Ruud Gullit: Poate ca a fost o greseala victoria cu Romania

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 19 iunie 2008, 17:43 Sport - Stiri Euro 2008

Ruud Gullit, managerul celor de la Los Angeles Galaxy si fost coleg al lui Van Basten la AC Milan, a precizat ca nationala batava se poate sa fi comis o greseala atunci cand a invins Romania, scor 2-0, si a trimis Italia in sferturile de finala de la EURO.

"Poate ca a fost o greseala victoria cu Romania. Era o ocazie de aur sa elimini Italia si Franta. Italia iti poate complica viata in orice moment. Nu am discutat cu Van Basten pe parcursul turneului pentru ca nu am vrut sa-l deranjez. Insa ma bucur pentru imaginea frumoasa pe care a lasat-o echipa, care a fost foarte criticata in preliminarii", a declarat fostul international olandez.

Romania a ratat calificare in primele opt echipe nationale din Europa dupa ce a fost invinsa cu 2-0 de Olanda, rezultat care a trimis campioana mondiala Italia in sferturile turneului final.
























7457 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    ... (Joi, 19 iunie 2008, 18:10)

    Opposite [anonim]

    Van Basten a ales calea cea mai usoara. Era mai simplu sa bata Romania decat sa se lase batut de noi.
    • +2 (2 voturi)    
      Portugalia umilita..Urmeaza Olanda? (Joi, 19 iunie 2008, 23:25)

      romanescu [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      Portugalia a fost pur si simplu umilita de realismul german, desi antrenorul trimisese doar rezervele in meciul cu Elvetia ! Asa a procedat si Olanda sau Spania!
      Nu e deloc exclus ca Spania (desi spectaculoasa) sa fie eliminata de o Italie realista!
      Iar Olanda, chiar daca va trece de foarte bataioasa Rusie, risca sa regrete intr-adevar intalnirea cu o Italie increzatoare si mortal de eficace !
      Abia atunci vor putea judeca daca au fost prea "buni" in meciul cu Romania :))
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 20 iunie 2008, 10:47)

      YO [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      si cand te gandesti ca Italia va fi noua campioana europeana....
  • +9 (11 voturi)    
    RG nu a vazut meciul! (Joi, 19 iunie 2008, 18:16)

    Ducu [anonim]

    Singura greseala a Olandei a fost ca nu a inscris cel putin 3 autogoluri !
  • +7 (7 voturi)    
    solutia = autogol Olanda ? (Joi, 19 iunie 2008, 18:25)

    Nicu [anonim]

    Olanda se lasa dominata, invinsa... Au ratat cat de mult au putut intentionat. Dar era prea de tot. Se faceau de ras daca ar fi continuat asa. Trebuiau sa isi dea autogol sa bata Romania. Era singura solutie pt ei sa elimine Italia
    • +6 (6 voturi)    
      Daca Olanda avea un Banel (Joi, 19 iunie 2008, 20:27)

      Cometa [utilizator] i-a raspuns lui Nicu

      Romania din teren nu a putut... Piturca nu a putut... jucatorii nu au putut... DOAR tribunele si fanii romani de acasa au putut... au putut sa spere in calificare... din pacate au sperat degeaba intr-o Romanie ofensiva , intr-o Romanie care sa nu se bazeze pe centrarile lui Banel la 20 de metri peste poarta, care sa isi creeze mai mult de o ocazie pe repriza. Sa fim onesti sa spunem ca Van Basten chiar nu a tinut sa castige meciul... mai mult dorinta de afirmare, daca mai era cazul, la Van Persie si Robben, a facut ca Romania sa se apare cu 8 jucatori de camp... Asta e din pacate noi am avut centrarile lui Banel, nu ale lui Robben.
    • +2 (2 voturi)    
      esti optimist (Joi, 19 iunie 2008, 23:49)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      as zice 2-3 autogoluri...
      crezi ca mutu si chivu muscau mana care-i hraneste...
  • +4 (4 voturi)    
    Rusine nationalei (Joi, 19 iunie 2008, 19:18)

    Herby [anonim]

    Rusine pentru echipa Romaniei. Suporterii romani nu au avut ce ride la meciul cu olanda, au avut de plins. Nu imi pare rau ca am facut din germania atita drum ca sai vad pe fottbalisti romani, dar imi pare rau pentru cei care si-au facut drumu din tara si ca au mai platit o suma frumusica pentru un bilet 80 €. Baieti lasativa de fotbal, si mergiti dracu in italia si faceti bijniti.
    Inca odata spre adresa nationalei - RUSINE
  • +2 (2 voturi)    
    ce sper eu... (Joi, 19 iunie 2008, 19:27)

    cristi [anonim]

