Saru'mana Olanda, dar n-am putut! Bravo suporterilor!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 iunie 2008, 0:03 Sport - Stiri Euro 2008

Fanii, marele cistig al Nationalei
Foto: Rompres

Am fost eliminati. Si? Am ramas cu imaginile fanilor romani incurajand echipa in orice conditii si cantand imnul din toti rarunchii spre finalul partidei cu Olanda. La tragerea la sorti, faceam glume pe seama numarului de goluri pe care il vom primi si faceam calcule cui sa dam si noi golul de onoare in "Grupa Mortii". Olandezilor, evident, ca pe ei i-am mai batut in preliminarii. Mai mult de zero puncte era un dar divin.


Dupa cateva luni in asteptarea turneului final si dupa doua remize obtinute la sacrificiu cu Franta si Italia, deja ne gandeam la blaturi cu Olanda, la o victorie cu Spania in sferturi - tactica, evident, 10 in aparare, Mutu in atac - si deja visam ca ii batem pe olandezi in semifinale si jucam finala cu Croatia.

Ca sa ne atingem dezideratul, trebuia sa invingem rezervele Olandei care au tratat meciul cu Romania ca pe unul demonstrativ. Si nu am reusit! Am stricat toata impresia frumoasa pe care am lasat-o dupa meciul cu Italia. Nu am putut sa invingem o echipa nemotivata, care a marcat doua goluri de dragul fotbalului. Cinste suporterilor care s-au comportat admirabil in tribune si la 0-1 cu Olanda, cantau "Desteapta-te, romane!" Pentru cine?

In fond, ce era sa le facem olandezilor? Sa il trimitem pe Teia Sponte cu o valiza? Sa cumparam bomboane la Berna? Sa fi aruncat romanii deghizati in olandezi cu brichete in teren? Nu, nu suntem in Liga 1. Ce trebuia sa facem? Sa intarziem inceperea meciului ca sa stim cum se termina Italia - Franta? Sa ii scoatem de la vestiare pe olandezi si sa mai jucam cu ei vreo doua zile, pana apuca Mutu sa trimita al doilea sut pe spatiul portii?

Probabil ca trebuia Stekelenburg sa isi dea autogol! Trebuia sa dam niste goluri si sa castigam. Era cea mai simpla victorie pe care puteam sa o obtinem. Dar noi nu am stiut decat sa jucam la egal. In "Grupa Mortii", am murit la usa cu cheile in mana. Haideti acasa.






















5893 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    da, bravo suporterilor!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:12)

    dan [anonim]

    nu inteleg ce mai filozofeaza astia la TV
    de ce nu spun lucrurilor pe nume: NU MERITAM SA NE CALIFICAM!

    oricum italienii o sa-i bata pe olandezi si cred ca o sa ia si campionatul... ca vad ca au norok cacalau...
  • +3 (3 voturi)    
    Punctul pe I (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:13)

    Jiji [anonim]

    Frumos si super adevarat. Cu un atrenor de doi bani nu ai cum sa faci performanta.
    • +3 (3 voturi)    
      ce antrenor (Miercuri, 18 iunie 2008, 7:41)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Jiji

      astia nu stiau nici sa faca stop la minge, nu mai vb. de dribling sau sut pe spatiul portii.

      O generatie de tinichea coclita, bine zicea un ziar azi!
      • +1 (1 vot)    
        corect (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:53)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui gogu

        sarea mingea din ei ca din coltul mesei...
  • +4 (4 voturi)    
    Tot respectul pentru suporteri (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:15)

    Lorenzo Monkson [anonim]

    S-au comportat frumos, fara excese sau chestii neplacute (vezi ciocnirile dintre austrieci si germani). Imi pare rau pentru ei, eu macar n-am fost in tribuna. Acasa infrangerea se gusta diferit! Pacat! La asa joc, Nationala nu-si merita suporterii.
    Piturca daca ar fi un antrenor adevarat si-ar da demisia. Nu are mandrie ... este un incapabil...dealtfel nici ca jucator n-a fost stralucit!
    Acasa cu voi bunicutelor!
  • -1 (1 vot)    
    mda (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:16)

    jo [anonim]

    ar fi fost prea frumos.. atat de frumos ca nici romanii din teren nu au crezut.. si au ales sa ne demonstreze ca visele frumoase trebuie sa ramana vise.. sunt masochist... joc pentru romania!
  • +1 (1 vot)    
    cătă căşi... (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:18)

    doobie [anonim]

    aţi fost nişte rataţi cu H mare...
  • +5 (5 voturi)    
    Rusine! (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:18)

    Rusine [anonim]

