VIDEO Desteapta-te romane! a cutremurat stadionul din Zurich

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 10 iunie 2008, 10:53 Sport - Stiri Euro 2008

Chivu a dat tonul la "Desteapta-te romane!"
Foto: YouTube
Cristi Chivu a dat tonul imnului Romaniei. Jucatorii au impresionat prin felul plin de patos prin care au cantat "Desteapta-te romane!" si toti romanii din tribunele stadionului din Zurich au inceput sa intoneze imnul de stat, fiind probabil unul dintre momentele de referinta ale acestui Campionat European.


























8762 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    De remarcat si... (Marţi, 10 iunie 2008, 11:10)

    Gerula Dava [anonim]

    ... faptul ca la imnul francezilor o parte din "ai nostrii" au inceput sa fluiere, dar apoi majoritatea romanilor au incput sa aplaude ceea ce au oprit fluieraturile! :-)
    A mai remarcat cineva asta?
    GD
    • +3 (3 voturi)    
      NU ESTE ADEVARAT (Marţi, 10 iunie 2008, 11:31)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Gerula Dava

      Sunt in Elvetia, am fost la meci .... NIMENI NU A FLUIERT, toti am aplaudat dupa imnul Frantei. NU MAI SPUNETI PROSTII.
      • 0 (0 voturi)    
        Ba este adevarat (Marţi, 10 iunie 2008, 12:17)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Am fost chiar la peluza, si la inceput pt cateva secunde s-a fluierat, apoi neavant sustinere s-au oprit si lumea a inceput sa aplaude
  • +3 (3 voturi)    
    Intr-adevar...:))) (Marţi, 10 iunie 2008, 11:24)

    roxy [anonim]

    Chivu a fost de admirat pentru patima cu care a cantat...Cristi draga, mi-a crescut instant sentimentul de mandrie fata de tara noastra cand te-am auzit. E drept ca m-am si amuzat teribil....trebuie sa recunoastem ca nu muzica e atuul tau, insa ai reusit mai mult decat se putea sa transmiti mesajul incurajator si increzator in fortele noastre.
    Tot respectul pentru Cristi Chivu!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo romani (Marţi, 10 iunie 2008, 11:46)

    cristi [anonim]

    Nu a fluierat nimeni, nu si-a batut joc nimeni de francezi si nici de noi. Mi-a placut tare mult gestul jucatorilor care la sfarsitul meciului s-au imbratisat ca niste veritabili amici. Simpatia fata de Franta a crescut. Ma bucur de o alta chestie-macaronarii o sa vada ca romanii is totusi un popor civilizat, in comparatie cu ei care si pe teren au o atidunide de dobitoc. Insa olandezii le-au aratat lor. Desigur ar fi mai plauzibil sa vedem imbratisari amicale si dupa meciul cu Italia, insa ma cam indoiesc. Bravo ROMANIA, mult succes in continuare!!!!
  • -5 (7 voturi)    
    Imn (Marţi, 10 iunie 2008, 11:53)

    D [anonim]

    Pe cand o schimbare a acestui imn lesinat?
  • +3 (3 voturi)    
    tricolor (Marţi, 10 iunie 2008, 11:54)

    AS [anonim]

    .....am plans.Pentru prima data dupa 14 ani.........
    • 0 (2 voturi)    
      M6 (Marţi, 10 iunie 2008, 12:01)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui AS

      Pe postulo francez M6, dupa jocul de aseara, a fost o mare bataie de joc la adresa Romaniei si romanilor. Nu un simplu derapaj, ci cel putin 10, in care romanii au fost catalogati cu obstinatie drept "voleurs de poules" si alte alea. Niste neputinciosi
      • +3 (3 voturi)    
        niste tarani! (Marţi, 10 iunie 2008, 12:21)

        nea Mitica [anonim] i-a raspuns lui Dan

        "Ce vrei ba? Niste tarani!"
        Dupa umila mea franceza expresia nu inseamna " gainari"?
        Si uite asa o dam in mandria nationala si revenim la vechile noastre probleme si la imaginea noastra pe care o putem schimba numai noi si nu altcineva.
      • -2 (4 voturi)    
        acesti voleurs ... (Marţi, 10 iunie 2008, 12:30)

        turistul [anonim] i-a raspuns lui Dan

        'poule'-ele sunt ei :) adica niste gainuse neajutorate care si-au furat-o ... nu au fost in stare sa bage macar un gol in poarta unei tari din lumea a treia :))
    • -1 (3 voturi)    
      ca sa vezi ce chestiune... (Marţi, 10 iunie 2008, 12:30)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui AS

      inseamna ca esti emo... sau te-a batut cineva?
  • -1 (1 vot)    
    Mai trebuia cantat o data (Marţi, 10 iunie 2008, 12:07)

    Stoewer [anonim]

    Dupa acest meci fenomenal, la care a bazait musca tzetze, mai trebuia cantat "Desteapta-te romane" si la sfarsit
  • +2 (2 voturi)    
    Pronostic (Marţi, 10 iunie 2008, 12:11)

    bibi [anonim]

