Olanda s-a calificat deja in sferturile de finala, dupa primele doua meciuri ale grupei in care a zdrobit campioana si vicecampioana mondiala, Italia, respectiv Franta. Mai mult, batavii au asigurata prima pozitie a unei grupe in care Romania ocupa locul 2 si spera sa insoteasca Portocala Mecanica in faza eliminatorie.

Intrarea lui Henry si mutarea lui Ribery in centru par sa fi improspatat atacul francez. Cocosii au prima ocazie de gol in minutul 6. Henry ii paseaza lui Malouda, iar centrarea acestuia este reluata de Ribery cu capul, dar putin alaturi de poarta.

1-0, minutul 9 - Olanda deschide scorul in urma unui corner prin Dirk Kuyt, varful lui FC Liverpool. Thierry Henry, retras in aparare, sare pe sub balonul centrat de la colt de Van der Vaart, isi deruteaza colegii, si Kuyt reia cu capul in plasa de la 6 metri.

Dirk Kuyt este aproape de dubla in minutul 20, dupa o greseala a lui Thuram, dar aripa olandeza trimite in cadere peste poarta dintr-o pozitie nefavorabila.

Golul lui Kuyt din debutul meciului a linistit jocul. Olanda nu mai forteaza, iar Franta nu poate sa se apropie de poarta lui Van der Sar. A facut-o insa in minutul 23, cand Govou a reluat, dar portarul olandez a respins in corner.

Boulahrouz isi incearca norocul spre poarta lui Coupet in minutul 27, dupa un superb un-doi cu Van der Vaart, dar mingea ocoleste buturile franceze.

Van der Sar e la post in minutul 34 la un sut in forta al lui Malouda pe care veteranul olandez il prinde fara probleme.

Minutul 35: Franta forteaza si Ribery trimite un nou sut superb, insa Van der Vaart nu poate fi batut nici de aceasta data.

Chiar de la pauza, Van Basten face o prima inlocuire: Robben intra in locul unui mijlocas defensiv, Engelaar.

Minutul 50: Mingea circula ca la biliard in careul olandez, ajunge in cele din urma la Henry care suteaza spre poarta, Ooijer respinge cu mana in afara terenului, dar arbitrul intalnirii acorda doar corner pentru francezi.

Ratare imensa a lui Henry in minutul 54: Actiune rapida de atac a francezilor, Malouda ii paseaza superb, pe spate, colegului sau care ramane singur cu Van der Sar, dar trimite un lob de la 16 metri care trece peste poarta.

2-0, minutul 59 - Van Persie dubleaza avantajul Olandei din pasa lui Robben. Van Basten este inspirat si oamenii pe care ii introduce dupa pauza creeaza golul doi. Robben patrunde in viteza pe stanga, centreaza in fata portii si Van Persie marcheaza din sase metri.

Domenech risca si introduce al doilea varf - pe Gomis care la un minut dupa intrare trimite un sut puternic, respins cu pumnul de Van der Sar.

2-1, minutul 71 - Henry reuseste sa reduca din diferenta. Sagnol centreaza si varful Frantei reia spectaculos din centrul careului, mingea mergand direct langa bara. Primul gol primit de Van der Sar la acest turneu final.

3-1, minutul 72 - Arjen Robben face ce vrea cu veteranul Thuram si reface diferenta de doua goluri. Francezii au sperat un singur minut pentru ca Robben a trimis imparabil sub bara lui Coupet de langa Thuram, capitanul Frantei neputandu-se opune.

Van Nistelrooy este aproape de gol in minutul 83, trimitand un lob cu capul de la 15 metri, dar Coupet se redreseaza si reuseste sa indeparteze mingea din drumul ei spre poarta.

Minutul 87: Franta primeste o lovitura libera de la 23 de metri, zona centrala, dar Ribery trimite putin peste transversala.

4-1, minutul 90+2 - Wesley Sneijder inchide tabela cu un sut superb, din 15 metri, care loveste transversala si intra in poarta nefericitului Coupet.

Olanda se califica in sferturi de pe primul loc, dupa ce umileste finalistele ultimei editii a Campionatului Mondial si poate lua si pe Romania in faza eliminatorie.

Olanda: Van der Sar - Boulahrouz, Ooijer, Mathijsen, Van Bronckhorst - De Jong, Engelaar (46' Robben) - Kuyt (56' Van Persie), Van der Vaart (78' Bouma), Sneijder - Van Nistelrooy. Antrenor Marco Van Basten.

Franta: Coupet - Sagnol, Thuram, Gallas, Evra - Toulalan, Makelele - Govou (75' Anelka), Ribery, Malouda (60' Gomis) - Henry. Antrenor Raymond Domenech.

Arbitru: Herbert Fandel (Germania)

Stadion: Stade de Suisse, Berna