Der Spiegel despre tricolori: Acesti simpli participanti mediocri vor fi in curand dati uitarii

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 iunie 2008, 16:44 Sport - Stiri Euro 2008

Adi Mutu, la pamant cu olandezii
Foto: Rompres
Publicatia germana Der Spiegel ii desfiinteaza practic pe tricolori, pe care ii numeste participanti mediocri care vor fi dati uitarii dupa o reprezentatie precum cea din partida cu Olanda. Gazetarii nemti fac o radiografie a prezentei Romaniei la EURO 2008, spunand despre Mutu si compania ca sufera de o stare de paralizie atunci cand vine vorba de performanta.

"S-a intamplat ca intotdeauna cand Romania participa la marile turnee finale. Mai intai isi asigura respectul, are mici reusite si chiar atunci cand suporterii incep sa creada ca echipa poate realiza intr-adevar ceva, se instaleaza o stare de paralizie. Acesti simpli participanti mediocri vor fi in curand dati uitarii", se scrie in Der Spiegel.

Referindu-se la unitatea grupului si la marea vedeta a primei reprezentative, Adrian Mutu, jurnalistii germani spun despre echipa Romaniei ca nu a fost una functionala si ca Briliantul a fost mai mult preocupat sa-si injure coechipierii.

"Echipa a oferit imagini infricosatoare marti seara...Au aparut lent, fara forta si convingere. Adrian Mutu, marea lor vedeta, a fost mai preocupat sa isi injure coechipierii decat sa joace fotbal. Aceasta nu a fost o echipa functionala", scrie Der Spiegel citati fiind de NewsIn.






















6313 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Joc onorabil (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:56)

    iancu [anonim]

    Piturca si jucatorii romani au incercat din rasputeri sa indrepte imaginea si asa sifonata a tarii nelasandu-se antrenati in jocul murdar al Olandei.
    Nu au primit favoruri de la capitalisti, dand dovada ca romanii nu cunosc coruptia de stil vesteuropean: au facut tot ce le statea in puteri sa nu accepte castigul pe gratis a unui meci! Ceea ce au facut, au facut-o pentru tara si popor dand dovada ca onoarea e mai presus de calificari.
    Astfel au iesit cu fruntea sus dovedind ca romanii nu fura, ci lucreaza din greu pentru a primi ceva.
    Altfel ar fi fost daca Becali ar fi dat o valiza de bani pentru un autogol olandez. Aia ar fi fost o intelegere corecta pentru ca Olanda sa-si apere corect interesele si sa nu lasa campioana / vicecampiona sa mearga mai departe.
    • +2 (6 voturi)    
      cred ca ai gresit echipa (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:13)

      alex [anonim] i-a raspuns lui iancu

      Din ce scrii dumitale meritul este al olandezilor, nu al romanilor.
      Romanii oricum erau motivati sa castige omule, nu sa piarda, asa incat olandezii sunt cei care nu au cedat meciul si au jucat onorabil... acestia nu au acceptat "valiza cu bani" de la Becali, nu romanii...
      • 0 (2 voturi)    
        n-ai inteles nimic (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:28)

        ro101 [anonim] i-a raspuns lui alex

        fara comentariu
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:45)

          alex [anonim] i-a raspuns lui ro101

          da iancule, nu toti suntem destepti ca tine...
    • +4 (4 voturi)    
      ?? (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:24)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui iancu

      Ce sa inteleg din comentariul tau:sarcasm sau lozinci a la Piturca?
      Der Spiegel spune ceeace am vazut si gandim toti!
      Eu personal am fost socat de rea-vointa unor jucatori de pe teren.Nu pot sa-i numesc pe nume,deoarece toti au fost o apa si un pamant.
      Cred ca este nevoie de o reforma imensa in domeniul sportiv.Sportul nu trebuie confundat cu politica.Sportul trebuie sa ramana cat de cat curat,altfel suntem istorie!
    • +2 (2 voturi)    
      mda, fuckin' commie (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:35)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui iancu

      ioi ce dus cu pluta esti. adevaru' gol-golut e ca au jucat ca cisma.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu stii geografie fotbalistica (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:15)

