Ar trebui Piturca sa demisioneze? Daca da, cine il inlocuieste?

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 iunie 2008, 10:39 Sport - Stiri Euro 2008

Resemnare...
Foto: Rompres
Romania a inceput Euro timid, l-a continuat bine si l-a terminat lamentabil. Prestatia nationalei la acest turneu final a fost cu suisuri si coborasuri, meciul cu Olanda demonstrand ca Romania nu stie sa atace nici cand este invitata de adversar.

Victor Piturca a calificat echipa jucand defensiv (vezi meciul de la Constanta, cu Olanda) si a pierdut calificarea in sferturi pe aceeasi carte.

Antrenorului i se poate imputa stilul defensiv impus echipei si neselectionarea unor jucatori care ar fi intarit ofensiva (exemplu Bratu), insa tot selectionerul are meritul ca Romania a obtinut doua puncte din meciurile cu Italia si Franta.

In ultimii ani, Boloni a fost singurul antrenor care a impus la nationala un stil ofensiv.



Credeti ca Victor Piturca ar trebui sa plece de la echipa dupa acest European, sau rezultatele obtinute reflecta valoarea nationalei? COMENTEAZA!






















11015 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Da, cine stie?! (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:47)

    Lucian [anonim]

    Greu de spus care este problema acolo, desi de departe jucatorii par a fi cei penibili. Oricum ar fi, compasiune latina celor care au cumparat bilete la cele mai proaste jocuri din acest campionat.
    • -4 (4 voturi)    
      Onoare si coruptie (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:30)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      NU va inteleg! Ar trebui sa fiti mandrii de Piturca si prestatia jucatorilor romani! Ei au incercat din rasputeri sa indrepte imaginea si asa sifonata a tarii nelasandu-se antrenati in jocul murdar al Olandei.
      Nu au primit favoruri de la capitalisti, dand dovada ca romanii nu cunosc coruptia: au facut tot ce le statea in puteri sa nu accepte castigul pe gratis a unui meci! Ceea ce au facut au facut-o pentru tara si popor dand dovada ca onoarea e mai presus de calificari.
      Astfel au iesit cu fruntea sus dovedind ca romanii nu fura, ci lucreaza din greu pentru a primii ceva.
      Altfel ar fi fost daca Becali ar fi dat o valiza de bani pentru un autogol olandez. Aia ar fi fost o intelegere corecta asupra faptului ca Olanda sa-si apere corect interesele si sa nu lasa campioana / vicecampiona sa mearga mai departe.
      • +1 (1 vot)    
        Doar CORUPTIE (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:05)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui iancu

        Aberezi... jucatorii nostri pur si simplu n'au fost in stare joace.
        Cand s'or mai intreba de ce sunt injurati pe stadion sa stie: pt ca sunt niste neprofesionisti, pt ca ii doare la basca de tara asta care s'a bazat pe ei.
        Despre Piturca

        DA, PITURCA SA DEMISIONEZE !!! Cand chemi la nationala ii chemi pe aia care vor sa joace, nu pe penalii lui Becali sau ai cui or fi !!!

        Si ar fi foarte frumos sa fie arestat Mitica iar Sandu sa se duca in ma'sa de comunist infect.
      • +1 (1 vot)    
        Nu te inteleg pe tine, mai baiatule (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:12)

        Leo [anonim] i-a raspuns lui iancu

        Ce joc murdar al Olandei?
      • 0 (0 voturi)    
        Pitzurca a demisonat! (Miercuri, 18 iunie 2008, 22:30)

        nicollaeb [anonim] i-a raspuns lui iancu

        In urma rezulatului obtinut ieri seara, in fata reprezentativei olandei, anternorul echipei nationle a hotarat sa demisioneze. seful federatiei a acceptat demisia acestuia la care a adaugat inclusiv demisia sa. ele au fost inmanate suporterilor, care, dupa o gura de bere, le-au fost acceptat in unanimitate. dupa a 30 -a bere suporterii si-au prezentat si ei demisia si s-au inscris la campionatul de facut pipi la olita cu in prezenta clasei politice!
        • 0 (0 voturi)    
          super (Joi, 19 iunie 2008, 3:10)

          felix [anonim] i-a raspuns lui nicollaeb

          bestial!!!:)))
        • +1 (1 vot)    
          la adresa lui iancu (Joi, 19 iunie 2008, 16:43)

          timtim [anonim] i-a raspuns lui nicollaeb

          Nicollaeb, e bun raspunsul tau. l-as completa astfel: ar trebui sa demisionam toti din modelele de gandire defensiva ce ne caracterizeaza pe noi toti ca popor. cu putine si mici exceptii. romania nu a aratat tot ce putea dar i-a fost frica sa-si joace sansa lasandu-i pe altii sa le-o joace (vezi Italia-Franta). Noi romanii avem o problema de atitudine: suntem defensivi, nu fructificam oportunitatile, nu avem incredere, nu riscam. Data fiind relatia dintre risc si castig, concluzia e clara, nici nu castigam. Iar cand pierdem o facem jalnic, nu eroic, nu frumos, nu spectaculos, nu ne vindem pielea scump asa incat sa ramanem in istorie macar ca niste curajosi. Ai putea spune ca n-am dreptate ca nu toti suntem asa insa mi-as sustine punctul de vedere astfel: de ce ajung atunci sa ne reprezinte numai cei cu aceasta atitudine???
          Iancule, frate, pana n-o sa-ti recunosti slabiciunile (ca popor, nu la ale tale ma refer, nu ti le cunosc) n-o sa faci saltul. Nu e vorba de coruptie, nici de arata occidentalilor ceva, ca nu stiu daca am avut ce. Important era sa aratam ca vrem sa castigam dar n-am facut-o Nadajsuiesc ca ne vom schimba. Ptra asta insa e nevoie sa ne schimbam modelele. Cu altele mai indraznete, in acest caz.
    • 0 (0 voturi)    
      Fotbal?!? (Miercuri, 18 iunie 2008, 21:48)

      nicollaeb [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      ....la naiba cu fotbalul. mai bine participam la campinatul de violat-furat-dat-in-cap-spaga-coruptie-clasa-politica-de-rahat ce se desfasoara momentan in toata lumea! speram ca, macar voi,sa aduceti putina "lumina" si deasupra romanilor de pretutindeni!
      BRAVO ECHIPA NATIONALA! MAI BINE DE ATAT NU SE POATE.....momentan!
      evident demisia de onoare: pitzurca si sandu!
    • +1 (1 vot)    
      Inteligenta Emotionala (Joi, 19 iunie 2008, 9:52)

      Inteligenta Emotionala [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      ne trebuie un antrenor cu inteligenta emotionala, care sa stie cand si cum sa-si motiveze jucatorii !
      piturca e cam plat la capitolul asta.
    • +1 (1 vot)    
      Piturca s-a inecat ca.... Banel la mal (Joi, 19 iunie 2008, 21:15)

      Cometa [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      Primele 2 meciuri eu nu am ce sa ii reproses lui PIturca. Cu Franta, fiind primul meci, nu a vrut sa riste, a tratat Franta cu respectul cuvenit unei vice campioane mondiale... la al doilea am scos ce se putea... sigur ca outea castiga din penalti, cum putea sa li se valideze golul italienilor din min 45... iar Romania, sa fim cinstiti nu mai revenea in meci. Cu Olanda a clacat... nu numai el ci si jucatorii. Greselile lui PIturca la acest meci au fost nenumarate:
      1. Lipsa de oameni la constructie : daca cu banel am ajuns sa construim atacurile....
      2. Lipsa de incredere: la 1-0 pt italia, ai nostri au cazut, nu au m-ai crezut in sansa lor.
      3. Multumirea de sine : Fatala a fost... Au intrat pe teren cu gandul la egal, din moment ce se aparau cu 8 jucatori de camp...
      4. Conditia fizica: Neconvocand decat 4 atacanti...nu se putea astepta la Mutu sa faca tot... DC NU L-A CONVOCAT PE BRATU ???
  • +4 (12 voturi)    
    DEMISIA imediat (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:48)

    Gheorghe [anonim]

    Dupa jocul cu Olanda dl. Piturca TREBUIE sa demisioneze, imediat.
    • +1 (7 voturi)    
      Demisia se impune (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:20)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

      Toate natiile astea care au fost mari imperii mai demult au o astfel de gandire: “sau noi sau ei”. Oare ce se poate face la romani ? Sa mai facem un imperiu in secolul actual nu se mai poate. Timpul de imperii a trecut. Atunci ? Suntem condamnati pentru totdeauna la mediocritate ?

      http://www.360romania.eu/blog.php?b=61
    • 0 (2 voturi)    
      Demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:07)

      lacosminus [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Piturca trebuie sa demisioneze si la fel trebuie sa faca si Mircea Sandu!!! Ne-am saturat de fotbalul asta de impotenti pe care il practicam de aproape un deceniu!!! Vrem ambitie nu interese in fotbalul nostru!!!! Sa plece sandu si sa-l ia si pe mitica cu el!!!! Am ajuns rusinea europei si la fotbal, suntem cersetori in sportul rege!!!!

      Ce draq de declaratie e asta Pitzi??? "Ai nostri au fost demoralizati la pauza cand au aflat ca Italia conduce cu 1 - 0" ??? In afara faptului ca poate ai trecut de la barbut la pariuri si ti-ai bagat averea pe 0 - 0 Ita - Fra si Romania se califica cu 2 pct nu vad alta justificare pentru declaratia asta si pentru tactica de aseara....

      RUSINE !!! RUSINE !!! RUSINE SA VA FIE !!!!
    • 0 (2 voturi)    
      demisia ... dar ? (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:33)

      bustiuci [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Aşa demisia .. şi ce punem la in loc?

      Avansează o propunere .. nu doar demisia .. nu ne încălzeşte cu nimic demisia ...
      • +2 (4 voturi)    
        inlocuitor (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:52)

        lacosminus [anonim] i-a raspuns lui bustiuci

        Sa vina un antrenor strain care sa convoace jucatori dupa performante nu dupa interese ..... De antrenorii nostri buni (vezi Lucescu si Boloni) isi bate joc federatia... ..... sandu si mititica afara !!!!!! Schimbarea trebuie sa plece de sus, altfel mai ratam 2 calificari in urmatorii 4 ani.... Daca deja pitzi spune ca am iesit cu fruntea sus va dati seama ce urmeaza!!!
        • 0 (0 voturi)    
          ce punem in loc? (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:17)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui lacosminus

          Cautam pe cineva mai bun. Daca nu gasim nu este nici o problema: lasam fotbalul si ne facem suporteri la handbal, sau la gimnastica. E mult mai onorabil decat sa declari o echipa care face asa ceva, nationala.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu este obligatoriu (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:31)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui bustiuci

        Nu este obligatoriu ca antrenorul sa fie roman. Pe Japonezi i-a antrenat mai demult in francez si au facut o figura frumoasa la nu stiu ce competitie. Iar japonezii nu au o cultura a fotbalului asa cum avem noi.
      • 0 (0 voturi)    
        ce punem in loc (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:14)

        sabinel65 [anonim] i-a raspuns lui bustiuci

        Maestre de Lucescu junior ai auzit cumva sau de Marius Lacatus; Andone iti spune ceva ???????????/
      • 0 (0 voturi)    
        Deneinlocuitii (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:19)

        Lorenzo Monkson [anonim] i-a raspuns lui bustiuci

        Altul mai bun!!!!
        Daca Piturca moare in accident, gata s-a terminat cu Nationala terminata? Nimeni nu este de neinlocuit si orice schimbare trebuie vazuta ca o oportunitate!
        Terminati cu mentalitatea asta a oamenilor de neinlocuit, sin cimitirele pline de oameni de neinlocuit!
        Afara cu papagalul si pus altul in loc care daca se dovedeste a nu fi bun, si el va fi dat afara. Pina cand? Pana cand gasim unul bun si cu ala vom defila.
        Schimba-ti mentalitatea!!!!!!
        Toti sintem de inlocuit, mai dureros sau mai putin dureros...
    • 0 (0 voturi)    
      Demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:53)

      dam04 [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      La ce echipa a dus las Euro si ce formule si pararaformule tot gandeste si fotbal nu joaca nimic,ar trebui sa plece.
      Trebuie un antrenor cu viziune si cel putin de nivelul -Boloni sau Lucescu.
      Echipa dusa este cu mult sub nivelul campionatului,alde Banel ,Florentin etc....
      Sunt jucatori cu fantezie in joc si ambitie care stau acasa ca sa incapa barbutisti si comisionarii casei.
  • +5 (13 voturi)    
    DA (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:52)

    adik [anonim]

    1. DA
    2. ORICINE - nu conteaza. Nu poate fi mai rau.
    Eventual un antrenor olandez.
    • +1 (1 vot)    
      Ba poate ... (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:35)

      bustiuci [anonim] i-a raspuns lui adik

      Mai bine ar fi analizate greşelile ce au dus la această situaţie şi să se concentreze pe acest lucru ... deşi nu cred că nu ştiu ce anume a adus la acest lucru ...
      • 0 (0 voturi)    
        Ba poate nu (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:26)

        adik [anonim] i-a raspuns lui bustiuci

        Nu te supara.
        Ce ai vrea? Sa facem comisii si comitete, sa analizam, sa facem, sa dregem?
        E clar.
        S-a facut de ras.

        Nota: nu il acuz ca a pierdut meciul cu Olanda, nu pot aprecia daca a procedat bine sau nu, e treaba lui.
        De obicei merg pe mana antrenorului. El hotaraste, el le trage.

        Il acuz ca s-a facut de ras.

        M-am saturat de comisii care sa analizeze.
        Cand vrei sa ingropi o problema infiintezi o comisie entru ea.

        Intai sa-si dea el demisia.
        Apoi vedem ce este de facut in continuare.
  • +5 (13 voturi)    
    antrenor nou (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:52)

    stefan [anonim]

    Demisia - Piturca.
    Noul antrenor - Dan Petrescu.
    Si atunci sa vedeti cum se joaca fotbal.
    • +1 (1 vot)    
      Schimbare totala (Joi, 19 iunie 2008, 9:36)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Imi place cum gandesti, dar cred ca schimbarea e bucuria prostului daca nu e facuta complet. Degeaba schimbi antrenorul daca lasi toata partitura.

      Mircea Sandu jos - Gica Popescu in locul lui.
      Mitica Dragomir jos - altu in locul lui
      Piturca jos - Petrescu in locul lui
      Iar jucatorii convocati sa fie cei care au mentalitate de invingator nu conteaza ca joaca la Bragadiru,
  • +3 (13 voturi)    
    atitudine (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:53)

    nedumeritu' [anonim]

    Probabil ca Dl Piturca ar trebui sa mediteze serios la demisie. Daca stam sa ne gandim cum vedeam grupa dupa tragerea la sorti, acest rezultat pare o performanta. Daca ne uitam la ce trebuia sa facem (si am fi putut face !?) probabil ca nu avem absolut nici un motiv de bucurie. Va amintiti ce sounea Boloni acum cateva saptamani? Va amintiti cati s-au simtit jigniti? A gresit cu ceva Boloni? Cred ca Boloni ar fi un foarte bun succesor al lui Piturca (daca accepta bineinteles :)) Boloni intelege bine problemele noastre structurale si are atitudinea potrivita.
    • 0 (4 voturi)    
      cine e acest "domn piturca" de care aud uneori (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:54)

      cthulhu [anonim] i-a raspuns lui nedumeritu'

      imi cer scuze ca nu sunt la curent cu fenomenul, dar pe vremea cind urmaream sportul asta, acum mai bine de 10 ani, am auzit de un piturca care era un cretin si un imbecil si a carui singura mare realizare a fost un gol cu ceafa contra lui galatasaray.

      cred totusi ca e o coincidenta de nume, ca nu putea ala sa ajunga antrenor la nationala intr-o tara care se respecta, nu ??

      de fapt, nici intr-o tara din lumea a 15-a, in care fotbalul cade pe mina unor babuini nu cred ca ar ajunge acel piturca antrenor ...


      PS: Boloni a fost singurul cu adevarat profesionist si l-au zburat babuinii pt ca nu le facea jocurile. dar evident ca multi bizoni "gindesc" ca oierul care il acuza ca e "tradator". Asa ca e normal ca un tip profesionist, un tip care a descoperit jucatori ca Cristiano Ronaldo sa prefere contracte in tari cu oameni seriosi.
  • 0 (16 voturi)    
    problema nu este numai Piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:54)

    eu [anonim]

    ci brandingul ROMANIA!
    cu maffia , cu conducerera, cu patronii si cu suporterii de 2 bani.
    cu mentalitatea de mamaligari.
    punct

    e pacat...
  • -4 (16 voturi)    
    ce se intampla???????????? (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:54)

    mihai [anonim]

    pana aseara era erou national Piti. e totusi olanda..italienii si francezii au atacat si au primit 3 respectiv 4 goluri in conditiile in care au avut ocazii clare... cred ca ar trebui sa fim foarte multumiti de rezultatele de la euro. intr-adevar jocul a fost slab cu olanda. atat putem. SA RAMANA PITURCA!
    hai Romania!!
    • +2 (10 voturi)    
      Ba eu zic sa se duca. (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:05)

      handbalistu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Sa ramina Piti? De ce? Daca rezervele unei echipe pentru care meciul nu avea miza ne-au batut, nu avem valoare. Insisi jucatorii au recunoscut ca nu putem mai mult. Trebuie schimbat radical in toate nivelurile. De la federatie la mseour.
      Ca ar fi fost erou national este total adevarat. Pentru ca sintem romani si nu judecam cum trebuie. Si mie mi s-au parut nefondate ridicarile in slavi ale lui Mutu si Piturca. Unii se rugau sa iasa egal dincolo sa ne putem califica si noi de mila. Rusinos. atit
    • +2 (2 voturi)    
      Erou? Poate "e rau"... (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:02)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Cine era erou?! Poate in visele lui...
      Pana sa inceapa campionatul eram siguri ca zburam din grupe - doar performanele penibile ale Italiei si Frantei ne-au dat sanse. Sincer nu am auzit pe nimeni sa spuna ca stimabilul domn Pitzi ar fi un erou!

      Este evident ca unii antrenori au limite in cea ce priveste performantele profesionale - respectiv nivelul la care poate sa duca o echipa, si cred ca e la fel de evident. de ceva vreme. ca nationala Romaniei e un astfel de exemplu .

      In conditiile astea nu inteleg cum se poate ramane atata timp ca antrenor la echipa noastra nationala cineva care este evident ca nu poate oferi mai mult si ca nu va fi in stare sa faca o echipa de nivel european (de mondial nici nu mai spun). Nu e bun? Il schimbi!!

      Da' ce ma mir, dupa cat l-au atacat pe Boloni care se apucase sa faca o treaba ca lumea....
  • 0 (8 voturi)    
    Ar trebui sa facem un sondaj (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:55)

    cristian [anonim]

    Eu zic ca da. A jucat prea defensiv in toate meciurile. Cine sa dea golurile atunci? Contratacul nu a fost niciodata arma noastra.
    Oricum si jucatorii inafara de Mutu, Chivu, Radoi si Goian nu prea au valoare.
    • 0 (6 voturi)    
      Cine apreciaza jucatorii ! (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:09)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Mai baiete cand Italia juca defensiv si castiga tot probabil spuneai: Ce destepti sunt italienii!
      Despre jucatorii aprecierea ta e de la unu care a vazut echipa nationala numai in poze si la TV. Nu prea stii cu ce se mananca munca lor.
      Eu ii felicit pe baieti pentru egalul cu Campioana Mondiala si pentru egalul cu Vicecampioana Mondiala.
      Se putea si mai mult in meciul cu Olanda dar nu va luati dupa aparente, mai avem fotbal de invatat si trebuie sa invatam sa si pierdem, pentru ca la asta stam cel mai prost.
      Succes pe mai departe lui Piturca cu sau fara echipa nationala. A aratat ca se poate juca la un nivel inalt, putini au aratat acelasi lucru.
    • -1 (1 vot)    
      esti stelist? (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:33)

      viomobil [anonim] i-a raspuns lui cristian

      de unde ai scos'o p'asta cu goian si radoi valorosi?
      • 0 (0 voturi)    
        atentie (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:10)

        sabinel65 [anonim] i-a raspuns lui viomobil

        Frate ce te face sa spui ca aia doi nu sint mai buni decit mutu si chivu????????. La meciul cu italienii daca batea altcineva 11m iera alta mincare de peste frate.Cei doi trebuiau dati afara din lot imediat dupa meciul cu francezii clar????Ce au aratat?????????in afara de cit sint de penibili iok altceva nu crezi????????? Cumva piti stiind ca asta s-a certat cu aia de la club a vrut sa-i creasca cota de piata ??????????????
  • -3 (9 voturi)    
    DA (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:55)

    LP [anonim]

    Da, trebuie sa demisioneze! As dori pe Mircea Lucescu sau Razvan Lucescu...
  • +5 (11 voturi)    
    da, da, da (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:56)

    nicolae [anonim]

    Ar fi o dovada de elementara asumare nu a unui esec (previzibil inca de la tragerea la sorti), ci a modului incalificabil in care am inteles sa ne aparam sansele in ultimul meci. Ma indoiesc insa ca o va face. Nu m-as mira sa se dea vina pe olandezi, ca n-au vrut sa-si dea vreo doua - trei autogoluri !
    • +6 (8 voturi)    
      nu ne sta in fire (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:08)

      Sfarsitoru [anonim] i-a raspuns lui nicolae

      asa ceva la romani e rarisim!
      ceva imi spunea ca in ultimul meci en vom face de cacao. Constanta, perseverenta sunt calitati straine noua romanilor, asa ca nu e de mirare ce s-a intamplat. Rezultatul e o urmare fireasca a ceea ce se intampla in fotbalul romanesc, cu Jiji, Mitica si M. Sandu e clar ca nu vor mai rasari fotbalisti adevarati ci numai mediocritati care simuleaza fotbalul.
      • 0 (0 voturi)    
        nu ne sta in ...... (Miercuri, 18 iunie 2008, 20:24)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Sfarsitoru

        Subscriu intrutotul. Suntem "educati" sa fim umili, impotenti etc. Daca ar fi sa furam, sa pacalim pe cineva, sa "tragem" ceva sfori, DA, NE PRICEPEM.
  • +4 (8 voturi)    
    intrebare-ntrebatoare (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:57)

    pliscu [anonim]

    Credeti ca Victor Piturca ar trebui sa plece de la echipa dupa acest European, sau rezultatele obtinute reflecta valoarea nationalei?
    Sa raspund cu DA sau NU? Prima jumatate - NU, a doua jumatate DA. (se poate?)

