Italienii, disperati: UEFA trebuie sa dea explicatii pentru arbitraj!

de A.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 iunie 2008, 10:53 Sport - Stiri Euro 2008

Presedintele federatiei italiene de fotbal, Giancarlo Abete a cerut explicatii din partea UEFA pentru eroarea de arbitraj de la golul anulat al lui Toni: "Asa cum UEFA a intervenit pentru a justifica golul inscris de Nistelrooy impotriva noastra, asa vrem sa iasa si acum public pentru a explica eroarea lui Ovrebo". Jucatorii italieni au mai acuzat arbitrul ca a acordat prea usor penalty-ul din minutul 80.

Vezi aici golul anulat al lui Toni

Vezi aici faza penalty-ului acordat la faultul lui Panucci asupra lui Daniel Niculae

4786 vizualizari

• -1 (1 vot)
    la (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 12:27)

o [anonim]

pai sa iasa public uefa si la erorile de arbitraj pe care si le-a furat romania de-a lungul anilor.
    Italienii tzipa dar nu vad realitatea. Au jucat ca niste...cizme.
    Dupa ce o iei pe coaja cu 3-0 mai faci si galci.
    I-auzi penalty-ul ala a fost usor acordat...No shit..
    Dar daca infigea un roman mana in gatu' lu' Toni in careu nu mai iesea tzucurelu ala de la italieni sa ceara explicatii de la uefa ?
  • +1 (3 voturi)
    macaronari prosti (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 12:59)

gimini [anonim]

De ce n-au mai dat 1 gol?

Fotbalul se joaca pe goluri, nu pe impresii. Fir-ar ai dracu de macaronari prosti, ca ma si enervez. De faptul ca in repriza 1, din 48 de minute, 39 le-am jucat in 10 oameni (accdentarea lui Tamas si iesirea lui Radoi) nu sufla o vorba. De ce n-au dat atunci goluri? Ne-au avut in mana, dar n-au stiut sa profite si acum umbla pe la uefa ca niste copii mici si rasfatati carora li s-a luat ciunga din gura.
      minute :) (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 13:18)

gimini [anonim] i-a raspuns lui gimini

M-am enervat si am socotit prost! 39 de minute am jucat in 11 oameni, 9 in zece. Adica aproape 20% din repriza! Si mai au tupeu sa acuze arbitrajul?!

Hai Romania!
    Ne batem gura cu ofsaid (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 13:33)

oschy [anonim]

Ca, de obicei in criza de subiecte profesioniste presa insista pe faze care nu le putem vedea in reluare pe tv.
    Erau trei jucatori italieni in spatele liniei de fundasi romani toti activi din punct al jocului.
    Pe noi ne fura pozitia lui Toni care a dat golul.
    Primul care a dat verdictul de ofsaid a fost Emil Gradinescu comentatorul TVR care se uita si pe teren si pe monitor
    au (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 15:43)

baronul stanganbuch [utilizator]

perfecta dreptate. Antipatici sau nu, asta e realitatea din teren. Iar justificari ca am jucat in zece oameni un timp, nu l-a pus nimeni pe radoi sa dea cu capul de teasta tare a lui ratz si nici nu e vina altcuiva decit a lui piturca, ca o nulitate ca daniel niculae e titular 90 de minute.
    Hai sa mai lasam febra patriotica de-o parte si sa mai gindim si la rece.
    penalty si pentru noi (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 17:08)

yonk [anonim]

Nu vi se pare ca a fost penalty la Panucci cand a deviat sutul lui Chivu din lovitura libera in bara? Si s-a plans cineva la Uefa? Poate data viitoare o sa cada un meteorit pe teren si or sa se planga la NASA. Is capabili din cat ii cunosc. Sunt babe schioape si plangacioase italienii astia. Prea putin sportivi.
      confirmare penalty (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 21:09)

ionica [anonim] i-a raspuns lui yonk

Da, da. tocmai ma uitam pe imagini si da impresia de hent. Nu parea clar in direct din cauza barei. In Italia numai de asta vorbesc si nu stiu sa recunoasca si valoarea noastra. Isi cauta mereu scuze
    Obiectivitate?! (Duminică, 15 iunie 2008, 9:49)

Mutulica [anonim]

Cita impartialitate!. ....Cind sintem clar avantajati...asa e fotbalul....cind nu , europa are ceva cu noi. Macaronarii aia au marcat un gol valabil dar anulat pentru ca se mai si greseste. Am reusit un 1-1 dintr-o gresala. Si putea fi 2-1 din alta gresala. Si un 0-0 cu Franta chinuit, care va ramine cel mai slab joc din istoria CE probabil.
    90 de minute de joc sint prea mult pentru echipa noastra. Terminam mereu in corzi. Sufocati. Mutu nu mai putea da un singur sut in minge dupa 70-80 minute. Sa speram ca Olanda va juca cu rezervele. sa putem trece de grupe si noi.
    dar noua de ce nu ne-a dat uefa explicatii? (Duminică, 15 iunie 2008, 10:59)

mihai [anonim]

Noua de ce nu ne-a dat UEFA explicatii cand au gafat arbitrii la mericurile anterioare ale nationalei??

Doar ca ei sunt cu 2 perechi de oua si cred ca li se cuvine tot. A gresit arbitrul si asta e. Inainte a mai gresit si in favoarea altora. Daca ar fi avut caracter, ar fi sarit si cand au fost ei favorizati de decizii.
      obiectivitate (Duminică, 15 iunie 2008, 12:31)

cain [anonim] i-a raspuns lui mihai

justa observatie.in multe situatii am fost noi cei dezavantajati. italienii cauta scuze numai ca sa nu accepte ca si noi,"echipa mica" ne putem innalta la valoarea lor. n-au acceptat ei ca Olanda e mai buna, gasind scuze si in meciul ala, atunci ce sa ne mai miram de motivele lor din meciul cu noi. fotbalul e un simbol national in Italia, asa ca egalul asta cu "emigrantii" pe care ii desconsidera ii face sa se simta prea frustati si cauta sa dea vina pe situatii. jenant sa nu poti fi sportiv nici macar dupa o partida de fotbal in care s-a facut o greseala de arbitraj involuntara.pacat ca nu i-a pedepsit Mutu pentru aroganta lor, dar mai e timp.
    vafanculo! (Luni, 16 iunie 2008, 16:23)

Ne vor si italienii gainile? [anonim]

Bulanul kior, goluri in ultimele minute, un inzaghi nesimtit si norocos, calificari la limita....