        Maricel [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        Gresit. Ca cizma am jucat cu Italia. Marti am jucat ca bulbu de lalea.
    • 0 (0 voturi)    
      dus cu pluta nenea iancu... (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:19)

      MENDEA [anonim] i-a raspuns lui iancu

      nene iancule am inteles ironia (sper ca e o ironie ptr. ca daca nu inseamna ca esti ori dus cu pluta ori cev ruda apropiata a cuiva din federatie)
    • 0 (0 voturi)    
      Cine se scuza ,se acuza ! (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:33)

      Gogu Politologu [anonim] i-a raspuns lui iancu

      D-le iancu ,
      Nu exista nici o scuza cand poti sa invingi si nu o faci; Mutu a ratat fara sa stea pe ganduri , Chivu nu s-a vazut in meciuri-fara sa stea pe ganduri -ei sunt ITALIENI -nu stiu daca intelegi ideea -piturca era mai destept daca facea o nationala din jucatorii din fotbalul intern -cred ca pana la urma asa se va face -ideea de patriotism la Mutu sau la Chivu e o vorba goala -iar jucatorii trebuie sa se uite la turci si la croati ca sa faca diferenta intre niste la bagii si niste barbati adevarati
    • 0 (0 voturi)    
      Absolut de acord... (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:56)

      Freelancer [anonim] i-a raspuns lui iancu

      ...cu amendamentul ca Piturca trebuie demis imediat (impreuna cu televizorul buclucas din cabina de la Berna), iar la Echipa Nationala trebuie angajat un antrenor strain, cu renume si clauze de performanta clare, fara nicio legatura cu interesele obscure din fotbalul romanesc! Aceasta este singura solutie viabila, altminteri vom stagna etern in baltoaca mediocritatii, iar calificarea la Mondiale va fi un pod prea indepartat!
    • 0 (0 voturi)    
      esti tare (Miercuri, 18 iunie 2008, 21:14)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui iancu

      Iancule, esti tare de tot... total de acord cu tine.
    • 0 (0 voturi)    
      Joc onorabil (Joi, 19 iunie 2008, 2:02)

      Tufav [anonim] i-a raspuns lui iancu

      dl. iancu... o intrebare se poate?
      la ce v-ati uitat aseara? la meci sau la cartoon network? asemenea aberatii nu pot fi scuzate nici macar de excesul de bautura. sau poate sunteti adeptul unei forme mai ascunse de umor.
  • +1 (1 vot)    
    speranta a murit (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:57)

    radu [anonim]

    trist dar din pacate adevarat
  • +3 (3 voturi)    
    Mutu plangaciosu (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:05)

    moldo [anonim]

    Face mutu niste fetze si gesticuleaza ingrozitor cand cade pe jos sau cand chipurile nu a primit mingea cum trebuie de la coechipieri. Nu i-a spus nimeni ca degeaba se stramba?

    Au dreptate nemtii.
  • +2 (4 voturi)    
    presa germana ... (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:07)

    Elis [anonim]

    Da, ei pot scrie.

    A observat insa cineva ca in transmisia in direct a televiziunii germane ZDF in emisiune cu Jürgen Klopp a fost aratat steagul Romaniei comuniste cu stema pe centru??? RUSINE!!!

    Au trecut 19 ani de atunci, si nemtii inca nu s-au prins ca noi avem un alt steag ...
    • +1 (1 vot)    
      drapelul cu stema (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:49)

      motru [anonim] i-a raspuns lui Elis

      am observat si m-am amuzat. asta e nivelul de cultura la nemti, pe care, de altfel, ii admira toata lumea.

      in rest, spiegel are ( si n-are ) dreptate.
      are dreptate pentru ca echipa româniei a jucat insuportabil de prost, au ei talentul asta de a isi nimici orice sansa...
      nu au dreptate pentru ca ar trebui sa-si vada de lungul nasului lor: nemtii se TEM pâna si de echipa austriei, au paralizat de frica, si s-a vazut!
      mai vorbim dupa ce dau nas cu portugalia.
      • 0 (0 voturi)    
        tot acelasi Spiegel (Joi, 19 iunie 2008, 9:19)

