Romania se poate califica in sferturile de finala la Euro 2008 si cu trei remize

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 10 iunie 2008, 17:02 Sport - Stiri Euro 2008

Va tine norocul lui Piturca?
S-au disputat doua meciuri in Grupa C de la Euro: Romania - Franta 0-0 si Olanda - Italia 3-0. Se fac calcule, fie care e vorba de oficialii Federatiei sau de suporteri. Meciul cu Squadra Azzurra este capital pentru calificare, chiar si un egal mentinand in carti echipa lui Piturca.

1. Daca Romania invinge Italia iar Olanda bate Franta, aproape ca nici nu mai conteaza ultimul meci din grupa. Noi am avea 4 puncte iar Olanda 6 puncte, miza fiind locul 1 si evitarea Spaniei, care are cele mai mari sanse sa ocupe prima pozitie in Grupa D. In cazul in care Olanda pierde sau remizeaza cu Franta, este vital pentru noi sa nu pierdem ultimul meci din grupa, cu echipa lui Van Basten.

2. Daca tricolorii fac egal cu Italia si Franta pierde sau castiga in fata Olandei, Romania trebuie sa castige ultimul meci, cu Olanda, pentru a nu depinde de intalnirea Franta - Italia. In cazul in care tricolorii nostri remizeaza cu "portocala mecanica", se mai pot califica in sferturi daca Franta si Italia termina la egalitate iar nationala lui Domenech pierde meciul cu Olanda.

3. Daca Italia invinge Romania, atunci, Mutu & co trebuie sa castige cu Olanda la un scor destul de mare (2-0 sau 3-0) si sa astepte rezultatul meciului Franta - Italia. O victorie, chiar si la limita, nu va fi de-ajuns, necesar fiind si un egal intre Franta si Italia.

2996 vizualizari

• -2 (2 voturi)
    II asteptam acasa (Marţi, 10 iunie 2008, 17:26)

MM [anonim]

Foarte tare...chiar credeti ca au vreo sansa...la ce grozav meci au facut cu Franta... bun venit acasa de pe acum, baieti!
    Ce rezultate ne trebuie acum (Marţi, 10 iunie 2008, 17:43)

Romanescu [anonim]

1. Trebuie ca noi sa batem Italia sau sa facem egal. Daca pierdem sansele devin pur teoretice, depindem de rezultatele altora.
    2. E musai ca Olanda sa bata Franta, tot la scor, astfel incat meciul nostru cu olandezii sa devina unul "calm", fara presiune pt. olandezi, care sigur isi vor odihni titulari pt. sferturi.
    Deci, Hai Olanda si Hai Romania !
    Tactica asta cu ... (Marţi, 10 iunie 2008, 17:51)

gogu [anonim]

... dam foc la paduri, otravim fantanile nu merge ... la infinit. Va trebui sa iesim la lupta daca vrem sa castigam ceva.
      Tare asta!!! (Marţi, 10 iunie 2008, 21:04)

Don Carlo [anonim] i-a raspuns lui gogu

Tare asta cu otravitul fantanilor!
      Pe Italia n-o bati nici in 100 de ani.
      Egal cu ei si victorie cu Olanda...iar Olanda sa-i bata pe "fonfaiti"

Vant cent cm...baisse... ghiata la mal
    Jocul Ro (Marţi, 10 iunie 2008, 19:17)

Conciliant [anonim]

Jocul pasiv ne va fi fatal. A mers cu Fr, cu ceilalti, NU!
    ce penibil! (Marţi, 10 iunie 2008, 19:24)

capcaunul [anonim]

calculele astea de doi bani arata mentalitatea de ciurucar, gata mereu sa dea in bobi, si sa calculeze variante in functie de cum da cel de sus.. cu calculele astea de abac vom continua sa plutim pe gramada de ... la infinit, complacandu-ne in ..., pana cand ne va plesni burta si vom da ortul popii grohaind de atata ... acum ce-am vrut sa sugerez cu "..." e la latitudinea fiecaruia, dupa cat e de optimist :)
    Chiar si cu 2 remize! (Marţi, 10 iunie 2008, 23:37)

marius [anonim]

Egal cu Italia, victorie a Olandei cu Franta,infrangere la limita cu Olanda,si egal Italia cu Franta!
    Castigam sau plecam! (Miercuri, 11 iunie 2008, 11:59)