VIDEO Romania ironizata in ultimul spot Toyota difuzat in Franta. "Nu ai vazut ca a simulat?"

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 4 iunie 2008, 15:25 Sport - Stiri Euro 2008

Francezii insinueaza ca jucatorii romani simuleaza des in careu
Foto: DailyMotion.com
Ultimul spot comercial al celor de la Toyota are ca tema duelul de pe 9 iunie, Franta - Romania si faptul ca romanii simuleaza in careul de 16 metri.

Un francez, care poarta tricoul nationalei "cocosului galic" incearca sa parcheze o Toyota langa o masina galbena, cam uzata, dar care are pe ea imprimat steagul Romaniei.Da cu spatele cu mare grija, si cand vrea sa coboare, atinge masina galbena care in acel moment plonjeaza doua locuri mai incolo.

Francezul se uita stupefiat si, langa el, era un politist care raporta accidentul. "Nu ai vazut ca s-a aruncat? A plonjat!", a strigat de cateva ori, revoltat, francezul, imitand jucatorii care protesteaza la deciziile arbitrului atunci cand dicteaza un penalty.




P.S. Nu vi s-a parut ca a fost prea usor acordat penalty-ul la duelul dintre Henry si Zapata, in amicalul Franta - Columbia?


:) Si italienii si olandezii au fost ironizati. Puteti urmari mai jos cele doua clipuri!

























34485 vizualizari

  • -5 (19 voturi)    
    Rusinos (Miercuri, 4 iunie 2008, 15:42)

    marcel [anonim]

    Sper ca de-acum vanzarile Toyota in Romania sa scada pentru nesimtirea de care au dat dovada.
    • +2 (10 voturi)    
      Si totusi.. (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:59)

      gg [anonim] i-a raspuns lui marcel

      .. nu vad mesajul reclamei. Promoveaza toyota, ce argumente are? Nu ma deranjeaza ca masinile celelalte sunt romanesti, olandeze sau italiene. Dar ce vrea sa comunice aceasta reclama? Un om vine cu o toyota in parcare si atinge cu portiera o alta toyota care se da 5 metri mai incolo. De ce as cumpara Toyota pentru asta??
      • +3 (3 voturi)    
        atentie (Joi, 5 iunie 2008, 11:06)

        vali [anonim] i-a raspuns lui gg

        Ei fac reclama la faptul ca Toyota ii sponsorul echipei de fotbal a Frantei, pe langa faptul ca isi fac reclama la masina
    • -2 (2 voturi)    
      esti fan opel nu? (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:02)

      horace [anonim] i-a raspuns lui marcel

      nici chiar asa...
    • -1 (1 vot)    
      "Gheata de aur" nu a fost escrocherie? (Joi, 5 iunie 2008, 1:31)

      Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui marcel

      De ce te supara adevarul?

      "Gheata de aur" la fotbal nu a fost o escrocherie?
      Dudu Georgescu, Rodion Camataru & Co au facut cu adevarat de rusine Romania cind au cistigat acesta premiu total nemeritat.
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte frumos (Joi, 5 iunie 2008, 14:26)

      Gabriel T. [anonim] i-a raspuns lui marcel

      Ideea de marketing este foarte reusita si nu este ofensatoare deloc. Dupa parerea mea sunt foarte bine vazuti :)) macar pe noi ne-a atins.

      Ce vreti domnilor este sponsorul echipei nationale. Astea sunt bataliile in teren. Elegant si frumos ar fi ca Toyota sa fie si sponsorul echipei noastre nationale :)). Sunt curios daca atingeam francezii :))
      Sunt super clipurile.
  • +12 (20 voturi)    
    haiosi, francezii (Miercuri, 4 iunie 2008, 15:43)

    sempere [anonim]

    nu e nimic ofensator, e doar o gluma. Cine are simtul umorului, va zambi.
    • -2 (12 voturi)    
      era sa te cred... (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:36)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui sempere

      da' m-am gandit ca, haiosi cum se dau si cum ii vezi tu, l-ar fi bagat si pe zidane undeva in faza, tragand un cap in parbrizul alora care simulau... si atunci chiar parea amuzant! pana una-alta nu reusesc sa uit afisele cu tigani din alt timp... in alta ordine de idei, recent am studiat "The Toyota Way" si nimic din reclamutza asta nu este in spiritul filozofiei Toyota! parerea mea...
      • +5 (5 voturi)    
        nu-i adevarat (Miercuri, 4 iunie 2008, 18:23)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Eu am Toyota si am lovit masini chiar mai serios de atat, si nici una nu se arunca asa...
        Era clar simulare! :)))))

        Hmmm ,probabil nu am avut suficienta viteza....
  • +12 (16 voturi)    
    Foarte bun spotul (Miercuri, 4 iunie 2008, 15:44)

    nea' Mitica [anonim]

    Spotul e foarte bun! Nu trebuie sa ne suparam ci sa ne amuzam. Pe de alta parte unde nu da Dumnezeu sa cada Mutu in careu si sa primim cadou un penalty. Ce credeti ca francezii ar da mingea inapoi la adversar?
    • +8 (14 voturi)    
      Spot deosebit (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:37)

      johnesku [utilizator] i-a raspuns lui nea' Mitica

      Idee super, realizare de exceptie, nicio ofensa adusa Romaniei doar ca jucam cu ei, atat.