    Eu unul sunt foarte multumit de Piturca si consider ca a abordat toate meciurile asa cum si-a dat seama ca are sanse. Normal ca daca intalnesti echipe mai bune abordezi o tactica defensiva, ca doar n-o sa te repezi ca berbecul cu capul inainte.

    Cat despre meciul cu Olanda, ce vina sa aiba Piturca daca jucatorii lui nu leaga 3 pase?
  • +7 (9 voturi)    
    logic (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:57)

    Van Pershit [anonim]

    Si una si alta
    E clar ca trebuie sa demisioneze din moment ce a abordat jocul cu Olanda intr-o maniera atat de jenant de defensiva. E inadmisibil ca la 1-0 tu sa stai tot in careu si sa te uiti la olandezi cum paseaza langa tine.
    E clar ca si valoare echipei este data de jucatorii convocati. Care jucatori sunt jumatate de la steaua, jumatate jucatorii impresariati de clanul becali si inca vreo 2-3 care sunt rezerve la echipele de club din strainatate. Nu poti sa faci o echipa numai din Mutu, Chivu si Lobont (careia Piti ii datoreaza toata diurna de la Euro pt cele 5-6 goluri salvate in 3 meciuri). Nu se poate sa introduci in teren numai jucatorii pe care vrei sa-i vinzi dupa meci la cluburi mari, nu se poate sa te certi cu jucatorii pe banca in timpul meciului celui mai important...nu se face! Asadar...lotul cu care ne-am dus la euro putea fi mult mai valoros.
    E clar ca trebuie o schimbare dar asta trebuie sa vina o data cu cresterea experientei si a valorii jucatorilor din liga 1, o data cu curatenia fotbalului intern si o data cu schimbarea miticilor, nasilor, ciobanilor, ursilor, iepurilor, etc.
    E clar ca nu va veni prea curand aceasta schimbare...
  • +2 (6 voturi)    
    da ar trebui (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:58)

    anonim [anonim]

    bineinteles ca ar trebui sa demisioneze piturca.nu ar trebui sa ne bucuram ca am facut un egal cu franta si italia "am iesit cu fruntea sus",ne-am obisnuit cu rezultate modeste de ce sa nu vrem mai mult.unu as vrea sa vina mircea lucescu dar intrebarea este vine?
  • -6 (10 voturi)    
    sa nu plece (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:58)

    ionutz [anonim]

    nu cred ca piturca ar trebui sa plece. in cazul in care va fi demis o sa mai asteptam iar 8-10 ani sa ne mai calificam la un turneu final.
  • +7 (7 voturi)    
    Cine? (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:58)

    Apreotesei [anonim]

    Imposibil de raspuns. Ca-n oricare alt domeniu al vietii noastre sociale, avem de a face cu o forma fara fond. Noi nu avem fotbal, ci un joc asemanator, prin reguli , dar lipsit de continutul adecvat acestei denumiri. Fotbalul e condus, in tarile cu traditie, de lorzi, la noi de Mitica Dragomir, de "nasu", de Becali, de nu stiu care alta mirla care face afaceri din fotbal.
    Piturca e exact ce ne trebuie, cind fotbalul are asa conducatori, spectatori precum cei din Piata Constitutiei, de aseara. Cluburile sunt proprietatea unor indivizi dubiosi, in cele mai multe cazuri, in care se spala bani negri. Totul trebuie luat de la capat.
  • +1 (5 voturi)    
    demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:59)

    luci [anonim]

    Echipa nu straluceste asa cum ar trebui. Ar trebui sa demisioneze daca el considera ca necalificarea in sferturi este un esec. Asa cum noi toti consideram
  • +2 (8 voturi)    
    DA (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:59)

    tavyy [anonim]

    Piti asta a aterizat in Elvetia cu un morcov in cu.r. Vai vai am intrat in grupa mortii. Ce grupa mortii frate? Puteam sa batem Franta lejer lejer de tot. Franta a fost o mamaliga la acest campionat. Prin noroc puteam sa batem si Italia sau si egalul era bun. Noi insa ne-am stropit pe noi ca am intrat in grupa mortii. Ei acum am iesit din ea. In plus ba Piti tu-l bagi pe Nicolita... Dao naibii de treaba. Ala e un incurca lume alearga ca un cal si nu face nimic. Baiatul ala nu a facut nimic nimic contructiv. Se citeste pe fata lui ca-i lipseste inteligenta. Fotbalul nu inseamna numai fuga ci mai inseamna si inteligenta.
    Oricum ne meritam soarta. Chiar in repriza a doua ma rugam sa pierdem si sa ne intaorcem acasa pentru ca suntem de-a dreptul PENIBILI. "Generatia de aur" auzi tu... :))
  • +6 (10 voturi)    
    Umilinta (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:00)

    alex [anonim]

    Daca ar fi avut mentalitate de campion piturca isi dadea demisia dupa jocul impotent cu olanda. se observa ca pentru el acest joc a fost unul normal si asteptat si ca nu nutrea o calificare. Este timpul sa lasam loc tinerilor din generatia de aur si nu numai. Dan , Gica, Craioveanu....de ce nu? mare jucator!!! Ando desi e un pic mai batran stie cu ce se mananca fotbalul. Razvan Lucescu care este menit sa fie antrenor si a avut si de unde sa invete de la Mircea. te rog pitzi fa un lucru onorabil si pleaca.....unde vrei tu dar pleaca si lasa-ne. Putem aduce si antrenor straini care fac minuri cu reprezentativele altor tari. Dorinel Munteanu este un caracter un "neamt" ce ar trebuie nationalei. exemple sunt multe.
    Vrem nationala cu apetit(duracell) si convocari de calitate pe merit.
  • +2 (6 voturi)    
    DAAAAA (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:05)

    Dana [anonim]

    Piturca trebuie sa demisioneze deoarece nu si-a jucat sansa pana la capat. A tinut in teren niste jucatori care nici nu ar fi trebui numiti astfel si as incepe cu "Balanel" si Cocis - 2 nulitati pentru acest meci. Nu a constuit un meci ofensiv mai ales ca in meciul cu Italia a aratat ca se poate face si asa ceva. Imi e scarba de el ca declara ca "atat s-a putu" - nu exista asa ceva.
    Nu il mai vreau pe Piti la nationala....EVER.
  • -1 (3 voturi)    
    Antrenorul etapei actuale (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:05)

    florin [anonim]

    A fost Piturca cu bune si rele. Defectul lui cel mai mare este ca face parte din sistem si se comporta dupa regulile acestuia. Piturca nu trebuie sa demisioneze pt ca altul ca el va veni si va fi la fel.Daca se doreste altceva ar trebui demis.
  • 0 (6 voturi)    
    Nu (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:06)

    Je [anonim]

    Problema nu este la Piturca ci la jucatorii "vedeta"
  • +5 (7 voturi)    
    NEW WAVE (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:06)

    mache [anonim]

    Nu stiu daca trebuie schimbat antrenorul , dar ce este clar ca la nationala trebuie schimbate criteriile de selectie . Trebuie adusi jucatori aflati in forma si nu doar intr-o forma de "nume" ptr. a prinde contracte mai banoase decat au acum . O varianta ar fi LUCESCU .
  • +1 (7 voturi)    
    demisia unui incapabil (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:06)

    tudor [anonim]

    greu de crezut ca PITI isi va da demisia, nu este o caracteristica demisia de onoare la romani si mai ales la un incapatanat ca asta. Ia uitati-va cum explica el esecul lamentabil ce ii apartine.....cica echipa a clacat psihic in mom in care s-a auzit ca Italia conduce cu 1 la 0. Pai bine bai mare antrenor ce esti tu, daca te uitai la turcii aia de cu o seara inainte care in min. 75 erau condusi cu 2 la 0 si vedeai pe fata lor atata rautate si determinare......iar soarta s-a intors catre ei si au reusit sa dea 3 goluri, tu vii si ne spui ca asta e cauza ........CAUZA ESTI TU>>> CU STILUL TAU >>>>SI CATIVA JUCATORI CARE N_AU CE CAUTA LA NATIONALA.
    Solutii: sunt destule.....trebuie se le accepte cei de sus, degeaba ne zbatem noi.
  • +4 (10 voturi)    
    sa ne lase... (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:08)

    anisoara [anonim]

    ca mai sunt si alti antrenori: Boloni, Mircea Lucescu
  • +4 (10 voturi)    
    jos nea Pitzi (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:09)

    johny [anonim]

    N-are ce sa mai caute la Nationala... si nu pentru jocurile foarte slabe din primele doua meciuri ci pentru lipsa de caracter din repriza a doua a meciului cu Olanda.

    Am murit urat, pe burta, in genunchi ca niste lasi. Am pierdut la echipa de rezerve a Olandei care venise pe teren sa se dea la o parte iar noi am tinut mingea 39%... rusinos...

    Daca luam bataie dandu-ne viata pe teren atacand in valuri descopeindu-ne in aparare pentru atac nu zicea nimeni nimic... dar noi am jucat ca niste lasi! E numai vina lui Piturca... prima schimbare in minutul 65 post pe post, atacanti??? in conditiile in care fie ca pierdeam cu 5-0 fie ca faceam 1-1 era acelasi lucru.... rusine domnule Piturca!!! urat!!
  • +3 (7 voturi)    
    DA (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:10)

    Suporter [anonim]

    Sa nu uitam ca Piturca este ...selectioner!
    A gresit ...SI ...selectia. Intr-un an are cateva meciuri in rest ar trebui sa caute care sunt cei mai in forma jucatori.El ii foloseste pe aceiasi indiferent de forma lor. Iata un exemplu:
    l-a carat pe Marica pe acolo desi era in vizibila lipsa de forma si se plange ca nu avea alte solutii.
    Fatih Terim a fost criticat ca nu a luat la EURO marea vedeta a Turciei insa l-a luat pe cel mai in forma jucator si iata ce s-a intamplat!
    De ce ne chinuim sa ajungem la CE sau CM daca acolo aratam cel mai slab joc dintre toate echipele?
    Unde era mana antrenorului la meciul de aseara?
    Deja stie toata lumea cum joaca...Piturca!
    Sa vina un antrenor mai tanar ...si sunt cativa...Dan Petrescu, Razvan Lucescu...si mai sunt !
    Piturca face ca echipa selectionata de el sa joace urat!
    Ar fi bine sa plece!
  • +4 (8 voturi)    
    cand turma greseste, oierul e de vina (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:11)

    Petre [anonim]

    Stilul profund antipatic al d-lui Piturca starneste oriunde merge comentarii negative. Nu numai in tara, dar si in deplasari.

    Asta nu ar fi nici o problema, daca zeflemeaua si superstitia ar fi urmate de rezultate. Iar lui Victor Piturca ii lipsesc rezultatele cu desavarsire.

    Nu sunt bun nici la antologii, nici la a evoca fapte marete ale inaintasilor. Asa ca ma voi rezuma la a emite o parere.

    Victor Piturca trebuie sa-si dea demisia, pentru ca nu a fost capabil sa faca mai mult cu ce a avut la dispozitie. Jucatorii pot fi blamati, pot fi ridicati in slavi dar NU ei stabilesc o strategie. Pentru aceea exista antrenorul, iar strategia "stam cu fundul in poarta si ne rugam" a fost proasta.

    Dupa orice esec cineva trebuie sa-si asume responsabilitatea. Iar comparatia pe care am vazut-o mai devreme cu Ludovic Orban merita amintita "Nu cunosc institutia demisiei", si cred ca spune tot despre atitudinea romaneasca.

    Acest lucru insa TREBUIE sa se schimbe. Iar eu votez PENTRU demisia urgenta a d-lui Piturca de la Nationala Romaniei.
  • +2 (6 voturi)    
    OLAROIU (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:12)

    JOB [anonim]

    demisia...prea mult orgoliu la piturca. nu poti emite pretentii cand faci o selectie cu 3 atacanti si restul mijlocasi defensivi si aparatori. nu inteleg de ce nu a fost folosit Cristea la mijloc. era singurul care mai putea crea ceva acolo. dica e cizma total. OLAROIU cred ca e o solutie pentru nationala
  • +4 (4 voturi)    
    e vorba de mentalitate (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:14)

    alex [anonim]

    cand jucatorii nostrii spuneau la inceput de euro 2008 ca spania este favorita nu a zis nimeni nimic... in aceleasi conditii nemtii erau siguri de victoria finala... iatlienii la fel... si asa mai departe....
    noi vorbim de grupa mortii.... de cat valoreaza echipa adversa... sa ne vedem lungul nasului etc... cand mutu avea lacrimi in ochi la meciul cu italienii era singurul... ceilalti era deja resemnati....
    noua la nationala nu ne trebuie antrenor nou... sau alti jucatori.... sau alt presedinte... ne trebuie alta mentalitate.... aceea de invingator.... de luptator pana la moarte si dupa ea.... asta ne lipseste.... in rest avem de toate - manele, manechine, poze in pielea goala pe balcon...
    trebuie schimbata mentalitatea asta de looser... iar cei ca cantau imnul Romaniei in finalul meciului nu erau looseri.... toti care stateam in fata calculatorului nu eram looseri.... pe teren in schimb.... sa ne vedem lungul nasului si sa speram ca invinge spania.... macar sa zicem ca baietii nostrii au avut dreptate...
    • 0 (0 voturi)    
      nu inteleg? (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:11)

      andrey [anonim] i-a raspuns lui alex

      Cine e responsabil cu "mentalitate" echipei? nu selecctionerul? tu vrei sa atingi performante noi cu oameni vechi la echipa??... nu se poate, Piti nu e capabil sa schimbe mentalitati... ne trebuie altcineva...
  • +4 (6 voturi)    
    inlocuitor (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:15)

    io [anonim]

    Mircea Lucescu ... oricum el a construit si echipa din generatia lui Hagi ...
  • -3 (7 voturi)    
    Piţurcă n-avea niciun obiectiv la Euro (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:15)

    adip [anonim]

    Piţurcă şi-a îndeplinit obiectivul pentru care a fost angajat - calificarea echipei la Euro şi încă de pe primul loc! Nu poţi cere unui om care şi-a făcut treaba să-şi dea demisia. Ştie cineva ce obiectiv i-a fixat fedraţia pentru Euro? Eu nu. Am jucat defensiv, am băgat autobaza-n poartă dar am făcut egal cu campioana şi vicecampioana mondială, echipe a căror jucători se bat pt titlu în cele mai bune campionate ale Europei şi în CL, pe când noi avem doar un singur "campion" în echipă - Cristian Chivu, campion cu Inter Milano.
  • +8 (10 voturi)    
    demisia... (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:15)

    razvan [anonim]

    Da, cred ca ar trebui sa demisioneze iar federatia sa anajeze un antrenor strain care sa nu fie implicat in toate jocurile de interese care guverneaza selectiile.....
  • +7 (9 voturi)    
    antrenor nordic (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:16)

    laur [anonim]

    ar trebui sa urmam exemplul rusilor, grecilor si a altor tari estice si sa aducem un antrenor nordic care ar aduce un plus moralul, motivatia, determinarea jucatorilor si organizarea in teren a echipei.

    aseara am jucat penibil...am avut un randament de pase ajunse la adversar de mai mult de 50%...ceea ce inseamna ca jucatorii habar nu aveau unde sunt pozitionati coechipierii, pe ce culoare sa dea pasele etc...ceea ce inseamna lipsa de organizare tactica...deci antrenor post.

    Piturca e bun numai cand e vorba de aparare...desi a fost atacant;)
  • -3 (9 voturi)    
    de ce? (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:16)

    boyolu [anonim]

    De ce sa demisioneze!? Pentru ca ne-a dus acolo dupa atatia ani? Pentru ca le-a facut zile negre vice-campionilor mondiali? Pentru ca era cat pe ce sa invinga campioana mondiala? Pentru ca a facut 2 puncte intr-o grupa din care speram sa iesim onorabil?
    Bravo "deontologilor"! Ieri eram cu totii alaturi de echipa nationala iar azi cautam tapi! Bravo!
    • +3 (7 voturi)    
      pt ca (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:27)

      io [anonim] i-a raspuns lui boyolu

      un singur motiv ... si-a asumat niste riscuri ... a avut mana libera sa actioneze cum a crezut ca e mai bine ... nu a reusit
      • 0 (2 voturi)    
        cred ca e invers... (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:39)

        viomobil [anonim] i-a raspuns lui io

        pentru ca NU si'a asumat nici un risc...
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru esec (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:43)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui boyolu

      Pentru ca a ratat o calificare din grupa, in conditiile in care a jucat doar cu echipe slabe. Pentru ca a adoptat o strategie gresita si intr-o lume normala greselile se platesc. De aceea consider ca ar fi normal ca Piturca sa demisioneze.
  • +2 (8 voturi)    
    SA DEMINSIONEZE (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:17)

    zzzzzz [anonim]

    DA trebuie SA DEMISIONEZE, sa vina un antrenor care stie si altceva, nu doar sa bage autobaza in poarta
  • +1 (5 voturi)    
    DA, demisia! (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:22)

    Alias [anonim]

    Mai mult nu poate.
    Problema nu e ca nu sunt oameni care sa-l inlocuiasca, ci ca nu vor sa vina in cloaca asta cu tot felul de nasi si ligi. Unul dintre ei este, bineinteles, LUCESCU senior.
  • +9 (11 voturi)    
    Pierdem timpul de pomana... (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:23)

    ardelean [anonim]

    NU se va schimba nimic! FRF-ul este de partea lui Pitzurca. I-au marit salariul si are contract pana in 2010. Cand se va face selectie dupa VALOARE , atunci putem emite si pretentii. Uitati-va ce liga avem:valize,brichete,blaturi,tunuri date cluburilor,tiganie si incompetenta de la a la z. Sa speram? Pai pana cand? Fratilor,traim in Romania! La noi ies toate pe dos...Non-valoarea, banul,coruptia,astea sunt idealurile noastre. Si chiar daca ar veni cineva(Petrescu,au antrenor strain) cat ar rezista dincolo de mafia care domneste fotbalul si nu numai in Romania?
  • 0 (6 voturi)    
    DA (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:23)

    George [anonim]

    Cu siguranta ca ar trebui sa demisioneze, aglomeratie in careu, prin care un adversar neinspirat nu poate trece nu inseamna fotbal.
    Am jucat cu campioni mondiali ... si ce? ... sunt cumva extraterestri, de doua ori mai rapizi, mai puternici si mai inteligenti?
    Sper ca cineva o sa inteleaga ca daca Romania obtinea o victorie insemna mai mult decat cele 2 meciuri egale, si alea obtinute cu un arbitraj favorabil.
    Joci defensiv cand stii ca te poti baza pe contraatac, insa noi n-am avut asa ceva. Orice astfel de actiune a fost pur intamplatoare. Imi pare rau pentru jucatori ca au galopat degeaba fara minge, si pentru suporteri care chiar au fost fantastici.
  • +2 (6 voturi)    
    PITURCA (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:24)

    Horhe [anonim]

    Piturca a fost depasit la toate capitolele. Sincer, daca jucam meciul de 5 ori de 5 ori luam bataie. Asta e problema. Concluzie - SA PLECE !!!
  • +1 (5 voturi)    
    Nu avem alt antrenor (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:25)

    spanac [utilizator]

    Piturca a gresit aseara jucand cu niste fricosi. Daca ar fi sa plece ar trebui sa fie inlocuit cu un antrenor mai bun care nu exista disponibil. Momentan nu cred ca avem inlocuitor pentru Piturca la nationala.
  • 0 (8 voturi)    
    DEMISIA LUI PITI!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:27)

    MIHAELA [anonim]

    De atata vreme ne "chinuie" Piturca. De cand este antrenorul nationalei, nationala noastra nu a facut nimic, decat figuratie.
    Cred ca Piti, nu stie sa-i invete pe baieti cum sa finalizeze un contraatac. Numai "bâlbe" in careul adversarilor am vazut. Degeaba avem jucatori de valoare daca nu stim sa-i scoatem in evidentza.
    Ce spuneti de un antrenor de talia lui Jenei sau chiar.... Razvan Lucescu. Sunt sigura ca rezultatele noastre ar fi mult mai bune.
    Hai Romania!
  • +4 (6 voturi)    
    si sa ne mai lase (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:29)

    Alias [anonim]

    si aburitii astia de jucatori, ca nu ajung nici la varful bocancului generatiei de aur, pe care ii jignesc. prea multa impertinenta! (vor sa schimbe imnul dupa 0-0 cu Franta!!!!). prea putina actiune.