        orbu [anonim] i-a raspuns lui motru

        trage echipa germana prin cacao dupa meciul cu Austria: un nivel atat de scazut a fost atins, de la care abia mai exista intoarcere. Cu asta se refera la ne-fotbalul practicat de austrieci, pentru "expertii" caruia baietii au fost promitatori. Fotbalul a devenit un joc execrabil, pacat sa-ti pierzi timpul cu el. Cate o floricica la patru ani: Grecia la 2004, parca rusii astazi (vezi jocul cu Suedia) e prea putin pentru a reinvia sportul care era candva o arta. A devenit un business mafiot, nimic mai mult.
    • +1 (1 vot)    
      Au trecut 19 ani, si nu s-a schimbat nimic (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:01)

      meh [anonim] i-a raspuns lui Elis

      asa ca au si nemtii dreptatea lor. pina la urma vezi ce fiu de secu si membru de partid de comunisti a fost ales primar in bucuresti .... oricum asta e mai putin important. dar evident ca onoarea romanilor verzi a fost lovita adinc de acel drapel, asa ca nu mai conteaza ca nemtii aia au avut dreptate.
      • 0 (0 voturi)    
        nu au dreptate.... (Joi, 19 iunie 2008, 10:55)

        m [anonim] i-a raspuns lui meh

        daca noi am pune streagul germanie "democrate" ar iesi un scandal mostru. Este o competitie sportiva si nu una politica. In germania, multe publicatii au pus in dreptul Romaniei streagul comunist. Ei sa isi vada de-ale lor..nu de alta dar nici germania nu a aratat mare lucru.
  • +1 (5 voturi)    
    mergem inainte (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:15)

    kllaus [anonim]

    sa fim putin realisti, nici macar cu generatia de aur nu am avut rezultate mai bune, la orice turneu ne calificam in ultimul minut al ultimului meci, Hagi era artizanul mingilor intoarse catre poarta, iar copii astia au avut de unde invata asemenea tactica sinucigasa de joc. Macar cu ocazia acestui campionat am inregistrat niste rezultate bunicele. Singura solutie este aducerea unui antrenor strain la nationala. Mi-e scarba insa de oameni ca Mircea Sandu si altii care regreta mult ca nu pot incasa prime mai mari dupa acest campionat.
    • +1 (1 vot)    
      neamtul a vazut bine (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:25)

      anti mutu [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      neamtul e corect a vazut ce trebuie, ca stie ce e performanta
      la noi piti si toata lumea e inca in extaz fata de marele "briliant" de doi lei, care e incompatibil cu ideea de performanta.
      cat va fi in echipa inseamna ca pe banca nu e un antrenor, ci un papagal
    • +1 (1 vot)    
      Prietene, spui prostii (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:14)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      Calificare in ultimul meci ? Probabil te-ai uitat la meciuri de popice. Uiti ca la ultimele turnee finale ne-am calificat mereu primii in grupa, iar in preliminarii pentru Franta 98 am reusit chiar 9 victorii si un egal, castigand lejer si detasat.
      Pe de alta parte daca nu-ti aduci aminte cum juca Hagi, cere niste casete de la cineva si incearca sa revezi niste meciuri.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce conteaza ce zice presa internationala? (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:17)

    Alius [anonim]

    Important este faptul ca dupa o asa evolutie (involutie, mai bine spus), echipa Romaniei a plecat cu fruntea sus....

    Vai de capul lor!...
  • 0 (4 voturi)    
    a fost BLAT (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:21)

    a fost BLAT [anonim]

    A FOST BLAT.AU VANDUT MECIUL.NU TOTI,MUTU.CHIVU.GASESC EI CEVA IN CONTURI CAND SE INTORC IN ITALIA........
    MISEII
    Pai astia urla pe posturi ca a fost blat si la noi nimeni nu zice pas. Nu a fost nici neputinta ,nici greseala,nici lipsa de vointa. A fost BLAT ! In care meci l-ati mai vazut pe marele Chivu sa dea 28 de pase gresite din tot atatea ? Da chiar ne iau de prosti astia . Mari penali...mari de tot
  • -2 (2 voturi)    
    lasa-neeeeee (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:24)

    crisa [anonim]