      BTW, in clip apare o Toyota model 1996 (Carina Epsilon (cea galbena) si o Toyota noua. Se-mpusca mai multi iepuri dintr-un foc: prin "branciul" dat de noul model vechiului model; nu se face reclama comparativa cu o alta marca si in plus exploateaza un sentiment actual si puternic de sustinere a echipei lor nationale.

      In locul Hotnews as edita titlul demn de Romania Mare.
      • +1 (3 voturi)    
        PERFECT DE ACORD (Miercuri, 4 iunie 2008, 23:49)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui johnesku

        Sunt de acord cu tine. Reclama este sublima. Ca dovada vorbim de ea. Am bagat-o in seama. Am retinut marca TOYOTA. Perfect.
      • -1 (3 voturi)    
        MAI TU ESTI COPILU' LU' JIJI!? (Joi, 5 iunie 2008, 10:14)

        gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui johnesku

        Orice reclama trebuie sa respecte o regula.
        Niciodata nu trebuie sa fie un atac personal. Aceasta relama este. Deci in Occident o asemenea reclama, este un motiv pt. un proces care se lasa cu penalizari pecuniare imense si interzicerea spotului. Dar Romania care nu face parte din lumea civilizata, si tu imi intaresti concluzia, nu ia nici-o masura in aceasta directie. Ba mai mult, aud ca unii dobitoceii se si disrtreaza, ba o gasesc demna de premiul Oscar. De daca nu-i cap...!!
        • -1 (1 vot)    
          defaimare (Joi, 5 iunie 2008, 11:56)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui gabriel anastasescu

          De acord! Ce sa mai zica fostul meu coleg Dobânda (asta e numele lui de familie din buletin) de tratamentul la care îl supune BT în compania de publicitate?!
        • +2 (2 voturi)    
          esti pe dinafara (Joi, 5 iunie 2008, 13:08)

          ion [anonim] i-a raspuns lui gabriel anastasescu

          Sunteti obositori cu nationalismul ieftin. E o reclama OK, are la baza sentimente si emotii reale + o nota de umor
        • +2 (2 voturi)    
          Adica (Joi, 5 iunie 2008, 15:54)

          Deian [anonim] i-a raspuns lui gabriel anastasescu

          Bun Romania o tara inapoiata bla bla dar am vazut filmulete adresate si Italiei si Olandei ei de ce nu au dat in judecata nu sunt chiar asa inapoiati.Fiecare trateaza acest videoclip cum vrea mie mi sa parut nostim.
  • -5 (7 voturi)    
    Toyota (Miercuri, 4 iunie 2008, 15:51)

    Geo [anonim]

    Toyota isi permite o astfel de reclama?
  • 0 (6 voturi)    
    clar (Miercuri, 4 iunie 2008, 15:54)

    andrei [anonim]

    ce vrei mah, niste tzarani!
  • +6 (10 voturi)    
    superba reclama (Miercuri, 4 iunie 2008, 15:56)

    georgeb [utilizator]

    Mi se pare ingenioasa, este dovada de spirit creativ din partea autorilor. Felicitari!
  • -9 (15 voturi)    
    ete na (Miercuri, 4 iunie 2008, 15:57)

    bozo [anonim]

    multumim toyota , in mine tocmai ati pierdut un client.., francezi de kkt ...
    • +7 (11 voturi)    
      Scuteste-ne (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:05)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui bozo

      Tu nu ai bani sa treci strada si te dai lovit acuma, vezi sa nu te-mpiedici!
      • -7 (11 voturi)    
        mai cristi (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:17)

        bozo [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        nu vreau sa polemizez cu tine pt ca probabil esti prea marunt ca sa intelegi fenomenul...
        • +1 (1 vot)    
          :p (Joi, 5 iunie 2008, 10:40)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui bozo

          Polemizeaza te rog cu toaleta in care ai capul infundat, si daca ai cauta un pic ai vedea ca reclama are cate o varianta pentru fiecare tara din grupa Frantei, iar cea cu Romania e chiar decenta.

          V-a gasit pe toti patriotismul exact cand nu trebuie. Sunteti toti profund socati, ce sa-ti povestesc.
  • -6 (10 voturi)    
    Pai e un clip amuzant (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:01)

    Razvan [anonim]

    M-a amuzat asa de tare ca nu o sa imi mai iau Toyota pe care vroiam sa o cumpar luna asta. De fapt, clipul asta m-a facut sa ma decid... daca tot costa o gramada de bani, si daca banii mei nu sint buni ca sint la mina a doua, bani de "prefacut".. le doresc succes sa vanda in Franta, ca banii alora sint mai buni.
    • +2 (6 voturi)    
      Decizie (Miercuri, 4 iunie 2008, 21:36)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Serios, tu chiar iti cumperi masini dupa clipurile de pe Youtube? Sau dupa pasiunile fotbalistice? Uite eu am sa imi cumpar chiar o Toyota, si ma bucur ca in comunitatea posesorilor de Toyota nu prea intra asemenea natarai.
  • +12 (14 voturi)    
    Super tare! (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:02)

    spanac [utilizator]

    Reclama e faina dar nu pricep de ce zice omu' asta ca e Romania ironizata in clip. Eu unul nu ma simt ironizat ca roman cu nimic. Bai Vlad, bai acestia, nu mai stati incruntati!! Viata-i frumoasa, nu are nimeni nimic cu voi! :)
  • +4 (6 voturi)    
    Clip (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:05)

    spanac [utilizator]

    Bine ca nu am cazut cu Germania in grupa ca ne luau si pe noi in colimator (pe drept): http://tinyurl.com/5wbr5k
  • +9 (9 voturi)    
    spot (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:05)

    nea Mitica [anonim]

    si pentru curiosi urmariti toate spoturile si cu Italia si Olanda.
    Hotnews dati informatia completa nu numai ce vreti!

    http://www.dailymotion.com/relevance/search/Toyota%2Bles%2Bbleus%2B
  • +1 (9 voturi)    
    Chiar in halul asta? (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:13)

    Mos Craciun [anonim]

    Inca un articol scris cu piciorul. Pe langa subiectivism mai exista si proasta documentare.
    In care meci a jucat Zapata? Ca in poarta era Julio.

