Tricolorii debuteaza in grupa "mortii"

Romania-Franta (19,00)/ Sus, tricolori, tintiti cat mai sus!

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 8 iunie 2008, 20:30 Sport - Stiri Euro 2008

Pregatit pentru EURO
Foto: Rompres
"Vreau sa fac ceva important la EURO", a spus Mutu in cantonamentul de la Fiorentina, iar cuvintele sale au fost auzite de portarul francez Frey. Acesta si-a avertizat coechipierii asupra calitatilor de finalizator ale romanului, dar i-a invata si cum sa il anihileze: sa il marcheze strans, pentru a-l enerva.

"Nu cred ca ar fi o prea mare surpriza daca Romania ar invinge. Suntem valoric sub nivelul Frantei, dar asta conteaza pana maine. Cand va incepe meciul, lucrurile se pot schimba" - Victor Piturca, antrenor Romania.

Romania, echipa probabila:
Lobont - Contra, Tamas, Goian, Rat - Cocis, Codrea, Chivu - Nicolita, Daniel Niculae, Mutu.

Vice-campioana mondiala Franta este sub presiunea rezultatului: trebuie sa castige, pentru ca (desi nu o recunoaste), un egal ar fi considerat un semi-esec la Paris. Pentru toate cele trei mari echipe din grupa noastra, meciul cu Romania este considerat unul de "trei puncte obligatorii".

Din acest punct de vedere, Franta are cea mai ingrata misiune intrucat va intalni Romania chiar in debutul turneului, cand echipele sunt pregatite suta la suta pentru competitie si nu au aparut modificari de efectiv (din cauza accidentarilor).

Domenech este nelinistit: "Romanii ne pot duce spre titlu, dar pot sa ne si scufunde!" El a explicat filosofia sa de a antrena: "E mai usor sa iei decizii cand conduci cu 5-0, chiar si atunci cand esti condus cu 1-0. dar cand este 0-0, este greu sa te decizi" - presa franceza a notat aceasta declaratie, ilustrand faptul ca Domenech este un tehnician care se hotaraste greu la schimbari.

Dar si ideea ca francezul intuieste totusi un joc la egal al romanilor. Antrenorul stie ca outsiderul Romania stie "sa te adoarma, sa distruga si sa loveasca genial", vorba lui Boloni.

Franta, echipa probabila: Coupet - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Makelele, Toulalan - Ribery, Malouda - Anelka, Benzema.


























5702 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    n-avem sanse (Luni, 9 iunie 2008, 6:35)

    raducanu [anonim]

    ceea ce nu inseamna ca n-o sa-i batem.
    1-0, 2-1sau 3-2.

    HAI ROMANIA !
  • +3 (3 voturi)    
    Hai Romania ! (Luni, 9 iunie 2008, 6:46)

    francezu Daniel de Nostradamus fr.Nice-city [anonim]

    Sa speram cel putin la un egal.
    Ca omul umil Nicolita sa inscrie un - Gol !
    francejilor sau italienilor,
    ca astfel sa demonstreze ca tiganii sint
    buni si la altceva, nu numai la furat .

    Doamne Ajuta-ne !
    • +2 (2 voturi)    
      Hai Romania ! (Luni, 9 iunie 2008, 7:07)

      Nostradamus*... 2012 * [utilizator] i-a raspuns lui francezu Daniel de Nostradamus fr.Nice-city

      Omul cel mai periculos la franceji este Ribery.
      Este absolut necesar de a fi neutralizat.

      Hai Romania !

      Doamne ajuta !
    • -3 (3 voturi)    
      Amaritule (Luni, 9 iunie 2008, 7:34)

      Wearher [anonim] i-a raspuns lui francezu Daniel de Nostradamus fr.Nice-city

      Sa fie cum zici tu,biet auslander(sau etranger?) ca sa nu te mai ascunzi toata ziua de cei ce se uita la tine ca la un tigan(si chiar te striga asa,nu?) Pacat ca astepti ca un tigan zevzec sa-ti repereze onoarea.Poate mai bine ti-ai schimba identitatea.Daca tot ai plecat de aici(si ai facut-o,precis,fiindca te-ai crezut superior prostimii care a ramas) uita-ti pina la capat originea de care nu esti demn...
      • +1 (1 vot)    
        p. Wearher de mai sus. (Luni, 9 iunie 2008, 15:51)

        Nostradamus*... 2012 * [utilizator] i-a raspuns lui Wearher

        Se vede ca esti un om frustrat care este
        vesnic nemultumit, nu te iubesti nici pe tine insumi si nici pe neamul tau.

        Hai Romania !
        Doamne ajuta !
  • -3 (3 voturi)    
    Isterie generala (Luni, 9 iunie 2008, 7:26)

    Weather [anonim]

    Dom'le,atita chiraiala nationala cu echipa asta de futbol mai ceva ca pe vremea congreselor de trista amintire.O natie esuata in multe alte lucruri esentiale se agata ca de un pai de un banal joc in speranta ca doar-doar o baga cineva in seama.
    Oricum fiti siguri ca daca vom cistiga vesticii vor zice ca au cistigat tiganii.
    Deci ca roman autentic,vazind citor vecini le va muri capra daca... spun ca va fi ceva de genul
    Franta-Romania 3-0
    Allez la France :))
    • 0 (0 voturi)    
      Bine ca esti tu destept! (Luni, 9 iunie 2008, 14:56)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Weather

      ... si ai o inima asa mare incit sa nu tii cu tara ta.
      Sa iti dea dumnezeu dupa cum ti-e inima, adica sa se uite toti la tine ca la un strain, inclusiv conationalii tai, ca daca nu stiai inca, oricum strini asa se vor uita in veci!
  • 0 (0 voturi)    
    n-avem de fapt valoare (Luni, 9 iunie 2008, 7:51)

    van d'AL [utilizator]

    de nu-i regulam (iar, si bine) pe-olandezi.

    nici o echipa nu devine cu adevarat mare altfel decat prin prisma jocului din ultimele 10 minute ale calificarilor, in orice turneu major, dintotdeauna.
    mai vedem.