    mai nene, sa ne mai lase toti cu criticile astea !!!!!!!!!!! m-am saturat!! dupa meciul cu italia, toti comentau pozitiv, erau numai mi mi-mu mu... cand a dat mutu gol, ce laudat si incurajat a mai fost ... si acum sar toti cu diverse epitete care de care mai ... nici nu stiu cum sa le zic....asa suntem noi romanii... asa am fost mereu.. nimic nu ne multumeste... cat despre nemti.. sa-si vada de gradina lor.....si iancu are dreptate in ceea ce a scris mai sus..fruntea sus tricolorilor !!!!!
    • -2 (2 voturi)    
      bine zis (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:41)

      crista [anonim] i-a raspuns lui crisa

      Am pierdut, am avut o zi mai proasta, in comparatie cu cea in care am facut egal cu Italia. Putem sa criticam foarte usor, dar mai mult bine facem daca sustinem echipa
      • +2 (2 voturi)    
        BRAVO !!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:12)

        meh [anonim] i-a raspuns lui crista

        asa da atitudine: "sa nu criticam, sa fie liniste in tara". partidu e mindru de tine, ai ascultat cu sfintenie de indemnul ala cu "tara te vrea prost"
      • 0 (0 voturi)    
        Bai nene... (Miercuri, 18 iunie 2008, 20:55)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui crista

        Daca se luptau cum au facut-o turcii in meciul cu Cehia si lua bataie, da frate: cinste lor, au facut ce-au putut! Dar asa? Ce caru' meu au facut?

        Uita-te la mentalitatea lor, e ridicol cum gandesc: "au clacat cand au aflat ca Italia conduce".. Pai baaaaaaaaaiiiiii, tu joci cu gandul la ce-o sa faca Italia? Joaca-ti acolo sansele tale, nu astepta ca altul sa-ti faca tie jocurile! Pentru asta merita desfiintati. criticati .. orice! Ce atata sa fim intelegatori? Pai vin si spun ca nu pot mai mult? Sa stea acasa si sa nu se mai duca la nici un turneu!
  • +1 (3 voturi)    
    pt nenea iancu! (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:26)

    roman [anonim]

    dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista!

    asa ca sa ma lase patriotismul lor ca lupta pt onoare ca daca erau asa nu jucau afara pt interes propriu.

    nu ai cum sa castigi bagand toti 11 jucatori curul in poarta si rugandu-se sa nu primeasca gol.

    oricum jucatorii astia sunt jucatorii propusi de impresari si aduc bani din transferuri....
    adevaratii jucatori nu fac compromisuri si de asta nu vor sa se asocieze cu giovani becali si alti escroci..
  • 0 (2 voturi)    
    niste perdanti (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:26)

    alice [anonim]

    tot timpul au facut asa. avem o echipa care nu a aratat nimic, practica un joc la intamplare, se balbaie pana suteaza, se impiedica, se incurca, habar nu au ce inseamna fotbal si daruire. am admirat de la inceput echipa Olandei si m-a impresionat. am zis: acestia trebuie sa castige! nu am avut deloc incredere in Mutu&co si iata! s-a adeverit! apoi piti e un barbugiu care intotdeauna i se pare ca e multumit! asa e romanul: nimic nu duce la capat cu onorabilitate si se pierde la jumatatea drumului. nu ii place munca, e lenes si autosuficient. cand am vazut jucatorii Olandei cum dau totul, cum lupta si mananca terenul...mi-am zis....asta e si caracterul acestei tari: seriozitate, munca si ambitie. trasaturi ce noi nu le-am avut vreodata...o echipa tb sa fie o echipa...ai nostri parca erau de capul lor...nimic care sa te faca sa te simti mandri...p[arca erau pe maidan...lenesi pana la extrem..mi-e sila si de asta...nu erau altele de ajuns?? bun comentariul lui Der Spiegel
    rusine inca o data ne-ati facut de ras
  • +4 (4 voturi)    
    Sa vedeti francezii sau grecii:)))) (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:28)

    Romanescu [anonim]

    Cum ii desfiinteaza presa de la ei din tara si astea sunt echipe care aveau "carte de vizita", Grecia campioana europeana, Franta campioana si vice-campioana mondiala:)))

    Sau Cehia, in top 5 european care a pierdut calificarea in 20 de minute dupa ce conducea cu 2-0:)))) Imaginati ca se intampla pt. noi asta:))

    Si de Elvetia si Austria ce ziceti? Aveau absolut totul in avantaj, organizare, planificarea, publicul, banii, ocazia unica. Eliminate umilitor !