    Chiar ar prinde bine scuze de rigoare din partea autorului celor care au pierdut timpul citind astfel de articol. Incepem sa ne saturam de amatorism.
    • +3 (3 voturi)    
      serios? (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:21)

      Mos Niculae [anonim] i-a raspuns lui Mos Craciun

      Prietene, vezi ca sunt doi Zapata in nationala Columbiei. Unul este portarul de la Steaua. Al doilea este fundasul. Te-ai uitat la meciul Franta - Columbia de ieri, sau la Franta - Columbia, amicalul din 1998?
    • +3 (3 voturi)    
      totusi... (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:29)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Mos Craciun

      si io sunt suparat cand citesc ca se arunca parasutisti de la 12000km inaltime (care erau de fapt 12000ft) sau ca in filmul Indiana Jones personajul principal e interpretat de Indiana Jones.

      Da' tu dai in articolul asta pentru un amarat de PS de la final? Care oricum era probabil o amarata de gluma?
  • +3 (3 voturi)    
    vreo similitudine? (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:17)

    romanu' [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=HfF5fi6AQPA

    Uite aici se iau si de Italieni.. :)
  • +3 (3 voturi)    
    RE (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:17)

    Radu [anonim]

    va spun eu daca daca meciul din 9 iunie ar fii fost cu italia, masina aceea ar fii avut steagul italiei pe ea. a fost doar o intamplare nicidecum o asociere intre echipa de fotbal a Ro si simularile.
    haios ca numarul masinii galbene este incepe cu BK :) si mai haios, am impresia ca masina este un Peugeot (masina frantuzeasca) vechi.
  • +2 (2 voturi)    
    RE2 (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:25)

    Radu [anonim]

    eee, exact cum spunea...
    nu e numai cu noi. merci celui care a postat toate filmuletele. pacat ca primii care au facut comentarii nu o sa stie niciodata :)
  • +6 (6 voturi)    
    tare :)) (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:33)

    george [anonim]

    hai ma ca e haios....intrati pe link-ul dat de nea mitica acolo sunt spoturile si pentru franta-italia si franta-olanda, nu e nimic ofensator e doar o gluma :)))
    pe mine chiar m-a distrat


    era bine daca autorul articolului cita in intregime tot articolul original si nu doar un fragment...
    • +1 (3 voturi)    
      Reclama faina (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:53)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui george

      E misto ca ne iau peste picior...sa nu uite ca si Columbia in 94' aratau cate goluri vom lua pe degete... Si a fost 3-1 pentru Romania. Asa ca, speram la un rezultat bun cu Franta :D, Hai Romania!!!
  • 0 (4 voturi)    
    hihihi (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:44)

    Ioana [anonim]

    Reclama e ingenioasa, dar mai bine se refereau la Italieni, caci ei joaca ca niste mimoze care cad si cand adie vantul. Si oriunde adie, in careu sau in afara.
    Si masina presupus romaneasca are numere de Bulgaria...hihihi.
    • +3 (3 voturi)    
      lol (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:58)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      E o masina la mana a doua din cele care se mai inmatriculeaza cu numar de Bulgaria. De fapt reclama e o conspiratie mascata anti taxa auto!!! :)
    • +1 (1 vot)    
      Ba sunt d'ale noastre (Miercuri, 4 iunie 2008, 21:52)

      Carcotasu [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      BX 18 YEU e un numar fictiv, dar cu formatul din Romania, Bulgaria are formatul de genul BT 234 H.

      No offence !
  • 0 (2 voturi)    
    PARANOIA!! (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:50)

    capcaunul [anonim]

    mesajul e doar unul (principalul): loganul sufera atac de cord in contact cu toyota, si se da cu rotile in sus.. calitatea japoneza a masinii e atat de mare comparativ cu a loganului (si cumva subscriu) incat ultima zboara la o simpla atingere.. ca intamplator ar avea ceva si cu simularile lui mutu din campionatul italiei (care au fost pe bune), nu cred ca asta a fost nici pe departe unul din scopurile reclamei
  • +1 (1 vot)    
    vedeti clipul lui romanu' (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:54)

    capcaunul [anonim]

    acum totul e clar: ca si echipa frantei chipurile, masina e prea valoroasa si simpla proximitate face rivalele sa se dea cu rotile in sus.. ingenios
  • +4 (4 voturi)    
    Cati fani Romania Mare?! (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:57)

    Pink Panther [anonim]

    Bah, este o gluma si chiar super buna!

    Ce dracq va inflamati asa? Va simtiti cu musca pe caciula?