    HAI ROMANIA!
  • +3 (3 voturi)    
    HAI ROMANIA! (Luni, 9 iunie 2008, 7:52)

    Robertino [anonim]

    In seara asta o sa fie un joc in care cine va crede cel mai mult in sansa lui va castiga! HAI ROMANIA!!!
  • +2 (2 voturi)    
    debut euro (Luni, 9 iunie 2008, 8:28)

    bc [anonim]

    E clar, suntem cu sansa a dua.
    Am incredere in echipa si antrenor si vreau ca rom sa faca un meci exceptional si sa distruga mitul francez.
    HAI ROMANIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Fotbal si Politica (Luni, 9 iunie 2008, 8:28)

    cosmin [anonim]

    Francezii sunt singurii care ne mai apara la Bruxelles. Sarkozy a spus-o:'Franta nu va va trada niciodata'.
    Nu ne putem permite sa castigam si sa-i suparam.
    Basescu si Tariceanu au aranjat sa pierdem onorabil sau daca francezii vor juca extrem de prost sa fie meci nul.
    Asta este.
    • +1 (1 vot)    
      sigur (Luni, 9 iunie 2008, 10:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      Cred ca ne-am pierde si putinul obraz pe care il mai avem la Bruxelles daca s-ar intampla asa ceva. S-ar dovedi ca in Romania politica dicteaza totul exact ca pe vremea lui Ceausescu.

      Baieti, puneti cazanele la incins. In seara asta jumulim cocosul galic si vrem il facem bors!!!
  • +3 (3 voturi)    
    HAI ROMANIA!!! (Luni, 9 iunie 2008, 8:58)

    kshe [anonim]

    Astept de 8 ani ziua asta. Orice s-ar intampla diseara va fi o sarbatoare.

    Hai Romania!
  • +3 (3 voturi)    
    hai romania (Luni, 9 iunie 2008, 9:02)

    Cristian [anonim]

    1-0 pt Romania
    ar fi cea mai frumoasa zi a romanilor in atatia ani
    tb sa se intample
  • +3 (3 voturi)    
    Allez les jaunes! (Luni, 9 iunie 2008, 9:06)

    galben [anonim]

    Ne-am cumparat tricouri, ne-am imbracat in galben, va rugam, scoateti-ne in strada!
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Luni, 9 iunie 2008, 9:20)

    liviu [anonim]

    daca ar fi sa pariez viata mea as paria pe franta sau egal...

    dar trebuie sa luptam si pana la urma speranta moare ultima :D in 2000 a fost la fel la 1-0 pentru anglia nu spera nimeni sa mergem in sferturi...
  • 0 (0 voturi)    
    sus romani! (Luni, 9 iunie 2008, 10:12)

    epic [anonim]

    tintiti cat mai sus, dar nu deasupra portii! :)
  • 0 (0 voturi)    
    ehh, sa fim realisti (Luni, 9 iunie 2008, 10:34)

    gigi [anonim]

    mai bine nu te astepti la nimic ca sa fie surpriza placuta in caz de rezultat bun :D

    ce-o sa se intample? mutu tinut bine, chivu depasit, bulibaseala in aparare, atac neinspirat. 1-0 sau 2-0 pt franta.

    ei, acum nu o sa fie bucuria mai mare daca facem un egal? :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Sus, sus! (Luni, 9 iunie 2008, 10:43)

    Scrum [anonim]

    Cat mai sus!! Numai nu peste poarta...
  • 0 (0 voturi)    
    italia-olanda! (Luni, 9 iunie 2008, 11:34)

    roman [anonim]

    eu astept meciul italia-olanda!

    daca castiga romania e meritu lui piturca.

    e revansa lui de la ultima competitie.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania! (Luni, 9 iunie 2008, 12:44)

    romina [anonim]

    Sa de-a Dumnezeu diseara sa iesim sa sarbatorim ,sa le aratam francezilor ce putem.

    Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    1-0 pt Romania (Luni, 9 iunie 2008, 16:36)

    Alex [anonim]

    E de ajuns, nu are rost sa ai umilim...:-)
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania! (Luni, 9 iunie 2008, 17:16)

    claudia [anonim]

    De oriunde am fi noi plasati geografic,romanii, suntem alaturi si sustinem din inima echipa nationala si la bine si la rau.
    hai baietii!!
  • 0 (0 voturi)    
    Forţa României (Luni, 9 iunie 2008, 17:17)

    ciprian [anonim]

    Sa de-a Domnul Sa Castigam si sa le aratam ce Sunt Romania
  • 0 (0 voturi)    
    Banc (Luni, 9 iunie 2008, 17:18)

    Spyder [anonim]

    bancul zilei: Romania-Franta 2-1 (Nicolita,Nicolita,Nicolita)
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania (Luni, 9 iunie 2008, 17:34)

    Doru Din Alexandria [anonim]

    Daca politic suntem dezamagiti zilnic,daca nivelul de trai e subteran, daca sanatatea e "in cuie", si tot asa pe celelalte planuri, sa nu avem oare dreptul la o clipa de fericire la euro?
  • 0 (0 voturi)    
    HAI ROMANIA! (Luni, 9 iunie 2008, 18:41)

    Eclesiastul [anonim]

    Sunt suporter! HAI ROMANIA!!! Singurul lucru pe care mi-l doresc este un joc ADEVARAT!!! Un spectacol!!!!