Piturca: Pe Marica nu l-am bagat in teren pentru ca nu mi-a placut cum s-a antrenat si ce raspunsuri mi-a dat

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 iunie 2008, 11:01 Sport - Stiri Euro 2008

Marica l-a consolat pe Daniel Niculae
Foto: Rompres
In mod normal, Ciprian Marica trebuia sa intre pe teren si sa-l inlocuiasca pe Banel Nicolita, insa Victor Piturca s-a razgandit in ultimul moment. Desi il chemase pe Marica de la incalzire, a preferat sa il introduca in teren pe Florentin Petre.

Marica a rabufnit la adresa selectionerului, suparat fiind pe faptul ca desi el a fost atacantul care a dus greul in preliminarii, in avanposturi a fost preferat Daniel Niculae.

"Marica nu putea sa joace pe aripi si nu mi-a placut atitudinea lui, cum s-a incalzit si cum mi-a raspuns atunci cand am vorbit cu el, cand i-am pus unele intrebari", a spus Piturca la Tvr1.






















4676 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    CORECT (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:17)

    Romanul [anonim]

    Daca nu e civilizat, nu are ce caut ain teren, poate fi oricat de vedeta ...

    Decizie buna!
    • +2 (4 voturi)    
      Ha (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:56)

      katalina [utilizator] i-a raspuns lui Romanul

      Daca juca Marica si dadea gol si ne calificam acuma ii faceai statuie. Piti e un bou.
      • 0 (0 voturi)    
        bou (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:40)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui katalina

        nu prea conteaza cine intra, nici daca intra Ronaldo in zilele lui bune, cu restul de echipa nu se putea face mare lucru la felul in care au jucat. Iar sa speri la victorie cu jocul pe care l-au avut, este o ipocrizie crunta, chiar si pentru un suporter al nationalei. Hai sa nu il certam pe Piturca aiurea ca si femeile, ca de ce nu a facut invers ca sigur era bine. Problema nu e de ce nu a facut invers ci de ce nu a facut sa fie bine. Avem probleme fundamentale care trebuie rezolvate la exhipa nationala, nu ca s-a facut o eroare cu un jucator sau o ratare de penalty. Suntem la nivelul la care nici nu conteaza ca am pierdut, ci ca nu stim sa jucam jocul.
    • +2 (2 voturi)    
      un jucator rabda...dar si un antrenor mai lasa (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:41)

      mezeluri [anonim] i-a raspuns lui Romanul

      de la el, pentru binele echipei. Marica ar fi marcat. Un bou de cantrenor cartofor. sufera o tara pentru mandria lui. Demisia.
    • +2 (2 voturi)    
      si da si nu... (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:59)

      jools [anonim] i-a raspuns lui Romanul

      Romanul ar fi avut dreptate daca ar fi fost vorba de alt antrenor/jucator/nationala. dar la cat de ranchiunos e piti, ii dau dreptate lui Marica. "Nu mi-a placut cum mi-a raspuns".. da ce e la teza de doctorat???? Esti incapatanat piti, iar daca nu iti fac jucatorii pantofii, ii lasi pe banca/sau acasa. un danciulescu, un bratu, marica, mitea, keseru, ogararu.....
      • 0 (2 voturi)    
        disciplina... (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:28)

        FedUp [utilizator] i-a raspuns lui jools

        Credeti ca in alte echipe misca cineva in front in fata antrenorului? Credeti ca Van Basten se trage de sireturi cu elevii lui si ii lasa pe ei sa dicteze cine intra si cine nu in teren? Aiureli!!!
  • +2 (10 voturi)    
    aia (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:21)

    io [anonim]

    Pitzurca.... ai fost esti si vei ramana un mare idiot...
  • +2 (10 voturi)    
    Prostul si mandria ... (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:26)

    ion [anonim]

    Cind o sa-si dea seama acest antrenor ca mandria lui afecteaza milioane de romani ?!?!...
    Si ce intrebari i-o fi pus lui Marica de nu i-au placut raspunsurile ? L-o fi intrebat din Kant sau din Shopenhauer ??
    Pune-i bai antrenorashule sa '' vorbeasca '' in teren nu pe margine !!!
    HAI ( acasa ) ROMANIA !!!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Marica (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:38)

    George32 [utilizator]

    Marica are dreptate! El a ajutat foarte mult in preliminarii si ajutorul sau a fost important in toate meciurile. El a fost cel care a inscris golul la Madrid contra Spaniei anul trecut.
  • +3 (7 voturi)    
    Marica (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:50)

    Sorin Blaj [anonim]