    Cat despre echipa plictisitoare de tractoristi germani fara inspiratie si tehnica ii vom vedea in fata Portugaliei :)))

    Daca erau in grupa Romaniei Germania ar fi fost eliminata la fel de rusinos ca Franta :).
    Iar o tara ca Anglia nici macar n-a ajuns la Euro:))

    Romania a prins o zi proasta, Mutu si altii au fost foarte neinspirati, dar s-a intamplat si la altii (vezi francezii, care de si avertizati si mobilizati au incasat 4 goluri de la olandezi:)) .

    Sa nu confundam necesara auto-critica cu umilirea, insulta si masochismul imbecil !
    • +1 (1 vot)    
      Nici o grija.... (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:07)

      Stoewer [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

      Nici o grija omule, nu numai Romania a fost desfiintata. In presa grmana echipa a fost facuta harcea-parcea dupa meciul cu Croatia. Iar despre Grecia si mai ales Franta s-a scris mai rau decat despre Romania.

      Romania prinde mereu zile proaste cand este vorba sa dea performanta adevarata. In schimb castiga la scor meciuri amicale, care nu intereseaza pe nimeni, dar dau apa la moara orgoliului "vedetelor"....

      Nu e rusine ca au pierdut cu Olanda, ci cum au pierdut.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:20)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

      Foarte bine spus !
      Avem un talent unic de a ne turna tone de cenusa in cap si cand e cazul si cand nu. Se uita prea usor faptul ca actuala echipa, chiar daca deja cam imbatranita, e lipsita de experienta unor intalniri de asemenea nivel. Calificarea s-a pierdut in primul rand din cauza moralului, exact pentru ca nici jucatorii, nici noi, "suporterii" nu suntem in stare sa "muscam" din adversari (in sensul bun al cuvantului), ci ne e mult mai usor sa ne "muscam" intre noi, ori sa ne vedem dinainte invinsi.
  • 0 (2 voturi)    
    BLAT (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:34)

    roxana [anonim]

    Binenteles ca fost BLAT....HUOOOOOO!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:58)

    Opposite [anonim]

    Ma bucur ca nationala e criticata si de ziarele internationale pentru ca se pare ca au devenit imuni si banuiesc o conspiratie de fiecare data cand sunt criticati in tara.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu scapam de mentalitatea mioritica... (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:59)

    sorin [anonim]

    Nemtii au dreptate chiar daca nu prea ar avea de ce sa-i preocupe soarta noastra. Dar probabil ca si pt ei e uluitoare aceasta mentalitate de resemnare a noastra chiar de la inceputul meciului, in conditiile in care noi am avut prima sansa iar olandezii ne invitau practic la atac. Piturca chiar si-a batut joc de aceasta echipa mizand iarasi pe un 0-0. Chiar si dupa ce meciul Italiei devenise destul de clar el tot nu a iesit la atac (abia in min 72 parca l-a bagat pe Dica - si atunci normal ar fi fost sa faca vreo 2-3 schimbari deodata).

    Asta e... poate peste vreo 20 de ani scapam si noi de mentalitatea asta (de invinsi din start)...
  • +1 (1 vot)    
    clar blat... (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:06)

    liviu [anonim]

    mutu se temea sa nu cumva sa bata italia Doamne fereste cum se poate asa ceva? chivu la fel...
    vb. le becalii "eu bag bani"... castiga de la club nu sde la nationala...

    suntem o tara de tradatori de la daci incoace
  • +1 (1 vot)    
    RUSINOS INCA O DATA, O FI ULTIMA? (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:10)

    Alex [anonim]

    Dupa ce olandezii s-au chinuit sa NU dea gol, ai nostri nici nu s-au regasit in teren. Chivu, marea vedeta, nici nu prea a pus piciorul pe minge, Mutu a jucat prea slab pentru un fotbalist, iar Banel a participat ca intotdeauna la cursa cu obstacole 12 Km minge. Restul practic nici nu au existat... Pacat de Lobont, care una peste alta a dovedit ca merita sa joace in echipa nationala.