    50% dintre ei trebuie jetati din nationala. sa joace cu ceahlaul, ca acolo sint tari. Nici in Champions LEAGUE, nici in UEFA, nici la Nationala!!! Le-au spus vreo cativa nasi si patroni cat de nemaipomeniti sint si acum au dat cu fundul de pamant. Rusine, rusine, rusine!!! Fotbalul se joaca pe teren, nu cu sacosa de bani si nici in BMW-ul de teren. Tot respectul pentru francezi, care macar s-au strofocat sa faca ceva, nu au jucat la 0-0.
  • -1 (3 voturi)    
    Slagar vechi :)) (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:29)

    ioio [anonim]

    Mai tineti minte slagarul de acum cativa ani care se cinta pe Steaua ?
    PITI, PITI LASA-NEEE, LASA-NEEE !!!
  • +5 (7 voturi)    
    DEMISIA (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:30)

    DAN [anonim]

    Meciurile cu Franta si Olanda au fost LAMENTABILE !Cu Italia ,desi s-a mai jucat ceva, ne-am furat singuri caciula!(cum ar fi aratat Olanda aseara cu noi, daca aveam 4 puncte?_ un meci nul era mai mult ca sigur.Asa... chiar sa ne dea 3 puncte noua, dupa ce batusera ECHIPE-franta , Italia ar fi fost prea mult si bataea prea tare la ochi)Chiar si asa, un meci pe care teoretic si din minutul 22 si practic TREBUIA sa il castigi sa il abordezi cu Cocis, Florentin Petre ,etc, SA NU TRAGI NICIUN SUT PE POARTA 90 DE MINUTE spune multe despre competenta lui PITURCA.Asta ca sa nu mai reamintim cum a alcatuit lotul pentru Euro( vezi cazurile Bratu, Ogararu , etc)Deci firesc ar fi sa isi asume esecul,asa cum si-ar fi asumat in mod sigur succesul daca s-ar fi produs si SA DEMISIONEZE!In caz cxa nu o face, FRF sa initieze aceasta despartire, spre binele fotbalului romanesc, in perspectiva calificarilor pentru cupa Mondiala , care se apropie!Solutii de viitor ? Ele exista- Mircea Lucescu, Boloni, sau de ce nu un antrenor strain ( alte tari mari si cu pretentii o pot face- vezi cazul Rusiei, noi de ce am ezita ? )
  • +3 (7 voturi)    
    demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:32)

    man [anonim]

    DA, sa demisioneze.Mircea Lucescu .
    • +1 (1 vot)    
      demisie de la piturca pana la ultimul jucator care (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:07)

      ION RADUS [anonim] i-a raspuns lui man

      Trebuie sa-si dea dimisia toti :antrenor,conducerea frf ,liga si anchetarea acestora pentru prejudiciul adus Romaniei SI IMAGINII TARII
  • -3 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:32)

    habeanu [anonim]

    Dar de ce ar trebui sa demisioneze?asta e o lege?aud peste tot ca daca o echipa nu a invins antrenorul trebuie sa demisioneze..nu este numa vina lui!nu el face meciul..e da indicatii si ceilalti aplica:|
  • +1 (3 voturi)    
    alte variante (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:36)

    Synaptic [utilizator]

    Da ! Demisia lui Piturca! Olaroiu sau Lucescu sunt buni pentru antrenor
  • -1 (3 voturi)    
    n-are rost (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:37)

    z [anonim]

    N-ai cu cine domnule. Dupa atatia ani de nerealizari inca nu vrem sa admitem ca numai atat se poate. Asta este valoarea echipei nationale. Nu putem cere mai mult decat pot da.
  • -1 (5 voturi)    
    NU !!!!!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:38)

    Eugen [anonim]

    Sa NU isi dea demisia.
    Piturca a reusit o calificare si o iesire cu fruntea sus din "Grupa Mortii".

    Sa ne uitam la comentariile capitanului nationalei, CHIVU. <<Mai mult nu putem>> si <<Muncim mult, recuperam, apoi ii dam mingea lui MUTU si asteptam sa faca ceva cu ea. Este PREA PUTIN!!!>>

    Asa ca intrebare: Cine poate obtine performante mai bune cu jucatorii pe care i-am avut/ii avem???

    --> NU il ridic in slavi pe Piturca. Din punctul meu de vedere, alcatuirea DEFENSIVA a echipei NU putea obtine performante. Insa, nici nu am incasat o ploaie de goluri de la Italia si Franta. --> asa ca asta ii reprosez ... prea multa DEFENSIVA si OFENSIVA inexistenta -- MUTU nici nu avea cu cine sa joace/combine.

    In plus, va aduceti aminte ce zicea Mitica atunci cand ne-am calificat la europene?
    "E o performanta ce a reusit Piturca. Nici nu stiu cum a putut. Cu cine dom'le? Cu COCIS? Nici nu am auzit de el!"

    DECI:
    1. Reprosez un meci prea defensiv contra Olandei. Daca ne vedeau mai hotarati, poate ne lasau sa marcam :-)
    2. PERFORMANTA ce am facut la europene tinand cont de ce jucatori avem noi la nationala.
    3. PERFORMANTA pentru Piturca pentru ca a stiut sa scoata niste rezultate acceptabile cu jucatorii pe care ii avem.

    Sa fim realisti - lipsa de experienta a multor jucatori de-ai nostri s-a vazut din plin. Nici macar nu erau in stare sa isi dea pase intre ei in meciul cu Olanda.
    Si asta NU E VINA LUI Piturca.
  • +2 (6 voturi)    
    DA, DEMISIA!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:39)

    dan [anonim]

    cine sa-l inlocuiasca? oricine da' roman sa nu fie...

    de altfel ca si in politica, parerea mea...

    inca le mai trebuie multi ani romanilor sa intre in rand cu lumea... vreo 100ani asa...
  • +3 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:42)

    iuzar [anonim]

    Nationala EMO :))))
  • -1 (1 vot)    
    Da, daca e adus Lucescu in loc, altfel nu (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:43)

    Anonymous [anonim]

    Lucescu e moemntan singurul care are garantia calitatii ca sa zic asa. Poate mai vin Dan Petrescu si Razvan Lucescu dar altfel Piturca de bine de rau a avut ceva rezultate ... la el nu imi place selectia si faptul ca e prea orgolios si incapatanat ... dar fata de majoritatea face treaba buna.
  • +2 (4 voturi)    
    Sa plece daca... (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:46)

    George32 [utilizator]

    Piturca e cel care a clacat primul aseara, iar mandria lui nu l-a lasat sa isi revina. Daca nu se simte in stare sa permita jucatorilor o constructie la mijloc cu o atitudine mai ofensiva, daca defensiva noastra nu poate urca asa cum o face defensiva Olandei, daca nu poate face fiecare jucator sa se simta puternic si sigur pe el, ci doar un brat al caracatitei Mutu, atunci cred ca ar trebui sa isi dea demisia. Banel a facut un joc extraordinar cu Italia, insa aseara trebuia scos dupa prima repriza. Florentin Petre nu cred ca trebuia sa intre. Daniel Niculae sigur nu trebuia nici macar convocat la nationala. Daca dupa prima repriza am fi intrat cu Dica in locul lui Cocis si cu Marica in locul lui Banel sunt convins ca ne-am fi calificat. Singurii care merita laude sunt jucatorii din defensiva care in conditiile in care linia de mijloc nu le-a permis sa urce si-au aparat foarte bine poarta, iar ei nu au nicio vina pentru cele doua goluri incasate.
  • 0 (2 voturi)    
    Demisia- (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:47)

    Gicu Vasilievschi [anonim]

    DA trebuie sa demisioneze.
  • +4 (6 voturi)    
    ladislau boloni (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:47)

    mihai [anonim]

    mostenirea bat-o vina!!!!!!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:45)
    mihai [anonim]
    va mai aduce-ti aminte de "teoria temporizarii" de acu' 30 de ani a lui angelo niculescu,cam asta a vrut si piturca !!!!!!!!! sa cistige fara sa dea goluri !!!!!!
    echipa sa o recunoastem a jucat un fotbal modern numai cat a fost boloni antrenor,invatase sa se miste ca olanda de astazi.....pacat ca nu a durat decat cateva luni........
    raspunde trimite
  • +2 (4 voturi)    
    Pleaca (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:49)

    Pleaca [anonim]

    Sa demisioneze Piturca si sa vine Mircea Lucescu, iar M.Sandu sa nu se mai opuna ca si asa nu a facut nimic bun pentru nationala!
  • -1 (3 voturi)    
    Tricolorii (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:52)

    Cristian [anonim]

    Piturca nu este un antrenor slab, problema e la jucatori. Cel putin jumatate nu aveau ce cauta acolo.
    Eu personal ii imput d-lui Piturca stilul total defensiv...de parca suntem Feroe nu Romania, precum si stilul incapatanat de a continua sa titularizeze jucatori penibili..ex. Cocis, Codrea. Asta e...ne vedem in 2010 sper cu o echipa vitezista si pe aatac.....nu o echipa impotenta si lenta.
    PS....imi pare rau pt Radoi (desi nu sunt stelist.....s-a simtit lipsa lui).
    PS2.....un sfat pentru Banel......ca sa nu intrii in grupa celor penibili, mai invata cu mingea.....ca doar cu alergatul nu faci mare lucru.
  • +1 (5 voturi)    
    DEMISIA PENTRU CA NE-A FACUT DE RUSINE (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:52)

    lucian [anonim]

    Pentru simplul fapt ca a gresit foarte mult . Pentru ca si acum dupa mai mult de 12 ore de la meci ma simt la fel de perplex ca si in timpul meciului cand ma uitam ca prostul la sticla si nu imi dadeam seama ce se intampla . Am mai pierdut in trecut dar niciodata asa de rusinos , cu o echipa a olandei care se vedea din avion ca ne-au lasat. Rusine sa ii fie.
  • +5 (5 voturi)    
    nu antrenorul e problema! (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:53)

    max [anonim]

    Nu trebuie neaparat sa demisioneze, dar macar sa nu mai scoata comentarii absolut deplasate cum ca am fi plecat cu fruntea sus. ASA se pleaca cu fruntea sus? Atunci echipa Elvetiei merita medalie... Un Boloni ar fi poate mai bun, dar oricine ar veni la carma Nationalei ar avea aceeasi problema: cum sa inchegi o echipa cu individualisti buni la cluburile lor dar cu zero spirit de echipa? Si cu cine altcineva sa faci o Nationala, daca in tara nu se joaca fotbal, ci doar se dau valize de bani din mana in mana...? Sigur ca din campionate interne puternice ies Nationale puternice...
  • +1 (3 voturi)    
    demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:54)

    oprea [anonim]

    dan petrescu adevarat antrenor de nationala
  • +2 (4 voturi)    
    despre piti (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:55)

    al bundy [anonim]

    normal asa ar fi. dar la noi nu este nimic normal, asa ca ...........!
    un dobitoc ca el, care face pe placul maharilor din conducerea fotbalului romanesc, chemand la nationala jucatori slab cotati si lasand acasa pe cei buni si-a dat in sfarsit arama pe fata, aseara.
    in loc sa faca schimbari ofensive, a jucat oamenii lui cutare si cutare, doar, doar o sa le creasca si lor cota.
    in locul lui ar putea fi numit foarter bine un antrenor strain, care sa nu "puna botul" la manariile din fotbalul nostru si sa promoveze valoarea.
  • +1 (3 voturi)    
    euro 2008 (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:57)

    Florin Negru [anonim]

    Nu Piturca trebuie schimbat ci echipa
  • +2 (2 voturi)    
    Piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:57)

    Adrian [anonim]

    Fara prea multe reprosuri lui Piturca, cred ca echipa nationala are nevoie de o schimbare. Chiar daca rezultatele obtinute de Piturca par acceptabile la prima vedere, fotbalul practicat de echipa nationala este mult prea defensiv, inchis, lipsit de spectaculozitate si eficienta chiar. Fotbalul nu se poate juca doar la 0-0 chiar daca si acest rezultat ar putea fi unul favorabil. Trebuie un fotbal ofensiv, spectaculos si eficient, practicat de profesionisti care joaca la victorie indiferent cat este scorul.
    Suporterilor echipei nationale-FELICITARI
  • 0 (2 voturi)    
    demisie (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:00)

    cristi [anonim]

    Piturca ar trebui sa-si constientizeze limitele si demisioneze! Odata cu el ar trebui sa demisioneze si Mircea Sandu si Mitica. Astia doi sunt niste capuse pentru fotbalul romanesc, care dupa fiecare infrangere isi dau seama ca nu avem baze sportive pentru copii si juniori.
    Mentalitate lor si putreziciunea fotbaqlului romanesc afecteaza echhipa nationala si mentalitatea jucatorilor.
    Cu sa atragi copii in fotbal? Cum sa-i educi pe acesti copii atunci cind ai conducatori de cluburi analfabeti inculti si badarani ?
    Domnilor fotbalul romanesc este cangrenat!
  • +4 (8 voturi)    
    Dati-va voi demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:00)

    ROMANI [anonim]

    Cata mentalitate de romani! Cata prostie!
    Dupa atatea calificari ratate Piturca a venit si a calificat din nou echipa la un turneu final. Mai mult , intr-o grupa in care toata lumea se astepta sa plecam cu 3 infrangeri acasa, am facut 2 egaluri! Am fost chiar si aproape de calificare. Si acum ca romanii noi dam cu batu-n balta si hai sa0l dam afara.
    Domnul Vlad Epurescu, poate ca site-ul asta de plateste degeaba, poate tu ar trebui sa-ti dai demisia.
    Si toti prostii de aici care comenteaza, daca nu aveti servici de unde sa va dati demisia gasiti voi ceva de facut, mergeti la padure.
    Latin-Balcanic, asta e mentalitatea. Aceeasi oameni care il injura pe Mutu pentru ca a ratat penalty, dar care uita ca mutu ne-a calificat la turneul asta, ca el a facut 1-0, acum tot pleava aia de oameni vrea demisia lui Piturca.
    Ati vazut cum era Romania privita la Euro ca o tara africana. Ei bine, din cauza voastra e!
    • 0 (4 voturi)    
      Dati-va voi demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:22)

      goe [anonim] i-a raspuns lui ROMANI

      Lasa-ne mai .... du-te tu in padure si ia-l si pe Pitzi al tau cu tine. Va antrenati acolo amandoi si cand credeti ca sunteti gata, va dam o echipa din divizia B sa vedem ce puteti. Nu l-a injurat nimeni pe Mutu, de Piturca e vorba aici
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:26)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui ROMANI

      Ne plictisesti...
  • 0 (2 voturi)    
    LUCESCU in locul lui PITURCA (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:00)

    Costin [anonim]

    Este cazul ca Lucescu sa construiasca o echipa Romaneasca de fotbal asa cum a facut la toate echipele la care a antrenat. Este singurul in masura sa le inspire jucatorilor o mentalitate de invingatori ...

    Piturca ... este doar norocos.
  • 0 (2 voturi)    
    Piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:01)

    vali [anonim]

    Cred ca Lucescu Jr. e o solutie buna
  • +1 (5 voturi)    
    Pitzi (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:01)

    dodo [anonim]

    Suporterii echipei nationale nu ar trebui sa se mai duca pe stadion pana cand Pitzi si jucatorii nu-si cer scuze pt. meciul de aseara si sa ne spuna ce naiba s-a intamplat. Pt. ca s-a vazut clar ca Olanda voia ca echipa Romaniei sa se califice impreuna cu ea,dar echipa Romaniei pur si simplu a refuzat jocul. Si-au batut joc de o tara intreaga. Oare chiar atat de tampiti ne cred? S-a vazut clar ca au fost niste manevre de culise. Numai niste imbecili pot sa renunte la calificare in favoare altora. Pitzi nu-si va da demisia, dar trebuie fortat de suporteri s-o faca.
  • +1 (3 voturi)    
    TREBUIA SA FIM PENIBILI? (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:03)

    Dorian [anonim]

    e cel mai urat sentiment pe care nu vreau sa-l retraiesc, si bineinteles ca Pitzi se va scoate cu texte gen grupa grea, am fost egalii campioanei si vicecampioanei.. bla bla, pai degeaba a fost daca nu am stiut sa ne calificam.
    CARE E SCOPUL UNEI CALIFICARI?
    doar a merge si a face egal cu 2 echipe bune? nu, scopul intotdeauna trebuie sa fie cupa, daca nu poti crede asta trebuie sa te lasi de fotbal, altfel nu castiga Steaua cupa in 86, sau grecia euro acum 4 ani.
    GRESELILE LUI PITZI:
    1. Convocarea unor jucatori total aiurea pe principiul unitatii grupului.. se stiu nu dam nume
    2. face 2 meciuri bune sa zicem, defensive.. cu scopul de a ataca la final ma gandesc o echipa pe care o stim.. si noi ce facem.. dormim
    3. are idei fixe si tine de ele
    4.Demisia. credeti-ma, avem antrenori mai buni, mult mai buni, trebuie doar sa se si impuna
  • +2 (2 voturi)    
    reforma (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:04)

    N.I.M.A.N. [anonim]

    fotbalul din romania trebuie reformat si primul lucru care trebuie facut este sa plece sandu-dragomir si 3.14turca.trebuie create programe la nivel de copii,juniori si tineret -scopul este de a schimba mentalitatea-antrenori din fotbalul mare -italia ,olanda,germania -motivati si bine platiti-vor veni daca vor avea conditii-trebuie sa le creeam.
    piturca trebuie inlocuit.
    propun pe johan cruyf - merita sa riscam
  • +4 (4 voturi)    
    De ce? (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:06)

    Doru [anonim]

    De ce ar trebui sa demisioneze Piturca? Mai mult decat atat se putea? Hai sa fim realisti, avem o echipa de mediocritati, e de mirare ca am ajuns pana aici! O echipa care sta in 3-4 jucatori nu poate avea pretentii mai mari. Mutu, clar afectat de tot ce i s-a intamplat in ultima prioada, Chivu, Rat si Lobont, cam in astia sta Nationala! In rest mediocritati care nu prea au ce cauta p-acolo si castiga mult prea mult ptr valoarea lor.
  • +2 (4 voturi)    
    DEMISIA (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:07)

    corneliu [anonim]

    Aseara am vazut un meci rusinos din toate punctele de vedere: al jucatorilor care nu mai intelegeau de ce i-a pus Piturca sa stea cu autobuzul in poarta, al olandezilor care nu intelegeau de ce nu le dam gol desi ei ne lasau, al suporterilor care asteptau o formatie ofensiva si dornica de victorie si de calificare asa cum declarasera anterior. Concluzia mea este ca ori Piturca a trantit meciul in favoarea Italiei, caz in care demisia ar trebui sa i se impuna, ori este un prost care a mers pana la capat pe o tactica defensiva pierzatoare si atunci trebuie sa-si prezinte singur demisia. O concluzie finala: echipa Romaniei nu are mijloc de constructie asa incat nu poate creea ocazii de gol, iar sa stai la mila lui Mutu sau a singurului varf pe care-l bagi in teren, s-a dovedit ca nu e o solutie.
  • -2 (4 voturi)    
    ? buna intrebare !!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:07)

    Bogdan (TM) [anonim]

    NU cred ca ar rezolva ceva demisia lui Piturca ... poate ar trebui sa consulte si el pe cineva si doar sa incerce sa schimbe putin tactica ... cred ca jucatorii il respecta ceea ce este f important ... doar ca respecta o tactica, care nu a dat roade acum ,,,
  • -4 (4 voturi)    
    LUCESCU ANTRENOR LA NATIONALA (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:09)

    Laur [anonim]

    Pitzi sa-si ceara scuze ca nu a avut curajul sa infrunte cu demnitate echipele din grupa. Vorba aia, ori la bal, ori la spital ca stiam din start ca nu prea aveam sanse!
  • -1 (3 voturi)    
    demisie (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:10)

    victor [anonim]

    DA, categoric
  • 0 (2 voturi)    
    Ete ca n-a pleznit! (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:11)

    Pacat... [anonim]

    Dom'le , in situatia data Pitzi a facut din kkt bici.... pacat ca nu a si pleznit.Din pacate nu avem jucatori ofensivi. In conditiile date, performanta e maxima.
    Pacat ca nu l-a jucat deloc pe Marica.
    Pacat ca in continuare promoveaza jucatorii lui Becali.
    Pacat ca nu am murit frumos.
    Pacat ca am obosit asa repede.
  • -2 (4 voturi)    
    NU (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:13)

    Johnny [anonim]

    De ce sa demisioneze Piturca?
    Ptr ca ratezi 11 metri?(Nu am nimic cu Adi Mutu, sa nu fiu inteles gresit)
    Ptr ca echipa era obosita?
    Ptr ca Nicolita sau altii nu pot mai mult de atat?
    Ptr ca avem un campionat infect unde circula valizele de 1.000.000 de Euro?
    Ptr ca din 30 de ocazii olandezii au marcat doar de 2 ori?
    Ptr ca am luat mai putine goluri decat campioana si vicecampioana mondiala?
    Ptr ca destinul a decis ca noi sa cadem in aceasta grupa infernala?
    Nu, domnilor, in opinia mea Piturca trebuie sa ramana si sa duca munca mai departe.
    Nici sa nu aud de Boloni, care e un jeg de om, care inainte de meciul cu Franta ne facea un popor de nimik care "sufera in tacere".
    Merita acest gen de persoana antiRomania sa mai puna piciorul in Romania, sau la nationala de fotbal?
  • -1 (3 voturi)    
    demisie (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:15)

    io [anonim]

    ar trebui voi care scrieti sa va dati demisia.Chiar nu vedeti ca Pitzi e singuru care a reusit sa aprecieze adevarata putere a nationalei?Altii ne-ar fi aruncat in atac si pierdeam mai urat decat Arabia Saudita cu Germania....Dati-va voi demisia cu stiri de genu...asa apar si conflictele si incertitudinile,din astfel de situatii.
  • 0 (2 voturi)    
    DADADADADADADADADADDA!!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:16)

    oana [anonim]

    SA PLECE. cum e posibil sa fii condus cu unu la zero si tu sa faci schimbari post pe post????
  • 0 (2 voturi)    
    clar ca da (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:16)

    dumping [utilizator]

    DA! Piturca trebuie sa isi dea demisia, asta daca are caracter! scurt demisia!
  • -1 (1 vot)    
    Ar trebui Piturca sa demisioneze? (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:18)

    nu..nu ar trebui [anonim]

    nu cred ca ar trebui sa demisioneze....pana la urma chiar daca nu ne-am calificat am facut totusi 2 puncte intr-o grupa unde nimeni nu ne dadea vreo sansa.....
    • +1 (1 vot)    
      si care e diferenta? (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:52)

      viomobil [anonim] i-a raspuns lui nu..nu ar trebui

      e mai bine sa te califici jucand bine/prost sau facand 2 puncte in conditiile in care adversarii au jucat prost si tu nu ai fost in stare sa'i bati sau era mai bine daca luam bataie de la toti? hai sa ne motivam neputinta cu "da da' am jucat cu nu stiu cate campioane mondiale" sau "nimeni nu ne dadea nici o sansa" sau, cel mai bun exemplu, cu "asta e"...dar nu mai bine fugim in munti si parjolim campiile si otravim fantanile? bine'nteles fara a respecta regulile de circulatie :-) ?! asa ca este evident, piturca "must die"!!!
  • 0 (2 voturi)    
    nu (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:18)

    srin [anonim]

    in nici un caz!!! Piturca e cel mai bun antrenor roman! Nu uitati k el a calificat nationala la un turneu final dupa 8 ani si tot el a fost cel care a calificat nationala in 2000. Desi am jucat slab cu Olanda, Piturca are valoare si ar trebui lasat sa isi continue treaba la echipa nationala!
    • -1 (3 voturi)    
      Sustin, NUUUU!!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:41)

      Camy [anonim] i-a raspuns lui srin

      Foarte corect! Piturca e cel mai bun antrenor roman! si asta trebuie sa intre in cap la toata lumea, nu trebuiesc lasati sa se trezeasca niste UNII sa-i zica sa deminioneze!