    Sa bata Italia pe Olanda cu 3-0 in semifinale.
    Sa ia bataie Italia cu 3-0 in finala.
    De ce? Asa ca sunt egoist!
  • +1 (3 voturi)    
    MULTAM RUUD!!!! (Joi, 19 iunie 2008, 19:50)

    gabriel_dima20001213515220312 [utilizator]

    asa e domnule gullit!!!!dar van basteen asta a vrut sa castige 9 pc. in grupa,pe de o parte ,iar romanii nostri au fost prea prosti ca sa bata olanda.multumim ruud,ptr. ca si tu ai tinut cu noi.italia,nu uita si nu iarta,daca te prinde a-2-a oara.apropae i-ati facut "campioni europeni",ca stiti daca italia se califica in fazele superioare ale unei competitii o castiga.asta multumita olandei si romaniei.
  • 0 (2 voturi)    
    NAtion (Joi, 19 iunie 2008, 19:50)

    Maximus [anonim]

    Ba, da nu stiu de unde a venit ideea asta ca Romania bate Olanda inainte de meci.Nu stiu cine a scornit ideea asta? Era clar ca nu batem Olanda ca doar nu erau tampiti olandezi sa se dea la o parte si sa aiba cale libera IL FENOMENO!!!!!. Oricum a ramas cu un gust amar ,poate cel mai amar din istoria fotbalului romanesc.Fratilor sansa noastra a fost in 1994-World Cup,dar ce pacat ca atunci nu aveam galeria de acum de la Euro 98,ca sigur bateam tot ce misca.Oricum nu cred ca vom mai avea vreodata echipa nationala de FOTBAL.Suntem sortiti uitarii.Pacat! Ne vedem peste 20 de ani.URAAAAAAAAAAAAAAAAAAA de acum sa ne bucuram de INFRANGERILE viitoare.
  • +4 (4 voturi)    
    greseala a fost... (Joi, 19 iunie 2008, 23:47)

    liviu [anonim]

    ca nu si-a dat 2-3 autogoluri... ei saracii ne-au invitat sa-i batem da cu cine?!
    la cum am jucat scoteam un egal cu luxemburg lichtenstein ... poate san marino cu putin noroc...
    • +1 (1 vot)    
      Greseala e ca olanda a intrat pe teren (Vineri, 20 iunie 2008, 9:54)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui liviu

      La cum au jucat romanii nici macar cu Luxemburg sau Lichtenstein nu faceam egal. Aveam toate sansele sa luam bataie. Olandezii au facut tot posibilul sa ne lase sa castigam dar la un momentdat s-au plictisit de asteptat. La echipa care a bagato van Basten era clar mesajul catre jucatorii lui: "luati bataie". Dar se pare ca nu i-a iesit. Ai nostri nu s-au prins. Singura sansa ca romania sa se fi calificat dupa meciul cu Olanda era ca jucatorii olandei sa nu ntre pe teren.
  • -2 (2 voturi)    
    nu a fost nici o greseala (Vineri, 20 iunie 2008, 4:30)

    happyeveryday [anonim]

    mai slabiti ne cu articole din astea . puneti le eventual ca nota de subsol la alte articole . ce jurnalism e asta sa faci un articol dintr o (una, 1) afirmatie a unuia . scrieti ceva mai consistent baieti .
  • -2 (2 voturi)    
    nu a fost nici o greseala (Vineri, 20 iunie 2008, 4:31)

    happyeveryday [anonim]

    mai slabiti ne cu articole din astea . puneti le eventual ca nota de subsol la alte articole . ce jurnalism e asta sa faci un articol dintr o (una, 1) afirmatie a unuia . scrieti ceva mai consistent baieti .
  • +3 (3 voturi)    
    Gullit n-a vazut meciul? (Vineri, 20 iunie 2008, 9:16)

    Neculai [anonim]

    Pai nea Gullit exact asta au facut ce zici mata.
    Au incercat sa ne dea meciul, dar nu s-a putut pentru ca impotentii nostrii de fotbalisti n-au tras un sut pe poarta tot meciul.
    Situatia devenise atit de penibila incat ca sa nu se faca singuri de ris dupa nenumarate 'ratari' au dat un gol(parerea mea este ca de fapt n-au vrut dar asa s-a nimerit).
    La acest joc(prima repriza cel putin) s-a creat o situatie paradoxala pe care eu n-am mai intilnit-o.
    Fiecare echipa o lasa pe cealalta sa cistige dar nicuna nu vrea.
    Intrebarea este de ce mai ales una nu vrea si de ce?.
    Care anume va las sa ghiciti.