    Suntem penibili. Pacat. Am auzit imnul Romaniei cantat de suporteri in minutul 55 la 0-1 si am zis: ii terminam...pe ei baieti...cand colo tot ce mi-a ramas in minte dupa joc e zambetul (ironic) al lui Mutu de pe final..o rusine nationala...unde sunt lacrimile lui Hagi/Popescu &co de dupa acel dramatic Romania-Suedia din 94...sunt preschimbate in zambete si schimburi de tricouri de generatia Mutu...Nu sunt suparat ca am pierdut, se mai intampla...dar ca am pierdut fara lupta, ca ne-am batut joc de suporteri, ca ne-am facut de ras in fata intregii Europe fotbalistice...pentru ca suntem penibili si o recunoastem cu zambetul lui Mutu pe buze...atat putem? Nu, echipa de azi nu a reprezentat Romania...Noi putem mai mult! Nationala de azi (in frunte cu Sandu, Piturca, clanul Becali, etc) nu ne merita! Afara!
  • +3 (3 voturi)    
    barbut (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:20)

    cocosila [utilizator]

    olanda a deschis larg cracii dar frustratul balcanic...nema putirintza!

    auzi bai,asta, barbugiu, ia-ti icoana aia de la jiji pe care ai pus-o in vestiar si mars in acasa
  • +4 (4 voturi)    
    Un pic de rusine... (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:21)

    mihai [anonim]

    Ce sa facem acum? Sa le multumim ca au ajuns pana aici si sa fim la piciorele lor ca au reusit 2 egaluri cu echipe ce erau altadata mari, dar acum in pasa proasta? Ca au dat un gol norocos? Nu prea cred! De ce s-a ajuns aici? pentru ca Mutu trebuie sa fie tot timpul erou... daca s-a vazut ca era slab tot meciul, de ce l-au pus sa bata penalty-ul? Ca sa arate ca este erou? La cati bani au mancat de la nationala, nu cred ca trebuie sa le plangem de mila. Tot noua trebuie sa ne plangem de mila ca in tara asta blestemata cu toate problemele ei cu tot nu am reusit sa prindem si noi un moment de respiro, o bucurie sa mai zambin un pic!
    Vinovati sunt clar maharii federatiei: Sandu, Dragomir, Lupescu!!!
    Sa-si dea demisia, sunt numai dupa abni ... sunt la furat, nu au nici o legatura cu performanta. Parca ne-am intors la comunism, ne multumim ca-i avem si ne e frica sa-i schimbam ca "daca o sa fie mai rau?". Afara cu voi!
    CFR merge in Liga Campionilor cu o echipa de straini. Daca termina o echipa de romani pe primul loc si jucau in Liga, numai cu acea experienta se ajunge la performanta...dar asa, ramane o singura solutie: sportul extrem - alergatul pe distanta lunga cu valiza cu bani!
    Normal ca sunt suparat pe toti acum.Sunt roman, nu am dreptul asta?
    Ceva trebuie sa se schimbe!
  • +5 (5 voturi)    
    Ca de obicei... (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:23)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    .... romanii asteptau cadoul de la ltii. Fara ca ei sa depuna vreun efort. Dar olandezii sunt neam cu coloana vertebrala intacta si au arata ca ei nu fac scenarii, chiar daca - teoretic - i-ar dezavantaja.
    Bravo Olanda, forza Azzuri! Sper ca unul dintre voi sa castige acest campionat.
    Presa romana ar trebui sa invete ceva: sa nu se mai umfle in pene si sa nu strige "campionii" atunci cand finala inca e departe.
    • 0 (0 voturi)    
      cadoul a fost (Miercuri, 18 iunie 2008, 2:30)

      SM [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      partea cea mai proasta e ca olandezii ne-au invitat sa le dam goluri. prima repriza a fost destul de clara. mai lipsea sa se puna sa joace un septic. cine stie daca si asa am fi reusit vreun gol.
      nu prea pot sa pricep, ne trebuia o faza, care sa o fructificam cu calm. o singura emotie am avut la final de prima repriza dar si atunci un sut pripit in inaltul cerului.
      vina colectiva, a intregii echipe si a antrenorului (mai ales).
  • 0 (0 voturi)    
    Ne-am inecat ca tiganu' la mal... (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:24)

    Marian [anonim]

    Spre bucuria italienilor...inainte ziceamca daca ne bate Olanda sper sa-i bata italienii in semifinale..dar acum olandezii ne-au fost prieteni si mai mult nu ne putea ajuta nimeni...Sper ca olandezii sa castige, nu ca sa zicem noi ca am pierdut cu viitoarea campoiana, ci ca o merita...
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia Piti Vinzi iluzii (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:27)

    List [anonim]

    Romania a jucat Ero2008 cu cur'n poarta.Echipa are valoare dar tactica este de sobolan.Nici o sansa sa castigi cand in 3 meciuri nu ai ocazii.Ce folos de catenacio cand nu poti castiga un meci la turneul final,altii au luat bataie dar au castigat cand a trebuit,asta e stiinta................
  • +3 (3 voturi)    
    Piturca primul vinovat (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:33)