    Romania-Italia 2-1 .
    Asta-i viata, dar tb sa le-o frigem italienilor. Daca nu ne acorda respect, atunci musai tb sa il castigam. Nu ma deranjeaza ca suntem numiti outsiderii Europei(la urma urmei fiecare spune ce vrea), dar cand lucrurile depasesc o anumita limita tb sunata desteptarea.
  • +2 (2 voturi)    
    Cu patos si elan (Marţi, 10 iunie 2008, 12:43)

    Nea Vasile [anonim]

    comentatorul televiziunii germane a subliniat ca nici o echipa nu a intonat imnul national cu atata ardoare ca romanii. Brava lor, daca ar si juca la fel...
  • +2 (2 voturi)    
    super! (Marţi, 10 iunie 2008, 13:00)

    Inainte de cantatul cocosilor [anonim]

    Felicitari pentru felul in care au cantat imnul ! HAI ROMANIA !
  • +1 (1 vot)    
    Remarcabil (Marţi, 10 iunie 2008, 13:13)

    Weather [anonim]

    Am remarcat lalaiala generala care a urmat dupa strigarea cu atita patos a primelor versuri.Semn ca romanii cunosc propriul imn la felca si pe cel al Bangladeshului.Probabil ca daca eraintonata o manea entuziasmul si emotiile erau muuuuult mai mari.
  • +1 (3 voturi)    
    hai sa zicem adio complexelor de inferioritate! (Marţi, 10 iunie 2008, 13:18)

    dan [anonim]

    Bravo lui Chivu, echipei si spectatorilor Romani pentru ATITUDINE!

    Cat despre imagini sau declaratii sfidatoare (veizi imaginea cu burtosii cu lanturi de gat etc) sau atacuri pe fata sau mascate date de mass-media europeana va fac o propunere: hai sa nu le mai bagam in seama.
    Prin anii '90 cand eram ''si batuti si cu banii luati'' (nu ma refer la fortbal) s-a format aceast complex de inferioritate, justificat - eram ramasi in urma din multe puncte de vedere.

    Cred ca am evoluat si multi Romani au certitudini de performante si putem sa dam lectii celor care ne (mai) privesc de sus.

    Cat despre tricolori: daca se califica din aceasta grupa - nu ar fi nici un motiv serios sa nu-si propuna castigarea Campionatului. Chiar daca joaca pana in finala numai pe patentul italian de stil de joc (uneori enervant). Pentru spectacol si delectare - ne putem uita la alte meciuri. Uite-asa pot sa ajunga Romanii si relaxati si cu cupa luata. Totul depinde in continuare de ATITUDINE. Hai Romania!
    • -3 (3 voturi)    
      Evidenta (Marţi, 10 iunie 2008, 13:37)

      Weather [anonim] i-a raspuns lui dan

      Nu e vb de nici un complex de inferioritate ci de inferioritate in cel mai pur sens.Ce sa intelegi ce vreau sa spun,pune te rog alaturi de imaginea lui Balanel cintind ''Deteapta-te rrrromane'' cu cea a lui Beckham cintind ''God save the Queen'''
      • 0 (0 voturi)    
        TE INTRECI IN COMENTARII PROSTESTI (Marţi, 10 iunie 2008, 14:15)

        gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui Weather

        maestre..Nici de data asta nu te dezminti. Crezi ca Beckam are mai multa substanta cenusie decit Banel?.. Atunci esti de aceiasi teapa cu el si n-are rost sa te tulburam din "noaptea cugetului", care s-ar putea sa nasca monstrii!...Deci mai uita-te din cind in cind in oglinda!...Cine stie?
        • -1 (1 vot)    
          Superioritate absoluta (Marţi, 10 iunie 2008, 14:43)

          Weather [anonim] i-a raspuns lui gabriel anastasescu

          Nu stiu cum o fi cu substanta cenusie,dar in ce priveste substanta maronie trebuie sa recunosc ca Banel al nostru e mult superior...
          • 0 (0 voturi)    
            NU AM STIUT! (Marţi, 10 iunie 2008, 17:10)

            gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui Weather

            Ca Banel are bodyguard cind se duce sa produca substanta maronie!
      • +2 (2 voturi)    
        complexe anglofone (Marţi, 10 iunie 2008, 14:38)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Weather

        De acord ca Beckam e superior multor Romani in unele privinte..., cel putin pentru ca se supune unei Regine cu care nu-i este rusine cand iese in lume.

        Cu toate astea, uite ca Banel, care e de-al nostru si are tot dreptul sa cante imnul alaturi de ceilalti tricolori - pentru ca are meritul de a se fi calificat la CE - alearga la Campionatul European zeci de kilometri pe meci, pe cand supusii Reginei joaca bridge in loc de fotbal in timpul Campionatului European de Fotbal, iar singura consolare a Reginei sunt niste poante prin tabloide cum ca cei ajunsi la CE sunt niste tarani....pentru ei strugurii sunt cam acrii...