    Merita sa intre in teren, macar pentru o repriza, dar daca atat il duce capul pe piturca ...
  • +4 (8 voturi)    
    Marica (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:02)

    Marian [anonim]

    Marica era singurul care mai putea face ceva in atac, un stop sa nu sara mingea la 5 metri de el sau un dribling sau un sut periculos. Insa in minutul 82 cred si eu ca Marica era furios, eu zic ca trebuia sa-l ia si la bataie la cat si-a batut joc de el trimitand figurantii de niculaie in teren si pe el sa-l trimita in min 82 cand deja nimeni nu mai juca pe teren (de la noi ma refer). Marica era singurul in afara de Mutu care mai putea crea ceva pericol la poarta olandezilor, dar am preferat blatul. Piturca si-a luat banii de la domo si altex ?
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:54)

      m [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Da, buna intrebare, sa ne raspunda "selectionerul" la ea :)) Demisia de onoare mai Pitzurca. Arata-ne ca macar ai auzit de cuvantul asta!
  • +3 (3 voturi)    
    daniel niculae... (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:49)

    roman [anonim]

    ma mir ca a fost selectionat daniel niculae pe post de atacant....el alearga ca o femeie fizic (incet si cu latul).
    El nu calca pe varfuri cand alearga si cu lateralul interior.....

    cel mai incompetent atacant pe care l-am vazut!

    puneti jucatori inalti si bine facuti care sa reziste la contacte fizice nu sa zboare si sa se screme ca muierile pt orice atingere de pana....
    • +1 (1 vot)    
      bine zis... (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:41)

      Keanutza [anonim] i-a raspuns lui roman

      Daniel Niculae a frecat menta pana acum, nu inteleg de ce dreaq l-a mai bagat aseara pe teren...Marica sta pe banca, ca nah, nu stie sa-i dea raspunsuri frumoase lui Piturca, Ogararu sta acasa, ca dreaq stie ce nu i-a mai fi convenit si la el...
  • +1 (3 voturi)    
    deci.. (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:05)

    liviu [anonim]

    piturca e idiot...

    mandria lui ar merge si ar fi perfect justificata daca am avea 4-5 atacanti de valoare...

    dar mandria proprie e mai prisos decat mandria nationala... lasa sa rada toata europa de noi ca e mai bine decat piturca sa-si calce pe mandrie

    oricum schimbari geniale... de MARE antrenor...
    - d. niculae in locu lu m niculae (2 nulitati)
    - codrea in locu lu dica (asta ar fi mai ok desi dica a fost 0)
    - petre in locu lu nicolita (alte 2 nulitati)

    nu avem nici conducere la frf si lpf nici antrenori nici jucatori si nici mentalitate...
    imi amintesc de declaratia de acum cativa ani a lui oliver kahn: "daca nu te califici la mondial esti un ratat"... cand o sa gandim si noi asa?!?!?!
  • +2 (2 voturi)    
    Propunere (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:10)

    gigi [anonim]

    Nici romanilor nu le-a placut cum ai antrenat si nici ce rezultat ai obtinut cu rezervele Olandei ( asa rezerve am vrea si noi pe posturi de titulari ) asa ca nici noi nu te mai vrem la nationala !!
    Du-te !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    varza (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:32)

    A [anonim]

    Un tampit. Piturca nu are si n-a avut niciodata simtul schimbarilor si nu simte psihologia jocului. Cum bre sa-l tii pe Daniel Niculae in fata 3 jocuri la nivelul asta? Nu vede ca nu-si creaza nici o ocazie, nu e nici un pericol pentru poarta adversa? Fac adversarii misto de noi cu el. Pe langa ca a facut selectia prost (doar 4 atacanti in tot lotul??), mai are si mandrie prosteasca. Varza! Piti, Piti, Piti lasa-neeee !
  • +1 (1 vot)    
    Piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:57)

    Milka [anonim]

    Sper sa-si dea demisia sau sa fie demis.
    Daca nu-l vor demite cei de la federatie, atunci trebuie sa-si dea si ei demisia.