    Edy [anonim]

    Sa-i punem meciul Turcia-Cehia.....
  • 0 (0 voturi)    
    aia e si...aia jucam (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:34)

    un roman [anonim]

    Mai mult nu putem. Asta e valoarea noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    galeria (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:35)

    cocosila [utilizator]

    echipa mai are mult pana sa se ridice la nivelul suporterilor romani de la acest campionat.
  • +2 (2 voturi)    
    aiureala (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:37)

    blizzard [anonim]

    La meciul cu Franta, Romania a jucat de parca francezii erau inarmati cu cutite si daca incercam ceva ne injunghiau. Tactica gresita!

    La meciul cu Italia am avut meciul in mina, dar vedetismul romanesc si-a pus amprenta. Noi avem cele mai smechere masini si punem o vedeta sa bata penalty-ul. Tactica gresita din nou. Nu Mutu trebuia sa bata, ci D Niculae sau Tamas sau Dica sau Nicolita. Oricare din astia dadea gol si azi doar savuram o bere la un meci care oricum nu ne interesa.De salon, meci de salon, dupa spusele altora. De palmares, de crescut cote la jucatori samd.Ne-am prelungit suferinta si emotiile pina la meciul cu Olanda.

    La meciul cu Olanda (asta de azi), am avut o echipa care numai la victorie nu juca. Sa ma scuze cei care cred altfel, dar am fost zero sau NULL.Una din doua.
    NULL la pase, zero la constructie, you choose.
    Sarea mingea din jucatorii nostri ca din stilpii aia de fier de pe Mosilor. Un stilp din ala facea un stop mai bine decit oricare jucator care avea forma din seara asta.
    La un moment dat ma gindeam ca le bate inima asa de tare (de ce oare?) , incit le sarea mingea 3m cind o preluau cu pieptul.Cu piciorul...revenim la stilpii de sustinut firele de tensiune.

    Dupa aceasta epopee in care ne-am tras singuri clapa nu meritam altceva in afara de a merge acasa , in Romania framintata de probleme. Din pacate, primul stop reusit o sa fie aterizarea avionului pe H. Coanda. Prea tirziu insa.

    Le multumesc baietilor ca au reusit sa ma tina in fata ecranului 3 meciuri, sa fiu "in priza", dar din pacate sa-mi demonstreze inca o data (mai era cazul?) ca nu sintem o natie de invingatori.Imnul ala care e intr-o dezbatere (inutila!) tocmai aia spune! Sa te "trezesti" pentru ca poti. Nimeni nu aude "ceasul" care suna.Intotdeauna ne trezim "tirziu" si "intirziem" la intilnirea de care depinde viitorul si moralul nostru.
    Nu-i nimic, se trezesc altii si trec zimbind pe linga patul unde noi "dormim" linistiti.
  • +1 (1 vot)    
    MUTU E CORUPT (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:40)

    axa [anonim]

    AC Milan ofera 13 milioane de euro pentru achizitionarea lui Mutu.... ASTA CE VA SPUNE???
    • 0 (0 voturi)    
      Te uiti prea mult la Tv (Miercuri, 18 iunie 2008, 1:10)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui axa

      Amice, te uiti prea mult la TV si la politica.
    • 0 (0 voturi)    
      rusine (Miercuri, 18 iunie 2008, 5:24)

      rusine [anonim] i-a raspuns lui axa

      daca este asa, sa-i fie rusine
    • 0 (0 voturi)    
      ca daca dadea gol ofereau 18 mili si il scoteau di (Miercuri, 18 iunie 2008, 9:23)

      DECEBAL [anonim] i-a raspuns lui axa

      ha ha ha
  • 0 (0 voturi)    
    mioritici (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:50)

    cristi [anonim]

    http://cristianpavel78.wordpress.com/2008/06/18/mioritici/
  • 0 (0 voturi)    
    luati exemplu de la turci! (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:51)

    olandezu' roman [anonim]

    rusine, rusine...!
    echipa romaiei in frunte ci piturca ar putea lua exemplu de la turcia, care s-a calificat in numai 15 minute, cu 3-2 dupa ce era condusa cu 2-0...!
    numai ca turcii au vrut calificarea si s-au luptat pe viata si moarte, nu ca putorile romane in frunte cu arogantul si incompetentul de piturca.
    olanda le-a dat sansa, si-a pus in joc echipa "b" si in prima repriza s-a fortat sa nu dea gol! cu toate astea romanii cu "vedetele" lor n-au putut cistiga! turcii i-ar fi mincat de vii pe olandezi...
  • +4 (4 voturi)    
    un meci (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:55)

    alex [anonim]

    M-a dezgustat meciul asta. In prima repriza m-a dezgustat din cauza olandezilor, care mai aveau un pic si bagau mingea in poarta lor- ca sa nu mai zic de ocaziile care le-au avut: suturi din careu cu latul peste poarta etc. In repriza a doua m-au dezgustat romanii pentru ca au jucat ca niste cizme.

