VIDEO Croatia - Germania 2-1/ Prima surpriza de la EURO: Panzerul este doborat de croati

de Vlad Epurescu, Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 12 iunie 2008, 15:20 Sport - Stiri Euro 2008

Srna marcheaza impotriva Germaniei
Foto: Rompres
Croatia invinge Germania cu 2-1, gratie golurilor lui Srna si Olic respectiv Podolski, dupa una dintre cele mai frumoase partide de pana acum de la EURO 2008. Elevii lui Slaven Bilic se califica in sferturile de finala dupa ce acumuleaza sase puncte din tot atatea posibile. Croatii se anunta una dintre favoritele la castigarea turneului final, Srna, Olic si compania impresionand printr-un fotbal modern.

Statistica finala a partidei Croatia - Germania

Suturi pe poarta 6-3
Suturi spre poarta 5-4
Posesie minge 44%-56%
Cornere 7-7
Off-side 1-3
Faulturi 13-13
Cartonase galbene 4-2
Cartonase rosii 0-1
Distanta alergata 107, 43 km - 106,44km


Dupa un final de partida electrizant si cu multi nervi, Croatia invinge Germania cu 2-1.

Bastian Schweinsteiger este eliminat in prelungiri dupa ce il impinge pe un croat



Croatii tin mingea departe de poarta lui Pletikosa, lucru care ii enerveza pe nemti

Min 79 GOOOOOOL Podolski! Germania reduce din diferenta. Croatia - Germania 2-1



Min 75 Ballack primeste cartonas galben. Neputinta Germaniei este mare in fata croatilor lui Slaven Bilic

Min 72 ocazie mare pentru nemti, rateaza Bastian Schweinsteiger



Desi conduce cu 2-0, Croatia domina Germania

Min 67 Lovitura libera Croatia, Srna trage in zid

Min 62 GOOOOOOOL Olic! 2-0 pentru Croatia

Min 59 Srna este faultat de Frings



Nemtii abuzeaza de pase lungi catre varfuri, in timp ce croatii se apara organizat

Min 51 Lehmann aproape de o mare gafa dupa un sut al lui Modric. Ramane 1-0

Germania a inceput hotarata a doua repriza, elevii lui Low presandu-i pe croati

Statistica prima repriza

Suturi pe poarta 2-2
Suturi spre poarta 3-2
Posesie minge 48%-52%
Cornere 3-2
Off-side 0-3
Faulturi 10-4
Cartonase galbene 2-0
Cartonase rosii 0-0

Pauza. Croatia - Germania 1-0

Finalul de repriza este unul pe contre, ambele echipe jucand cu garda jos

Min 43 Kranjcar trece pe langa 2-0



Min 40 Metzelder trimite cu capul putin peste poarta croatilor



Min 33 Balack trage frumos dintr-o lovitura libera, dar Pletikosa reuseste sa respinga

Min. 23: GOOOOOOOOOOL: Surpriza pe stadionul din Klagenfurt: Croatia a deschis scorul in meciul cu Germania! Autorul golului din minutul 23 este Dario Srna.



Min 10 Podolski este blocat in ultima clipa de apararea croata. Ocazie importanta pentru Germania

Ambele echipe au inceput partida prudent

Partida a inceput la ora 19.00


Echipe:

Croatia: 1. Pletikosa, 3 Simunic,  4. R. Kovac, 5. Corluka, 7 Rakitic , 10. N. Kovac (c), 11. Srna, 14. Modric, 18. Olic, 19. Kranjcar  22. Pranjic. Asezare tactica 4-4-2.
Antrenor: Slaven Bilici.

Germania: 1. Lehmann, 2. Jansen, 4 Fritz, 8. Frings, 9. Gomez, 11. Klose, 13. Ballack (c), 16. Lahm, 17. Mertesacker, 20. Podolski, 21. Metzelder. Asezare tactica 4-4-2.
Antrenor: Joachim Low.






