    SA PLECE DRACULUI CU TOTII !!!
  • +1 (1 vot)    
    A lasat acasa JUCATORI ADEVARATI (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:13)

    Aurel [anonim]

    Piturca a lasat acasa jucatori adevarati care puneau osul pentru a juca la Nationala. Isi gaseau locul in lotul lui Piturca, la orice ora: Trica, Ogararu, Costea sau Bratu. A luat la lot hahalere care joaca din amintiri sau carora trebuie sa le creasca suma de transfer, pentru a se vinde pe bani buni. Cat este procentul tau, Piturca ? Vrei sa spun mai multe, cu nume concrete de jucatori, bani, patroni si cluburi ? Cred ca geanta lui Gigi de la Cluj ar fi o mica poseta pe langa afacerile de mai sus.
  • 0 (0 voturi)    
    Piti are dreptate (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:20)

    kllaus [anonim]

    ce mentalitate de idioti putem avea, de fiecare data cand o furam , ies peste noapte o gramada de antrenori profesionisti, care ar fi facut ei o echipa magica din rezerve, si ar fi invins tot. Ca sunt vinovati toti(Piti, jucatorii si Sandu) este foarte adevarat,insa nu cred ca avem jucatori pe banca care sa sa poata face fata unui asemenea nivel. Cu greu strangem 11 jucatori, mai ales de cand nu mai exportam mai nimic si aducem la echipele "de top" din Liga 1 numai portughezi si sud-americani.
    • 0 (0 voturi)    
      ptr kllaus (Miercuri, 18 iunie 2008, 20:52)

      mendea [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      klllllllllllllllllllllllaus baiete nu vezi ca esti impotriva curentului. Sau tie mila de nesimtiiti care ne "reprezinta" si vrei sa pui si tu un comentariu incurajant ptr. ei. citeste mai atent comentariile si o sa vezi ca sunt 3-4 persoane care i-si dau cu parerea despre componenta echipei (si au tot dreptul), in rest sunt numai romani care sunt frustrati, tradati si tot ce vrei de catre nesimtiti din teren de pe banca si de la frf. Asa ca ptr. mentalitatea de idioti, mai intai incearca sa-ti analizezi mentalitatea ta mai intai (s-ar putea sa fii surprins sa vezi cine e idiotul, in afacere)
  • +1 (1 vot)    
    Romania 2008 (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:35)

    hotroxy2000 [anonim]

    piti este un idiot, mereu a facut echipa cum a vrut el este un tampit daca mai sta la nationala sau il mai lasa cineva sa stea, sa se duca sa antreneze o echipa din b sau c.... pacat ca avem jucatori buni dar nu avem antrenor .... stam acasa datorita lui piturca
  • 0 (0 voturi)    
    "ca nu mi-a placut [..] ce raspunsuri mi-a dat" (Joi, 19 iunie 2008, 1:01)

    tomitan [utilizator]

    Pai o fi fost singurul care ti-a spus adevarul in fata...ba poate te-o mai fi si trimis in....nefiinta :))) lol
    Pitziluca, du-te tata si ia o pauza, lasa pe altii mai priceputi, ca oi fi calificat tu Ro, dar intrebarea principala este: de ce???? Pai cum vrei tu sa "putem mai mult" vrodata, daca n-avem si noi ambitii d-astea, de a bate pe cei mai buni...De a zice Italia, ei si? Du-te si joaca cu ei, da' JOACA, si asa ai sa inveti ceva poate, chiar daca mananci bataie la inceput...
  • 0 (0 voturi)    
    lasa-ne .... (Joi, 19 iunie 2008, 11:08)

    carcotasul din boscheti [anonim]

    Piti cu cate te-a recompensat Becali ca l-ai bagat mereu pe Nicolita ? Vrea sa-l vanda si tre sa-i creasca cota ? Ce o facut Daniel Nicolae sau Marius Nicolae ? Tu ai "vazut" ceva ce noi n-am vazut ? Ce cauta la nationala Florentin Petre ? Nu am nimic cu el, dar e mic si n-are vana de nastionala, nu tre sa ne ascundem dupa degete.... La jocul cu capul e loser din start... De ce ai lasat acasa atacanti de valoare care au demonstrat ca stiu sa dea goluri si ai luat domnisoarele alea ? In afara de stimulente financiare ca sa ai de-un barbut mic cu baietii nu vad alt raspuns logic, asa ca pentru suporterii care au bagat bani in nationala ar trebui sa bagati toti capul in pamant si sa lasati pe altii mai buni si mai motivati moral nu financiar. Oare cand or sa invete si romanii ce inseamna sa pui interesul natiunii in afara intereselor personale ? Nu ti-a placut cum ti-o raspuns Marica la intrebari ? Dar noua ne place jocul de domnisoare facut de "atacantii nationalei ???
  • 0 (0 voturi)    
    piturca (Joi, 19 iunie 2008, 13:04)

    ionut [anonim]

    Conteaza mai mul mandria lui piturca decat mandria nationala...Demisia de onoare se cere...Oricum am inteles ca e printre cei mai bogati antrenori din europa(daca nu cel mai bogat), deci nu e vorba de bani.