      Mutu ar trebuie HUIDUIT!!!
      Dar altii nu prea sunt care sa ii inlocuiasca si pe altii care au cam frecat menta in teren la meciul cu Olanda! Pot spune ca nu a fost ziua noastra cea mai buna!!!!

      Dupa meciul cu Italia, am pariat ca o sa castigam cu Olanda!! Au jucat foarte frumos atunci!!! Dar a gresit foarte mult, cel care l-a lasat pe Mutu sa execute 11 metri!!! Jucatorii mari la asemenea faze trebuie sa se abtina--se vederea pe moaca lui ca ii era frica ca nu o sa inscriere, nu a avut deloc incredere in EL! Erau altii care sigur ar fi inscris>>>ca de exemplu GOIAN!

      Dar va rog sa aveti in vedere ca alti jucatori nu avem, doar cei pe care ii vedeti...care cand joaca la alte echipe mari, de cele mi multe ori au noroc de inscriu...sau sunt altii care dau pase foarte bune....

      HAI ROMANIA!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    nu piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:19)

    fff [anonim]

    ar trebui sa plece jucatorii, nu piturca.
  • +2 (2 voturi)    
    si "da" si "nu"! (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:21)

    gabi [anonim]

    ma alatur celor care cred ca Piturca ar trebui sa-si dea demisia, dar nu cred ca vina ii apartine in totalitate!puturosenia jucatorilor nostri,aerele de vedeta si mentalitatea neschimbata au jucat si ele un rol determinant...
    cine l/ar putea inlocui?cel mai indicat ar fi Terim,nu credeti?
  • 0 (2 voturi)    
    Asa suntem noi romanii (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:21)

    moldoveanu [utilizator]

    ...cand e bine, preamarim pe cel care a adus binele, cand se strica un pic treaba, repede: "demisia". Daca nu era Piturca nu v-ati fi bucurat la meciurile anterioare. Acum ca au pierdut, sariti pe el. Dar pentru a construi o echipa nu e nevoie de timp? Este clar ca nationala noastra e alta acum si ca stie sa joace la un alt nivel. Am pierdut fiindca nu putem iesi din mentalitatea calculelor meschine de tipul - daca face ala egal si aia egaleaza, noi egal si ne calificam. JUCATORII NOSTRI NU TREBUIAU SA SE GANDEASCA LA ASTA. Ei trebuiau sa joace.

    Legat de Piturca: Pe cine aduceti in loc care sa urce echipa si mai sus? Mare va mai e setea de sange mey romani. Asta e. Ne meritam soarta.

    De NU demisiei.
  • +1 (3 voturi)    
    Da! Dar impreuna cu mai multi... (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:22)

    Calin [anonim]

    Piturca plus Mircea Sandu plus Dumitru Dragomir plus sleahta de "profesionisti" aciuata pe la ferefe si lepefe... Si, probabil, cativa jurnalisti care, impreuna cu cei numiti mai devreme, au creat asteptari false multora dintre noi... Poate ca un dram de valoare este (evident, nu atat de mare asa cum au clamat-o trompetele federale) dar mentalitatea si erorile de pe banca, facute de un antrenor cacealmist si de mica ciupeala, ne-au cam mancat sansele... Este jenant sa afirmi ca Romania a facut un Euro foarte bun stiind ca ocaziile de a marca si suturile pe poarta din trei meciuri (!!) au putut fi numarate pe degetele de la o mana, hai doua... Iar oficialii nostri, in loc sa-l arunce pe Piturca prin emirate, ii maresc salariul anual... Romania, asta e...
  • -1 (3 voturi)    
    Pro Piti (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:22)

    SILVIU [anonim]

    Piturca este selectionerul nationalei si nu antrenorul ei. Deci el daca a gresit undeva este acolo ca trebuia sa selectioneze poate si alti jucatori care poate meritau sa ne reprezinte la acest turneu final. S-a dovedit ,ca si in cazul Olandei,ca rezervele din dorinta de ase afirma practica un joc fff bun.Deci fara "vedete" ca Mutu si Chivu care nu au aratat nimic.Sunt alti jucatori (bratu etc) care din dorinta de afirmare "mureau" pe teren.CONCLUZIE: NU PITURCA ESTE VINOVAT CI EVENTUAL FOTBALISTI LU PESTE care sunt milionari in euro si nu mai au nici o motivatie sa traga pe teren.
  • 0 (2 voturi)    
    Demisia lui Piturca daca mai are onoare (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:23)

    ghita [anonim]

    Este simplu . Daca are onoare demisioneaza. Nu este nici o victorie nici un esec necalificarea Romaniei. Totusi raspunderea o are in principal antrenorul pentru ca el face echipa. Daca a luat niste jucatori penibili care au refuzat jocul in ultimul meci este to vina antrenorului. Deci Demisia de onoare este tot ca i-a mai ramas.
  • +1 (1 vot)    
    Demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:23)

    Protasov [anonim]

    Nea "Pitzi" trebuia sa fie demis de mult daca cei din federatie nu aveau alte interese si daca nu era pe mana cu Jiji si cu unii impresari.
    Daca el nu demisioneaza si nici nu o sa fie demis... va fi jale. Tactica ioc, criterii de selectie numai el si impresarii le stiu, relatia dintre el si jucatori super deficitara, etc. Pai in conditiile astea ce rezultate sa avem?
    Ne-ar trebui un antrenor serios si cu alta mentalitate. ceva genul lui protasov.
  • +1 (1 vot)    
    mai sa fie... un blat cu italienii? (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:25)

    dora [anonim]

    ca prea au iesit toate.. penalty ratat de mutu cu italia.. si un joc cu Olanda jucat ca de o echipa de don'soare.. oare???????

    mai sa zic.. daca dadeau olandezii autogol.. parca-l vad si pe Mutu cu un gol in poarta noastra.. ca doar joaca in Italia, nu in romanica.. cam asa s-au desfasurat ostilitatile.. din pacate!
    • +1 (1 vot)    
      foarte posibil (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:49)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui dora

      ca nui mai da fiorentina bani sa plateasca datoriile la englezi
  • +1 (1 vot)    
    da (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:25)

    toader [anonim]

    da, ar trebui sa demisioneze. sa vina un antrenor care stie sa faca o echipa care sa construiasca. formula castigatoare nu se schimba. formula care pierde trebuie sa plece.
    sincer, cu un nicolita care nu stie sa centreze, cu cocis, codrea si florentin petre nu te prezinti la un euro.
    trebuie pastrati doar mutu, tamas, goian, chivu, marius niculae, marica si lobont din echipa asta. restul de la tineret la care sa se adauge st. radu si ogararu.
  • +1 (1 vot)    
    Categoric, DEMISIA! (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:26)

    vs [anonim]

    Vesnica intrebare, cine il inlocuieste? Dar daca mai ramanem asa, e bine? Putem sa le gasim circumstante jucatorilor, ca nu au experienta marilor intalniri internationale (desi...), dar nu-i putem acorda circumstante similare antrenorului. Aici nu se pune problema asa. Pur si simplu acest meci a fost abordat prost, nu se poate sa joci tot timpul la ciupeala.

    Piturca avea doua variante extreme:
    1. sa joace la victorie, cu sanse mari sa se umple de glorie. Ar fi avut 50% sanse sa castige, avand in vedere faptul ca Olanda nu avea nici un interes sa traga, ci doar sa-si apere blazonul. Iar celelalte 50% erau riscurile, adica 25% o infrangere onorabila in urma careia nimeni nu l-ar fi acuzat pe Piturca de nimic si 25% o infrangere urata. Per total 75% onorabil dupa o judecata traditional romaneasca.

    2. sa joace la ciupeala, nu mai implica sansele pentru o infrangere urata, dar avem 100% un joc nul la toate capitolele si sanse minime de calificare, avand in vedere faptul ca noi trebuia sa dam macar un gol pentru a ne califica.
    Am cantat atata timp ca in sfarsit sansele calificarii ne stau in propriile maini, ca noi de fapt sa asteptam meciul nul in Italia-Franta si sa ne calificam pe usa din dos, prin 3 nule la toate capitolele.

    Aceasta este mentalitatea ambitiosului Piturca, chiar daca nu castig, nu suport sa iau bataie! Este bine pana in punctul in care se pune problema victoriei. Domnule Piturca suntem la fotbal, nu la sah, noi nu vrem doar sa bifam o participare la niste campionate, mai conteaza si ce faci acolo. Evident, sunt diferente mari de valoare intre echipe, fiecare joaca dupa posibilitati, dar sa pleci la bataie fara sa-ti doresti sa castigi este realmente frustrant pentru privitori. Asa este, face parte din filozofia poporului roman sa nu ne predam, dar aici, la fotbal, in anul 2008, popoarele se duc sa invinga.

    Intrucat dl. Piturca nu ofera trasaturile de caracter necesare unei astfel de mentalitati este nevoie urgenta de schimbare!
  • 0 (2 voturi)    
    ANTRENOR STRAIN (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:31)

    mihneavoda [anonim]

    Doar de la un antrenor crescut si educat intr-o tara cu mentalitate de invingatori putem astepta mai mult!
    Grecii au luat titlul european cu un antrenor german...
    Piturca trebuie sa plece, daca vrem mai mult decat sa bifam prezente mediocre la turnee finale!
  • +1 (1 vot)    
    Categoric DA (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:32)

    adi [anonim]

    trebuie sa plece impreuna cu sleahta de profitori nenorociti din jurul echipei! Daca vrem performanta, aceasta trebuie facuta cu profesionisti! Boloni sau Lucescu sunt o solutie

    PS: o parte din jucatorii actuali ai nationalei sunt impinsi in fata din mercantilism si n-ar mai trebui sa faca parte din lotul nostru! Daca va intrebati de ce jucatori ca Tiberiu Ghioane, Bratu, Danciulescu, Fl. Costea, Szekely n-au facut parte din lot (desi forma sportiva o recomanda), aveti imaginea "afacerii" numita nationala (pentru mitica, sandu, impresarii - samsari etc)
  • +1 (1 vot)    
    DA (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:32)

    lucian11 [anonim]

    1 gol dat in 3 meciuri
    atacanti inexistenti
    mijloc foarte slab
    aparare numeroasa.. dar care a scartait si ea
    umilinta ca am fost batuti de echipa a doua a olandei... la ZERO

    deci DA.. demisia

    era sa uit...nota 10 pentru Lobontz
  • 0 (2 voturi)    
    piturca - demisie (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:32)

    florin [anonim]

    Nu! In mod categoric, nu! Marii antrenori isi pun pe roate echipa in timp...Exact cum au procedat englezii, care au antrenori de peste 18 ani, indiferent de rezultate. Piturca este un antrenor prea pragmatic, stie sa abordeze fiecare meci, dar nu dispune de scolile de fotbal ale alora din Olanda, Frantza, Anglia, etc.
    Sa judecam drept, nu prin prisma rezultatelor de la Euro, care culmea, ne fac cinste ptr. ca am facut bici shi a shi pocnit.
  • 0 (2 voturi)    
    Ar trebui Piturca sa demisioneze ?Daca Da,cine-l i (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:35)

    C.Vasu [anonim]

    Da!Emerich Jenei,Lucescu,C.Dinu.Norocu'nostru ca aici are balta pesteProblema cea mare este cu jucatorii,inclin sa-i dau dreptate lui Cristi Chivu.Numai cu un briliant nu se face o echipa de nivel si nici cu inflexibilitati peconcepute (v.I.Ganea .Bratu)
  • 0 (2 voturi)    
    piturca nu are de ce sa demsioneze (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:38)

    cip [anonim]

    In primul rand, Europenele nu seamana cu mondialul. Sa nu uitam ca nici generatia deaur nu a reusit mare branza la europene, Un 2-1 contra Angliei si atat.
    In al doila rand, aseara am vazut pe fata lui M. Niculae deznadejdea pe fata lui M niculae inca de prin minutul 60. Eu zic ca a fost chestie de atitudine, Nu cred ca Piturca le-a cerut sa joace turca de aseara.
    iar chivu are dreptate: nu poti astepta totul de la 2-3 jucatori. Aseara, in afara de Ghionea, Lobont, Chivu, si Mutu, echipa a fost slaba tare. Chiar incepusem sa regret ca nu am jucat cu Ghionea de la inceputul Europenelor.
    Nu-l mai blamati pe PITI. Nici generatia de aur nu iesea din grupa asta. Sa nu fim ticalosi. PITURCA trebuie sa ramana. Piturca VA RAMANE!
  • 0 (0 voturi)    
    DA - Straini (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:39)

    Dizzy [anonim]

    Ar trebui un antrenor care sa nu se traga de sireturi cu niciun Gigi-Giovanni-Mitica-Mircea, caruia sa nu-i pese de "combinatii" si care sa fie motivat doar la rezultat.
    Altfel spus, un antrenor strain.
  • +1 (1 vot)    
    Piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:41)

    Nicolae [anonim]

    vina antrenorului este ingamfarea de care a dat dovada cand a selectionat jucatorii ptr Euro 2008; si aici ma refer la Trica, Danciulescu.
  • 0 (2 voturi)    
    Demisia ACUM! (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:41)

    Dan Baloiu [anonim]

    Este momentul sa plece toti neavenitii din fotbal, carora se pare ca nu le e macar rusine cu "realizarile" lor.
    Acum e clar: acest antrenor este NUL, nu are calitatile necesare conducerii unei echipe nationale. Sa il urmeze neaparat Sandu si "paparuda" zimbitoare de Corleone.
    Ajunge!
  • +2 (2 voturi)    
    PROPUNERE (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:41)

    kukubau [utilizator]

    Antrenor pt. ROMANIKA ?.....
    DONADONI !!!
    ... fiindca STIE CAND / LA CINE "sa sara cu lozul" !!!.....
    buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuHaHaHa !!!
  • +2 (2 voturi)    
    ce-a durut cel mai tare... (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:46)

    ala [anonim]

    Piturca a inceput cu teama Euro dar si cu punct in fata Frantei. A continuat bine si cu un joc ceva mai curajos a luat punct Italiei.
    Acuma terbuia sa ne suim pe olandezi, sa-i atacm cu disperare, sa marcam primii, inaintea italienilor si francezilor ca sa punem noi presiune pe celalalt meci, nu ei pe noi.
    Si aici vine partea dureroasa de-a dreptul. Olandezii s-au dat la o parte in prima repriza, ne-au invitat sa le dam gol, ne-au iertat de cateva ori la atacurile lor cand au ratat cu seninatate, iar noi am fost impotenti, niste mamaligi plouate. Mi-era rusine cum ratau olandezii, cum mutu era lasat unu la unu cu fundas fara ca defensiva olandeza sa puna presiune pe el. Olandezii nu s-au omorat cu tacklinguile in prima repriza, nu s-au omorat cu apararea, l-au lasat pe codrea sa o bubuie peste. Olandezii se injoseau si ai nostri nu au reusit sa profite. Macar de rusinea olandezilor ai nostri sa fi aratat putin fotbal si sa fi castigat cat de cat convigator. Noi= zero. Cu eternul banel pe teren, cu dica, cu 8 in careu nu se poate mai mult...
  • +2 (2 voturi)    
    Demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:46)

    petre [anonim]

    FRF ar trebui sa aduca un antrenor strain ca sa nu se mai aduca la national jucatori care sunt TERMINATI ! gen contra,daniel si marius niculae ,florentin petre,codrea,nicolita,dica.
    Avem multi jucatori in tara sau in strainatate care joaca mult mai bine.
    Este vina lui Piturca pentru ratarea calificarii si a FRF.
  • +1 (3 voturi)    
    CATEGORIC DA (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:47)

    DAAAAAAAAA [anonim]

    a jucat penibil din punct de vedere tactic !!!
    ne aparam cat trebuie sa batem !!!
    a facut prost echipa
    a facut aiurea schimbarile (practic post pe post)
    nu a convocat jucatori sau nu a jucat cu ei care meritau... nu a jucat decat cu jucatorii simpatizati (vezi petre nicolita niculae (ambii) etc)
    e 0 din punct de vedere tactic
    face declaratii tampite (gen "am iesit cu fruntea sus" si "au cazut psihic")
    si multe altele

    in locul lui
    lucescu sau boloni
    sau un van basten un hiding etc
    da nu renunta mircea sandu la excursiile lu fisa pentru un antrenor bun (care evident trebuie platit pe masura)
    deci in locu lu piti (careo sa fie demis dupa ce ne facem de kko la calificarile pentru mondiale) o sa vina un hapciucaliptic dasta roman care ia bani putin gen haladian sau alti dastia
  • 0 (2 voturi)    
    A JUCAT FIECARE PT EL! NU AM JUCAT CA O ECHIPA (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:48)

    cristi [anonim]

    intrebare: cum de in alte ecipe antrenorul si echipa pune in valoare un jucator care marcheaza cum e Mutu la noi de ex? aseara Mutu nu era urmarit de echipa, nu a fost pus in valaore deloc! nu au lupatta ca o echipa! nu au avut curaj, tupeu si nu au tinut capul sus! cam asta trebuie sa faca Piturca de acum incolo..nu sa demisioneza ..ci sa schimbe tactica de joc si sa uneasca echipa!!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:56)

    Seby [anonim]

    sa-si dea demisia imediat..... nu a fost in stare sa organizeze niste jucatori care au valoare ...... prima repriza nu au jucat olandezii nimic, trebuia sa le dam 3 goluri ca sa fim siguri..... nici cand aveau aia 1-0 si nu mai avea ce pierde , piturca asta tot nu baga atacanti..... juca tot cu aia....... asa ca am fost la euro ca sa ne aparam
  • +1 (1 vot)    
    RUSINE!!!!!!!!!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:56)

    mika [anonim]

    trebuie schimbat tot la nationala!avem niste fotbalisti obositi care nu pot face fata unui joc de 90 minute si carora nu le pasa de suporteri si nici de tara pentru care joaca!
    vai de capul lor!nu sunt in stare de nimic, lucru dovedit inca o data aseara cand nu au fost in stare sa lege 2 pase, dar sa mai inscrie!
    cand citesc presa nu e zi in care sa nu citesc despre mutu, ce-a mai facut,cu cine s-a mai intalnit, etc....atatea laude pentru un jucator care nu merita sa joace pt romania,si nici nu o sa ajunga vreodata la valoarea lui hagi.
    degeaba ii laudam ca nu au facut si nici nu vor face nimic pentru tara,mai bine nu mai mergem la nici un campionat ca oricum mergem degeaba.
    nu suntem in stare sa batem nici cand echipa adversa joaca cu rezervele, dar intr-adevar rezervele sunt mai bune decat titularii nostri.
    puteam castiga doar daca olanda inscria in propria poarta.........
    • 0 (0 voturi)    
      Nu tzinea... (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:00)

      m [anonim] i-a raspuns lui mika

      ...nici faza cu autogolul olandezilor. De ce crezi ca a stat nicolita pe teren pana aproape la sfarshit? Iti zic eu de ce, ca sa rezeolve o problema de genul daca era cazul :))
  • +1 (1 vot)    
    ar fi timpul pt. o schimbare (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:57)

    vogel [anonim]

    sa fie un antrenor strain. e timpul sa mai schimbam stilul de joc. poate unul brazilian.
  • +1 (1 vot)    
    ar trebui (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:58)

    egroeg [anonim]

    sa fie schimbat,dar si conducerea fotbalului romanesc care a creat haosul din fotbalul intern si degradarea sa vizibila fata de alte perioade.
    Piturca,in multe ocazii,a dovedit ca este limitat,ca actioneaza la impulsul orgoliului sau ca nu-i place
    o fata sau alta,un raspuns sau altul,.N-a jucat el pe teren,dar nici sa-l trimiti acasa pe Bratu,care era in forma,si-l folosesti pe cracanel Dica sa faca figuratie in teren,desi tot returul a demonstrat ce catastrofa a fost ,asta ca mi-a venit primul lucru in minte.Un inlocuitor? Poate Lucescu,dar sa fie lasat si ajutat sa faca o echipa,desi nu cred ca va accepta sa vina langa actualii diriguitori ai fotbalului.
  • 0 (2 voturi)    
    Romania (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:59)

    Selecao [anonim]

    Prea multe emotii prea putina ratiune. Romania era oricum cea mai slaba echipa din grupa (dpdv. palmares si dpdv. valoare). Piturca nu e un naiv si cunostea acest lucru => a avut un noroc teribil cu cele 2 puncte.
    Diferenta de valoare a jucatorilor este prea mare sa fim realisti; este suficient sa vezi la ce echipe joaca membrii nationalelor si ce rol au acolo (de titulari sau de rezerve).
    Nu se putea mai mult dar cel mai mult doare lipsa combativitatii si continuarea unui joc defensiv care NU era justificat. Iesirea Romaniei nu este lamentabila ci doar ca in acest meci s-a vazut valoarea acestei echipe cu mult sub valoarea generatiei "Hagi" (sa evitam titluri de genul "generatia de aur" ca nu au nici un titlu mondial sau european). Atunci Brazilia ce e? Generatiile de diamant?...
    In afara de Mutu si Chivu restul echipei trebuie schimbata in totalitate. Cred ca un antrenor de mare clasa ar trebui adaugat indiferent de cost...dar nu cred ca un Marcelo Lippi sau un Scolari sau chiar un Otto Rehagel ar accepta sa conceapa de la 0 o echipa ca Romania fara performante notabile la vreun Mondial sau European (adica macar o finala)
  • 0 (2 voturi)    
    piturcisme (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:00)

    marx [anonim]

    nu stiu de unde a venit ideea ca piturca e mare antrenor. da, poate sa puna o autobaza in poarta. da ce antrenor e ala care nu are plan B, care nu stie sa modifice echipa de la o stare defensiva, la una ofensiva. pana una alta, fotbalul se joaca pe goluri. am vazut cu totii ca modelul grecia 2004 a fost un accident nefericit, nu o formula de succes. piturca tre sa plece, macar de onoare asa. scuzati cuvantul
  • +1 (1 vot)    
    piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:02)

    mike [anonim]

    avem o mentalitate ce nu o schimba antrenorul . Nu cred ca Piti le-a spsu jucatorilor sa nu dea tot in acest meci. Atat am putut si atat vom reusi si-n viitor.Uitativa din ce campionate au jucatori nationalele adverse . Noi nu ne comparam nici cu al turcilor .
  • +2 (2 voturi)    
    una calda doua reci (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:03)