    Cum au jucat bine? Execrabil a fost meciul cu Franta, cu Italia am ratat penibil. Poate cei ce spuneti ca a prins o zi buna ati vazut alte meciuri....

    Este inadmisibil ca o echipa nationala cu pretentii sa nu se gaseasca in teren. Echipa din '94 juca incomparabil mai bine. Singura varianta este schimbarea radicala a echipei nationale de fotbal, de la atacanti si pana la banca tehnica (poate mai putin Lobont), cu tineri talentati din Campionatul intern. Vom face performanta doar daca vom forma si dezvolta o echipa tanara, fara ifose, in detrimentul unei gasti de idioti cu tupeu... L-ati vazut pe Marele Chivu cum isi dadea ochii peste cap? Ziceai ca e din aia cu "linia de fund" sau "in fund", nu mai tin bine minte.

    RUSINE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    CONDUCATORII (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:15)

    cezar [anonim]

    Trebuie dati afara conducatorii din fotbalul romanesc ! L-ati auzit pe Sandu, care o facea pe mama Omida? Avea presimtiri! Visase bine! Il stiti pe Mitica de la Liga? Maimutareala eterna ! Ei bine, eu cred ca pestele de la cap se impute !
  • +2 (2 voturi)    
    Hai Romania! (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:17)

    gigi marga [anonim]

    Deci care vra sa zica nemtii pe care ii admira toata lumea n-au cultura!? La fel si americanii, n-au cultura sunt grasi!
    Daca stau bine si ma gandesc putin, singurii care au cultura sunt romanii!! Centrul spiritual al universului. Restul? vai de capul lor.
    Ce daca n'avem fotbal? avem cultura si mari vedete. Noi stim mereu sa-i fentam pe toti fraierii si la munca si la "realizari".
    Traiasca si la mai multe!
  • +3 (3 voturi)    
    Autogol (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:31)

    aa [anonim]

    Singura sansa sa ii batem era sa isi dea singura Olanda vrei 2-3 autogoluri ca romanii nici daca le dadeai mingea la 16 metrii nu erau in stare sa nimereasca poarta singuri. Saracii au incercat sa ne ofere o sansa....dar nu a avut cine sa profite
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:24)

    releu [anonim]

    ce atat ii f--e ranchiuna pe aia de la der Spiegel. Dar Franta, sau cehii ? Sau aia care nu s-au calificat de loc....
    Nu credeam cu totii ca vor fi asa de aproape de sferturi... acum ca ne-au dat sperante si nu a iesit, dai si omoara.... Nemtii astia, ca si altii, au boala mare pe noi.... Vai de capul lor !
  • 0 (0 voturi)    
    valorea (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:29)

    serbanica [anonim]

    cum am mai zis si cu alte ocazii, LIPSA DE VALOARE isi spune cuvantul.
    incercati si voi sa credeti in altceva, in handbal in gimnastica... sporturi unde avem performanta.
    lasati fotbalistii sa castige bani la cluburile unde joaca..acolo se penalizeaza crunt, cand nu joci la capacitate maxima.
  • 0 (0 voturi)    
    Piturca si ai lui (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:53)

    Olandezu [anonim]

    Chiar si doar pentru ceea ce scriu nemtii despre noi si ar trebui sa-si dea demisia Piturca si gasca de la federatie.
    Cat despre Mutu, Chivu si compania, sa se retraga si sa nu mai ne apara in fata.
    Ne-au facut de ras in fata Europei.
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Miercuri, 18 iunie 2008, 20:09)

    Al [anonim]

    Cine a zis ca sunt o generatie de ratati, mare dreptate a avut. Mi-a fost rusine sa urmaresc meciul de aseara. Aia de pe teren, in tricouri albe, erau niste impiedicati. Nu au vrut sa lupte. Nu au avut onoare. Au asteptat pomana ? Cred ca mai degraba au vrut sa piarda. Sa le fie rusine. Si mai si canta imnul, ca sa se vada ce patrioti mari "e" ei... Niste epigoni
  • 0 (0 voturi)    
    Participantii 08 (Miercuri, 18 iunie 2008, 20:47)

    Maximus [anonim]