    Felicitari olandezilor pentru ca nu s-au umilit in fata unei echipe romane care astepta o parodie de meci. Mesajul Olandei a fost: va lasam sa ne bateti, dar nu ne luati mandria. Iar mesajul Romaniei a fost: nu stim cum, nu suntem obisnuiti
    .
    Rusine si pacat pentru primele doua meciuri.... o lectie de viata din care iarasi nu o sa invete nimeni nimic...
    • +2 (2 voturi)    
      mesajul olandei si raspunsul romaniei (Miercuri, 18 iunie 2008, 1:12)

      olandezu' roman [anonim] i-a raspuns lui alex

      mesajul olandei a fost: "daca vreti sa va calificati aveti acum ocazia s-o faceti...dar s-o faceti voi nu s-o facem noi pentru voi, ca nu ne coborim intr-atit".
      raspunsul romaniei a fost: "muiati-s posmagii?"
  • +1 (1 vot)    
    GATA! (Miercuri, 18 iunie 2008, 1:20)

    BIC [anonim]

    nu mai sunt fan al echipei de zugravi! eu le dau bani pe bilete si ei se feresc de minge. cred ca ar trebui sa puna mana si sa invete o meserie, ca astia nu-s fotbalisti. astia-s sugative de bani si atat! mediatizati in fel si chip. si performanta? cand? am inteles: stiti sa mergeti cu masini mai destepte decat voi. bine. aveti pe langa voi femei care stiu sa numere euroii. bine. dati interviuri cand vreti. bine. va dati ofesati prin "silentio stampa" (?). bine. de astazi nu va mai bazati pe banii mei. trec pe handbal ca-s baieti mai cu bun simt ca voi. dezbraca-te de galben si du-te acasa! poate ai ceva de lucru. e si mai sanatos decat nervii si infarctul...
    • 0 (0 voturi)    
      boycott (Miercuri, 18 iunie 2008, 5:36)

      Ai dreptate [anonim] i-a raspuns lui BIC

      stadioane goale - poate doar asa invata sa dea cu piciorul in minge
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat... (Miercuri, 18 iunie 2008, 1:21)

    Razvan [anonim]

    ... de suporteri. Ei sunt mult peste echipa. Din toate punctele de vedere: atitudine, valoare, mandrie.

    In rest, niste ratati... Cu asa o atitudine nu poti sa fi altceva. Pacat...
  • +1 (1 vot)    
    catre toti romanii (Miercuri, 18 iunie 2008, 1:22)

    daniel [anonim]

    eu imi indrept comentariul catre toti romanii si mai ales catre cei care arunca cu pietre aici comentand acest articol.

    eu am realizat ca nu suntem o tara de invingatori si eu la randul meu mai am multe invatat pentru a fii invingator dar azi is hotarat sa fac anumite lucruri astfel incat la sfarsitul zilei sa ma consider invingator. si asa de acum incolo!

    de ajuns cu vaicareala si cu critica! sa trecem la treaba incepand cu mine!

    sa ne dorim mai mult! sa ne gandim ca lucrurile care ni le dorim sunt posibile si sa fim creativi in a le atinge! dar cel mai important sa credem ca putem realiza lucruri marete ca si individ si ca si tara!

    vreau ca romania sa isi defineasca o viziune pentru 2015 sau 2020 si toti cei care se vor ceva bun pentru tara asta si pentru ei ca indivizi sa puna umaru si sa munceasca din greu! cei care n-au chef sa se dea la o parte!

    HAI ROMANIA!!! HAI ROMANIA!!!
  • 0 (0 voturi)    
    salut jiji (Miercuri, 18 iunie 2008, 1:25)

    cocosila [utilizator]

    o fraza vaabila pentru tot ce inseamna organizare in romania (fotbal,politica,institutii,invatamant,etc)

    "Eine Weltveränderung voraussetzt eine Änderung der Weltvorstellung" - M.Heidegger
  • 0 (0 voturi)    
    niste slugi umile (Miercuri, 18 iunie 2008, 1:25)

    suntem [anonim]

    trebuia sa fi batut Franta si Italia, ca am avut ocazia.
    Hai sa facem adevarata revolutie ca sa ne mearga bine si noua celor multi si saraci.
  • +2 (2 voturi)    
    ora de matematica (Miercuri, 18 iunie 2008, 1:40)

    blizzard [anonim]

    Doamna profesoara Olanda a scos-o la tabla pe eleva Romania pentru a o ajuta sa treaca clasa la matematica. A scris repede pe tabla:

    x + 2 = 5

    si a intrebat: Cit e x in aceasta ecuatie?