    Becali, Dragomir, Sandu [anonim]

    Romania-Olanda: 0-2,

    cacaciosi si timorati am meritat rezultatul. Miorita le-a cantat tricolorilor la ureche in cea de-a doua repriza si asa cum motiva si Satana: "am pierdut ca baietii au avut un monitor in vestiare". Inca o justificare clasica, neaosa a unei infrangeri. Fotbalistul roman are psihic de lebeda, e finut. Daca vede el saracu 1-0 pentru Italia la pauza ii cad jambierele si devine melancolic. Nu mai are el putere saracu, "daca asa a dat Domnu". El se ghideaza dupa semne, o pisica neagra inainte de meci, un norisor de ploaie, un visulet scurt si gata, stie el ca nu se poate mai mult. Se supune repejor si superstitios unei abstractiuni mult mai puternice decat vointa lui. El saracutu il cauta pe Mutu cu o pasa, doar doar o face el ceva si ne-o salva. Mutu o preia si da din coate intre 3 adversari dupa care incepe sa injure. Ce sa-i faci? Fotbal a la Roumanie una calda, doua reci. Talent avem, dar nu avem curaj, mental de invingator. Fotbalistul roman este mai departe vasalul propriei lui neincrederi, neincredere alimentata de dobitocii care conduc fotbalul romanesc si care influenteaza profund mentalitatea jucatorilor. Fotbalul romanesc e condus de ani de zile de securisti de Scornicesti, marinimosi de Pipera si vulpi de Baneasa. Sistemul creat de aceste animale este unul neprofesionist, neperformant si se bazeaza doar pe talentul jucatorilor. Practic acesti buhai de comitet isi trag foloasele din fotbalul romanesc de ani de zile fara sa dezvolte un cadru profesionist si serios in care jucatorii se pot antrena si forma pentru a deveni performanti si a dobandi un spirit de luptator.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu sa demisioneze, sa fie demis !!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:04)

    Faraonu [anonim]

    Antrenor de afara, ai nostri sunt niste carnati.
    Si fara marile vedete de tot rahatul.
  • +2 (2 voturi)    
    oare demisia este o solutie? (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:08)

    elena [anonim]

    sa fim realisti si sa recunoastem adevarul:Romania nu are o echipa!!!Baietii nu stiu sa joace impreuna.Sunt tari la echipele unde sunt si fac fata presiunii datorita colegilor, stilului impus.Se ajuta, se cauta unul pe celalalt in timpul meciului.La noi nu am vazut asha ceva.Fiecare cu a lui.Mai au de invatat si mandria ar trebui lasata acasa.Piturca sau oricare ar veni in locui lui nu poate face nimic, daca nu schimba mentalitatea de grozavi ai baietilor.Sa uite de problemele de acasa, sa uite de cat de grozavi sunt si sa demonstreze ca sunt o ECHIPA!La ce bun e Mutu daca nu are cu cine sa lege o pasa..Nu sunt o experta in fotbal,dar e o meserie ca oricare alta si e regula:Unde nu exista comunicare, o legatura se duce ..... totul.
  • -1 (3 voturi)    
    La altii (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:09)

    090690 [utilizator]

    De ce cand pierde Manchester sau rateaza un obiectiv nu-i cere nimeni demisia? Pentru ca asa e normal.
    Dar noi nu, imediat schimbam antrenorul. Si o sa schimbam multi..
  • 0 (2 voturi)    
    NU! (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:10)

    Richard [anonim]

    Piturca nu trebuie sa-si dea demisia, Piturca trebuie demis! Dupa ce-l demite Mircea Sandu trebuie sa-si dea demisia. Trebuie reconstruit totul cu oameni noi cu alta mentalitate, cu Razvan Lucescu, Dorinel Munteanu, Ovidiu Sabau, oameni care au mentalitate de invingatori.
  • +1 (3 voturi)    
    DA (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:10)

    ieu [anonim]

    Sa vina Il Luce !
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare: (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:11)

    Razvan_M [utilizator]

    A fost blat cu italienii sau nu?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:30)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Da, aranjat de BKL, sa mai vanda cativa jucatori in Italia
    • 0 (0 voturi)    
      am putea zice ca da.. (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:01)

      dora [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      daca ne gandim bine si punem lucrurile cap la cap.. nu pare o varianta absurda !!
  • +1 (1 vot)    
    jocul cu Olanda (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:11)

    padi [anonim]

    In ultimul joc Nicolita era pe nicaieri, si nu era singurul. Ce sa ne luam de antrenor cind jucatorii erau "surprinsi" toata partida. Nu se regaseau . N-avem cu cine mai,n-avem cu cine......
  • 0 (2 voturi)    
    Demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:12)

    silviu [anonim]

    Olanda ne a dat o lectie, deci, ne trebuie un antrenor olandez
  • +1 (1 vot)    
    Victor Piturca ar trebui sa planga dupa acest turn (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:20)

    mihabroso [utilizator]

    Victor Piturca ar trebui sa planga dupa acest turneu final si cred ca ar trebui sa demisioneze.Rusine Piturca si rusine Mutu. Olanda nu a jucat ca sa ii putem bate si nu am facuto...ce dracu ati vrut sa isi de singur goluri ca sa ii batem noi.........,mai bine de era pe banca Mircea Lucescu
  • -1 (1 vot)    
    in nici un caz (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:21)

    me [anonim]

    Nu are de ce sa plece Piturca, Nationala nu a avut un antrenor mai bun decat el, cel putin in ultimii ani! Degeaba e antrenorul bun, daca jucatorii stau cu psihicul prost... ce inseamna ca la pauza au aflat ca Italia daduse un gol si ca au le-a picat moralul??? La nivelul asta nu trebuia sa se intample asa ceva. Nu avem mentalitate de invingatori!!!
  • +1 (1 vot)    
    Inlocuire Pitzi (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:26)

    cdmitroi [anonim]

    Sa il aducem pe antrenorul Olandei.
  • +1 (1 vot)    
    Demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:27)

    Augustin [anonim]

    Oricum de cand este el antrenor echipa nationala nu a stralucit! Cred ca sunt destui antrenori in lume mult mai buni decat el....Afara!!!
  • +1 (1 vot)    
    demisia lui piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:27)

    sandu [anonim]

    ar trebui sa plece Dragomir, Sandu, Prunea si multi altii care nu fac decat declaratii si show in fata suporterilor, placut in tara in fata celor multi, declaseaza o echipa care avea datorii, (era singura?) si singurul lucru real pe care-l fac isi umple buzunarul si cam atat. Dar ca si in politica, unde toti au castigat alegerile, acest EURO 2008 a fost un succes! Oare?
  • -1 (1 vot)    
    PITI (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:29)

    Radu [anonim]

    In primul rand daca tin eu bine minte acum 8 ani tot el ne-a calificat??? sau ma insel .... acum el ne-a calificat, plus ca el nu avea in contract specificat ca trebuie sa ne calificam la euro ar trebuie sa ii multumim si sa speram ca ramane antrenor ... nu trebuie sa uitam ca am avut calificarea in mana dar asta e se intampla sa ratezi un penalty .... si Roberto Baggio a ratat si Cristiano Ronaldo a ratat .... asta e acum. Capul sus mergem mai departe, in toamna incep calificarile pentru mondiale si trebuie sa ii incurajam pe baieti.... HAI ROMANIA !!!!
    • +1 (1 vot)    
      cu autobaza in poarta, spre noi victorii! (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:50)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Dupa aceasta logica, nu-i asa ca ar trebui sa aiba obiectiv la calificarile CM locul 3-4 in grupa de calificare? Daca dintr-un paradox ne calificam , sa nu cumva sa ne propunem sa trecem de grupe la CM, pentru ca, nu-i asa, noi suntem modesti si ne multumim cu putin. Asta-i mentalitate de LOSER, nu pot sa fiu de acord.

      Poti sa ajungi si Campion European si Mondial si Olimipc, etc; prima conditie este sa-ti propui asta. A doua conditie este sa te ocupi foarte serios.

      Cum zicea un filozof antic, daca nu stii unde vrei sa ajungi - orice drum te va duce acolo!
  • +1 (1 vot)    
    Piti, Piti, lasa-ne... (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:31)

    Cici [anonim]

    Mentalitatea lui Piti este tipic mioritica. Am luat 2 puncte mari, am pierdut cu Olanda. Mare realizare. O laie.
    La pauza Piti nu a facut nici o schimbare, dupa o repriza jenanta, iar Italia conducea cu 1-0. Tre' sa fii cu capu'.
    E si vina lui Piti pt ca el a facut echipa. Pe Bratu l-a trimis acasa (si nu sunt dinamovist!), l-a luat pe Judo Nicolae care nu a aratat nimic si pe Balet Nicolae din care sarea mingea ca draq.
    Piti sa isi dea demisia, jucatorii care nu au valoare sa nu mai fie convocati pe viitor. Si eventual aduci un antrenor strain care sa aiba o tactica ofensiva.
  • -1 (1 vot)    
    antrenori de nationala (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:31)

    n.i.m.a.n [anonim]

    ceea ce urmeaza nu este decat ironie,asa ca luati-o ca atare
    noi propunem - lor li se rupe.
    propuneri de antrenori care sa continue ce a inceput 3.14turca:
    olaroiu-ola roiu
    cartu sorin-cartus orin
    cornel dinu-cor nel din
    victor becali principal+ioaan becali secund+gica popesc(traducator de tactica carator de apa,om bun la toate)
    panduru-da taare
    gigi netoiu
    gigi becali
    viorel hrebenciuc
    EI SUNT POSIBILII CONTINUATORI PE BANCA TEHNICA A ROMANIEI-FIECARE CU TACTICA CONFORMA CU POSIBILITATILE SI CUNOSTIINTELE CA I-A FACUT CUNOSCUTI
    SI NU IN ULTIMUL RAND-GENERALUL,CANDIDATUL-MAAAAAAAARELE PUIUU IORDANESCU
  • +1 (1 vot)    
    vrem antrenor cu mentalitade de invingator! (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:33)

    dan [anonim]

    Piti, multumim pentru calificare si pentru prestatia decenta la CE. E adevarat ca putea fi mult mai rau; Actuala formatie (antrenor + echipa) si-au atins ''the upper limit''.

    Pentru ca noi suporterii Nationalei vrem mai mult, ar fi rezonabila o schimbare radicala de garnitura.

    Cred ca numai cu un antrenor strain de calibru putem avea o mentalitate de invingatori, joc fair-play si selectionare bazata pe meritocratie. Boloni sau Lucescu ar putea fi solutii dar eu as prefera unul total strain de interesele cluburilor si a conducatorilor actuali FRF/LPF.

    Cel mai prost scenariu ar fi un alt antrenor cu 'state'' de colaborare cu Becali sau alti mafioti patroni de cluburi care-si folosesc Nationala ca_curea de transmisie in afacerile de transferuri.
  • -1 (1 vot)    
    tipic (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:35)

    Razvanica [anonim]

    Acum 2 zile era cel mai tare iar acum trebuie sa demisioneze. Citind si ascultand reactiile, ai zice ca romanii au o atitudine foarte dura fata de orice greseala a cuiva aflat intr-o functie de conducere. Si nu poti sa nu te intrebi de ce nu sunt manifestatii in fiecare zi in fata Parlamentului, guvernului sau presedintiei.
    Hai sa nu ne isterizam, nu ne mai calificasem de 8 ani si nu ne-am facut de ras ca in '96. De acord, Piturca a gresit la selectie si la meciul cu Olanda, dar nimeni nu se astepta la egaluri cu Franta si Italia. Plus ca un antrenor strain de calitate costa enorm, iar in Romania nu avem pe nimeni care sa iasa in evidenta. Lasati omul sa isi faca treaba si poate in Africa de Sud trecem si de grupe.
  • +1 (1 vot)    
    Demisia! (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:46)

    Leontin Dembrovski [anonim]

    Dupa jocul (calitate inadmisibil de proasta, neputinta din partea jucatorilor, joc fara fantezie) cu Olanda dl. Piturca TREBUIE sa demisioneze, imediat. Daca are onoare.... daca nu, sa ramana: atat poate, trebuie sa vada si el lungul nasului...
  • +1 (1 vot)    
    Piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:50)

    paul [anonim]

    Se impune o analiza serioasa atat a rezultatelor dar mai ales a stilului de joc
    Jucatorii au jucat conform schemelor tactice "gandite" de Piturca
    Cate suturi la poarta s-au tras de catre echipa noastra in toate cele trei meciuri?
    Cate pe spatiul portii ?
    Va las sa numarati singuri
    Piturca nu-l introduce pe Marica pt ca nu i-a placut cum i-a raspuns acesta la intrebari
    Hilar raspuns si daca ar fi vorba de o echipa de amatori ,dar acum este vorba de echipa nationala a Romaniei si Piturca nu avea voie sa nici macar sa gandeasca la o asemenea masura
    Daca ar avea demnitate Piturca ar trebuii sa demisioneze imediat
    Oricum curatenia trebuie inceputa de la Mircea Sandu si Dtru Dragomir
    Fanii Romaniei meritau mai mult si li se cuvine toata admiratia noastra pentru sustinerea echipei nationale la acest turneu
  • -1 (1 vot)    
    Nu e Pitzi... (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:50)

    Amsterdamer [anonim]

    Mai bine va orientati criticile catre Chivu si Mutu, care cred ca au facut ceva aranjamente cu prietenii italieni, decat catre Piturca.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:50)

    luxdesign28 [anonim]

    nu e vorba de demisia lui Piturca. E vorba de mentalitatea noastra a romanilor care e varza. Nu stim, nu vrem suficient de mult sa castigam, pierdem din start,... si nu se pune inima in joc, se joaca fara viata, parca sunt morti pe teren (cateodata) cateodata e o placere sa-i privesti cum joaca... dar decat sa ma enervez mai bine nu mai vad meciurile lor. Asa ceva nu se poate. Si daca pleaca Piturca cine vine ?
  • 0 (0 voturi)    
    PETRECERE CU PANARAME (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:01)

    ANTRENORUL [anonim]

    Stiti de ce n-au batut romanii??? Pentru ca inainte cu o noapte, desi nu stie nimeni din presa inca, au fost fotbalistii romani la petrecere cu PANARAME si bautura. Niste poze cu PANARAMELE IN SAVARINA GOALA, de la petrecere, de care am facut rost, le gasesti pe alinfarcas[punct]ro
  • +1 (1 vot)    
    Demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:03)

    Romania-Olanda 0-2 Fotbalul a invins! [anonim]

    Piturca, Sandu, Mitica - demisia.
    Trebuie adus unul cu mentalitate de invingator. Nu se poate sa te duci doar pe aparare la un campionat european si sa te astepti sa depasesti faza grupelor.
    Culmea, Piti e multumit ca a iesit cu fruntea sus. Din ce? De la ce? Doua egaluri chinuite si o infrangere cu echipa a II-a a Olandei inseamna iesire onorabila?
    Toti il injura pe Mutu ca a ratat lovitura de la 11 m. Insa uitam ca inainte a fost "bulanul" anularii golului italienilor. La 1-0 pentru ei cu Piti si ai lui in aparare.....
    Formula de start de aseara a fost [prost gandita. M. Niculae varf de atac imobil care a atins mingea in prima repriza de 4 ori si nu a facut nici o clipa pressing pe fundasi. Banel - musca fara cap, o centrari bune si lucrul cel mai tare 0 driblinguri in intreg CE. Mijlocasi.. ioc. Tactica... toate mingile pe Mutu (la faza asta speram sa-l surprindem pe Van Basten.... sigur a ramas uimit de tactica asta:D).
    Cam asta a fost echipa Romaniei. Singurii care nu au trisat fotbalul aseara au fost: Lobont si Rat. Poate un pic si Contra dar atat.
  • 0 (0 voturi)    
    CATEGORIC, DA!... (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:06)

    Adrian Stasek [anonim]

    Normal, ar trebui sa demisioneze. O echipa nationala, fara prezent pozitiv, nu va avea nici un viitor pozitiv. Pentru ca, din pacate,antrenorul este perimat! Si se apara, cand trebuie sa atace! Rezerverele, care au rolul si scopul principal de a revigora si intari echipa, Piti le foloseste doar la ultimele secvente, pentru a trage de timp. Numai un Tampit de antrenor, are o asemenea strategie. Da, sa demisioneze urgent. Si sa il urmeze si "Mereii" Mircea Sandu si Mitici Dragomir, pentru ca tin, impreuna fotbalul romanesc(intern si extern) , tot pe loc, de multi ani! Iar conditia fizica si chiar tehnica jucatorilor de la nationala lasa mult de dorit. Parca ar fi o echipa de OLD BOYS! Rusinica!!!
    Cu respect,
    Adrian
  • 0 (0 voturi)    
    cei mai slabi (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:09)

    livius77 [anonim]

    Un fotbal care ne-a facut de rasul tuturor, fotbalisti de 'vis' pacat ca au ma ajuns acolo Anglia facea spectacol.
    Si noi am facut un fotbal circ ....pacat de noi ca inca mai credem cu naivitate in fotbalul de acasa .
    Oare lor nu le rusine de ce rusine ne-au facut?????????????
  • 0 (0 voturi)    
    Categoric demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:12)

    marcel [anonim]

    Una din doua: sau sa-si dea demisia sau sa fe demis.
    Altfel mai bine renuntam sa mai participam la competitii, pentru ca nu facem decat sa aratam lumii ce popor suntem: niste lasi, pomanagii si hoti !
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:12)

    victor mihailescu [anonim]

    O cale de mijloc.Sa ramana Piturca,dar sa ia si jucatori mai ofensivi ,ca Bratu sau Trica.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu trebuie sa demisioneze (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:22)

    Annah [anonim]

    Nu trebuie sa demisioneze, evident. Dar probabil ca va fi obligat sa isi prezinte demisia.. ca asa sunt romanii. Echipa nationala isi schimba antrenorul o data pe an, indiferent de rezultate. Desi voi fi blamata aici, ganditi-va totusi despre cine vorbiti. Romania a infruntat Franta, Italia Si Olanda. 3 campioane. Romania nu (mai) este o echipa de invingatori. Ce a fost a fost, generatia de aur a trecut. Obisnuiti-va cu asta. Romania nu este si nu va fi in urmatorii 10 ani, o echipa care sa treaca de grupe, sau macar sa se califice la un turneu.
  • 0 (0 voturi)    
    Fair play (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:28)

    Honey H [utilizator]

    Vorbim despre un sport. In orice competitie sunt invingatori si invinsi. Daca tribunele aplauda evolutia, invingatori si invinsi si-au jucat serios sansele. S-au intrecut sportiv! ...fair! Ori, inca de la primele declaratii s-a aratat cat de mult ne-am temut de CE si tot asa s-a construit echipa. Strategia aleasa a fost "apararea forte"...memo temporizarea! Cum sa ajungi in faze superioare fara atac?! Iar cine nu incearca sa castige, nu lupta pentru victorie....nu trebuie platit! Nu ati pierdut!? Nu!....au facut-o jucatorii, in fata unora foarte buni si doritori de victorii! Dar prin cele "solicitate - gandite" ati refuzat sa-i puneti / lasati sa joace pentru intrecere, spectacol si milioanele care v-am fost alaturi. Fiti macar acum fair-play! Nu e usor! ...dar e corect! Hai fiti sportiv!
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:32)

    caine4ever [anonim]

    Piturca trebuie sa isi dea demisia! daca nu vrea neaparat sa fie demis de FRF!

    in locul lui cel mai adecvat este cornel talnar.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Cutu-Cutu (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:35)

      Catalin Haldan [anonim] i-a raspuns lui caine4ever

      Alt prost n-ai gasit?
  • -1 (1 vot)    
    Da' ce, a jucat Piturca ? (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:34)

    AMOTT [utilizator]

    Hai sa fim un pic seriosi, si sa judecam la rece. Suntem toti suparati, dezamagiti, iar capcana tapului ispasitor e greu de evitat.
    Si totusi...Piturca raspunde doar de tactica. Pai ce tactica sa gandesti, frate, cand aia in teren nu leaga 2 pase ? Cand sunt mereu ultimii la minge ? Sincer, nu am apucat sa-mi dau seama care a fost tactica lui Piti, daca a vrut sa joace ofensiv sau defensiv, cata vreme cei din teren nu jucau nimic.
    Dar nimic. Zero in aparare, zero la mijloc, zero in atac.
    Goluri luate pe greseli individuale, nu de pozitionare in teren. Mingi pierdute aiurea, pase date in lehamite, alergari pe langa minge, presing facut de ochii lumii.
    Ce tactica poate fi eficienta in conditiile astea? Cand Mutu se gandeste mai mult la banii pe care tre' sa-i dea inapoi lu' Abramovici, cand "Sageata" doarme-n kilt, Nicolita fuge ca lovit de streche, numa' pe langa minge, iar ceilalti... care ceilalti? au jucat intr-adevar 11 oameni si n-am vazut eu ???
    Eu n-am nimic cu Piti. Cand jucatorii au pus osul si au jucat ce li se cerea, tactica lui a fost eficienta. Acum pur si simplu ei n-au jucat.
    Ati vazut cat de mirati erau olandezii? Se asteptau sa fie luati cu fulgi cu tot, sa dea peste niste capcauni, si nu le venea sa creada ce spatii li se lasau, cat de usor recuperau mingile, desi nu se omorau nici ei cu presingul...
    Asa ca lasati-l in pace pe Piti. Tineti minte ce spunea Mutu dupa meciul cu Franta? ca el ar vrea sa joace mai ofensiv, dar nu-l lasa tactica lu' Piti? Na ca a jucat ofensiv acuma de ne-a umplut de spume.
  • 0 (0 voturi)    
    Totul a fost jalnic (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:38)

    CONY [anonim]

    totul a fost jalnic. exceptie facand intonarea imnului si suporterii. echipa....vai de noi, nu ambitie , nu daruire, nu tactica...doar piti cu a lui demoralizare de la pauza. ba, turcii au intors rezultatul, voi de ce aveti nevoie? rusinos, cele mai slabe jocuri cred ca au fost ale romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    fotbalul romanesc ar trebui sa demisioneze (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:40)

    vali [anonim]

    Atat antrenorul cat si jucatorii sunt cu doua clase sub nivelul campionatului. Pretul pe care il platim pentru investitiile minime in pregatirea juniorilor.

