croatia va lupta cu Turcia pentru celalalt loc al primei semifinale.

Portugalia rateaza o noua sansa de a castiga trofeul, dupa ce acum patru ani pierdea finala pe teren propriu in fata Greciei si se desparte de antrenorul care a condus-o in ultima perioada, brazilianul Luiz Felipe Scolari care a semnat deja un contract cu Chelsea Londra.

Portugalia: Ricardo - Bosingwa, Pepe, Carvalho, Ferreira - Petit (73' Helder Postiga), Deco, Moutinho (31' Meireles) - Cristiano Ronaldo, Simao, Nuno Gomes (67' Nani). Antrenor: Luiz Felipe Scolari.

Germania: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Schweinsteiger (83' Fritz), Rolfes, Ballack, Hitzlsperger (73' Borowski) - Klose (88' Jansen), Podolski. Antrenor: Hans Dieter Flick (secundul lui Joachim Low, aflat in tribune dupa eliminarea din meciul cu Austria).

Arbitru: Peter Frojdfeldt (Suedia)

Stadion: St.Jacob Park (Basel)