    Se pare ca si umorul incepe sa lipseasca in tara asta!
  • +4 (4 voturi)    
    faine (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:00)

    VAV [anonim]

    Foarte faine reclamele. Sunteti penibili, astica care v-ati ofuscat...
  • 0 (6 voturi)    
    not nice (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:01)

    Cornhollio [anonim]

    nu etocmai fair play ideea, dar nah, e amuzanta, privita din afara contextului. oricum italienii si-au luat-o mai nasol, se vede k exista ranchiuna.
  • -1 (5 voturi)    
    Neinspirat (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:02)

    Alias [anonim]

    E doar o gluma, intr-adevar, nu e niciun atac la mandria nationala (care se trezeste doar in astfel de momente).

    Cu toate astea, nu pot sa nu ma intreb daca cei de la Toyota vor sa vanda DOAR in Franta. In locul lor, as vrea sa vand in toata Europa. Daca ar fi facut cate un astfel de spot pentru fiecare participanta la CE (in rol pozitiv), toata lumea ar fi luat-o ca pe o gluma faina si, mai ales, plina de fair play (ca tot veni vorba de SPORT). Plus ca ar fi gadilat orgoliul tuturor, nu doar francezilor.

    Dar cel mai probabil au fost sedusi de niste 'creativi'.
  • +6 (6 voturi)    
    Haios (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:04)

    Cristi [anonim]

    Super clip! Bravo Toyota! Oameni buni este doar o simpla gluma mai ales ca acelasi clip se repeta si cu Italia si Olanda deci nu este nimic rau in asta. Trebuie sa mai radem si noi, nu? Macar sa batem noi Franta.
  • -4 (6 voturi)    
    Bine că sunteţi voi grozavi! (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:15)

    Paul Oprea [anonim]

    1. Cam second-hand aşa-zisa imagine a Românicii... nu că n-am avea bube-n cap, da la capitolul maşini, zău aşa... să vină la Mall în faţă, s-ar putea să-şi înghită superioritatea...

    2. Miştocăreli din astea s-au mai văzut... le putem şi noi răspunde cu humor şi à la legère, am putea începe cu un clip cu Carla Bruni atinsă de Sarkozy... "a simulat dom'le"...
  • +4 (4 voturi)    
    toyota (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:22)

    mikez [anonim]

    pentru cei care s-au sifonat : reclama nu este pentru Romania. Toyota este sponsorul oficial al echipei Frantei. Gasesc ca ideea nu-i deloc idioata.
  • -4 (4 voturi)    
    se putea si mai rau (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:37)

    no_doubt [anonim]

    Sa-i intelegem totusi pe francezi, nu fac altceva decat sa-si insufle curaj. Asa cum si noi, romanii, in vremuri de restriste, apelam la umor facand haz de necaz. Dar de ce n-am scos noi o reclama cu un Logan parcand gratios intr-o parcare unde un Renault nu reuseste nicidecum sa se "infiga" , adica sa inscrie ?
  • 0 (2 voturi)    
    despre evrei s ar fi glumit la fel ...? (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:37)

    gigi [anonim]

    ...just asking.....asa....in gluma.....
  • +3 (5 voturi)    
    romania mare si proasta (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:39)

    toyota [anonim]

    prostul , avand creierul atrofiat, se identifica si el ba cu tara lui ,ba cu religia lui, etc, si asa are din cand in cand atacuri de nationalism sau ortodoxism , crezand ca identitatea lui este atacata . Iar el,fiind prostul satului, nu este altceva decat identitatea de care se agata ca proasta.
    Cand politica si economia romaneasca sunt falite,fara idei,fara planuri de viitor viabile si "a te descurca " si "a fi smecher" sunt singurele metode devenite traditie (ca in orice alta tara de prosti care nu pot gandi mai departe de "eu","mie","al meu",""vreau","acum") atunci prostu se disociaza categoric si spune "clasa politica corupta e de vina" si astfel prostul ramane un roman pur si neintinat .

    Pana si la reclame glumete vede prostul rosu in fata ochilor ..." jignire la adresa patriei mele ,care la '48,da-i si lupta,care tarisoara mea ,care mor cu ei in dinti".
    • -4 (6 voturi)    
      profunda rau analiza asta a ta... (Miercuri, 4 iunie 2008, 18:13)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui toyota

      nu stiu, zau, cum nu ti-ai prins urechile in puzderia de prosti, proaste, prostie... oricum, cand publici sa ne anunti din timp!! sa nu ratam ocazia, bah 'telectualule!!
      • +2 (4 voturi)    
        . (Miercuri, 4 iunie 2008, 18:36)

        cocosila [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        pai vezi ca esti prost...
        • -4 (6 voturi)    
          nu vad de geniul tau, bah... (Miercuri, 4 iunie 2008, 18:51)

          zaboo [anonim] i-a raspuns lui cocosila

          ca s-a umflat asa de tare, ca nu mai e loc!! asta e o remarca de cotetzar si o voi trata ca atare!
  • +3 (3 voturi)    
    Italia (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:40)

    Imperialistu' [anonim]

    Pe italieni i-au ghicit destul de bine. :))
  • -2 (4 voturi)    
    Greseala (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:40)

    T [anonim]

    In spot nu era vorba despre Romania ci despre Steaua. Ca doar ei sunt asi la simulari...
  • +3 (3 voturi)    
    super (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:43)

    jiji [anonim]

    :))
  • -2 (8 voturi)    
    Bye-bye Toyota! (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:47)

    goe [anonim]