    Avem nevoie de investitii masive in juniori si in atragerea de talente in acest sport - cautarea si cresterea lor.

    Poti sa il pui si pe van basten antrenor caci din materialul curent nu poti sa scoti decat ce ati vazut deja.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:40)

    ion trutulescu [anonim]

    oriunde in lumea asta dupa asa rezultate un om normal cere sa plece. ar fi bine pentru fotbalul romanesc sa ne lase si sa vina un antrenor care macar stie sa faca o selectie obiectiva.
    Ar trebui sa recunoasca ca nu este in stare sa se adapteze la fotbalul actual.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:45)

    mircea [anonim]

    Categoric DA, DA, DA.
  • +1 (1 vot)    
    Piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:50)

    elis [anonim]

    cred ca ar trebui sa demisioneze pt.jocul impus fotbalistilor.Am avut impresia ca le era frica sa nu i "deranjeze" pe olandezi.E adevarat ca este o echipa puternica dar nu ei sunt problema ci noi.
  • +1 (1 vot)    
    FARA DOAR SI POATE !!!!!!!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:53)

    aLIN bOCE [anonim]

    Este penibil ! Ceea ce s-a intamplat este datorita incompetentei si intereselor care se practica in sportul romanesc ! Pitzurca alaturi de "haita de hiene" ar trebui sa plece. " DIN PACATE NU CRED CA SE VA INTAMPLA ASA CEVA. O SA FIM SI MAI DEPARTE REPREZENTATI TOT DE EI" RUSINE LOR !
  • +1 (1 vot)    
    demisie clar (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:53)

    Obiectiv [anonim]

    Piturca are o singura calitate: bulanul, care inevitabil a mai si dat gres.

    Echipa nu a jucat niciodata nimic sub Piturca, nici Steaua nu juca nimic cand era antrenata de el...

    Daca isi da demisia o sa fie si mai rau, poate il aduc iar pe Hagi.. Lucescu sau Boloni nu cred ca ar veni.
    • 0 (0 voturi)    
      Ratiune si NU emotii... (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:04)

      Selecao [anonim] i-a raspuns lui Obiectiv

      Nici unul dintre cei mentionati NU sunt antrenori de clasa mare (eu spun clasa A) - adica rezultate serioase gen campionat mondial/european si/sau Liga Campionilor si CONSTANTA in rezultate. Sa incetam a mai fi emotionali si sa renuntam la vise in favoarea crudei realitati. Cate trofee au castigat ca antrenori Hagi, Lucescu, Boloni, etc...? Nimic. Poate cel mult de clasa B (aici l-as include doar pe Lucescu).
      Clasa A - un Lippi, Rehagel, Scolari, Fergusson..castigatori de campionate mondiale, europene, liga, etc...Numai de la ei vom putea invata si deveni din mediocri o echipa de top. Constanta Romaniei este de grupe (cel mult) la turneele finale...si DOAR rezultatele vorbesc. La asta adaugam si mentalitatea romaneasca de "eterna fatalitate". Norocul tine cu cei puternici...Sa NU uitam ca Italia ne-a dominat copios si au avut un gol anulat si inca 6-7 ocazii monumentale de a marca gol. Asta inseamna o echipa de top cu o mentalitate pe masura...si nu sunt multe in lume. Avem talent , dar fara munca si REALISM (in loc de emotii lipsite de fundament) vom ramane mereu la nivelul mediocritatii. Cand un meci Brazilia - Romania va porni de la aceleasi sanse cu Brazilia - Italia DOAR atunci vom avea in REALITATE sanse sa avem o generatie "de aur"
  • +1 (1 vot)    
    da (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:53)

    cristi [anonim]

    Da, Piturca ar trebui sa-si dea imediat demisia si chiar sa-si ceara scuze suporterilor care l-au suportat atata vreme. Cat de spre cine ar trebui sa vina in locul sau, nu stiu precis dar cred ca ar trebui sa vina un antrenor strain, cu nume. Federatia cred ca isi poate permite acest lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia! (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:17)

    laur [anonim]

    Da, trebuie sa demisioneze. In primul rand pt ca nu a selectionat cei mai buni jucatori romani, si asta dintr-un orgoliu idiot, prostesc, etc... Nationala Romaniei nu e echipa privata a selectionerului, nu e un club privat care alege ce jucatori doreste, e echipa nationala ce ar trebui sa cuprinda obligatoriu cei mai buni jucatori ai tarii, indiferent unde joaca.
    Trebuie sa demisioneze, iar Mircea Sandu sa ceara acest lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    Da (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:25)

    Andreea [anonim]

    Sa vina Mircea Lucescu !
  • 0 (0 voturi)    
    NATIONALA. (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:44)

    GABRIEL [anonim]

    el nu poate sa cinte imnul national?
    pe cartea aparari nu se poate asigura o calificare.

    sa ne lase in pace , un alt antrenor care sa stie meserie.
  • 0 (0 voturi)    
    piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:49)

    dan [anonim]

    Ar trebui dat cu el de pamant nu numai schimbat. Cum poti merge la Euro cu niste maini moarte ca Florentin Petre, Cocis (asta ar fi un strateg defensiv bla, bla, cand nu le are nici cu sutul, nici cu capul, nici cereatie, ce-a vazut Piti la el, dracu stie, din cauza lui au inscris bulgarii. V-amintiti cum suta mijlocasul Dumitru, pe vremuri ?), ambii Niculae, Marica (asta mai are tupeul sa fie si suparat, chipurile n-a jucat), Contra, Nicolita (alearga saracul, dar asta merge pe la atletism) etc. Aroganta si prostia lui Piturca se vor mari calitati, enigme dom'le, e mare, ce mai, n-ai vazut ce le judeca ! Dar stai apoi si vezi cine conduce fotbalul si cata coruptie la maharii Nasul Sandu (oare de unde i-o veni numele), Mitica Dragomir (faptul ca-l cheama Mitica spune multe), Jiji Becali, cel cu papornitele pline cu bani alergand dupa vreun norocos etc. Dar cata prostie si in radul "maselor", suporterilor care ii si vedeau in finala. Si toti au uitat ca pe olandezi i-am batut cu arbitrul, dupa un gol din ofside
  • 0 (0 voturi)    
    Nea' (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:57)

    Jack Inghoff [anonim]

    Singurii antrenori ai nationalei Romaniei care s-au bucurat de simpatie din partea conducerii federatiei:

    - Nea Imi
    - Nea Puiu
    - Nea Piti

    Nu pot sa nu ma cutremur de ris cind ma gindesc la Sir Alex Ferguson. Suna un pic diferit, nu?
    Antrenorii nationalei noastre, cu exceptia lui Boloni, au nivelul unui profesor de sport de scoala generala, care in timpul orelor de sport lasa copiii nesupravegheati si se duce prin oras sa faca bani din taximetrie (un astfel de profesor am avut eu).
  • +1 (1 vot)    
    demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:59)

    acelasi [anonim]

    Am pierdut pe MIÂNA lui PITI.Si-a ales jucatorii in functie de de cum a gindit el sa cistigam EURO.Aparindu-ne...contractele! A pus interesele lui si a jucatorilor, inaintea interesului nationalei!Bagi in echipa o droaie de jucatori care numai sunt in forma de luni de zile. Bisnitari si nemernici! Sa le cinte romanii IMNUL si sa nu te ascunzi la 10 metri sub pamint, mare tupeu ai PITI draga.
    Un singur antrenor AM AVUT care putea sa faca, si poate sa faca din nationala, una de vis , si asta+i BOLONI, si pe asta l+ati mazilit urgent.De ce credeti ca nu a mai venit in tara (rapid)?Stia in ce zoaie fotbalistica se baga...asa sa va ajute al de sus!
  • +2 (2 voturi)    
    da si nu (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:02)

    dumil [utilizator]

    ar trebui demis, dar numai daca intr-adevar federatia isi asuma resposabilitate sa aduca un antrenor consacrat(exclus olaroiu sau hagi etc). Romani poate doar Lucescu senior sau Dan Petrescu dar de preferat unul strain si din nou preferabil nordic...pt ca trebuie sa recunoastem ca atunci cand exista presiune maxima asupra noastra clacam...ma refer la idividul roman si nu la echipa....iar un antrenor nordic ar fi numai bun sa umble un pic la cerebelul nostru.

    de bine de rau Piti stia sa se apere...asa ca o schimbare da, dar numai cu unul mai bun...nu cu oricine.
  • +1 (1 vot)    
    Demisie ? Da, ar trebui... sau poate nu... (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:08)

    Alex [anonim]

    Un antrenor cu adevarat valoros ar fi demisionat, nu putem discuta de indeplinirea unui obiectiv. Sa recunoastem ca am jucat slab si cu Franta si cu Olanda, acelasi joc fara vlaga fara dorinta, cred ca ne trebuie un antrenor care sa inspire jucatorii sa isi doreasca victoria sa iasa la atac ca o echipa adevarata. Poftim Turcia si-au dorit, au obtinut, cand iti doresti putin, putin obtii.
    Cred ca Lucrescu senior ar fi mai bun, sau un antrenor strain...
  • +2 (2 voturi)    
    New one, best one (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:10)

    buerebista [anonim]

    Cred ca Mircea Lucescu este medicamentul de care are nevoie nationala Romaniei. E omul care poate sa ne aduca, dpdv fotbalistic, in prezent. E nevoie de o schimbare radicala de mentalitate, nu numai la nivelul jucatorilor ci si mod de organizare a staff-ului nationalei, in intregul lui. Ne bazam, ca in anii 70-80, pe "o zi buna" a unui jucator sau altul. Poti sa faci asa cate o surpriza placuta, cum a fost meciul cu Italia, insa asta e tot. Pentru a conta cu adevarat in lumea fotbalului de elita ai nevoie de o "masinarie" bine rodata. In plus cred ca Mircea Lucescu ar fi incantat si motivat pentru acest post.
  • +3 (3 voturi)    
    haz de necaz (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:13)

    AMOTT [utilizator]

    Mioriţa la Euro 2008
    Pe-un picior de plai
    Unde habar n-ai
    Iată vin cu tot
    La aeroport
    Jucători – vedete
    Cu cercei şi plete,
    Ghiuluri, celulare,
    Şi cu girofare

    Se vor îmbarca
    Cu toţi vor pleca
    Spre un campionat
    De toţi aşteptat
    Cam de vreo opt ani
    Speranţe şi bani,
    Ni s-a împlinit
    Pohta ce-am pohtit

    Ne-au aruncat sorţii
    Într-o grupă a morţii,
    Cu dârzi olandezi,
    Cu cocoşi francezi
    Şi italieni
    Iuţi şi cam vicleni.

    Cu toţi am crezut
    De la început,
    Biata Mioriţă
    Va fi chisăliţă,
    Vom fi nişte miei
    În groapa cu lei,
    Cu toţi ne gândeam
    Şi ne plănuiam
    De la început
    Nu-i nimic pierdut,
    Să jucăm frumos
    Şi spectaculos,
    Orice gol marcat
    Sau punct câştigat
    Va fi preţuit
    Şi sărbătorit...

    Umpluţi de emoţii,
    Am înfruntat sorţii
    Jucând primul meci
    C-o echipă – terci,
    De cocoşi francezi
    Ce ai noştri iezi
    De se-nvârtoşau,
    Sigur o bateau.

    Dar am remizat
    C-un zero barat
    Într-un meci închis
    De mare plictis...

    Apoi a urmat,
    Meciul aşteptat,
    Mare tevatură
    Cu echipa azură,
    Ce fusese încinsă,
    Umilită, învinsă,
    De nişte batavi
    Aprigi rău şi bravi.

    Dumnezeu din cer
    Şi c-un tuşier
    Mult ne-au ajutat,
    Gol le-au anulat,
    Şi-un italian
    Puţin cam plăvan,
    S-a cam bâlbâit,
    Direct l-a servit
    Pe al nostru Mutu,
    Care a dat cu şutu’
    Le-a băgat-o în plasă
    Şi mortul în casă.

    Dar nu a ţinut
    Decât un minut,
    Că ne-au egalat
    Dintr-un gol ciudat,
    Căci un brav fundaş
    Zis Gabi Tamaş,
    Dă pe lângă minge
    Şi meciul se-ncinge.

    Nenea flueraş
    Cu capul golaş,
    Ne face cadou
    Ca la anul nou,
    Un pinalti mare
    De calificare,
    Numa’ gol să dai,
    Că noroc tot ai...

    Intră iar în scenă,
    Vedeta eternă
    Tot Mutu şutează
    Şi normal, ratează!
    În toată splendoarea
    Şi calificarea...

    Acum olandezii
    Au bătut francezii,
    Făcând cu ei borş
    Zeamă de cocoş.

    ...va urma...
  • +3 (3 voturi)    
    haz de necaz 2 (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:14)

    AMOTT [utilizator]

    Bieţii noştri iezi
    Spun la olandezi
    S-o lase mai moale,
    Capul nu-i mai doare
    Sunt calificaţi
    Şi-ar fi câştigaţi,
    Meciul lor să-l dea,
    Atunci ar scăpa
    De italieni
    Care sunt vicleni,
    Sărmanii francezi
    Văd doar stele verzi,
    Sunt împrăştiaţi,
    Descalificaţi.

    În al treilea joc,
    Nu mai era loc
    Să se speculeze,
    Să se parieze,
    Mioriţa laie
    Iese la bătaie,
    Că e favorită
    De lume iubită,
    Temuţii batavi
    Nu mai sunt chiar bravi,
    Vor să se conserve
    Au băgat rezerve,
    Sunt buni de bătut
    De la început.

    Joacă relaxat,
    Ratează distrat,
    Ai noştri stresaţi
    Cad ca seceraţi,
    Cu fundul pe jos
    Şi joacă fricos.

    Dică parcă doarme,
    Mutu are toane,
    Contra are treabă
    Tot cade prin iarbă,
    Bănel tot aleargă
    Mingea s-o culeagă,
    Şi face marcaj
    La kilometraj,
    Iar bietul Piţurcă
    E sătul de ţurcă,
    Schimbă disperat
    Dar s-a terminat!

    Meciul s-a sfârşit,
    Rău ne-au umilit,
    Jucând cu rezerve
    Iar noi cu conserve.

    Vor veni în ţară,
    Pentru a câta oară?
    Spunând răspicat:
    IARĂŞI AM RATAT!
  • 0 (0 voturi)    
    d (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:15)

    je [anonim]

    Piturca este un penibil,vai de el sa ai obiectiv sa nu primesti gol in prima repriza.........THOAMNEEEE.........ce sa mai zic.........imi pare rau ca a mers Italia macar de era Franta..........in rest......PITURCA DEMISIAAAA
  • +1 (1 vot)    
    sunt pentru inlocuirea lui Piturca ! (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:21)

    mbasa [anonim]

    pt ca este extrem de subiectiv, poarta pica pe cei ce l-au suparat si cu un singur gest, are interese meschine (e agentul lui Jiji) si, nu in cele din urma, ne-a facut de rusine in fata intregii lumi in meciul cu Olanda 2 !
  • 0 (0 voturi)    
    dilema (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:25)

    cercetasu [anonim]

    fara sa fiu rautacios daca Van Basten era antrenorul Romaniei si Piturca antrenorul Olandei oare cine ar fi castigat meciul?
  • +1 (1 vot)    
    antrenor nou (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:28)

    pitzi [anonim]

    Lucescu, Dan Petrescu, Fergusson
  • +1 (1 vot)    
    Demisie de onoare (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:34)

    unknown [anonim]

    Piturca ar trebui sa demisioneze imediat... fiind o chestiune de onoare...
    desi dupa comentariile facute dupa meci, in care de vina pentru rezultat ar fi "super puternica" echipa olandenza si nu echipa Romaniei care s-a umplut de penibil, neffind capabila sa paseze dar sa inscrie... nu stiu daca putem vorbi de onoare...
    jucatorii de la echipe de divizia 2-3 se descurca mai bine decat "marile vedete" care au intrat ieri pe teren...
    si s-a vazut cu ochiul liber ca nu exista un lider, nici pe banca nici pe teren... ci doar ambitiile personale ale lui Mutu si habarnismul total al antrenorului
    RUSINE!
  • -1 (1 vot)    
    Piturca si romanii (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:37)

    La Coruna [anonim]

    Piturca a dat cu zaru'-n balta rau aseara: de la lipsa unui OBLIGATORIU plan B pana la tactica: UN SINGUR VARF (!!!!!) si ala izolat intre cel putin 2-3 jucatori olandezi excelenti.

    Echipa retrasa in ultimu' hal, desi Van Basten nu a facut altceva decat sa-si aseze echipa pe teren. Daca ar fi pregatit olandezii meciurile cum le-au pregatit pe primele doua, ar fi fost jale mare!

    Dar citesc comentariile si ma minunez... la tragerea la sorti, toata lumea zbiera din toti rarunchii grosi de sunca, ceapa si bere ca o sa ne luam niste batai sora cu moartea. Dar se consolau cu gandul ca Piturca ne-a adus la turneu' asta si ca fara el am fi ramas cu buza umflata.

    Mai mult, dupa ultimele meciuri din Preliminarii si de pregatire, toata presa il pupa si pe matze pe Piturca.

    Acum , toti urla ca selectionerul trebuie sa-si dea demisia ca nu a batut cea mai in forma echipa de la Euro.

    Va intreb, "specialistilor": ce au facut Franta si Italia in fata Olandei? Uitati-va post pe post cu cele trei echipe, apoi uitati-va in fotbalul romanesc, apoi comparati si dati cu tunu'. Da, Bratu ar fi meritat sa mearga la Euro, si nu Marius Niculae sau Marica. Ogararu sigur ar fi fost un fundas mai bun decat Nicolita, indiferent de partea in care ar fi jucat, iar exemplele pot continua.

    Dar astea sunt amanunte. Drumul pana la Marea Performanta e extrem de lung. Iar sirul de necalificari, obisnuinta de a astepta totul de la un singur jucator (ca e el Hagi, Mutu sau Chivu), o presa mereu in cautare de ce a mai facut "senzationalul Mutu" sau "exceptionalul Chivu" nu vor duce decat la sperante iluzorii, imposibil de atins.

    Romanii sunt obisnuiti sa dea cu gura, sa critice aspru la esecuri, sa se creada buricul pamantului atunci cand "a mishcat ceva", sa se lase imediat prada deznadejdii si, mai presus de toate, sa nu fie in stare de o analiza lucida in momente de cumpana.