    Romania s-a gindit 90 de minute, fara sa o ia nici macar prin incercari, nu a avut de unde sa copieze si a raspuns in cele din urma resemnata: 2!

    Doamna profesoara Olanda s-a uitat senin la eleva neputincioasa si decis:

    2 iti dau si eu pentru raspuns!

    Ne vedem la corijenta!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu suntem mici (Miercuri, 18 iunie 2008, 1:41)

    Email [anonim]

    Nu suntem mici. Asta ar fi ok. Suntem smecheri si josnici.

    Acesta este dupa parerea mea ultimul meci al Romaniei. Nu mai exista nici o generatie de jucatori. S-a becalizat tot fotbalul romanesc. Peste 100 e ani va mai aparea un Hagi, poate.

    Injuram elitele si laudam parvenitii.

    Pa, Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    sportsaga.ro/ (Miercuri, 18 iunie 2008, 2:17)

    sportsaga.ro/ [anonim]

    sportsaga.ro/
  • 0 (0 voturi)    
    uraaaaaaaaaa (Miercuri, 18 iunie 2008, 3:07)

    ady dublin [anonim]

    Sa vazut diferenta dintre GENERATIA DE AUR aceasta generatie care se credea de 5 ori mai buna.
    Generatia lui Hagi nu avea frica la meciurile decisive ca aceasta generatie GENIALA, va amintiti cum a jucat cu suedia in sferturi de finala, adevarat la sacrificiu da a fost lipsita de noroc si cred ca va mai curge multa apa pe dambovita se apropie de performantele GDA. Acu sa vedem clujul inUCL ce face??????
    • 0 (0 voturi)    
      expiratul sef!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 9:02)

      ionica [anonim] i-a raspuns lui ady dublin

      Ce ma frapat cel mai tare in acest meci a fost marele si falnicul Mutu.
      Acesta in tot meciul nu a fost in stare sa faca o faza buna si tot timpul de uita la banca de rezerve pentru a fi schimbat.
      Mutu nu a fost si nu va fi niciodata cel mai bun jucator roman.
      Va fi jegul numarul 1, deoarece a facut de ras tara in care s-a nascut drogandu-se si jucand asa cum joaca el in nationala, adica ca un maidanez!
  • 0 (0 voturi)    
    pitpalac (Miercuri, 18 iunie 2008, 4:45)

    vai [anonim]

    vai de fundul nostru..aia s-au chinuit sa nud ea gol pana adat-o unu din greseala cu genunchiul...nici daca lasau poarta goala nu ii bateam din moment ce nu am sutat delooooc pe poarta:((..si macar acum se vede adevarul ca olanda nu lua bataie cu noi daca nu juca in nisipul de la cta pe o ploaie torentiala si daca ei nu aveau nevoie de 3 puncte din 3 meciuri ina cel momnet pt a se califica...si asta cand noi ne bateam cu "puternica concurenta" bulgaria care a facut 2 egaluri cu vestita albanie.....macar bienca am reusit sa vad meciul de la zurich cu franta..unde e teren a fost meciul groaznic..dar in tribune a fost SENZATIONAL...si nu numai..tot zurich-ul era pe strazi galben
  • +1 (1 vot)    
    Stop stangaci pe piept de pui (Miercuri, 18 iunie 2008, 7:26)

    van d'AL [utilizator]

    bravo ca am ajuns sa jucam acolo.
    pacat ca odata ajunsi acolo, am jucat prea batran si nelinistit.
    bravo galeriei: suntem de-acum aproape-n europa.
    pacat ca am avut o grupa atat de grea, cel putin prin prisma experientei, palmaresului si valorii adversarilor.
    bravo ca n-am luat decat o bataie...
    pacat ca n-am avut macar o victorie, fie si nemeritata...n-am fi fost nici primii nici ultimii, nu?
    bravo antrenorului care ne-a dus acolo- perfectionand trecutul.
    pacat insa ca n-am avut acolo unul care sa inventeze viitorul.
    BRAVO JUCATORILOR, ca au luptat si au fost disciplinati.
    pacat c-au fost disciplinati...
    BRAVO, MUTU, pentru unicul nostru gol!! BRAVO, LOBONT!!
    ...pacat, Mutu :) ...esti insa, ai fost si vei ramane foarte bun! Succes!

    BRAVO Hotnews. Bun, efortul ultimilor 2-3 ani. Loc de mai bine!

    pacat ca n-am invatat inca sa renastem altfel decat din cenusa (cu mici exceptii, vezi Nadia/Karoly- perfect act) ...dar suntem tot mai aproape..