    Cine are simtul umorului, sa continue sa cumpere Toyota.
    Pana atunci: Bye-bye de pe piata romaneasca.
    Asa e cand iti tai singur craca "dintre" picioare.
  • +3 (5 voturi)    
    . (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:59)

    Mircea [anonim]

    macar toyota noastra simuleaza cel mai putin! masina italienilor nici n-a fost atinsa. :D
  • +3 (3 voturi)    
    hai banele (Miercuri, 4 iunie 2008, 18:54)

    zoomx [anonim]

    Hai Banele arunca-te =)) macar asa
  • -2 (2 voturi)    
    looooool (Miercuri, 4 iunie 2008, 19:02)

    liviu [anonim]

    ar trebui interzisa reclama...
    ma rog a fost un adevarat terminat ala care-a gandito...
    PS: s-a gandit cineva ca asta o sa duca la scaderea vanzarilor toyota in italia, olanda si romania?
  • 0 (0 voturi)    
    cred k e o gluma (Miercuri, 4 iunie 2008, 19:16)

    andy [anonim]

    no comment !
    P.S.: a fost penalty clar la duelul dintre Zapata si Henry !
  • +1 (1 vot)    
    La noi au fost circumstante de penalty (Miercuri, 4 iunie 2008, 19:18)

    Porumboiu [anonim]

    A existat contact!
  • 0 (0 voturi)    
    Spot Toyota (Miercuri, 4 iunie 2008, 19:49)

    Hiama [anonim]

    Este foarte frumos spotul. Cu un astfel de spot cred ca se poate sta alaturi de un suporte Francez si privi meciul Romania-Franta.
    HAI ROMANIA !
  • 0 (0 voturi)    
    rosu, galben si albastru (Miercuri, 4 iunie 2008, 20:43)

    razvan [anonim]

    unde mai puneti la socoteala ca mai sunt vreo 3-4 state care au culorile drapelului la fel ca noi... poate se refereau la andora.. sau ciad.. sau columbia... sau republica moldova.... vezi link-ul alaturat
    http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_drapele

    asa ca nu tre sa ne suparam airea-n tramvai fratilor
  • -1 (1 vot)    
    cheese eating surrender monkeys (Miercuri, 4 iunie 2008, 21:52)

    Ion [anonim]

    francezii ar trebui sa zica "we surrender" din primul minut al meciului
  • 0 (0 voturi)    
    baaaaaaaaaaa (Miercuri, 4 iunie 2008, 21:56)

    liviu [anonim]

    e ironie nu gluma .............
  • -1 (3 voturi)    
    Tipic frantzuzesc (Miercuri, 4 iunie 2008, 21:58)

    Marius [anonim]

    Reclama este concretizarea ironiei si arogantzei frantzuzesti. E tipic. Ce nu e frantzuzesc nu e bun, in capul multora dintre francezi.
    • +1 (3 voturi)    
      Poftim logica... (Miercuri, 4 iunie 2008, 22:15)

      Dorian [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Da...dupa logica ta, Toyota e marca frantzuzeasca, nu? :))) Sunt niste reclame super, care-ti aduc zambetul pe buze. Si care sunt peste cam tot ce produce advertising-ul autohton. Sunt IDEI geniale. Sunt roaman si am ras. Sanatos. :)))

      Bravo!

      P.S. Adevarul e ca...plonjam ca usor in meciuri... ;)
    • 0 (2 voturi)    
      Japonia pamant frantuzesc (Miercuri, 4 iunie 2008, 22:26)

      Mario [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Toata lumea stie ca Toyota e o marca frantuzeasca, iar Dacia a fost cumparata de concernul japonez Renault. o fi mondializare da nici char asa.
  • 0 (0 voturi)    
    comic (Joi, 5 iunie 2008, 0:03)

    foarte tare [anonim]

    ii bun spotul. mai ales cel cu italienii :d
  • 0 (0 voturi)    
    Urasc (Joi, 5 iunie 2008, 1:47)

    bobo [anonim]

    Urasc toate articolele care cu un titlu interesant te fac sa accesezi stirea si mai apoi nu gasesti acel VIDEO din titlu!!! Si nici macar link-ul, ci trebuie sa il cauti tu insuti! Kaka celor (i)responsabili!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sublim (Joi, 5 iunie 2008, 2:58)

    Cristi B. [anonim]

    Reclama e super bine realizata. E marketing viral, asa ca nu trebuie sa arate ce anume face Toyota mai bine ca alte masini. Iar daca se ia cineva de ei pot oricind sa arate ca masinile mai vechi erau tot Toyota doar ca nu se vedea prea bine asta. SI nu au nimic cu Romania. Au facut cite un spot pentru RO, IT si NL. Iar cel cu Italia e cel mai "revoltator" dovada ca au ceva cu italienii mai mult decit cu noi sau cu olandezii. Oricum. toti care au privit reclama au remarcat micile detalii ale masinii, cum e liniste inauntru si se aude clar semnalizarea, cum se misca si alte asemenea mici lucruri. Iar in final privitorii vor tine minte ca e vorba de Toyota. Asadar o reclama sublima.
  • 0 (0 voturi)    
    Reclama (Joi, 5 iunie 2008, 6:22)

    Turist [anonim]

    Profesionisti. Explicita si amuzanta. Este bine ca putem viziona si ceva de clasa. Cat despre Toyota, se pare ca este cea mai vanduta masina din lume.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre masina Japoneza (Joi, 5 iunie 2008, 7:44)

