Romania - Bulgaria 2-2

Primul meci din campania pentru Euro statea sub dictonul "Mamalinski, go home", rostit de Hristo Stoicikov, selectionerul Bulgariei. Am condus cu 2-0 prin golurile lui Marica si Rosu, dar bulgarii au revenit in ultimele zece minute cu o dubla reusita de Martin Petrov, la doua gafe ale lui Lobont si Maftei. A fost o remiza care putea sa ne coste...

Albania - Romania 0-2

O deplasare grea si o victorie chinuita, obtinuta in repriza a doua prin reusitele lui Dica si Mutu. Albanezii ne-au facut viata grea.

Romania - Belarus 3-1

Piturca nu isi permitea nici un pas gresit cu Belarus, o echipa ce se anunta foarte incomoda. Mutu a fost injurat in Ghencea dar a deschis scorul in minutul 7. Imediat a marcat si Marica, dar Kornilenko a redus din diferenta in minutul 20. Partida a stat sub semnul suspansului, ambele echipe ratand cateva situatii de gol. Reusita lui Goian din minutul 76 a consfiintit victoria.

Olanda - Romania 0-0

A fost una dintre cele mai importante remize obtinuta de nationala noastra in ultimii zece ani. Romania a avut doar doua ocazii timp de 90 de minute. Fara Chivu, apararea a rezistat eroic, pana si Mutu a facut faza de aparare, iar punctul obtinut la Rotterdam a fost decisiv pentru calificare.

Romania - Luxemburg 3-0

Un meci fara istoric, in compania unui adversar slab cotat. In minutul 26 deja stiam care este castigatoarea: Mutu deschisese scorul. L-au urmat pe lista marcatorilor Contra si Marica.

Slovenia - Romania 1-2

O deplasare parca mai grea decat cea din Olanda. Piturca avea nevoie de victorie ca de aer, remiza cu "portocalele mecanice" nemaiavand nicio valoare daca nu reuseam sa invingem la Ljubiana. Tamas a deschis scorul (min. 52), Nicolita a marcat golul decisiv la o gafa incredibila a unui fundas sloven. Am tremurat pana in final, Vrsici micsorand diferenta in ultimele secvente.

Romania - Slovenia 2-0

Din nou magia lui Mutu ne-a scos din impas. Atacantul a marcat cu putin inainte de pauza. Contra a dublat avantajul spre final.

Belarus - Romania 1-3

Un meci fara istoric, controlat de la un capat la altul de nationala noastra. Deja elevii lui Piturca se gandeau la meciul cu Olanda, decisiv pentru calificarea la Euro. Pentru nationala noastra au marcat Mutu (min. 16 si 77) si Dica (min. 42).

Romania - Olanda 1-0

Cea mai importanta victorie pentru Piturca si cel mai important gol din cariera lui Goian! Daca ani de-a randul s-a vorbit de bara de la Cardiff, asa putem sa vorbim si de bara lui Nistelrooy de la Constanta. S-a terminat cu bine, desi in prima repriza olandezii puteau transa partida. Goian a lovit decisiv in minutul 72.

Luxemburg - Romania 0-2

Misiune ce parea destul de simpla, totusi, a durat mult pana ce am deschis scorul. Petre a marcat inainte de pauza si, victoria din Luxemburg deja asigurase nationalei calificarea si din punct de vedere matematic.

Bulgaria - Romania 1-0

A fost o victorie de orgoliu a bulgarilor. Lui Piturca nu prea i-a cazut bine, selectionerul dorind sa ramana neinvins in aceasta campanie. Berbatov a marcat rapid pentru gazde. Si a ramas asa... Noi la Euro, bulgarii la Nisipurile de Aur...

Romania - Albania 6-1

Ultimul joc pe "Lia Manoliu" a insemnat o victorie categorica pentru nationala noastra, prilej pentru spectacol in fata suporterilor inainte de Euro! Bafta Romania!