    .pentru moment, ramanand optimisti, sa ne TRAISCA GALERIA, care-oglindeste cel mai bine oricare tara, inclusiv pe cea mai iubita dintre toate: ROMANIA.
  • 0 (0 voturi)    
    fotbal (Miercuri, 18 iunie 2008, 7:58)

    alpha [anonim]

    Felicitari Olanda!Ne-ai dat o lectie de onoare si profesionalism.Am avut si noi ocazia cateva zile sa vedem cum e fotbalul adevarat,unde meciurile se castiga pe teren dand goluri nu prin lovituri de sabie pac-pac...Am vazut cum e sa joci cu echipe ai caror delegati nu merg sa cumpere bomboane de 1,7 milioane de euro si care mai presus de orice se respecta pe sine.In ceeace ne priveste ne intoarcem la mitica,jiji,sandu &co si asteptam meciuri gen gloria bisnita-ceahlaul.
  • 0 (0 voturi)    
    Am facut ce am stiut (Miercuri, 18 iunie 2008, 8:15)

    Transilvanian man [anonim]

    Am facut ce am stiut noi romanii mai bine adica am stat si am asteptat sa ne dea altii ceva ...sa ne faca altii sa ia hotarari altii pt noi .Asta facem in sport asta facem in munca asta facem in politica .Si apoi ne plangem ca suntem priviti CU SUSPICIUNE de toata lumea.Sa nu ne miram de acest lucru ...pt ca asta ne caracterizeaza.Bravo Olanda va multumim ca ne-ati invatat inca odata ce inseamna demnitatea...insa fiti siguri ca nu am invatat nimic .
    PS Chiar daca pare ciudat uitati-va ca si in sport ne comportam ca in politica ....ACCEPTAM RESTAURATIA !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    mutalaul (Miercuri, 18 iunie 2008, 8:16)

    unu [anonim]

    Rusine Mutu si Chivu ! Sa va fie rusine nesimtitilor, daca sunteti italieni cu sufletul trebuia sa stati macar sa nu va bagati ! Sa va fie rusine !
  • +1 (1 vot)    
    Ce lume e asta...? (Miercuri, 18 iunie 2008, 8:34)

    Handbalistu [anonim]

    Pina ieri toate comentariile erau favorabile. Rar se gasea cite unu care sa mai zica ceva despre jocul slab aratat depina atunci. Ieri Pitiurca era geniu . La fel si Mutu . Azi sint ratati de doi lei.
    Gresiti. Au valoare. Dar nu de CE. Din pacate nu putem mai mult. Merita apreciata incercarea , dar nu putem mai mult.
    Piturca, multumim, si da-ti demisia. Fara alte comentarii. Am fost penibilii acestui turneu. Ne dam cap in cap.
    ....ma grabesc sa inchei sa merg sa ii astept cu flori la aeroport. hai Romania !
  • +1 (1 vot)    
    Penibil (Miercuri, 18 iunie 2008, 8:49)

    Cosmin [anonim]

    Aseara am vazut un meci incredibil de penibil, penibilitate din care olandezii au vrut sa iasa la un moment dat, deja nu mai suportau cum Romania pur si simplu era lasata sa bata si nu putea.
    A doua echipa a Olandei ne-a invitat sa le dam gol si noi nu reuseam sa tragem pe poarta! Probabil vor fi frustrati care ma vor injura, dar exact asa a aratat meciul in prima repriza. A doua repriza a aratat un pic diferit, cu Olanda care a apasat un pic pe acceleratie si noi nu am mai miscat nimic.
    Eu nu invinuiesc pe Piturca, nu poti face mare lucru avand un lot atat de slab. Nu ii invinuiesc nici pe jucatori, atat pot.
    Chiar trebuia sa se termine aventura noastra la campionat. Ma uitam, inclusiv la meciul Romania-Franta si Romania-Italia cat de slabi sunt jucatorii nostrii, comparati cu ai adversarilor. Pentru cei care au rabdare, vedeti inca o data meciurile si o sa realizati ca in duel 1 contra 1, MEREU a castigat adversarul. Jocul nostru a functionat pentru ca mereu am dublat oamenii si mereu al doilea a reusit sa deposedeze. Nu ai cum sa mergi la infinit asa, chiar daca am facut egal cu Franta si Italia, suntem o clasa sub ei.
    Vina din punctul meu de vedere este in o cu totul alta parte. Vina este a campionatului intern, in care se fac blaturi peste blaturi si jucatorii practic nu au jocuri in picioare.
    O alta cauza este lipsa centrelor de juniori care pot crea noi jucatori.
    Mi se pare ca gandim prea putin si incercam sa aruncam rapid vina pe cineva, trebuie neaparat sa injuram, sa aratam pe cineva cu degetul.
    Am vazut comentarii gen: cu Italia trebuia bagat "X" jucator in locul lui Mutu si "Y" in locul lui Chivu si ii bateam. Sunt comentarii ale unor pusti care nu inteleg nimic. Ce vedeti in campionatul romanesc e o gluma sinistra. Sunt enorm de multe jocuri aranjate si aveti impresia ca aveti vedete care inscriu multe goluri.
  • +1 (1 vot)    
    am jucat pt calificarea italiei.... (Miercuri, 18 iunie 2008, 9:28)

    axa [anonim]

    Am reusit o performanta rara in fotbal. Sa ne batem singuri cu rezervele. Rezervele lor, desigur.

