Capitanul nationalei Romaniei, Cristi Chivu, isi doreste victoria in partida cu Olanda, de marti seara, programata la Berna. "Vrem sa batem Olanda, sa mergem in sferturile de finala si sa le trimitem acasa pe Franta si Italia", a declarat fundasul lui Inter Milano care a adaugat ca nu se asteapta la cadouri de la nationala lui Van Basten, deja calificata in faza eliminatorie.

Cu un succes impotriva Olandei, Romania este calificata in sferturi indiferent de rezultatul celeilalte partide din grupa, dintre Franta si Italia. In cazul unei remize intre Olanda si Romania, tricolorii pot merge mai departe daca si celalalt meci se incheie la egalitate.

Mai complicata este situatia daca Romania va fi invinsa. In acest caz, cine va castiga celalalt meci, va ocupa locul secund. Daca Franta si Italia vor incheia la egalitate, dar se vor marca goluri, campionii mondiali, italienii vor promova, gratie golurilor mai multe marcate intr-un clasament in trei, intre Romania, Italia si Franta.

Daca partida dintre Franta si Italia se incheie cu un scor alb, 0-0, Romania poate pierde intalnirea cu Olanda la maxim doua goluri diferenta, sau la trei goluri cu conditia sa marcheze (1-4, 2-5 etc) si tot va obtine calificarea. La o infrangere mai grea de trei goluri, Italia este cea care promoveaza, la fel ca si in situatia unui esec al Romaniei cu 0-3. In acest caz, Italia si Romania ar fi la egalitate perfecta, iar criteriul de departajare ar fi coeficientul obtinut in ultimele doua campanii de calificare: la CM 2006 si EURO 2008 unde Italia a acumulat 2,364 puncte, fata de cele 2,250 puncte ale Romaniei.