5407 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mare surpriza ! (Joi, 12 iunie 2008, 19:33)

    Razvan007 [utilizator]

    Sunt unii care ii vedeau pe nemti in finala. Inca mai pot ajunge, nu este nici o indoiala, dar daca scorul ramane asa sau chiar mai creste ....

    Ar fi frumos ca la acest campionat ca castige outsideri precum Romania, Croatia ...

    Toata lumea stie ca Franta sau Olanda pot ajunge in finala. Palpitatii si surprize ar fi daca ar ajunge Romania, Croatia, Turcia ...
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e! (Joi, 12 iunie 2008, 19:36)

      george [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Ai dreptate, Razvan. Ce frumoase ar fi niste semifinale de genul Croatia - Turcia si Romania - Rusia... Dar cred ca e putin probabil
    • -3 (3 voturi)    
      finala (Joi, 12 iunie 2008, 19:40)

      370ROMANIE .EU [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      au sanse sa ajunga in finala nemtii, dar si romania. eu cred in acest lucru . ce parere ai ? sunt un visator?
      • +2 (2 voturi)    
        Dupa meciul cu Italia (Joi, 12 iunie 2008, 21:13)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui 370ROMANIE .EU

        Dupa meciul cu Italia o sa ne dam seama daca visam cu ochii deschisi sau nu.

        Cu Franta, parerea mea este ca echipa Romaniei nu a jucat la 100%.
    • +1 (1 vot)    
      nedumerire (Joi, 12 iunie 2008, 20:34)

      x [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      de ce ar fi frumos sa castige niste outsideri? nu se dau fonduri preaderare. e un concurs sportiv. sa castige cei mai buni, nu "sarmanii marginalizati"! daca romania vor fi buni, vor castiga. la fel si croatii sau turcii.
    • 0 (0 voturi)    
      coeficient uefa (Joi, 12 iunie 2008, 21:31)

      nicollaeb [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      ...nu va mai mirati atat. verificati coeficientii de pe siteul uefa. nemtii sunt pe acelasi loc cu noi....iar daca ar fi sa luam in considerare coeficientii...cam asa e! iata-i:
      1. 2.417 - Holland
      2. 2.409 - Croatia
      3. 2.364 - Italy
      4. 2.333 - Czech Republic
      5. 2.273 - Sweden
      6. 2.250 - Romania
      6. 2.250 - Germany
      8. 2.192 - Portugal
      9. 2.182 - Spain
      10. 2.167 - Greece
      10. 2.167 - Poland
      12. 2.091 - France
      13. 1.958 - Russia
      13. 1.958 - Turkey
      15. 1.800 - Switzerland
      16. 1.500 - Austria
  • +2 (2 voturi)    
    mi se pare mie? (Joi, 12 iunie 2008, 19:51)

    oana [anonim]

    nu sunt experta in fotbal (doh!) dar din cate am vazut eu croatii joaca destul de periculos.
  • +1 (1 vot)    
    eine klaine (Joi, 12 iunie 2008, 20:36)

    nicollaeb [anonim]

    ich habe aine klaine dream that one day, that arrogant people, cum sunt nemtii (jumate de echipa nemti de mamica, restul internationali mobili) vor manca o mama de bataie....de la croatia! BRAVO!
  • +2 (2 voturi)    
    a (Joi, 12 iunie 2008, 20:55)

    a [anonim]

    Cand o sa joace si echipa noastra nationala asa cum or jucat croatii astazi??? Ia zi d-le Piturca, ia ziceti d-lor de la FRF.... ce joaca echipa noastra, n-au plamani in ei... nu sunt barbati... n-au vana... 0 barat! rusine! demonstrati si voi ca n-ati ajuns acolo de pomana!
  • 0 (0 voturi)    
    Croatii, superiori (Joi, 12 iunie 2008, 21:06)

    romanescu [anonim]