    Bogdan [anonim]

    Lucrul Japonez...ramine lucrul facut bine,deci nu va mai agitati atata !
    Toyota e o masina Japoneza...asa ca lasati-o balta .
    Alte comentarii sunt de prisos.
  • 0 (0 voturi)    
    Simpatic! (Joi, 5 iunie 2008, 8:14)

    Elena [anonim]

    Spoturile sunt reusite.
  • 0 (0 voturi)    
    'ai lasa (Joi, 5 iunie 2008, 8:15)

    calamaru [anonim]

    Pai francezii vorbesc? Sa isi vada de treaba lor, ca si zidane a dat-o cu mucii in fasole crunt atunci cand i-a tras o chelie in piept aluia, si aia nu a mai fost simulare
  • 0 (0 voturi)    
    Soferii de Toyota nu stiu sa parcheze? (Joi, 5 iunie 2008, 8:36)

    Georgiana [anonim]

    M-am uitat la toate cele trei clipuri si parerea mea despre "creativii" din publicitate nu s-a imbunatatit. Parerea mea despre Toyota s-a alterat insa: e o masina pentru imbecili care nu stiu sa parcheze. Particular in clipul cu masina galbena asta e evident: cat de prost sa fii ca sa parchezi la 20 cm de masina din stanga si sa-ti inchipui ca poti iesi fara sa o atingi? Trebuie sa recunosc totusi ca obiceiul fotbalistilor de a cersi cate un penalty simuland accidentarea este enervat. Ti-e si mila sa te mai uiti la meci cand vezi atatia flacai cat usa tavalindu-se pe jos ca niste copii razgaiati.
    • 0 (0 voturi)    
      Soferii de toyota chiar stiu sa parcheze (Joi, 5 iunie 2008, 11:28)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Georgiana

      Daca ai merge macar 1 singura data in Franta si in special in Paris, ai intelege de ce parcheaza asa. Au o problema atat de mare cu parcatul, incat e clar UN AVANTAJ faptul ca Toyota incape atat de bine intr-un spatiu mic.
      Poate nu mai judecam fara sa stim despre ce este vorba. De acord ca reclama poate fi interpretata ca tendentioasa la adresa noastra, insa poate ar fi interesant de aflat de ce nu avem si noi parte de o masina oficiala a echipei nationale. Sa fie oare din cauza faptul ca Franta de exemplu a demonstrat performanta la nivel maxim (parca e campioana mondiala,..etc). Clipurile sunt cu adevarat spectaculoase. Pentru mine este o mica demonstratie a propriei imagini Toyota: CAMPIONI, care isi permit chiar sa fie aroganti.
      In alta ordine de idei, citind mai sus si alte postari, poate ar trebui lumea in tara asta sa inteleaga intai si apoi sa isi dea cu parerea. Target-ul de client Toyota (la oricare din clase) este un om de conditie cel putin medie, inteligent, care apreciaza performanta si calitatea masinii, si mai putin modul in care e promovata masina. Asa cum spunea cineva mai sus, poate va dati seama ca totusi la ora actuala Toyota este numarul 1 mondial ca producator, si poate realizati ca nu a reusit asta vanzand sau promovand masini in Franta. Toyota este doar Toyota.....si poate ar fi frumos sa mai intelegeti si spiritul japonez al colosului. Cine stie cateva lucruri despre Japonia, despre istoria lor, despre cultura lor intelege rapid ca reclama este pentru francezi, IN SPIRIT JAPONEZ, razboinic.
      Este o idee de reclama cu adevarat buna, nu e in niciun fel ofensatoare. Asa sta realitatea, chit ca o recunoastem noi chit ca nu. Foarte probabil ne vor invinge la pas, detasat. Si as dori sa vad atunci daca mai este cineva caruia i se pare ceva deplasat, jignitor...etc.
      Haideti sa fim decenti si cu capul pe umeri. E mai frumos pana la urma sa razi impreuna cu un francez (chiar increzut, arogant, idiot..spuneti-i cum vreti), decat sa il urasti.
  • 0 (0 voturi)    
    france SUCKS. (Joi, 5 iunie 2008, 9:05)

    Sebastian [anonim]

    intotdeauna francezii au dat dovada de meschinarie si paranoia.
  • 0 (0 voturi)    
    nu va acidulati (Joi, 5 iunie 2008, 9:16)

    jkrbv [anonim]

    Asta nu e nimik in comparatie cu ce tampenii scot nemtii despre polonezi: http://de.youtube.com/watch?v=ERnzNErCj2M

    Nu va mai acidulati asa, oricum le-o tragem francezilor pe 9 iunuie!!! Hai ROMANIA!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ro FR (Joi, 5 iunie 2008, 9:54)

    Jao [anonim]

    Vand 1 bilet RO FR 0729546362
  • 0 (0 voturi)    
    Super :-) (Joi, 5 iunie 2008, 10:19)

    gsc [anonim]

    Bai super reclama.... am ras cu lacrimi....

    ce aveti ma', paranoicilor ? lol

    PS: Ar fi fost si mai tare daca echipa nationala a romaniei ar fi avut sponsor pe Honda ! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Toyota si staisfactia consumatorilor (Joi, 5 iunie 2008, 10:53)

    Dan [anonim]