    Fratilor, voi ati crezut ca faceti blat cu Dacia Mioveni sau Gloria Bistrita ? Cum e posibil sa ai posesie 33% intr-un biet amical ?
  • +1 (1 vot)    
    Prea multa toleranta din partea noastra (Miercuri, 18 iunie 2008, 9:36)

    Paul [anonim]

    Hai dreaq sa punem de-o revolutie si sa-i schimbam si pe politicieni si pe fotbalisti, ca prea i-am tolerat atatia ani.

    Ce-am rezolvat daca am criticat si ne-am vaitat de cei care ne reprezinta tara de-atata timp? Nu exista alt mod decat sa trecem noi la actiune, ca sa nu-si mai bata nimeni joc de sperantele noastre, sa ni le ineplinim singuri.

    Bine zicea cineva ca parca suntem in comunism si ne e frica sa-i schimbam. Chiar asa de comozi suntem sau ne e frica de cineva?

    Haideti sa le-aratam nenorocitilor care ne conduc cine sunt cu adevarat ROMANII!!!
  • 0 (0 voturi)    
    MENTALITATE DE INVINGATOR (Miercuri, 18 iunie 2008, 9:47)

    Florentin [anonim]

    asta e o problema nationala si nu doar a echipei nationale.

    toate blaturile si tot ceea ce se intampla in liga nu poate scuza mentalitate de invinsi a jucatorilor

    si cum observa cineva mai sus
    imnul national chiar ni se potriveste
    'desteapta-te romane'

    inca nu s-a intamplat treaba asta
  • 0 (0 voturi)    
    ce am avut... (Miercuri, 18 iunie 2008, 9:53)

    liviu [anonim]

    suporteri...
    un adversar care cred ca vroia sa ne lasa sa castigam...
    motivatie...

    ce nu am avut:
    un sut calumea spre poarta macar
    antrenor
    jucatori
    mentalitate
    creier
    sefi la federatie
    cluburi puternice
    etc etc etc
    • 0 (0 voturi)    
      Imn (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:11)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      Jucatorii au acuzat imnul Romaniei. Si-ar dori sa-l schimbe. Se pare insa ca romanii constientizeaza ca acest imn este unul de actualitate. Barbarii de dusmani sunt romanii dintre noi de care trebuie sa scapam si pe care trebuie sa-i marginalizam.

      Bravo suporterilor, HAI ROMANIA !
  • 0 (0 voturi)    
    suporterul roman (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:20)

    mijlocas la inchidere [anonim]

    Ca fotbalistul roman, oricare ar fi el, nu are valoare ar fi trebuit sa ne dam seama demult. Cu Franta n-au tras un singur sut pe poarta, macar unul singur de samanta, cu Italia au marcat un gol norocos si
    n-au fost in stare sa marcheze dintr-un 11 metri, cu Olanda au fost niste mazete. Dar, in schimb, suntem tari in declaratii, in scenarii, in interviuri si stiri de scandal. Un fotbal de rahat, o presa de rahat. Si sa nu uit, o conducere a federatiei din acelasi material. Niste smecherasi si niste profitori!
    Nu inteleg altceva, insa: compasiunea pentru fanii nationalei care, vezi Doamne, iubesc fotbalul, iubesc imnul, iubesc echipa. Fanii aia care la meciurile din campionat rup banci, dau foc la stadioane, se incaiera ca popoarele barbare, arunca brichete in capul jucatorilor, distrug tramvaie si autobuze, fac tot felul de alte minuni. Ce legatura are armata asta de hotentoti cu fotbalul si cu sportul? Acum toata mila, toata durerea si tristetea se revarsa asupra lor. Ei sunt expresia patriotismului de Dambovita. Curat nebunie, coane Mitica!
  • 0 (0 voturi)    
    sperante desarte (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:26)

    alex [anonim]

