Croatia invinge Germania cu 2-1, gratie golurilor lui Srna si Olic respectiv Podolski, dupa una dintre cele mai frumoase partide de pana acum de la EURO 2008. Elevii lui Slaven Bilic se califica in sferturile de finala dupa ce acumuleaza sase puncte din tot atatea posibile. Croatii se anunta una dintre favoritele la castigarea turneului final, Srna, Olic si compania impresionand printr-un fotbal modern.

Distanta alergata 107, 43 km - 106,44km

Dupa un final de partida electrizant si cu multi nervi, Croatia invinge Germania cu 2-1.

Bastian Schweinsteiger este eliminat in prelungiri dupa ce il impinge pe un croat

Croatii tin mingea departe de poarta lui Pletikosa, lucru care ii enerveza pe nemti

Min 79 GOOOOOOL Podolski! Germania reduce din diferenta. Croatia - Germania 2-1

Min 75 Ballack primeste cartonas galben. Neputinta Germaniei este mare in fata croatilor lui Slaven Bilic

Min 72 ocazie mare pentru nemti, rateaza Bastian Schweinsteiger

Desi conduce cu 2-0, Croatia domina Germania

Min 67 Lovitura libera Croatia, Srna trage in zid

Min 62 GOOOOOOOL Olic! 2-0 pentru Croatia

Min 59 Srna este faultat de Frings

Nemtii abuzeaza de pase lungi catre varfuri, in timp ce croatii se apara organizat

Min 40 Metzelder trimite cu capul putin peste poarta croatilor

Min 33 Balack trage frumos dintr-o lovitura libera, dar Pletikosa reuseste sa respinga

Min. 23: GOOOOOOOOOOL: Surpriza pe stadionul din Klagenfurt: Croatia a deschis scorul in meciul cu Germania! Autorul golului din minutul 23 este Dario Srna.

Min 10 Podolski este blocat in ultima clipa de apararea croata. Ocazie importanta pentru Germania