Grecia, castigatoarea surpriza din urma cu patru ani, se desparte de EURO 2008 fara punct obtinut si cu un singur gol marcat, reusit de Angelos Haristeas in ultimul joc al grupei. Spania isi pastreaza insa procentajul perfect, Rubende la Red egaland cu un sut puternic la care Nikopolidis nu se poate opune, iar Daniel Guiza aducand victoria in minutul 88.

Desi cu o echipa plina de rezerve, Spania are prima sansa de gol a meciului. In minutul 2, Fabregas centreaza si de la Red reia pe langa poarta din centrul careului mare al grecilor.

Karagounis executa o lovitura libera in minutul 5, dar Dellas nu reuseste sa reia spre poarta asa cum si-a dorit si Reina salveaza.

Grecia incearca mai mult sa se apropie de poarta adversa, a avut si cateva lovituri libere de pe laturile terenului la care a aruncat mingea in careul advers, dar fara mare pericol pentru buturile lui Pepe Reina.

Minutul 23: Xavi Alonso creeaza panica pentru greci cu un sut din propria jumatate de teren care ocoleste poarta, insa Nikopolidis se ciocneste de bara in tentativa de a atinge mingea si se accidenteaza. Portarul grecilor poate continua jocul.

Spania a preluat controlul meciului, dupa inceputul mai bun al grecilor, dar nu reuseste faze periculoase la poarta lui Nikopolidis, preferand suturile de la distanta, Guiza, Xabi Alonso si de la Red trimitand pe rand alaturi.

1-0, minutul 42 - Angelos Haristeas marcheaza primul gol al Greciei la EURO 2008. Varful de atac, scapat din marcajul spaniol, reia cu capul, de la 10 metri, dupa o lovitura libera executata de Karagounis.

Xabi Alonso ramane cel mai periculos jucator al Spaniei si sutul sau de la distanta, din minutul 54, zguduie bara din dreapta a portii lui Nikopolidis.

1-1, minutul 61 - Ruben de la Red restabileste egalitatea. Guiza intoarce o minge pentru mijlocasul lui Real Madrid care suteaza in forta, de la 13 metri, fara speranta pentru portarul grecilor.

Haristeas este aproape de dubla in minutul 64, dar mingea trimisa de varful Greciei dintr-o pozitie incomoda sterge bara lui Pepe Reina si paraseste terenul.

Minutul 77: Cazorla il lanseaza pe partea dreapta pe Sergio Garcia, insa Nikopolidis iese bine in intampinare si ii inchide unghiul mijlocasului spaniol care suteaza paralel cu linia portii.

Guiza este blocat excelent in minutul 84 de catre Nikopolidis care respinge sutul golgheterului spaniol.

1-2, minutul 88 - Daniel Guiza nu iarta a doua oara. Varful ibericilor il invinge pe Nikopolidis cu care ramasese singur, dupa o pasa de pe dreapta a lui Sergio Garcia la care fundasii greci au incercat sa iasa la ofsaid. Varful lui Real Mallorca scapa de marcaj si il invinge pe grec cu o lovitura de cap din opt metri, reusind primul sau gol la echipa nationala.

Grecia: Nikopolidis - Vintra, Kyrgiakos (62' Antzas), Dellas, Spyropoulos - Basinas, Katsouranis, Salpigidis (86' Giannakopoulos), Karagounis (74' Tziolis), Amanatidis - Haristeas. Antrenor: Otto Rehhagel.

Spania: Reina - Arbeloa, Juanito, Raul Albiol, Fernando Navarro - Xabi Alonso - de la Red,

Fabregas, Sergio Garcia, Iniesta (58' Cazorla) - Guiza. Antrenor: Luis Aragones.

Arbitru: Howard Webb (Anglia)

Stadion: Wals-Siezenheim (Salzburg)