    Piturca nu a facut pana acum o munca exceptionala, ci una buna. Atat el, cat si noi, avem multe de invatat.
    • +1 (1 vot)    
      cu penibilul cum ramane? (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:52)

      unknown [anonim] i-a raspuns lui La Coruna

      Cred ca toti romanii sunt de acord ca Romania ar trebuit MACAR sa joace... olandezii nu puteau sa-si dea autogol... dupa ce ca ne-au lasat spatii foarte largi... chiar au dat pe langa minge, iar primul gol pare inscris din greseala, nu din dorinta de a inscrie...
      Pe echipa Romaniei este scris un mare PENIBIL... si cred ca RUSINE e putin spus pentru felul cum s-au prezentat in teren, pentru ca nu pot sa spun ca au jucat... abia daca au reusit sa atinga mingea... ce sa mai zicem de pase ... asezarea in teren ... astea deja sunt cuvinte mari...
      Daca ar fi jucat, si-ar fi dat sufletul pe teren si ar fi pierdut CINSTIT, cu capul sus si inima impacata ca au facut mai mult de puterile lor... dar ca ceilalti au fost intr-adevar puternici si de ntrecut... cred k nimeni nu ar fi avut nik de comentat....
  • -1 (1 vot)    
    DEMISIA?????!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:38)

    Juventino [anonim]

    bai, voi sunteti cretini? Cum sa-si dea demisia Piturca din moment ce ne'a calificat la turneul final, v-ati lovit la cap, iar dupa ce am picat in grupa asta, cati sperau ca vom remiza cu campioana si vicecampioana, nu uitati ca olandezii reprezinta o masinarie de fotbal care i'a umilit si pe italieni si pe francezi, intr-adevar am jucat slab aseara, dar mai usor demisia, ca nu e cazul, piturca a demonstrat ca e printre cei mai buni antrenori de nationala, ne-a calificat la ultimile doua turnee finale.
  • -1 (1 vot)    
    Sa-si dea DEMISIA azi (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:38)

    Fan [anonim]

    Nu ii este rusine?
    La fel, lui Mircea Sandu nu ii este rusine?
    Jos cu ei.
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui Piturca sa demisioneze? Daca da, cine il (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:42)

    Nicu [anonim]

    Clar ca trebuie sa demisioneze. Aseara, daca mai jucam inca 2 ore tot nu reuseam sa dam macar golul de onoare. Cine sa-l inlocuiasca ? Pai la cati antrenori de valoare avem: Olaroiu, Lucescu, sau poate chiar Lucescu jr.
  • -1 (1 vot)    
    Nu (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:46)

    Rafael Che Guevara [anonim]

    Atata timp cat a avut de invatat ceva din experienta aceasta si va stii sa sa faca lucrurile sa mearga mai bine, consider ca nu este cazul sa demisioneze.
  • +1 (1 vot)    
    Echipa national (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:54)

    dani const [anonim]

    Nu cred ca Piturca poate mai mult asta este limita lui ca si a unei parti din componetii echipei nationale. Este un fricos, care nu vrea sa joace deschis de frica inrangerilor.
    A pastrat in lot jucatori batrani care nu pot face fata cerinetlor actuale sau jucatori care sunt buini alergatori si cam atat Nicolita, Mariu Nicolae, Codrea.
    Nu a dat nici o sansa singurului varf adevarat de la nationala . schimabarea facuta la 2-0 cu un mijlocas batran dovedeste o data in plus limitele acestui antrenor fricos si fara personalitate. Reuseste sa mentina vestiarul prin forta si nu prin calitatile lui de antreno, este un antrenor depasit. Ecipa nationala a jucat ofensiv sub Hagi care nu a fost lasat de jucatorui cu care fusese coligi de echipa si sub Boloni, care a dezertat cand si-a dat seama ca echipa nu prea mai are valori. Cred c
  • +1 (1 vot)    
    raspuns lui Juventino (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:56)

    Nicu [anonim]

    Juventino, nu Piturca ne-a calificat la Euro, ci arbitrul din meciul de la Constanta cu Olanda care ne-a validat un gol marcat din off-sait. Daca nu era arbitrul ala nu ajungeam la Euro sa ne facem de ras cu o echipa de fete mari scoase la "maritat".
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia! (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:01)

    Roberto [anonim]

    Dupa parerea mea ar trebui sa demisioneze.Vina necalificariieste 50%-50% al antrenorului si a jucatorilor. In primul rand Piti ar fi treubit sa observe ca atat Franta cat si Italia au fost de batuti si sa modifice tactica initiala pe parcurs, iar cu Olanda sa forteze cu 2 sau 3 atacanti si nu sa joace la egal in speranta egalului dintre Franta si Italia.Pe de alta parte jucatorii "tricolori" in afara cantarii imnului n-au avut nici un gest de remuscari sau de regret. Putem spune multe, dar macar sa ne ascundem acuma cand ne-am facut de rusine cu lasitatea cu care am abordat toate meciurile. Mai stam 8 ani si incercam din nou. Poate pana atunci vor disparea Mutu-rile si Chivu-rile, care la echipele de club rup tot la nationala insa se fac de rahat, Asta e!
  • -1 (1 vot)    
    piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:02)

    pailzedxa [anonim]

    Intr-un razboi, un comandant prost este de multe adus in fata unei curti martiale. Dar un CE de fotbal nu e un razboi, iar Piturca nu e un comandant, asa ca nu cred ca trebuie sa-l spanzuram. In primul rnd trebuie sa-i dam materialul de care are nevoie, apoi sa-i cerem mare performanta. Din cate stiu eu, nu a luat nci 10-o ca San Salvador, nici 9-0 ca Finlanda, in alta imprejurare. Sa continue, si noi sa intelegem ca totusi echipa asta e cea mai buna posibil cu materialul romanesc. Daca vrem mai mult, si cred ca vrem, nu pe Piturca trebuie sa-l spanzuram primul!
  • 0 (0 voturi)    
    demisie la costum (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:05)

    mihai bacalu [anonim]

    sa nu demisioneze, ca e prea mult pt stilul lui emo, dar sa-si faca mana de antrenor si pe afara, barem la niste barbut, cu prietenii ne-stelisti, si cu cei pe care i-a lasat acasa

    dar daca totusi se vor simti mafiotii din federatie, si vor pleca impreuna cu el, din proprie initiativa, ca altfel nimeni n-are curajul sa le dea un sut in dos, sa-i aminteasca cineva, de preferinta Nasul sau Mitica, daca tot vor sa-l parasuteze aiurea, sa mai antreneze, ca pana si la tara, antrenorii vin la meci in costum, nu in trening
  • 0 (0 voturi)    
    Ei, na! (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:08)

    Ege [anonim]

    (1) Omul are contract beton. (2) A obtinut doua puncte intr-o grupa grea. (3) Daca intelege ca a gresit jucand exagerat de defensiv, atunci am castiga un antrenor cu experienta si am pierde un loser. (4) Daca cauta si gaseste trei-patru mijlocasi ofensivi in pleava lui Mitica, atunci are sanse sa faca mai bine la Mondial. (5) Daca presa intelege ca a contribuit si ea la distrugerea psihica a acestei generatii, atunci e de trei ori bine. Piturca o fi gresit el tactica, dar strategia a inceput sa fie pierzatoare din momentul in care presa noastra de doi lei NU a sesizat, INCA DIN PRELIMINARII, ca echipa nu juca mare lucru in ofensiva. A preferat sa se ocupe de declaratiile lui Meme, Jiji, Miticei si Bramburicei care acum nu mai contenesc cu criticile. Sincer, astept mult mai multa maturitate de la publicul romanesc care trebuie sa-si refuze pur si simplu placerea de a se hlizi la scamatori si alege sa devina public doar cand fotbalul de sub propriul nas o merita.
  • +1 (1 vot)    
    Specialist in Fotbal, nu IN BARBUT (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:12)

    baimarean [anonim]

    PROTASOV
    PROTASOV
    PROTASOV

    sau unul a carui echipe au dat muuuulte goluri...nu conteaza cat au castigat....

    IN ATAC AVEM PROBLEME!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA DE ONOARE DAR NU SINGUR (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:14)

    Costan [anonim]

    demisia de onoare dar nu singur ci impreuna cu nasul si toti oamenii de bine din fotbalul romanesc
    s-auzim de bine
  • 0 (0 voturi)    
    suntem niste nerecunoscatori (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:16)

    Mihai [anonim]

    Omul asta a facut ceva pentru echipa. E fara indoiala omul potrivit la locul potrivt.

    Sunteti toti niste imbecili in frunte cu ziaristii care daca echipa castiga il faceau pe PITURCA &Co. eroi nationali, iar asa, daca au pierdut ii fac tomberoanele nostre.

    Sunt oameni care atat au putut. Iar voi, cei care ii injurati n-ati realizat in viata nici macar 10% din ce a realizat cel mai neinsemnat dintre ei... poate Banel.

    Ar trebui primiti bine, aplaudati, incurajati si sustiunti mai departe.
    • 0 (0 voturi)    
      nerecunoscatori? (Joi, 19 iunie 2008, 10:11)

      m [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Asa, deci tot noi suntem de vina. Prietene, nu aveam nimic de comentat daca as fi vazut ca MACAR si-au dorit sa se califice din grupe. Sa isi dea duhul pe teren alergand dupa minge nu sa o piarda si apoi sa inceapa sa injure uitandu-se cum luam gol. Daca atat au putut atunci sa lase pe altii care pot mai mult. Pitzurca e 0 ca antrenor, se vede clar ca nu stie sa isi faca o relatie apropiata de jucatori si e cazul sa plece pentru ca spiritul de la nationala e 0. Sa vina unul care vede un meci cu ochii nu cu ceafa. Un om care are o strategie clara si care e destul de inteligent ca sa inteleaga ca in ceasul al 12-lea cand nu mai ai nimic de pierdut trebuie sa ataci cu tot efectivul nu sa faci schimbari pe post. Va fi greu pentru cel care va prelua nationala sa le refaca moralul dupa ce dezastru a facut Pitzurca. Sunt sigur ca 80% din vina ii apartine pentru dezastrul de la CE asa ca trebuie sa isi prezinte demisea sau sa fie demis. Asa, ca unul care poate vedea ca in ceasul al 13-lea se mai poate salva ceva. Si acel ceva e nationala Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Da, demisie, evident (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:17)

    Ionut [anonim]

    Demisia d-lui antrenor Piturca este un act necesar, atat din partea dansului, ca un gest de onoare, cat si pentru echipa nationala, care nu a reusit nici o performanta in perioada de antrenoriat a dansului. Raspunsul meu este fara ezitare: nu numai ca trebuie sa isi dea demisia, aceasta ar fi fost necesara in primele minute/ore dupa finalul meciului cu Olanda. Fiecare zi care trece fara demisie corodeaza, din punctul meu de vedere, imaginea d-lui Piturca, cat si a echipei nationale.
  • 0 (0 voturi)    
    Putirca (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:19)

    ionel ionelule [anonim]

    In fond, ce conteaza? Am pierdut, da-o-n ma-sa, era previzibil dupa pozele cu icoanele din vestiar si cu mentalitatea de "Olanda va prefera sa se califice Romania", carevasazica, tot de blatisti. Nu asta conteaza. Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine sunt cantitatile enorme de energie pierdute cu "folbalu'" - vezi iesiri in strada, vezi 'jde steaguri pe toate drumurile - cand alte chestiuni ard serios. Cand romanul e incalecat si i se trage-ntre fese de o clasa politica degenerata, sta si geme, eventual. Cand castiga "nationala", iese-n strada cu suta de mii. Capul lui nea Piti-l vrem! Da' cu nea' Nelu, conu' Baselu, doctor Oprelu si doamna Adelu ce facem?
  • +1 (1 vot)    
    de ce ? (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:33)

    amott [anonim]

    De ce, adica, sa demisioneze, dom'le?
    A construit o echipa ? A !
    A obtinut o calificare? A !
    A reusit sa aiba o viziune tactica ? A !
    A luat 2 puncte intr-o grupa in care nici 0 puncte nu erau o rusine ? A !
  • 0 (0 voturi)    
    piti piti lasa-ne lasa-ne! (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:37)

    mircea [anonim]

    problema e acest piturca daca va mai sta 2 ani va ingropa si cele citeva varfuri ale fotbalului romanesc care incep sa se vada tineri in primul rand, prin selectia pe care a facut-o si o va face , asta e problema cea mai mare dupa mine.
  • +1 (1 vot)    
    OK pentru Piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:52)

    cezar [anonim]

    Nu cred ca problema este la Piturca. Este un bun sef de echipa, tactician. Cred, mai degraba, ca jucatorii nationale sunt depasiti ! Sa fim sinceri, au jucat de la bun inceput prost. Mutu? Fara confirmare. Chivu? Sters. Goian? A lipsit cand a fost nevoie de el fiindca este prost ! Radoi? A lipsit pentru ca "a dat tot ce a avut mai bun din el" in capul coechipierului. Nicolita? Panglicar- ce se poate cere de la unul ca el? Cocis? A imprastiat pase, mingea, jocul. Cu Lobont, Codrea( si el depasit oarecum) nu se putea face nimic. De fapt, Romania nu a avut atac si de aceea este posibil ca si Mutu sa fi fost "amortit" de echipa. Oricum, imi pare bine ca s-a calificat Italia. Romania nu merita! Si ar trebui ca noi toti sa nu mai fim o adunatura de mamaite care isi mangaie pe cap nepoteii-Goe ce nu reusesc decat performante minore. Nu suntem niste luptatori, suntem niste perdanti eterni !
  • +1 (1 vot)    
    piti out!!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:57)

    oranje [anonim]

    LUCESCU,LUCESCU,LUCESCU....seniorul,bineinteles!!!
    Sunt stelist,dar sa nu-l iei pe BRATU....
  • +1 (1 vot)    
    demisia lui piturca? (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:12)

    bibi [anonim]

    Mai baieti de ce sunteti rai?
    Cum sa isi dea demisia Piturca acum cand si-a tras salariu de 600.000 euroi ?sunteti nebuni?
    Noi de cine sa mai radem? cine mai face o echipa asa prost gandita ca asta, care se intoarce cu coada intre picioare?
    Cine mai face mutre la ziaristi, ca piti? noi , noi de cine mai radem?
    Apropo , mai zambeste Mutu? Ca el are deja salariu mare, ca si Chivu, asa ca de ce sa mai alerge pe teren?
    Care alt antrenor, bolanzilor? Sa vina unul care sa aleaga jucatorii dupa valoare si dupa dorinta de afirmare?
    Pai daca vor castiga, ce ne facem?
    Mai , voi nu ganditi deloc!
    Asa ca lasati-i pe nea Mitica si pe seful lui , nea Sandu sa conduca in continuare destinele fotbalului romanesc si mai dati-le un spritz.
    Hai noroc!
  • -1 (1 vot)    
    uitasem de Rat (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:16)

    tot bibi [anonim]

    Da nene, uitasem de Rat, vesnic chemat de Piturca la notionala.
    Singura lui realizare de la euro este accidentarea grava a lui Radoi, care a fost nevoit sa se intoarca acasa.
    Bravo Rat, ai facut ce trebuia , mama lui de fundas stelist!
    Pacat ca de altceva nu ai fost in stare.
  • -1 (1 vot)    
    SCHIMBATI-L PE PITURCA (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:28)

    Alex [anonim]

    Ati auzit de termenul fotbalistic "a piturca"? Inseamna a rata singur cu portarul si e de pe vremea cand barbugiul nostru juca in teren. Asta i-a invatat pe toti.

    De altfel, sunt o generatie ratata. Trabuie schimbati toti, mai putin Lobont. Cu cine? Cu unii tineri (cei mai buni dintre cei mai tineri) fara "talente", care sa joace fotbal si care sa poata fi formati incat sa se regaseasca in teren si sa joace la victorie si nu la egal, cu cat mai ulte suturi pe poarta si cat mai repede. Veti spune ca nu au experienta. Experienta vine jucand bine si nu prost. Astia au experienta in a juca prost...

    O solutie viabila de antrenorat este Lucescu Jr., un antrenor tanar, cu multi ani in fata si cu un stil de joc foarte bun.

    Cand ar trebui facuta schimbare? Cu cat mai repede cu atat mai bine. Altfel rezultatele vor intarzia sa apara.
  • +1 (1 vot)    
    Infrangerea (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:30)

    mihai [anonim]

    Cand ne-a calificat,data trecuta,in CE,l-am dat afara pentru mofturile "crailor"Hagi si Popescu.Acum,sa plece pentru porcariile evidente ale"italienilor"Mutu si Chivu!
    Cu "Nasu' " ,Mitica,Jiji.Giovanni &Co,cu galeria de huligani ucigasi pe care o avem,de unde vreti fotbal?
    Ce e rau in fotbalul romanesc nu se mai poate drege,decat prin moartea naturala a celor care o conduc astazi.Am zis!
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:54)

    re infrangere [anonim]

    pai daca nu erau craii cum le spui tu lui gica popescu si hagi ..care facusera spectacol in lume peste 10 ani..nus e calificau atunci si cand isi daduse piturca demisia...ori o fi performanta sa califici la euro intr-o grupa inc are contracandidata a fost "puternica" bulgarie care a facut 2 egaluri cu "celebra"albanie..si in care i-am batut pe olandezi pe teren infect nu ca la berna si pe ploaie in draci..si asta cand erau "motivati" ca trebuiau sa mai ia doar 3 puncte din 3 meciuri...lol..ma faci sa razi...probabil ca ai ceva in jur de 20 de ani..ca altfel ai stii cam ce fotbal jucam pe vremea "crailor" popescu si hagi...fotbalisti adevarati ca multi altii din generatia lor..in nici un caz gaini pricajite ca astea de azi (exceptie mutu si chivu). performantele lui piturca sunt...care oare????..era o vorba pe vremuri.."a piturca" adica a rata in draci...iar la steaua cu toata nomenclatura lui gigi si a armatei in spate abea a castigat campionat..pe vremea cand 30 din 34 meciuri erau blat
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA DEMISIA DEMISIA (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:16)

    DODO [anonim]

    N'ea Piturva Vesnicul Suparat, da-ti demisia. Ne-ai facut de rusine. Sa-ti fie rusine !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Au fost cumparati (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:22)

    Barbone [anonim]

    Stati linistti! Sunt prea multi bani la mijloc ca sa nu existe varianta blatului.
    Cind cineva vrea ceva cu adevarat atunci lupta pina la ultima picatura de energie.(vezi meciul Cehia -Turcia)
    Fiti convinsi ca ai nostri au luat "lozul"... .
    O sa se afle peste 50 de ani...poate.
  • 0 (0 voturi)    
    INFRANGERE? (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:34)

    na50na1212951505730 [utilizator]

    nu este cazul sa fie schimbat. a dovedit ca este un antrenor bun. lasati-l sa-si faca treaba mai departe. sunt convins ca va face treaba buna mai departe. va trebui sa se gandeasca bine la componentii echipei si sa incerce sa mai aduca tineret sa-i formeze. cinste lui mutu, chivu, nicolae si celorlalti membrii ai echipei romaniei. consider ca au facut treaba buna, chiar daca s-a ratat un penlti, chiar daca au luat bataie de la o echipa forte. domnule piturca, nu va lasati influentati de politicieni, de cei cu multi bani si gura mare. faceti ce stiti dumneavoastra cel mai bine. succes mai departe.
  • 0 (0 voturi)    
    de la van basten (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:44)

    van basten [anonim]

    afara cu piturca, rade si van basten de tine, si nemtii in tageszeitung, iar italienilor nu le vine sa creada ce tactica a abordat ro in meciul asta, rusine piturca au ras toti de tine la euro

    da cu milioanele de romanii, care char iubesc nationala, ce ai avut?
  • 0 (0 voturi)    
    SINGURA SOLUTIE .... (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:51)

    Freelancer [anonim]

    ...este angajarea unui antrenor strain, cu renume, cu clauze de performanta in contract, care nu are nicio legatura cu mafia si interesele financiare obscure din fotbalul romanesc!!! orice alte 'solutii' sunt aiureli sau paliative!!!
    altminteri vom stagna etern in baltoaca mediocritatii si a intereselor meschine.
    iar piturca trebuie sa plece imediat, fara nicio discutie cu tot cu monitorul din cabina jucatorilor, care i-a creat atatea probleme!
  • 0 (0 voturi)    
    piturca (Miercuri, 18 iunie 2008, 20:03)

    ella [anonim]

    DEMISIA---- paaaaaaaaaaa, arividercii. salavaeros. iar echipa nationala schimbata, dar repede
  • 0 (0 voturi)    
    asta e... (Miercuri, 18 iunie 2008, 20:06)

    HIPPIEVALI [utilizator]

    Rezultatele obtinute au fost mult peste valoarea nationalei. Daca arbitrul era corect, trebuia sa ne bata Italia. Piturca?... Nu stiu... La rugby au adus francezi, neozeelandezi si la ce-a folosit? La fel e si aici, atata poate fotbalistul roman: n-are forta, n-are rezistenta fizica si un psihic si o mentalitate tipic mioritice. Exemplele Gica Popescu sunt doar exceptiile care intaresc regula. De ce el a ajuns capitan la Barcelona, iar Hagi a fost vandut la turci? Pentru ca Hagi, la fel ca Mutu, traia doar din talent. Diferenta dintre Hagi si Mutu e ca Hagi avea suficient talent incat sa compenseze lipsurile fizice. Ca veni vorba de "megastar", stie cineva vreun dribling facut de Mutu la Europenele astea?
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebarea are deja raspuns (Miercuri, 18 iunie 2008, 20:46)

    Edy [anonim]

    Pai daca Piti ramane si echipa ramane deci sa ne rugam din nou pentru greseli de arbitraj ca sa ne calificam la mondiale.
    Meciul cu Olanda nu a fost pregatit sau nu a stiut sa-l pregateasca. Sa nu mai zic de cine si cand a intrat pe teren.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia (Miercuri, 18 iunie 2008, 20:51)

    Edy [anonim]

    Da ce numai Piturca sau Bolonii exista in lumea asta ???
    In cea ce priveste cele doua puncte si daca le-am optinut pe merit este alta discutie.
  • 0 (0 voturi)    
    Mirese virgine (Miercuri, 18 iunie 2008, 21:12)

    geo [anonim]

    Echipa Romaniei in meciul cu Olanda a fodt ca o echipa de mirese virgine(echipament alb si joc fara cap!!!!)care asteptau ca mirii portocalii sa le-o puna!!(au luat-o de 2 ori-si prin fata si prin spate)
    In privinta lui Piti mai bine cu el la barbut !!!

    In locul lui ar putea fii si Banel cel care alearga, sub impulsurii neurovegetative si fara neuroni !!

    Si Chivu ar putea sa-si dunda suvitele care-i acopera fruntea de- gigolo fara ............

