Tageszeitung: Cand lumea fotbalului incepe sa creada in romani, strica totul si dezamagesc

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 iunie 2008, 13:26 Sport - Stiri Euro 2008

I-am dezamagit si pe nemti
Foto: Tageszeitung
Editia online a publicatiei germane Tageszeitung catalogheaza ca fiind dezamagitor modul in care Romania a terminat Grupa C de la Euro. Nemtii considera ca romanii si-au luat o aura de echipa mare, insa au sfarsit ca o echipa mediocra.

"In final, pentru romani s-a intamplat ca de obicei la turneele finale. La inceput romanii isi castiga respectul, iar tocmai cand lumea fotbalului incepe sa creada in ei, strica totul si dezamagesc crunt. In loc sa intre in anale ca spaima echipelor mari, Romania va fi repede uitata, cu eticheta de formatie mediocra", noteaza cei de la Tageszeitung, citati de Mediafax.






















3937 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    EXCELENT (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:41)

    Romanul [anonim]

    ... e doar cruntul adevar!

    Fiecare cuvant e masurat bine si cantarit!

    Felicitari autorului dar si traducatorului.

    Concluzie:

    ROMANIA treci la treaba!

    (si cei din fata televizoarele, plini de bere si inconjurati de coji de seminte )
  • +4 (4 voturi)    
    trist dar adevarat (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:55)

    liviu [anonim]

    nimic mai adevarat...
    si din pacate nu e valabila numai in fotbal...
  • +3 (3 voturi)    
    fotbaaaaal (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:11)

    cucubau [anonim]

    Au dreptate nemtii!!! Stim sa ne facem de rahat la modul cel mai serios. Am ramas Mutu de uimire!!
  • +2 (2 voturi)    
    sunt prea blanzi (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:20)

    alex [anonim]

    sunt chiar prea blanzi in aprecieri, ar fi trebuit sa vorbeasca mai mult despre stilul nostru de asa-zis fotbal.
    ce sa te astepti de la echipa intr-o tara unde si fotbalul este corupt, plin de mitici, becali si alte specimene, unde jocul se face pe blat si cu genti de bani.
  • +3 (3 voturi)    
    Mda (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:40)

    Razvan007 [utilizator]

    Si eu am senzatia ca noi jucam ca sa castigam respect nu ca sa castigam trofeul.

    Insistam sa invingem pana cand suntem gata sa invingem --- pe urma o lasam balta. Scopul nu era sa invingem ci sa vada lumea ca am putea si noi face ceva.
  • +3 (3 voturi)    
    s-au innecat ca RROMII la mal! (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:44)

    eu [anonim]

    Celor de la Tageszeitung le-a fost rusine s-o zica pe sleau: Romanii s-au innecat ca tiganii la mal!
  • +1 (1 vot)    
    Mentalitate.....romana! (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:31)

    Dacul [anonim]

    Italienii,care fie vb intre noi, sunt niste tigani mai evoluati, dar totusi tigani, au mostenit de la batrana Roma talentul de a fura, a simula, a gesticula, a face scandal si un lucru foarte important, de a specula orice.
    Noi? Suntem niste tigani....prosti. Foarte adevarat ce zic nemtii printre randuri. Ca tiganul....la mal.
    Partea proasta este urmatoarea: ceea ce i s-a intamplat Romaniei, nu i se aplica numai in fotbal. Cand iesiti "afara" sau in Romanica nu mai ramaneti ca la dentist si apoi va intrebati ce au strainii cu noi!
    Scuze daca am jignit pe cineva, dar cand pronunt cuvantul tigan, exprim o stare de spirit negativa cu privire la un anume tip de comportament. Si sa o spunem si pe aia, ca unii dintre romani sunt mai tigani decat...tiganii!
  • 0 (2 voturi)    
    nu va cred ! (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:32)

    gonzo [anonim]

    nici daca erau beti nu greseau atatea pase, iar mutu sa nu alerge dupa nicio minge in "meciul generatiei" ? e facatura regizata de italieni ! baietii si-au luat banii si au plecat in concediu ! si-asa, unde credeti ca ar fi ajuns ?
  • 0 (2 voturi)    
    Facatura ! (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:56)