    Hai sa va prezint un caz absolut real:
    Cei de la Toyota suna un cumpararor de Yaris si-l intreaba cat e de satisfacut de masina...
    El raspunde ca e relativ satisfacut, la care omul de la Toyota ii sugereaza in clar sa bifeze raspunsul "Sunt FOARTE satisfacut".
    Clientul renunta la intregul chestionar scarbit.
    In ce priveste Prius, masina 'verde', o alta cacealma de marketing.
    In general, Toyota are un buget colosal de promovare. Iar calitatea/fiabilitatea masinilor lor e de comentat pe larg, dar nu aici.
    In ce priveste reclama lor, de ce nu au pus steagul Japoniei pe masina veche? Sau al Chinei ???!!!!!! Eventual o referire directa la Kurile sau Pearl Harbour ar fi facut sa le creasca teribil vanzarile... Ce ziceti?!
    • 0 (0 voturi)    
      mda, Toyota o sa planga... (Joi, 5 iunie 2008, 21:29)

      liviu g [anonim] i-a raspuns lui Dan

      ... din cauza ca 10 romani nu o sa-si mai cumpere masini de la ei. Franta de asemenea va fi distrusa de dispretul microbistilor romani. O sa ii ia total prin surprindere reactii de genul asta.

      Toyota Way inseamna cu totul altceva si se refera la modalitatea de productie care rezulta intr-o calitate superioara a produselor oferite si grija fata de consumator. In plus, este specifica Toyota TMC. Toyota Europe se diferentiaza destul de mult la nivel de mentalitate si viziune de compania-mama.

      De asemenea, dincolo de cazul "absolut real", exista mii de alte cazuri, la fel de reale, in care satisfactia consumatorilor e cea mai mare fata de produse Toyota. Cum e, 90% dintre repondenti au fost sunati de angajati Toyota si prostiti sa completeze fals chestionarele?

      Faptul ca un consumator isi alege masina in functie de criterii esentiale gen cat de mult ii ofenseaza reclama mi se pare genial. Toyota are toate motivele sa planga.
  • 0 (0 voturi)    
    halal reporter (Joi, 5 iunie 2008, 10:59)

    COCO [anonim]

    unde vedeti voi mai, steagur romaniei pe masina galbena?
    Asa sunt aranjate culorile pe tricolorul romanesc? mai puneti mana pe carte si invatati ziaristilor.
    • 0 (0 voturi)    
      ai vrut sa pari interesant sau ce? (Joi, 5 iunie 2008, 11:49)

      thereauristu [anonim] i-a raspuns lui COCO

      cum dreaq sunt aranjate culorile??? esti nebun la cap
  • 0 (0 voturi)    
    pt gg (Joi, 5 iunie 2008, 11:11)

    ad [anonim]

    nu vezi mesajul??? scrie mare la final.promoveaza toyota ca fiind masina oficiala a echipei de fotbal a Frantei la Euro. Atat. E extrem de simplu si e foarte tare reclama
  • 0 (0 voturi)    
    reclama e pt francezi! (Joi, 5 iunie 2008, 11:15)

    clujean [anonim]

    nu vedeti ca toate cele 3 tari din grupa Frantei au parte de aceeasi poanta? daca reclama era pt Romania ar fi "plonjat" celelalte 3 masini! mare scofala, "demni" patriotii de pe acest forum, nu gluma!
  • 0 (0 voturi)    
    Clipuri geniale... (Joi, 5 iunie 2008, 11:27)

    Tira [anonim]

    ...articol penibil!
  • 0 (0 voturi)    
    Da (Joi, 5 iunie 2008, 11:36)

    Francezi s-au facut de ras cu clipul asta [anonim]

    Singurii care au de suferit sunt francezii, care n-au fost in stare sa sponsorizeze echipa si i-au sponsorizat asiaticii...Aici e rusinea de fapt...Sa fi fost Peougeot sau Renault era de inteles, dar asa e de tot rasu....Franta la baie cu voi!!!! :)) Clipul este foarte ingenios...;)
  • 0 (0 voturi)    
    Geniala reclama (Joi, 5 iunie 2008, 11:36)

    Maria [anonim]

    nu jigneste cu nimic...
  • 0 (0 voturi)    
    ce tareeee!!! (Joi, 5 iunie 2008, 12:32)

    NEb [anonim]

    adevarul ii ca macar pe a noastra a atinso, ca la italieni nici vorba de atingere si la olandezi numa asa un pic:D
  • 0 (0 voturi)    
    no more Toyota (Joi, 5 iunie 2008, 13:31)

    mish [anonim]

    Nu imi mai cumpar toyota. Tocmai pusesem ochii pe Toyota Avensis, si aveam de gand sa o achizitionez in cateva luni. Dupa ce am vazut reclamele rasiste de mai sus, FUCK TOYOTA!!!! Imi iau VW Golf.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e de mirare (Joi, 5 iunie 2008, 13:50)

    licurici [anonim]

    Daca ma uit aici pe forum cati prosti au cazut in contemplatie pentru reclama asta, as zice ca romanii sunt un popor de baclava.
  • 0 (0 voturi)    
    cum puteti fi asa de frustrati? (Joi, 5 iunie 2008, 14:19)

    Radu [anonim]

    Reclama asta nu are nimic antiromanesc. S-ar fi facut pt orice tara care ar fi fost in grupa cu Franta. Nu critica o tara, ci se vrea ceva amuzant. Daca stai sa analizezi, spotul cu Italia este mult mai ironic, "jucatorul italian" simuleaza fara sa fi fost macar atins. Ma intreb cati din domnii revoltati de antiromanismul reclamei chiar le-au vazut sau inteles.