    ....................................
  • -1 (1 vot)    
    Romanii...priceputi la toate!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 21:22)

    cineva [anonim]

    Nu vreau sa-mi dau cu parerea referitor la prestatia echipei noastre la Euro 2008 pentru ca este clar, din fotoliu, toti ne pricem la toate. Pot spune un singur lucru, nivelul mediocru la care se afla echipa nationala se datoreaza in primul rand conducerii federatiei. Acest mecanism este valabil in toate domeniile. Daca nu ai oameni puternici in conducere, care sa poata coordona, si nu impune in functie de propriile interese, activitatea echipei in fruntea careia se afla, atunci este clar ca nici performantele nu vor exista. In concluzie, primii care ar trebui sa plece sunt Mircea Sandu si Mitica Dragomir, acesti "nemuritori" care au pus monopol pe aceasta "lume" a fotbalului romanesc. Ei sunt singurii responsabili pentru tot ce s-a scris azi in presa internationala despre echipa Romaniei, ei sunt cei care ar trebui sa se simta ultimii oameni dupa acest turneu european pentru ca acesta este produsul "muncii" lor. DEMISIA CONDUCERII FEDERATIEI!!!!!!!!!!!! IMI ESTE RUSINE CU ASTFEL DE ROMANI, PACAT CA EI NU AU CONSTIINTA SI NU VOR SIMTI NICIODATA UMILINTA, CA NOI TOTI!!!
  • 0 (0 voturi)    
    bani multi (Miercuri, 18 iunie 2008, 22:06)

    luxdesign28 [utilizator]

    eu nu inteleg un lucru de ce cer multi bani daca sunt niste nulitati. Asta nu am reusit sa inteleg niciodata. Sunt jucatori profesionisti si obosesc destul de rpede dar cer bani multi...
  • 0 (0 voturi)    
    Raspund cititorilor! (Miercuri, 18 iunie 2008, 22:14)

    nicollaeb [anonim]

    datorita solicitarilor dvs numeroase va vad nevoit sa iau urmatoarele masuri: cumpar domneniiile on-line www.nuimidaudemisia.ro, www.pitzisisanduegallove.ro, www.suntromansi nuamonoare.ro pe care va rog sa le accesati cat mai mult si mai des....nu de alta dar trebuie sa fac bani din ceva si eu! pitzi, with lav!
  • 0 (0 voturi)    
    sa plece (Miercuri, 18 iunie 2008, 22:17)

    nelu [anonim]

    sa plece.chestie de onoare.macar atat
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIEEEEEEEEE (Miercuri, 18 iunie 2008, 22:26)

    gabriel_dima20001213515220312 [utilizator]

    PITI LASA-NEEEEEEEEEE!!!!!!!Sa-ti fie rusine.Daca si atunci cand te lasa adversarul sa faci ce vrei,nu ataci.Pleaca ,"frate" cu banel ,dica si ghionea,cu tot.Loasa-ne cu orgoliul tau.Bine,iti fac si unii jucatori.Sa-ti fie rusine,ca l-ai trimis acasa pe Bratu,care ii batea ,singur cu Italia,in sfarsitul meciului cand aia erau "pensionari".Lasa-ne cu selectiile tale,de 2 bani,cu daniel nicolae si marica.RUSINEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!Daca si pe Olanda ,cand vor sa-i bati,nu-i bati..............Pleaca ,"frate"antreneaza pe ghana,coasta de fildes sau intr-o tara bananiera si pe cine vrei u.PAAAAAAAAAAAAA
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA! (Miercuri, 18 iunie 2008, 22:34)

    Eu [anonim]

    SA PLECE SA-SI RIDICE PREMIUL DE LA ITALIENI!
    DEMISIA DEMISIA DEMISIA
  • 0 (0 voturi)    
    clar ca buna ziua!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 22:39)

    alunelu [anonim]

    Piturca TREBUIE SA DEMISIONEZE! Abordarea participarii Ro la CE a fost PROST gandita de la bun inceput! Nu cred ca Pitzi si-a pus vreodata problema depasirii grupelor. E clar din "lotul" pe care l-a adus in Elvetia.
    Imi cer scuze, intre"a gandi" si Pitzurca nu exista legatura....
    Si intr-adevar, daca ar disparea si alde Mircea Sandu ce bine ar fi!! (ati vazut cum tinea fularul cu Ro in meciul cu Franta?? Cred ca se mai poate vedea pe u-tube, in momentul cand ai nostri canta imnul..Parca doar asa, de ochii lumii, parca l-ar fi ars! parca ar fi fost vreun personaj din Caragiale!!)
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo AMOTT (Miercuri, 18 iunie 2008, 23:49)

    Mirciuc [utilizator]

    Super balada!

    De la Burebista astia suntem!

    Neam mioritic cu ochin ceruri de poate poate-o cadea para malaiata in gura lui natafleata, ca de suntem copii lui muieti-s posmagii, si a Mesterului Manole.

    Unde nimeni nu concepe un sistem de recrutare TALENTE concetateni si conationali ce-ati dori sa se intimple, ascultati manele si mincati mititiei cu bere, ca palinka-i prea tare pentru ....
  • 0 (0 voturi)    
    D E M I S I A ! (Joi, 19 iunie 2008, 0:39)

    Paul [anonim]

    MUNCA DE SELECTIONER SI ANTRENOR AL UNEI ECHIPE NATIONALE DE FOTBAL ESTE COMPLEXA. MULT PREA COMPLEXA PENTRU PITURCA SI SANDU. AU ADUNAT O ECHIPA DE ZUGRAVI IN LOC DE FOTBALISTI. LE-A IMPUS O STRATEGIE DE JOC CA LA PARIURI SPORTIVE. GEN SCOR LA PAUZA SI LA FINAL. SPORTIVII SI FOTBALISTII ROMANI AU RAMAS ACASA: TRICA, DANCIULESCU SEKELI ETC. CRED CA VAN BASTEN TREBUIE SA-SI DEA DEMISIA. CA NU L-AU ASCULTAT JUCATORII OLANDEZI. EL LE-A SPUS SA-I LASE PE ROMANI SA JOACE SI SA CASTIGE SI IN LOC DE ASTA REZERVELE OLANDEI NE-AU DAT DOUA GOLURI. IMBRACA-TE IN GALBEN SI VINO SA SUSTII ECGHIPA NATIONALA... DE CIOFLINGARI SI "JMECHERI". CUM CREDEA PITURCA CA VOM CASTIGA DACA ASTIA NU STIU SA DEA GOL. SE BAZA PE OLANDEZI? TOTI SUNT DEPASITI. INCEPAND CU F.R.F. SI TERMINAND CU MEDICUL DE LA NATIONALA. TOTI SUNT VRAJITI DE "OAMENII DE FOTBAL" GEN JIJI SI "PINALTI" SI ALTI MOLDOVENI PARVENITI. FOTBAL FACUT DE "BURTOSI" SI "GELATI". CAND VOM VEDEA IMPLICAREA SPORTIVILOR SI IN FOTBAL, NU NUMAI IN "AFACERI"? PE ASTIA NU-I MAI MOTIVEAZA NICI PREMIILE DE UN MILION DE EURO PENTRU VICTORIE. SUNT PENIBILI.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia? (Joi, 19 iunie 2008, 1:08)

    Ilie [anonim]

    Nu Piturca trebuie sa demisioneze ci Mircea Sandu si D. Dragomir ! Antrenorul trebuie lasat sa-si faca echipa nu sa-i fie impuse toate "vedetele" ...
  • 0 (0 voturi)    
    schimbare (Joi, 19 iunie 2008, 1:19)

    Lucescu [anonim]

    Da......Cu Lucescu
  • 0 (0 voturi)    
    ar trebui... (Joi, 19 iunie 2008, 1:53)

    idealistul [anonim]

    sa demisioneze toti cei implicati in fotbalul romanesc!
    Ideal ar fi sa nu mai mergem pe stadion si sa nu mai urmarim meciurile la televizor in urmatorii 3-5 ani!
    Asa poate ca se va epura si fotbalul nostru. Se va "curata" si de "jucatori" si de "finantatori"
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca ar fi o greseala (Joi, 19 iunie 2008, 2:40)

    johnmibb [anonim]

    Pana acum toti i-am dreptate.....inclusiv in unele meciuri pe care le-a avut personal cu unii mari jucatori de-ai nostri (Hagi,Popescu,Mutu..si altii).
    Pana acum ne-am vaitat ca ultimul antrenor care ne-a calificat a fost el.
    Toti ne-am bucurat cand a revenit la nationala.
    Toti suntem de acord ca a dus o campanie de calificare fara greseala.
    Ca au fost 2 rezultate bune in grupe, cel cu Italia chiar a fost insotit de un joc bun al nostru.
    Dupa care a urmat un esec, un fiasco total.
    Daca stau bine si ma gandesc este primul meci la care suntem dezamagiti de tactica aleasa de Piturca.
    Hai ba ce naiba....ganditi-va bine!
    Chiar merita sa-i dam in cap pentru un singur esec?
    Inca ceva...omu' a gresit...sunt convins ca a invatat ceva din asta....punem altul care sa greseasca iar?
    Eu zic sa mai mergem cu el pana dupa mondiale si sa judecam si noi in perspectiva, sa vedem ce se intampla in decurs de cativa ani buni.
    Pai ce, Alex Ferguson n-a avut niciodata motive sa fie demis?
    Piturca a facut bine ce facut doi ani de zile, pana la meciul asta.
    Asta e.
    Data viitoare sunt convins ca va sti ce sa faca.
    Sau vreti sa se duca antrenorul Elvetiei sau Austriei si acolo sa faca treaba datorita experientei cu Romania?
    Lasati omu'.
    A comis-o odata, dupa 2-3 ani.
    Vedeti altul care sa ne califice la mondiale?
    Capello nu vine, ca l-au luat englezii :))
    Hai ROMANIA!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    prostii (Joi, 19 iunie 2008, 3:06)

    felix [anonim]

    Terminati cu prostiile! Atat s-a putut. Si n-a fost putin. Sa-l omoram iarasi pe Pitzi, dupa ce ca e e singurul antrenor schimbat dupa o calificare, respectiv primul care o recalifica??? Doua puncte in grupa mortii sunt putine? Uitati-va la Franta! Sigur ca da, se putea mai mult, daca Mutu nu rata cu Italia (dar e si el om), daca am fi stiut ca Franta e de batut, insa am preferat prudenta care ne-a adus un punct - era primul meci.
    Demisia lui Piturca? Si vine cine? O sa ajungem iar sa-l rechemam dupa inca doua - trei necalificari. Lasati-l sa munceasca. Mai e mult pana departe. A scos doua puncte cu un gol, si am fost respectati. Ce naiba? - iar ne dam cu stangu-n dreptul?
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-si dea demisia Piturca (Joi, 19 iunie 2008, 3:08)

    petrache Lupu [anonim]

    Avem nevoie de un antrenor care a antrenat in ligi serioase - nu la Avantul Scornicesti. Pitzurca nici nu are habar de fotbal.
  • 0 (0 voturi)    
    piti miti (Joi, 19 iunie 2008, 4:45)

    vladone [anonim]

    il stim pe piturca de cand a dat un gol cu propria ceafa, monumental ,il stiu pe piti de la meciul amical columbia romania din chicago cand a fost injurat destul de frumos si cu foarte mult bun simt de mutu ,brusc presiune mare mutu trebuie introdus in teren ,brusc piturca pierde si putina deminitate ce o mai avea
    ce valoare te astepti sa aiba piti?jucam cu declaratii?
    sunteti sau nu penibili?
    ni sa acrit de voi sau poate nu va dati seama
    mutulica si gasca lui ,penibilitatea jocului
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-si dea demisia Piturca... (Joi, 19 iunie 2008, 5:13)

    Dan [anonim]

    Daca are timp sa-i fie martor lui Becali la cumparari de terenuri in Cluj... ar cam trebui sa ne lase in pace...
  • 0 (0 voturi)    
    Pitzy (Joi, 19 iunie 2008, 8:54)

    Relu [anonim]

    sa vina Guus Hiddink!!!
  • 0 (0 voturi)    
    euro (Joi, 19 iunie 2008, 9:03)

    gicu [anonim]

    In orice sport telul sportivilor si al antrenorilor este victoria,fiindca dincolo de aceasta nimic nu mai conteaza.Daca plecam la o lupta ..acolo ori castigam ori murim pe teren pentru victorie.Ce spunea mama lui Stefan cel Mare,,dute la razboi,pentru tara mori....."pai piti a plecat in europa
    ca un milog-cersetor care vrea sa supravietuiasca din mila altora (albitri,olandezii).A refuzat lupta care pe care,si-a tinut soldatii in transee pana cind si o bomba dezamorsata (olanda)i-a aruncat in aer.
    Oare ce credea el ca italieni si francezi fac 0-0,doar un imbecil putea gandi asa ceva.Olandezi nici nu voiau sa ne dea gol dar daca ai nostrii era tinuti in propria jumatate ce puteau sa faca acestia sa-sio bage singuri in poarta?Ce rezultate deosebite a facut piti in preliminari:egal si infrangere cu bulgarii,egal si victorie cu ajutorul arbitrului cu olanda si in rest nu conteaza rezultatele cu celelalte echipe minuscule .Cu italia,doar arbitrul ne-a tinut in viata,iar Mutu -in situatia lui nu trebuia desemnat sa bata 11m.Piti un barbugiu..nu e antrenor
  • 0 (0 voturi)    
    Piturca & Co (Joi, 19 iunie 2008, 9:12)

    cetatean [anonim]

    Nu este de vina antrenorul, a facut tot ce a putut cu jucatorii astia. Lipsa de profesionalism este a lor ... sa isi vada lungul nasului ... sunt doar amatori !!
  • 0 (0 voturi)    
    Pacatele romanilor, (Joi, 19 iunie 2008, 9:45)

    Oprescu Leonidas [anonim]

    Ca si in politica, asa si in fotbal, damboviteni. Totul incepe cu scuze, lamentari, acuze si evident putini sunt cei care spun lucrurilor pe fata, ca suntem Amatori in toate. Raul nr. 1 se afla sus la varful FRF si Liga lu` Mitica, unde doi aciuaci, niste nula ca fotbalisti, doar niste sforari financiari se pricep ca romanul,``la toate``, insa, repet, ca si in politica, devin sefi doar amatorii nu specialistii, iar rezultatele sunt de amatori. Atata timp cat la conducerea nationalei vor fi numai acolitii celor sus mentionati, performantele vor fi aceleasi, adica Nule. Se vehicula numele lui Dan Petrescu ca potential antrenor al nationalei, care este pe langa un mare profesionist si un tip serios si care din pozitia de fost jucator in aparare a putut vedea in lunga sa cariera cum trebuie sa se desfasoare un joc in integralitatea lui, insa, daca DP, alias Bursucul este impiedicat si in campionatul intern sa arate ce stie de aceeasi comunisti habarnisti, cum va inchipuiti voi ca va fi adus la echipa nationala?. a doua chestiune ar fi aceea ca, la inceputul campionatului trecut, Pampalaul de Mitica, a asistat la un meci de Cupa Romaniei la Urziceni si a pronosticat ca citez``cu asa echipa Urziceniul este ca si retrogradata la loc``, iar Bursucul a demonstrat ca a ajuns sa joace in cupele europene cu aproximativ acelasi lot cu care Mitru isi dadea profetiile. A treia chestiune ar fi ca, daca Bursucul ar deveni antrenorul nationalei, automat nu l-ar mai aduce la lot pe Mutu, F.Petre, Cocis, M.Niculaie, D. Niculae, Dica, Contra, Rat, Nicolita si altii cu aere de vedeta, ci ar forma o echipa care lupta si castiga exemplar cum a facut-o la acest campionat European Turcia. In concluzie, Piturca, a fost si este, un second hand si ca jucator si ca antrenor, trebuie demis, si adus de urgenta Bursucul, deoarece, in grupa pentru calificarea la Mondiale ne facem de rasul dracului, iar vedetele sa-si vada de ale lor, iar romanii sa se bucure macar de fotbal, atat le-a mai ramas.
  • +1 (1 vot)    
    sandu (Joi, 19 iunie 2008, 9:54)

    dumitru dinescu [anonim]

    Nu sunt un suporter al lui Piturca, dar se vede dela o posta ca a scos maximum din materialul clientului. Daca ne uitam la tehnica invividuala in viteza a croatilor ( NB : 3 milioane de oameni), a rusilor, ca sa nu pomenim de cea a olandezilor si o vom compara cu cea a romanilor, vom realiza diferenta de pregatire, incepand de la copii. Asa ca vinovatii sunt Mircea SANDU si Mitica care s-au imbuibat din rezultatele din anii 90, nepunand ceva in loc.
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia (Joi, 19 iunie 2008, 12:56)

    ionut [anonim]

    Demisia se impune. Razvan lucescu sau mircea lucercu ar putea fi solutia.
  • 0 (0 voturi)    
    da, va rog (Joi, 19 iunie 2008, 14:49)

    me [anonim]

    1) DA

    2) Boloni, daca vrea. Daca nu, un antrenor strain.
  • 0 (0 voturi)    
    no subject (Joi, 19 iunie 2008, 14:52)

    Loredana [anonim]

    Da! Mircea Lucescu e solutia!
  • 0 (0 voturi)    
    Piti (Joi, 19 iunie 2008, 15:19)

    ion [anonim]

    1.de urgenta.
    2.razvan lucescu
  • 0 (0 voturi)    
    jos impotentu' (Joi, 19 iunie 2008, 16:13)

    Adi [anonim]

    Sa vina Dan Petrescu ... Dan the Man!
  • 0 (0 voturi)    
    demisie piturca (Joi, 19 iunie 2008, 16:59)

    romeo [anonim]

    da ar trebui sa demisioneze si sa-i ia cu el si pe chivu si mutu. Primul, un fatalau care ne creeaza de prea multi ani impresia ca stie fotbal iar al doilea un golan de arges care s-a ajuns si care joaca ce vrea el si cind vrea el. Nu poti sa joci pe degete calificarea Romaniei cu un penalty ratat copilareste si pe urma sa te intorci acasa ca si cind nimic nu s-ar fi intimplat. Fotbalul nu mai este demult un joc de placere practicat de acesti baieti de mingii care se lauda ca sint fotbalistii nationalei noastre, cei mai buni dintre cei buni. Cita vreme o sa gindim asa si cita vreme o sa inghitim aceleasi comentarii tvriste cum ca ai nostri sint cei mai buni indiferent cit de prost joaca, nimic nu se va schimba, nici in mintea asa-zisilor nostri fotbalisti si nici in mentalitatea hotilor care conduc fotbalul romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    mutu (Joi, 19 iunie 2008, 17:51)

    adrian [anonim]

    mutu ne-a mancat fratilor , asa se bate 11 metri , ati vazut cum a batut pirlo? mutu a vrut sa-l ia la misto pe buffon dar ne-a luat pe noi , ar fi bine sa se lase de nationala sa joace unde o vrea si sa imbolnaveasca pe altii. DOAMNE AJUTA
    • 0 (0 voturi)    
      Daca Romania=Mutu (Vineri, 20 iunie 2008, 20:01)

      Cometa [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Nationala daca sta in Mutu... ne meritam soarta... Pana la urma Lobont si Mutu au scos punctele astea... cel putin in meciul cu Italia, portarul a scos vreo 2 goluri ca si facute, tusierul 1, Mutu a dat un gol.... Deci un scor corect putea sa fie 4-0... cum puteam sa si castigam cu 2-1, asta e fotbalul... Sa nu dam vina pe Mutu daca in meciul cu Olanda, Romania nu a avut decat jumate de ocazie pe repriza... Mutu se poate spune ca ne-a castigat un punct nu ca a pierdut 2... Sa-l lasam pe el .. Sa vedem mai intai cine sta pe banca cu mainile in san... facand mai mereu semn sa ne retragem....
  • 0 (0 voturi)    
    Nu demisiei (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 9:22)

    radu [anonim]

    Nu asta e solutia. Ar trebui lasat sa-si faca treaba poate se tezeste si va da o orientare mai ofensiva echipei. Schimbarea sefilor bucuria nebunilor. O schimbare nu-i de dorit la momentul acesta.
  • +1 (1 vot)    
    Euro 2008 (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 11:12)

    adrian [anonim]

    PITURCA TREBUIE SA DEMISIONEZE!
    Singurul mare antrenor, in activitate, care poate forma o echipa competitiva este MIRCEA LUCESCU.
    Din nefericire, conducatorii FRF nu il "INGHIT".
    Odata cu PITURCA ar trebui sa demisioneze si Mircea SANDU, iar noua conducere a FRF sa il desemneze antrenor pe Mircea Lucescu.
  • 0 (0 voturi)    
    nationala (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 15:04)

    itu emil [anonim]

    Piturca a demonstrat ca este antrenor de top in mo-mentul in care la convocat pe Balanel care a expirat de mult si pe Fisintin Petre pe care nu-l mai vrea nimeni (de parca l-ar fi vrut cineva in cunostinta de cauza). Cu un antrenor care nu a selectionat nici un jucator in jurul virstei de 20 ani si care are ca tactica apararea timp de 91 minute dupa care in minutul 95 poate contraatacam decisiv, eventual cu un fundas central, vom fi idolii Eupopei adepte inca a fotbalului total si spectaculos (ce depasit) .Piturca te dorim in fruntea nationalei inca multi ani, cu aceleasi incrincenari de neinteles in selectionare, cu aceleasi principii in construirea tacticii de joc si cu aceiasi dorinta neexprimata a ta de a fi personajul principal al natioalei la care toti obligatoriu sa ne inchinam cu evlavie. Multa sanatate !
  • 0 (0 voturi)    
    daca pleaca pitzi iar va uitati 8 ani la tv la tur (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 16:14)

    Andrei [anonim]

    eu sunt curios cati dintre voi a-ti facut performanta in fotbal....nu sunt mul;ti...stiu sigur asta...pt ca daca a-ti fi jucat la un nivel destul de ridicat...a-ti fi vazut ca nu e asa usor...pe cat pare...eu zic ca ne-am descurcat bine...totusi...oameni buni sunt 3 exhipe MARI...CAmpioana...Vicecampioana si OLANDA...daca erau 3 echipe slabe da...imi era rusine de jucatori...insa eu zic ca s-au descurcat admirabil...e evident ca se putea si mai mult...dar nu a fost sa fie...incetati criticile...incetati atacurile...si fiti suporteri adevarati...incurajatii...
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea... (Duminică, 22 iunie 2008, 0:49)

    nishco [anonim]

    parerea mea e ca acest clan imputit de mafioti comunisti(mircea sandu,mitica ''de la liga'',lupescu,prunea) sa se duca in aia masii.

    fratilor de ce nu-l aduce pe lucescu jr. sau pe mircea lucescu??? niciodata nu a pomenit cand a fost vorba de schimbat antrenori pe astia doi....

    mai ales pe mircea lucescu ca el a format echipa in anii 80 numita ''generatia de aur''

    concluzia dupa acest mondial e foarte clara:suntem niste fricosi ,prostanaci shi fara valoare
  • 0 (0 voturi)    
    Mircea Sandu ar trebui sa demisioneze (Duminică, 22 iunie 2008, 9:02)

    Sarmalutzu [anonim]

    Piturca a demonstrat ca NU este un bun antrenor, asa cum nu a fost nici un bun jucator!
  • 0 (0 voturi)    
    Da, Hagi, Andone, Rednic etc. Toti inclusiv eu (Joi, 26 iunie 2008, 12:56)

    Gogu [anonim]

    Tactica sub orice critica.
    Calificarea noastra in grupe datorata lui Mutu.
    Echipa joaca individualist deci nu respecta Antrenorul.
    Piturca este incapatinat si agasant, nervos, incapabil, plafonat.
    Este la cheremul jucatorilor ( vezi vacanta lui Mutu).
    Il doare in pix de suporterii romani.
    Mai vreti alte motive?
    Titlul articolului este o Intrebare idioata care ne tot tine pe loc.
    Ce este evident asa este copii mei!
    Cocluzie?
    DESTEAPTATE ROMANE....