Off-side: 1-2

Faulturi: 14-15

Cartonase galbene: 3-2

Cartonase rosii: 0-0

Rusia se califica in sferturile de finala de la EURO 2008 dupa o victorie clara si meritata in fata Suediei, scor 2-0. Au punctat Pavlyuchenko, minutul 24, si Arshavin, minutul 50, pentru echipa pregatita de Guus Hidink. Rusii vor intalni Olanda intr-o partida care se va disputa pe 21 iunie.

Pe finalul de partida Rusia trece de mai multe ori pe langa un nou gol, suprematia acestora fiind una mai mult decat evidenta

Min 89 Arshavin rateaza singur cu Isaksson desprinderea la 3-0

Incredibil, rusii forteaza cu toate liniile desi conduc cu 2-0!

Min 82 Pavlyuchenko aluneca si trimite slab din postura de unu la unu cu portarul Isaksson

Min 80 Faza spectacol a rusilor care trimit mingea in bara prin Saenko

Min 78 Elmander nu ajunge la o minge si rateaza o sansa buna pentru Suedia

Min 77 Ibrahimovic trimite departe de poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri

Asezati foarte bine in teren de Hiddink, Arshavin si compania se apara grupat, nelasandu-le nordicilor prea multe sperante

Min 66 iese Bilyaletdinov si Saenko

Suedezii nu mai au ce pierde si se avanta cu toate liniile catre poarta lui Akinfeev. Cu toate acestea, atacurile lor sunt fara orizont, semanand cu jocul Romaniei din confruntarea cu batavii

Min 56 iese Andersson si intra Kallstrom, fotbalistul celor de la Lyon. Schimbare cu profil ofensiv a lui Lagerback

Min 50 GOOOOOL Rusia! A punctat Arshavin dupa o faza scoala a fotbalistilor lui Guus Hiddink. Suedezii sunt condamnati sa inscrie de doua ori (fara sa mai primeasca) daca nu vor sa paraseasca EURO inca din faza grupelor

Pauza. Rusia - Suedia 1-0

Nordicii joaca mai bine pe finalul reprizei, formatia pregatita de Lars Lagerback fiind aproape de egalare prin fundasul Nilsson, dar Akinfeev trimite in corner

Min 43 Ljungberg suteaza frumos, dar Akinfeev evita golul

Min 41 Suedia are prima lovitura de colt, dominarea rusilor fiind una aproape totala

Elevii lui Hiddink impun un ritm incredibil, lucru care le-a lipsit tricolorilor in partida cu Olanda

Min 36 Pavlyuchenko suteaza in bara, Rusia trece pe langa 2-0

Rusii sunt foarte decisi in a transa soarta partidei cat mai repede, golul reusit in minutul 24 nefacandu-i sa se retraga in aparare

Partida se desfasoara intr-un ritm deosebit, cu ocazii la ambele porti

Min 26 Henrik Larsson trimite balonul in bara dupa o splendida lovitura de cap. Suedezii trec pe langa egalare

Min 24 GOOOOOOOL Rusia! A marcat Pavlyuchenko.

Min 22 Zhirkov trimite milimetric pe langa poarta suedeza

Min 21 Isaksson trimite in corner o minge pe care scria gol

Min 18 Arshavin centreaza, dar apararea nordica respinge fara emotii

Jocul este unul antrenant, cu ambele echipe dispuse la un mare efort fizic

Min 9 Isaksson primeste cartonas galben

Presiunea rusilor este mare inca din startul partidei

Min 7 Arshavin se incurca in minge cu Zyryanov si niciunul nu poate trimite spre poarta suedezilor. Ramane 0-0

Min 2 Ibrahmovic il loveste cu gheata in plina figura pe Ignashevich, dar incidentul nu a fost unul premeditat astfel ca suedezul scapa fara penalitate din partea arbitrului