        Dar vorbind de fotbal, mi se pare mie ca Ro a batut de fo' 2 ori Anglia, la CM si CE.
        Eu prefer in materie de Fotbal sa-l respect pe Banel care canta entuziast imnul Romaniei si joaca bine decat sa cantam pe tusa o doina de jale. Sunt convins ca si Regina are, ca patriot Englez, preferinte asemanatoare cu echipa nationala de fotbal.

        Apropos de complexe, eu vad ca Englezii si alte natii mai evoluate ca Romanii promoveaza si respecta performanta sportivilor indiferent de originea lor etnica. Ceea ce sper sa se intampla deja si la noi.

        Hai Banel! Hai Romania!
        • +2 (2 voturi)    
          urmasii lu' Napoleon (Marţi, 10 iunie 2008, 15:24)

          ady [anonim] i-a raspuns lui dan

          in plus de asta ce sa mai zicem de francezi, care au jucatori cu culori mai pronuntate decat Banel al nostru si canta fara nici un complex imnul Frantei.
  • -1 (1 vot)    
    Imn (Marţi, 10 iunie 2008, 14:30)

    ax [anonim]

    Multe vorbe patetice despre un imn si o echipa patetice. Marele nostru imn este un exemplu fidel al starii de amorteala din tara asta.
    Daca vreti sa vedeti cum se canta un imn uitati-va la englezi. Acolo toti stiu TOATE cuvintele si il canta de bubuie aerul! Ala imn! Al nostru este urat si lesinat.
    • +2 (2 voturi)    
      axul amortelii (Marţi, 10 iunie 2008, 14:55)

      dan [anonim] i-a raspuns lui ax

      Ax,
      Acest imn l-au consacrat tinerii in decembrie '89, care au iesit cu curaj impotriva unei tiranii si au reusit s-o invinga - unii cu pretul vietii. Poti sa aduci alte critici imnului, dar numai de amortela nu poate fi vorba.
  • -1 (1 vot)    
    prostii (Marţi, 10 iunie 2008, 14:35)

    ionuc [anonim]

    nu sunt in stare sa retina nici macar primele 2 strofe din imn (citez :"un sange de Traian", poate Basescu);
    asa au jucat si fotbal - bambilici!
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo (Marţi, 10 iunie 2008, 14:42)

    Dan [anonim]

    Ma bucur sa observ renasterea sentimentului patriotic al romanilor. Trebuie sa fim mandri de natia noastra. Ce au in plus americanii, francezii, italienii, etc ??? ...
  • 0 (2 voturi)    
    prostie, nesimtire (Marţi, 10 iunie 2008, 15:11)

    mANGo [anonim]

    Observ ca unii dintre voi comenteaza non-stop. Nu va e bine, nu va place nimic. Daca castigam cu Franta tot nu era bine, tot se gaseau motive ca asa suntem noi. Eu zic sa taceti din gura si sa tineti comentariile pentru voi si daca sunteti asa de tari ducetiva si jucati voi in jocul tricolorilor.

    Unii oameni nu stiu sa respecte nici macar imnul romaniei...ce sa ii faci cu generatiile astea de mutanti...
    • 0 (2 voturi)    
      nu-ti face griji ... (Marţi, 10 iunie 2008, 15:32)

      wesley [anonim] i-a raspuns lui mANGo

      Prietene, nu-ti face griji atata timp cat zeci de mii de Romani se duc in Elvetia la meciul Romaniei , canta imnul si se bucura de jocul nationalei.

      Trebuie sa fii indulgent cu frustratii rataciti - pentru ei exista distractii mai ''cool'' ca galetusa la groapa cu nisip si de la o varsta in sus - serialul Elodia si mai nou venirea extraterestrilor in Romania.
  • -1 (1 vot)    
    BASESCU NU A CANTAT!!! RUSINE!!! (Marţi, 10 iunie 2008, 17:21)

    Semper fidelis [anonim]

    Tot respectul pentru suporterii romani si pentru jucatori, evident. Am fost in tribune, insa am ramas socat cand am vazut, ulterior, la TV Digi, ca presedintele Romaniei, nu a cantat. A fost socat, insa sa-i fie rusine deoarece a a aratat iar ca dorinta de imagine e mai importanta decat loialitatea fata de tara!
  • 0 (0 voturi)    
    live...din tribuna (Marţi, 10 iunie 2008, 17:23)

    daniel [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=KT1V6qwXiYo
  • 0 (0 voturi)    
    romania~~~ (Marţi, 10 iunie 2008, 18:20)

    for ever with romania!!! [anonim]

    tot respectul pentru ai nostri...!!!!sa vedem macaronarilor....dupa ce ati luat bataie mai avetzi chef d a face haz d necaz...!!!! ... ca presedintele Romaniei, nu a cantat. A fost socat, insa sa-i fie rusine deoarece a a aratat iar ca dorinta de imagine e mai importanta decat loialitatea fata de tara!
    hai romania!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Tricolori (Marţi, 10 iunie 2008, 23:40)

    Dragosh [anonim]

    ..am plans.Prima data in viata cand am fost mandru ca sunt un roman!!!!!!!!!!!!!!! Hai ROMANIA!!!!!!!!!!!