Croatia invinge pe Austria cu 1-0, in prima partida a grupei B, gratie reusitei din lovitura de la 11 metri a lui Luca Modric, din minutul 4. Elevii lui Slaven Bilic au dominat prima repriza, dar au cazut fizic in cea de-a doua, atunci cand austriecii au trecut de mai multe ori pe langa egalare.

Austria: 21 Macho, 2 Standfest, 3 Stranzl, 4 Pogatetz, 6 Aufhauser, 9 Linz, 10 Ivanschitz (c), 12 Gercaliu, 15 Prodl, 19 Saumel, 20 Harnik. Asezare tactica: 3-4-3. Antrenor Josef Hickersberger

Croatia: 1 Pletikosa, 3 Simunik, 4 Kovac, 5 Corluka, 10 Kovac (c), 11 Srna, 14 Modric, 18 Olic, 19 Kranjcar, 21 Petric, 22 Pranjic. Asezare tactica 4-4-2. Antenor Slaven Bilic

Partida a inceput la ora 19.00

Prima lovitura libera a partidei apartine croatilor, insa aceasta ramane fara rezultat pe tabela de marcaj.

Lovitura de la 11 metri pentru Croatia!

Cartonas galben pentru Pogatetz

Min 4 GOOOOOOOL Croatia! Luca Modric transforma cu precizie o lovitura de la 11 metri.

Dupa primele 10 minute de joc, austriecii nu au reusit sa puna in pericol poarta croata.

Elevii lui Slaven Bilic sunt mult mai hotarati in joc, iar in minutul 12 beneficiaza de o lovitura libera. Ocazie mare a croatilor, mingea trece putin pe langa poarta lui Macho. Ramane 1-0.

Min 14 apararea austriaca reuseste sa respinga de pe linia de 6 metri un sut al croatilor

Min 17 Prodl suteaza spre poarta lui Pletikosa, dar mingea trece departe de buturi

Min 21 Saumel de la austrieci primeste cartonas gaben

Pranjic suteaza din coltul careului de 16 metri, dar mingea ocoleste poarta gazdelor

Min 30 Ocazie pentru Austria, lovitura de cap a lui Prodl trece pe langa poarta lui Pletikosa

Pogatetz de la gazde este iertat de centralul partidei pentru un fault clar de cartonas galben. In cazul in care l-ar fi primit, fundasul austriac ar fi fost eliminat (avea deja un cartonas galben)

Min 37 Petric suteaza putin pe langa poarta lui Macho

Finalul de repriza ii gaseste pe croati combinand mult la mijlocul terenului, in timp ce austriecii sunt incapabili sa dea o replica pe masura

Min 40 Pletikosa respinge providential o centrare care putea deveni periculoasa pentru poarta croatilor

Simunik trimite in corner o centrare periculoasa de pe linia careului de 6 metri croat

Elevii lui Josef Hickersberger au dominat ultimele minute din prima repriza, dar fara rezultat pe tabela de scor

Final de prima repriza. Austria - Croatia 0-1. Posesia mingii dupa prima repriza: Austria 46%, Croatia 54%.

A inceput repriza a doua

Austriecii incep mai hotarati al doilea mitan, fortati fiind de rezultatul de pe tabela

Min 50 Robert Kovac primeste primul cartonas galben al Croatiei de la EURO 2008

Jocul este unul echilibrat, desfasurandu-se mai mult la centrul terenului

Min 57 Harnik centreaza periculos pe linia careului de 6 metri al lui Pletikosa, dar niciunul dintre coechipieri nu ajunge la minge

Min 61 iese Saumel si intra Vastic la austrieci

Min 62 paraseste terenul Niko Kranjcar si intra Dario Knezevic

Min 69 iese Ronald Gercaliu si intra Umit Korkmaz la gazde

Min 71 Ivanschitz trage puternic, dar balonul trece departe de poarta lui Pletikosa

Min 72 iese Mladen Petric si intra Budan la Croatia

Min 73 Ultima schimbare la gazde, iese Linz si intra Roman Kienast

Min 76 Lovitura libera pentru austrieci, executa Vastic periculos, dar Pletikosa respinge foarte bine. Presiunea gazdelor este din ce in ce mai mare, iar croatii fac fata din ce in ce mai greu atacurilor lui Ivanschitz si compania

Min 80 apararea Croatiei respinge cu greu un atac prelungit al austriecilor

Min 81 Ivanschitz trage, dar Pletikosa prinde cu siguranta

Ultima schimbare la croati, intra Vukojevic si iese Olic

Min 86 suteaza Korkmaz, dar Pletikosa respinge cu un reflex deosebit. Ramane in continuare 1-0.

Min 89 ocazie mare pentru Croatia, sutul lui Budan este deviat pe langa poarta de apararea austriaca

Croatii incearca sa tina mingea cat mai departe de poarta lui Pletikosa

Se arata trei minute de prelungire

Min 92 Ocazie imensa a austriecilor! Lovitura de cap a lui Roman Kienast trece putin pe langa buturile croatilor

Fluier final. Austria - Croatia 0-1.