    Au dominat in toate compartimentele de joc si in toate fazele, supra-aglomerare in aparare, foarte buna miscare si pressing la mijloc, rapiditate pe atac.
    Croatii nu au deschis jocul prea mult si au avut dreptate, scorul putea fi si mai mare pt. ei, au avut si o bara!
    Germania a turat motoarele si a aruncat in nestire centrari, insa in linia defensiva a avut clar probleme.
    Rezultat:0pct si un -1 care se adauga la golaveraj. Vor fi obligati sa castige meciul cu Austria si oricare ar fi diferenta de valoare, e o mare presiune, neplacuta.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Croatia (Joi, 12 iunie 2008, 21:19)

    Dan [anonim]

    Se poate castiga la o mare putere fotbalistica jucand fotbal nu stand si cu autobuzul in poarta. Bravo Croatia pentru meciul Croatia-Germania rusine Romania pentru meciul Romania-Franta.
  • +1 (1 vot)    
    de ce e surpriza ? (Vineri, 13 iunie 2008, 0:47)

    gogu marcatoru [anonim]

    De ce e surpriza ? Croatia joaca un fotbal modern si f. eficient de ani buni de zile ... Ce e asa mare mirarea ca au invins Germania ? Daca v-ati baza pe realitate si nu pe "istorie" v-ati da seama ca nu e nici o surpriza... nici un scor nu putea sa fie considerat "surpriza" la acest meci !
  • -1 (1 vot)    
    Germania (Vineri, 13 iunie 2008, 6:54)

    Stoewer [anonim]

    In pregatiri Germania nu a impresionat, dar dupa meciul cu slaba Polonie, exista si la ei o anumita euforie. De o buna bucata de vreme Germania nu mai are o echipa mare. De vina fiind pe de o parte cluburile care prefera sa cumpere decat sa isi creasca jucatori iar pe de alta scaderea interesului in general al tinerilor de a practica acest sport - prefera snowboarding, mountainbiking si alte asemenea. Nici nu mai exista identificarea, ce pa vremuri, cu clubul sau nationala. Cluburile din Germania sunt puternic internationalizate dar si in nationala joaca din anii 90 incoace foarte multi naturalizati. Nu mai vad sa mai aiba Germania o echipa ca in 74 sau 90.

    De a considera Croatia drept o favorita mi se pare hazardat: cu Austria nu au aratat mare lucru iar in meciul cu Germania au avut parte si de noroc, trebuie sa recunoastem. Norocul lui Olic trebuie si Romaniei.

    "Cartoniada" arbitrului la sfarsit de meci mie mi s-a parut mult exagerata.
  • +1 (1 vot)    
    Eroare (Vineri, 13 iunie 2008, 9:03)

    Mihaela [anonim]

    "Elevii lui Slaven Bilic se califica in sferturile de finala dupa ce acumuleaza sase puncte din tot atatea posibile".

    Poate sase din noua posibile; mai au un meci cu Polonia pe 16 iunie.
  • -1 (1 vot)    
    mda (Vineri, 13 iunie 2008, 9:04)

    liviu [anonim]

    eliminarea neamtului mi sa parut cam aiurea sincer...
    in fine croatii au avut bafta si au stiut cum sa joaca cand au condus... au stiut cum sa practice antijocul...
    oricum dezamagitor de prost au jucat nemtii
  • 0 (0 voturi)    
    Ei (Vineri, 13 iunie 2008, 9:58)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si acum germania va juca cu spania, iar croatia cu suedia, probabil....
  • 0 (0 voturi)    
    LOOOSER -> ITALIA - OLANDA ce a fost ???? (Vineri, 13 iunie 2008, 11:05)

    Eu [anonim]

    Din istoricul jocurilor, INTOTDEAUNA Germania a furat-o de la Croatia !!!

    Dar nu imi spune ca ITALIA - OLANDA: 0 - 3 a fost de asteptat !!!!

    Mai verifica informatiile !!!!