    Neculai
  • +1 (1 vot)    
    DEMISIA (Vineri, 20 iunie 2008, 9:50)

    ALIN BOCE [anonim]

    ceea ce este foarte nostim, este faptul ca la felul in care s-au prezentat pe teren, inca nu aud nici o stire despre demisia lui piturca ..............................
    nu este in regula, ca dupa un asemenea esec si dupa o dovada clara a incapacitatii tale sa mai ocupi postul de "antrenor"
    lasa locul liber!
  • -1 (1 vot)    
    Poate ca a fost o greseala victoria cu Romania (Vineri, 20 iunie 2008, 10:02)

    Fekete Zoltan [anonim]

    Da are dreptate Gullit, Olanda a pierdut orice sansa sa castige CE. Vezi ieri Portugalia ce a facut in fata Germanie. Se preconozeaza o finala Germania- Italia.
  • 0 (4 voturi)    
    guulit e un manager bun (Vineri, 20 iunie 2008, 10:09)

    tsunnami [anonim]

    are dreptate. scopul oricarei echipe la turneul final ar trebui sa fie castigarea cupei.

    acum basten a ales ca finalista sa fie italia.

    a castigat o victorie de palmares si a pierdut cupa.
    way to go mate!
  • 0 (0 voturi)    
    WC 2010 (Vineri, 20 iunie 2008, 10:46)

    tinichea [anonim]

    Acum cuvintele sunt de prisos, au fost prosti si nu au stiute sa profite de sansa pe care le-a oferito Olanda, asta este. Problema se pune astfel, daca ei joaca la fel si pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud ne bate Croatia si Franta de ne asculta cu urechea si iar ne facem de cacao, iar domnul Sandu Mircea va ramane in scaunul sau cald si comfortabil dan vina pe cainii maidanezi ca Romania a mai ratat un campionat mondial...
  • 0 (0 voturi)    
    com (Vineri, 20 iunie 2008, 10:47)

    gigi [anonim]

    piturca ar trebui sa-si dea demisia la cum a asezat echipa in teren se vede ca nu e antrenor e doar norocos dar ce vrei oechipa de fotbal nu e doua zare de barbut
  • 0 (0 voturi)    
    nu a fost o greseala (Vineri, 20 iunie 2008, 11:27)

    van d'AL [utilizator]

    a fost un fel de fotbal, jucat cu Frica de catre o Romanie adormita. - o Romanie cu un ochi-crucish la ban.

    Cat de mult conteaza de fapt banul, e diferenta dintre dobitocii straini care l-au inventat, banul, si cretinii Karpatici originali care si-o vara din orice pozitie, doar-doar sa-l aiba. Despre val alb de mireasa / iubire de mire, nici nu mai poate fi vorba...suntem de-acuma isteti: se vede!
  • 0 (0 voturi)    
    Piturca DEMISIA! (Vineri, 20 iunie 2008, 11:35)

    scha [anonim]

    Piturca e la fel de vinovat ca si jucatorii, poate chiar principalul vinovat. Ce-mi place insa e ca s-au intors acasa invingatori, INCREDIBIL. Dar piturca nu va demisiona si nu-l va forta nimeni sa o faca, interesele financiare sunt enorme. El joaca asa cum vor impresarii machidoni, baga in ehipa si pe teren oamenii impresarior, castiga apoi bani negri din transferuri frumusele si Piturca isi ia partea. Daca nu era asa, aveam de mult un antrenor strain ca grecii sau rusii.
  • +1 (1 vot)    
    a (Vineri, 20 iunie 2008, 12:13)

    Stefan [anonim]

    Olandezii ar fi vrut sa ne lase, dar ar fi dat-o in penibil daca mai insistau mult. Nu au avut ce sa lase daca noi nu atacam, voiam sa scoatem egalul in speranta ca Franta Italia se va termina la egalitate.
    Mai mult, era frustrant sa vezi rezervele Olandei cum radeau pe sub tricou de noi.
  • +1 (1 vot)    
    a vrea sau a nu vrea (Vineri, 20 iunie 2008, 13:11)

    gheorghe [anonim]

    Eu cred ca ai nostri nu au vrut sa castige. De ce nu stiu, dar probabil ca ei stiu...