    Participanti care vor fi dati uitarii?Urmeaza Germania alti mediocrii.
    Echipa nationala,un bun national este formata din temebeli care nu au inteles nimic din spiritul de echipa si pueterea de a castiga ceva,macar simpatia publicului daca nu alte trofee.Cum dracu sa te sustina alti suporteri din alta tara si tu ca echipa sa dezamagesti cum au facut aseara Romania intr-un mod RUSINOS si fara pic de ambitie.
    In veci daca nu se va schimba mentatlitatea asta balcanica nu vom avea pic de rezultate decat vb ziaristilor,niste mediocrii participanti care se vor pierde in uitare.Uitati participantii 08 TRAIASCA Urmatorii participanti 010,cand vom fi iar crunti dezamagiti si iar vom fi dati uitarii si tot asa de 60 de ani incoa.
  • 0 (0 voturi)    
    Cadou (Miercuri, 18 iunie 2008, 21:18)

    MirceaA [anonim]

    Van Basten ne-a creat toate conditiile. Numai rezerve, niciunul pe postul lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuie taiat raul din radacina... (Miercuri, 18 iunie 2008, 21:23)

    Amator... [anonim]

    Antrenorul,este cel ce impune stilul de joc ..Piturca, din pacate nu stie decat sa se apere,.Nu a existat nici-un meci cu Pity antrenor in care echipasa aiba o conceptie de joc ofensiva. Chivu,a spus indirect adevarul despre stilul lui Pity,..Stam toti in aparare si cand reusim sa recuperam si noi o minge,avem sarcina sa aruncam mingea cat mai departe,poate,poate Mutu,va avea noroc si va face o MINUNE.
  • 0 (0 voturi)    
    Mediocrii ? (Miercuri, 18 iunie 2008, 23:45)

    Radu [anonim]

    Mediocrii jucatorii nostri ? NUUUU !
    Catastrofali uneori (destul de des) ? DAAAA !

    Lobont (BRAVO !!!), singurul care merita a fi in echipa nationala !

    Balerina MUTU ? Desi imi pare rau pentru evenimentele neplacute din viata sa particulara, ca jucator e o balerina cu ifose si migrene ! Lasa-ne ! Si vezi-ti de viata ta.

    Chivu... mda, da' relativ bine la interviuri, conferinte de presa... daca ar da la fel de bine cu piciorul in minge, ar fi perfect.

    Restul ? Ei DA, au si unii dintre ei valoarea lor...

    Dar ca ECHIPA... DEZASTRU ! In frunte cu Piti... un cretin increzut cu alura de "vedeta" (vai de ea !). Sper ca si-a dat deja demisia. Daca si-a cerut scuze pentru faptul ca este un incapabil, un redus mintal care a incercat sa orbeasca multimea, nu stiu. Da' ma gindesc ca nu a facut-o... Probabil nici nu realizeaza dezastrul, la cit de prost este !

    Despre cei de la FRF... va doresc exact ceea ce am simtit eu vizionind cele 3 meciuri ale "nationalei" noastre (gluma buna, "nationala").

    Din Germania, deosebit de dezamagit,

    Radu
  • 0 (0 voturi)    
    o chestie.... (Joi, 19 iunie 2008, 1:12)

    capagal [anonim]

    Normal ca nemtii zic ce zic, cind tu, jucator al nationalei, nu "simti" mingea deloc.

    Atit iti trebuie, sa stii unde e nenorocita aia de minge in spatiu.

    Asta se asteapta de la un jucator profesionist!!!
    Sa stii unde e mingea, sa tii capul sus ca sa-ti coordoneze creierul ala picioarele, in asa fel incit, sa dai in ea pe o directie pe care tu o doresti.

    Asta necesita si antrenament (ca sa intre in reflex)...dar wtf?? Doar nu jucau de o saptamina fotbal!

    E valabil la pase si la trasul la poarta si se pare ca multi de la nationala nu stiu chestia asta.

    Cind ma uitam si-i vedeam cu capul in pamint dind pase sau tragind la poarta ...ma apucau toti dracii.

    Probabil asta au vazut si nemtii.Bine, asta e unul din aspecte.

    Al doilea capitol e legat de clasicul drob de sare. Cum pisici sa cedezi psihic (oha!) cind vezi ca ceilalti au marcat si sint ca si calificati???
    Pai fratilor, atunci te ambitionezi mai tare! Nu incepi sa te vaieti ca o sa cada drobul(adica ..pierdem/nu mai avem sanse etc).