    Cinste Olandei am capatat un respect enorm pentru ei si ne-au invatat ce inseamna fotbalul si cum se joaca. Au incercat sa ne ajute dar au vazut o echipa impotenta si s-au saturat si au facut ce stiu ei cel mai bine. Reiterez ce s-a mai spus...nu aveam nevoie de o vedeta sa bata penalty-ul cu Italia. Mutu este singurul si unicul care si-a batut joc cu aerele lui de vedeta expirata. daca nationala sta in el...atunci ar fi bine sa ne retragem din competiile internationale. LAUDA FANIILOR!!!BRAVOOO..voi sunteti castigatori. BRAVOO TURCIA desi nu este o natie si echipa favorita...s-au batut ca niste adevarati campioni(exemplu de urmat si de catre noi). Succes italia desi nu ii suport( nu ca s-au calificat in detrimentul nostru), au noroc si o sa-si revina. Sper totusi sa se opreasca in fata Spaniei si sa vedem o finala Olanda-Germania desi nemtii joaca prost(chiar si asa ajung in finala), dar daca isi revin am avea o finala ca pe vremuri.
  • 0 (0 voturi)    
    n-avem atac (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:30)

    circo [anonim]

    Din pacate, Olanda nu a avut un Banel care sa-si dea autogol. Doua zile daca am fi jucat, noi tot nu am fi putut marca.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:34)

    Roxana [anonim]

    Sa le fie rusine! au refuzat sa joace. Olandezii mai ca nu ne invitau sa dam gol....

    se le fie rusine pentru toti suporterii care i-au sustinut pana in ultimul minut. echipa Romaniei nu are ce cauta in Campinatul European. Nu au mentalitate de luptatori.

    Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    HAI acasa ROMANIA (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:11)

    miki [anonim]

    Ba,hahalerelor!Ce a-ti vrut sa jucam cu jucatori inventati de Giovani Becali:Nicolita,Daniel Niculae,Ghionea,Codrea(se vede de la o posta ca joaca in B,in Italia),Goian?Cu campionat de 2 lei(fuga cu valiza),cu gura bogata Mitica Dragomir-un hot si un snapan lipsit de scrupule,cu o federatie care isi da cu stingu in dreptu cind sa ia o hotarire.Fara juniori,fara stadioane,cu arbitrii"oameni" nu o sa vedeti fotbal de calitate ,curind,in tara asta.O generatie nascuta talentata si care o sa moara speranta,asta este!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:12)

    adi [anonim]

    Felicitari pentru articol. Nu cred ca se putea mai clar si mai corect caracteriza ceea ce a "reusit" Romania la aceste Europene. Toata stima pentru Vlad Epurescu.
  • 0 (0 voturi)    
    respect (Miercuri, 18 iunie 2008, 20:58)

    tokale [anonim]

    Cu tot respectul pt fanii de fotbal care s-au comportat civilizat DAR acelasi lucru imi doresc si cand vor juca de ex cu Ungaria. Nu lozinci, insulte, violente doar pt ca CREDEM ca vecinii nostrii sunt alti oameni decat europenii. Mai avem MULT de invatat (si) de la ei.
  • 0 (0 voturi)    
    rusinea (Miercuri, 18 iunie 2008, 21:52)

    ala [anonim]

    rusinea nu vine faptul ca nu ne-am calificat ci vine din faptul ca olanda a vrut sa ne califice si pe noi, dar nu a avut pe cine. ratarile comice ale olandezilor si defensiva lor prietenoasa sunt culmea umilintei pe care am resimtit-o. 55 de minute au asteptat sa le dam gol, dar au si ei un nume de aparat, iar o infrangere in fata hahalerelor noastre ii facea de toata bafta.
    noi n-avem decat 2,3 jucatori buni si un antrenor care stie o singura tactica. mai mult nu le poti cere dar rusinea acelui meci va ramane...
  • 0 (0 voturi)    
    Blat pe invers. (Vineri, 20 iunie 2008, 0:24)

    altu [anonim]

    Romania (desi este impropriu sa numim niste soareci Romania) NU A VRUT sa castige. Asa cum scria si Gazzetta dello Sport a fost "Biscotto al inverso", adica un blat pe invers. Un blat ordinar facut de niste nemernici care isi bat joc de o tara intreaga.
    Olandezii mai aveau putin si incercau sa isi dea autogol. Dar, probabil ca se repezea vreunul in galben sa scoata golul. Au ratat olandezii din toate pozitiile posibile, saracii au facut tot ce au putut ca sa piarda si jigodiile nimic...
    Care este pretul? Mutu scapat de datoria catre Chelsea, Contra transfer la Fiorentina, Goian la Lecce, Marius Niculae la Torino, Dica la Catania plus inca vreo 2-3 care vor ajunge in Serie A.

    Ce castiga Romania daca ajungea mai departe? Poate egalarea unei performante. Si ce? Daca nu a mers mai departe ca a pierdut? Noi oricum suntem obisnuiti sa pierdem, suntem resemnati. Acum avem si o scuza: grupa mortii, dom'le.
    Ce avea de pierdut Italia? Foarte multe: bani, prestigiu etc.

    Olanda dorea sa piarda pentru ca stia ca alta data nu mai pupa sa bata cu 3-0 Italia. Eu as pune pariu ca daca ajung ambele in semifinala, Italia va castiga. Astia mereu cand au pornit greu au castigat la final.