    Bineinteles, si tonul articolului este provocator. Aaa, uitasem, ei vor doar sa informeze cititorul, mda....
  • 0 (0 voturi)    
    clipuri publicitare (Joi, 5 iunie 2008, 15:28)

    Stratulat [anonim]

    Oare credeti ca romanii sunt atat de prositi incat sa nu poata face o reclama ofensatoare la adresa acestor maimutoi ? Nu suntem prosti deloc. Avem insa bun sint si nu jignim demnitatea nationala a nici unui competitor, ceea ce acestor maimutoi le lipseste de mult, mult timp. M-as caca pe mine de bucurie daca maimutoii ar lua-o in barba de la romani, italieni si olandezi. Mai tineti minte umilinta la care ati fost supusi bai maimutoilor, de catrea senegalezi ? Atentie istoria se poate repeta!
  • 0 (0 voturi)    
    E doar un spot amuzant (Joi, 5 iunie 2008, 15:50)

    Raluca Damian [anonim]

    Nu inteleg de ce un spot care e chiar amuzant starneste atata inversunare. Mai bine ne-am lega de articolele xenofobe care apar in presa internationala si care ne fac cersetori, hoti samd. Chiar spotul acesta este cea mai nesemnificativa problema legata de imagine pe care o are Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    bolovani fara simtul umorului (Joi, 5 iunie 2008, 16:09)

    Dan D. [anonim]

    E un clip haios care are la baza o tema din fotbal plus rivalitatea Toyota + Dacia (Renault). Numai niste bolovani fara simtul umorului se pot simti ofensati. Iar pe de alta parte, "francezii" nu insinueaza nimic, cel mult Toyota a produs un clip publicitar amuzant, dar care te-a ofensat. "Demnitatea nationala" auzi la el. De parca nici un fotbalist roman nu a plonjat in careu. Parca mi-l aduc aminte pe Raducioiu cum pica in careu la o adiere de vint :-)
  • 0 (0 voturi)    
    tare si adevarat (Joi, 5 iunie 2008, 16:23)

    romanu [anonim]

    Mai pe intelesul tuturor,

    La cea mai mica atingere si romanii si italienii si olandezii simuleaza faultul.....
    Politistul e arbitrul.....

    In mare parte cam e adevarata reclama, si dureroasa pentru toti.

    Hai v-am pupat
  • 0 (0 voturi)    
    Reclama (Joi, 5 iunie 2008, 17:19)

    Dan [anonim]

    Aviz amatorilor care se dau in vant dupa Toyota! Dupa ce ca masina te costa de te rupe, mai trebuie sa suporti si umilintele lor jegoase!
  • 0 (0 voturi)    
    si acum 2 ani... (Joi, 5 iunie 2008, 18:25)

    gogu_carcotasu [anonim]

    au fost reclame similare, pline de umor:
    http:// www . youtube.com/watch?v=fQ0DpnGrimw
    http://www . youtube.com/watch?v=VVsX3iFYuEM
    http://www . youtube.com/watch?v=-QOdrfbiRTo
    http://www . youtube.com/watch?v=brmz1P_wxRQ
  • 0 (0 voturi)    
    pur si simplu superb! (Joi, 5 iunie 2008, 19:24)

    co [anonim]

    O reclama superba, plina de umor. Felicitari celor care au avut aceasta idee.
  • 0 (0 voturi)    
    Pote cele mai bune masini !! (Joi, 5 iunie 2008, 20:19)

    dan [anonim]

    Mie personal mi se par haioase si daca pare nasol pentru Romania pentru Italia cum e? Daca e ceva de reprosat felului nostru de a juca fotbal cine poate spune ca nu jucam si asa. Cat de Franta..ha,ha!!!!
    Nu mai fiti asa FIROSCOSI.
  • 0 (0 voturi)    
    niste nesimtiti acesti francezi (Joi, 5 iunie 2008, 22:43)

    radu [anonim]

    am un rav 4 nou.il vand si nu mai cumpar TOYOTA niciodata !!!
  • 0 (0 voturi)    
    3-0 (Joi, 5 iunie 2008, 23:10)

    dragosttt [anonim]

    SUPER TARE!!!
    BATEM CU 3-0
  • 0 (0 voturi)    
    :-))) (Vineri, 6 iunie 2008, 4:51)

    Jo [anonim]

    E tare haioasa reclama, de fapt reclamele. De data asta chiar n-are nici o legatura cu Romania in mod special ci cu toate tarile din grupa Frantei, toate reclamele sunt proape la fel.
    Cat despre comentariul de mai sus apropo de link-ul cu reclama dinaintea meciului Germania cu Polonia: e o poveste lunga care are legatura cu istoria...din pacate.
  • 0 (0 voturi)    
    Spirit (Vineri, 6 iunie 2008, 15:37)

    beno [anonim]

    De ce nu avem si noi asemenea ideei??? de fapt noi am pierdut increderea in ai nostri ... ii hulim daca pierd si suntem cu ei daca castiga... precum curvele...si ne mai BEEP pe noi cand altii rad de noi ...
    Las sa simulam noi si sa iesim dein grupe ca nu ma supar ... si apai toyota ... aia nu i masina :D

    HAI ROMANIA...