    Deci draga nationala a Romaniei, daca vrei sa faci senzatie si sa joci ca Olanda, invata prima oara ce am scris eu aici referitor la datul mingii la capatul unei traiectorii pe care o vizualizezi.
    Pentru staff-ul nationalei, un scurt mesaj: dati jos drobul ala de sare si aratati-le ca nu mai e acolo!!!

    Lobont e singurul baiat de acolo care, pe postul lui de portar, stie unde e mingea in spatiu.

    Succes la mondiale! ... cu conditia sa va perfectionati.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia,piturca! (Joi, 19 iunie 2008, 1:28)

    miki [anonim]

    Mentalitate de invinsi, lasitate, tactica gresita, formatie de start defensiva, cand era clar ca trebuie sa castigam,lipsa de conditie fizica...
    Penibil! Pacat de meciul cu Italia...
  • 0 (0 voturi)    
    Ca si Country of Rumania (Joi, 19 iunie 2008, 1:57)

    Canada [anonim]

    Ce asteapta nemtii de la o tara ca Romania ,una condusa de niste comunisti si stalinisti ?

    Ca si politica Rumaniei asa si fotbalul Rumuniei ,ambele pute !

    Asta e ,comunistii ,stalinistii,leninistii,hotii si coruptii la conducerea acelei tari paralizate ,iar copii lor reprezinta sportul care si acela e paralizat !

    Sunt tinerii capabili si buni fotbalisti chear si in divizea B decat cei trimisi sa reprezinte Rumania,dar nu au ceansa ca sa joce pt .tara ,ca nu sunt COCONII comunistilor ,stalinistilor !

    Holbati va la Croatia ,o tara ft mica,4 mil .de locuitori,poate ca va invata ceva .
  • 0 (0 voturi)    
    asta cam asa e (Joi, 19 iunie 2008, 6:45)

    GULCKER [anonim]

    au mare dreptate.....
  • 0 (0 voturi)    
    cata dreptate!!! (Joi, 19 iunie 2008, 7:49)

    gabi [anonim]

    autorul acestui articol parca mi-a citit gandurile...e ca si cum n/am participat la acest turneu final...poate doar meciul cu Italia ne-ar spala cat de cat rusinea...
  • 0 (0 voturi)    
    tin si cu olanda (Joi, 19 iunie 2008, 12:41)

    tin cu nemtii [anonim]

    De la meciul cu olanda si nu stiu ce echipa din est kuorumanikscan sau cam asa ceva am ajuns sa-mi placa echipele chinezesti africane chiar si de eschimosi daca or fi. Hai zimbawe, victorieeeeee sper sa facem campionatele europene pe luna ca acolo sigur echipa aia din est cum s-o fi chemand tara aia uite ca-mi scapa poate sa joace pe terenul ei .
  • 0 (0 voturi)    
    S-a intamplat ceva ! (Joi, 19 iunie 2008, 16:01)

    Aurel [anonim]

    Chiar de la intrarea pe teren, la imn, in joc s-a vazut ceva bizar.
    Asta nu a fost echipa Romaniei .
    Nu stiu daca se cheama blat, s-ar putea sa fie ceva mai grav.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca Romania ar fi fost singura pe teren (Joi, 19 iunie 2008, 16:22)

    Cornwell [anonim]

    Deoarece Olanda era calificata inaintea meciului cu Romania, antrenorul Olandei le spune baietilor la vestiar: voi duceti-va la bar si eu voi juca singur contra Romaniei. Dupa un sfert de ora de bere, olandezii arunca un ochi la televizor 1-0 pentru Olanda. Berea curge valuri si pe la sfarsitul meciului se uita din nou la TV: scorul 1-1. Dau ei fuga la stadion si surpriza antrenorul era pe banca de rezerve. Ce-i cu tine aici? Nu mai este nimeni din ai nostri pe teren? Nu! raspunde acesta, am primit cartonasul rosu pentru un fault in careu.
    Poate asa am fi dat si noi gol.
    • 0 (0 voturi)    
      ...poate... (Vineri, 20 iunie 2008, 0:08)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Cornwell

      ...sa nu uitam ca mai sint si barele portii...