    Andrei [anonim]

    Nu-mi vine sa cred ca suntem chiar atat de incapabili. Mai repede ma duce gandul la un aranjament in care unii dintre jucatori au tradat ! Cine se uita atent la meci vede despre cine e vorba !
    • 0 (0 voturi)    
      subscriu (Joi, 19 iunie 2008, 10:28)

      moi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Din pacate pentru cei au vrut sa joace fotbal, au fost cativa care au avut grija sa nu-i lase. Mutu nu putea alerga singur, si asa nu fizicul e punctul lui forte. BLAT de Dambovita!! Iar dupa meci tocmai aia cu gura mare: daca nu rata Mutu... (nu se mai punea problema blatului)
  • 0 (0 voturi)    
    trezirea la realitate (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:32)

    Mihai [anonim]

    Mai intai sa vedem cine conduce fotbalul ramanesc calitatea acestor oameni influenteaza performantele noastre. Poate ar fi cazul sa realizam ca nu putem face performanta in acest sport si sa ne uitam foarte atent si in primul rand sa investim bani in sporturile unde avem potential si unde am facut istorie handbal, volei, gimnastica, rugby, box etc. stiu ca audienta nu este la fel de mare si implicit banii castigati nu sunt la fel dar in aceste sporturi putem face legea. Daca judecam fara patos de fiecare data in fotbal am avut niste vedete dar nu am avut o echipa cum este a Olandei acum sau acum patru ani a Greciei
  • 0 (0 voturi)    
    acasa cu noi (Miercuri, 18 iunie 2008, 20:41)

    cosmin bacau [anonim]

    sant din bacau pot spune ca in america 94 am jucat foarte foarte bine pe atunci nu era atata marlanie pe lovele cum e acum
    poate ne intrebam cu totii daca acel 11 metri al[briliantului ha ha ha] a fost regizat
    nu pot sa cred ca a fost el atat de babalau sa nu dea gol
    sa nu uitam ca joaca in italia italia la ridicat si poate si italia ii va platii datoria pe care o are la englezoi alti badarani
    sa nu ma intelegeti gresit am urmarit meciul cu italia cu sufletul la gura m-am simtit mandru ca sant roman dar cu olanda ..................numai nu ne-au spus in prima repriza dati-ne gol........si noi ......nu nu
    tind sa cred ca .....................nu puteam juca asa mizerabil stiind ca un singur gol ne trebuie .......daca acest meci si toata treaba a fost aranjata ca sa castige aceasta tara numita italia care sincer sa va spun este mai jenenta ca a noastra din toate punctele de vedere atunci nu-mi ramane de spus decat SANTEM O ECHIPA DE CEA MAI JOASA SPETA SI NICI UN SCUIPAT IN FATA NU MERITA
    poate gresesc poate nu dar ne-am facut de caca
  • 0 (0 voturi)    
    100 % ADEVARAT!!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 22:39)

    gabriel_dima20001213515220312 [utilizator]

    Este cel mai relevant.Suntem RUSINEA EUROPEI.FELICITARI JURNALISTILOR NEMTI."AVIZ AMATORILOR" din tara.BAI,PITI AI CITIT SI U?!?Mai bine,nu ne mai prezentam,acum toata presa straina face caterinca de noi,asta "multumita" lui piti(cu "P" mic) care face selectia dupa cum il taie capul.Dar,ce sa le faci?NISTEEEEEEE TARANI!!!!!DANKE TAGESZEITUNG!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Completare la echipament (Joi, 19 iunie 2008, 10:24)

    hopşieu [anonim]

    După meciul cu Olanda m-am întrebat dacă echipamentul la fotbal este compus doar din ghete, jambiere, apărătoare, şort şi tricou. Şi cred că nu! Mi se pare că în cazul nostru enumerarea se completează şi cu o PERNĂ. Dacă aruncam 10 perne (excepţia Lobonţ ) oare băieţii noştrii ezitau să le folosească? Oricum, au fost nişte armăsari...că ăia dorm în picioare, nu?